Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по вероизповеданията и правата на човека
07/02/2019
    ПРОТОКОЛ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисията по вероизповеданията и правата на човека


    П Р О Т О К О Л
    № 20


    На 7 февруари 2019 г. се проведе редовно заседание на Комисията по вероизповеданията и правата на човека при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Обсъждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерския съвет на 24 януари 2019 г.
    2. Разни.

    Към протокола се прилага Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по вероизповеданията и правата на човека .
    Заседанието беше открито в 13,00 ч. и ръководено от председателя на комисията господин Красимир Велчев.

    * * *

    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Колеги, имаме кворум.
    Дневният ред днес е:
    1. Обсъждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерския съвет на 24 януари 2019 г.
    2. Разни.
    Има ли други предложения за дневния ред, колеги? Не виждам.
    Който е съгласен дневният ред да бъде подкрепен, моля да гласува.
    За – 12, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред се приема.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    ОБСЪЖДАНЕ НА ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ 2019 Г., № 902-00-3, ВНЕСЕНА ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 24 ЯНУАРИ 2019 г.
    Колеги, общо-взето сте се запознали материала по т. 1. Искам да кажа само няколко думи.
    Внесената от Министерския съвет Годишна програма определя въпросите от европейския дневен ред, които са от приоритетно значение за страната през текущата година и формулира националния интерес по всеки един от тях. Тя гарантира координираното и ефективно участие на страната на всички нива в процеса на взимане на решения на Европейския съюз и последователното прилагане на европейските политики.
    Програмата е разработена при отчитане на Работната програма на Европейската комисия за 2019 г. Приоритетите на Тройката председателства на Съвета на Европейския съюз – Румъния, Финландия и Хърватия, от периода 1 януари 2019 г. – 30 юни 2020 г. и Програмата на Румънското председателство на Съвета на Европейския съюз от 1 януари – 30 юни 2019 г.
    Искам само да отбележа, че в Годишната програма за 2019 г. липсват въпроси, които да попадат в обхвата на нашата Комисия – това е като информация.
    Колеги, подготвили сме становище, което ще Ви прочета след малко и ще го гласуваме в Комисията, относно този Доклад.
    Ако имате някакви изказвания, имате думата по т. 1.
    Разискванията са открити.
    Не виждам желаещи да вземат отношение.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Има ли нещо джендърско?
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Не открих нищо джендърско.
    Това, което сме обсъждали с другите председатели на комисии, е изпуснат цял раздел, който касае образованието. Говорихме сутринта и с госпожа Дамянова, но те ще внесат в тяхната комисия, тъй като Раздел „Образование“ е изпуснат.
    Ще Ви прочета становището, което нашата Комисия трябва да изпрати до Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, от името на това, което са подготвили нашите сътрудници:
    „СТАНОВИЩЕ
    относно Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерския съвет на 24 януари 2019 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 7 февруари 2019 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека разгледа Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесена от Министерския съвет на 24 януари 2019 г.
    При обсъжданията народните представители взеха предвид и Работната програма на Европейската комисия за 2019 г.
    Членовете на Комисията изразиха подкрепата си за внесената от Министерския съвет Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г. и я приеха за сведение.
    Комисията по вероизповеданията и правата на човека няма предложения за включване на подлежащи на наблюдение и контрол актове на европейските институции в Годишната програма на Народното събрание за 2019 г.“
    Имате ли някакви бележки и съображения по това становище?
    Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Тук се касае за една принципна, обща философия на нещата като перспектива, като оценки, която в някои отношения влиза в противоречие с нашите – говоря за „Атака“, не говоря за другите от „Обединени патриоти“ дебати, възгледи и виждания. И бихме имали, да не кажем просто, противно виждане, противна позиция, но нюанси, които са наша приоритетна сфера, в която излъчваме послания. Бих могъл да Ви дам и примери.
    Аз не мога да гласувам „за“, не мога да гласувам „против“, трудно ми е – „въздържал се“, затова правя тази уговорка, че няма да участвам в гласуването.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Което е?
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Не участвам в гласуването.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Никой не може да Ви задължи. Всеки има право.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: В тази връзка нека се отчете моето, че отказвам да гласувам.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Заповядайте, господин Антонов.
    ВАСИЛ АНТОНОВ: Господин Председател, уважаеми колеги от Комисията, благодаря Ви. Ние от групата на БСП и Левицата винаги сме участвали много принципно в работата на Комисията, затова днес ще се въздържим като цяло в гласуването, защото споделяме донякъде и това, което каза господин Шопов, че една част от предлаганите директиви и закони, които работихме през миналата година, в някаква степен хвърлиха съмнение с намеренията си, под благовидния повод на европейското се вмъкнаха и някои други паралелни намерения, включително и това, което се спомена и за джендърството, и за някои други истории.
    Не сме „против“, но ще гласуваме „въздържали се“. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Благодаря и аз.
    Разбира се, Ваше право е, въпреки че изрично упоменах, че няма въпроси, които да касаят нашата Комисия.
    Уважавам Вашето мнение.
    Ако няма други желаещи, предлагам да преминем към гласуване.
    Който е съгласен да приемем така прочетеното становище, моля да гласува.
    Гласували: за – 7, против – няма, въздържали се – 4.
    Становището се приема.

    Преминаваме към точка втора:
    РАЗНИ.
    Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Когато се сформираше Комисията, има други комисии, които водят много бурен вътрешно-комисиен живот и правят посещения, изнесени заседания.
    Първо, говоря по принцип, да направим нещо подобно.
    Второ, ако решим да направим нещо подобно, е къде? При всички случаи има къде, толкова много къде да го направим? Това може да бъде който и да е манастир, която и да е епархия, за да се срещнем съответно с владиката или свещеници, или посещение на църкви в страната. Да не говорим, че в най-близката чужбина има една опция, която е вече звездна. Там не мисля, че всички ще получим възможността във вид на визия, имам предвид да станем хаджии всички. Разбира се, това всеки ще си го плати. Не е проблем да го организираме с определена агенция и да идем до Ерусалим, например.
    ВАСИЛ АНТОНОВ: Какво е конкретното предложение?
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Моето е в по-близката далечина – Йорш Кишиневският манастир. Това е и мое лично пристрастие, защото ми се иска много отдавна, мечта ми е да се поклоня на мощите на Света Петка българска. Знаете историята как са попаднали там, но така или иначе са там. Не знам как би могло да стане с организацията?
    Другото, по-минимум, разбира се, е в Плевен, където сме били. Там беше страшно хубаво, срещнахме се с Дядо владика, ходихме по църквите на Плевен.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: В интерес на истината, трябва да Ви кажа, че няколко пъти господин Васил Андонов ни кани да отидем в Плевен. Имаме дори и средства. Разбира се, не говоря за Израел, а тук, в България. Имаме и средства в Комисията, които можем да използваме. Изчаквах да мине зимата. Виждате какво беше положението с тези грипни епидемии. Предполагам, че в най-скоро време може да се осъществи, заедно сме, по цял ден се виждаме. Това е най-малкият проблем.
    Заповядайте, господин Антонов.
    ВАСИЛ АНТОНОВ: Чудесно! Благодаря, че влизаме в тази тема. Съвсем официално отправям поканата, остава само с господин Велчев да определим възможен ден. Дори можем да направим и добър календар, още повече, че дните, които следват, са благоприятни. Първо, предстоят третомартенските празници. Не е казано, че на 3 март, но било то на 2-ри или на 1-ви.
    В района, господин Шопов каза, Митрополията е там, едно от добрите училища. И там има Света Петка българска – една черква, която е много хубава. Иконите от старата зографска школа „Свети Николай“ са в черквата – изключително хубави.
    Да не говорим за Панорамата. Който не е ходил на Панорамата, трябва да направи всичко възможно да я посети поне веднъж. Това можем да го организираме.
    В хотел „Ростов“ има конферентна зала и може да се ползва, но би могла да се ползва и хубавата, добрата конферентна зала в Областната администрация, която има две хубави сгради. Да си украсим там събитието, да си влезе на държавно ниво, включително с пресконференция.
    При нас в района вярно, че са две митрополии и единият, Стародигиевският манастир. Има още две неща, които е много добре да се видят. Едното е в Ловеч, един от малкото нови построени манастири, което стана и с много дарения, и с подкрепата на държавата. Другият, ходя много често в Троянския манастир, където е колежката, където миналата година беше и министър-председателят. Имаме един прекрасен кмет, за който мога да кажа спокойно, че е надпартиен кмет. Но най-вече Троянският манастир е манастирът, който така добре е отремонтиран и си заслужава да отидем при Дядо Сионий. Така да съчетаем, че отивайки да минем на едното, след това след обяда или вечерта да направим Комисията и вечерята. Но така да го съчетаем, тъй като си заслужава да видите Троянския манастир. Той не е бил така добре и преди 10 ноември, както е в момента. В него няма нещо, което да не е пипнато. Високо ниво и всеки може да се гордее с това, което е направено от първия до последния метър. Има и прекрасен кмет, който може да домакинства единия обяд, а след това да съчетаем с другите.
    С това завършвам и остава да определим дните с господин Велчев.
    Добро е и другото предложение, което се направи за другия манастир. Не съм убеден, че не можем да направим едно посещение, както е Комисията, в Света гора, ако разбирам правилно намека. Нищо, че са дамите. Спокойно би могло преди това да се мине през Уранополис, след това ние отиваме сутринта, връщаме се вечерта…
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Ще ги качим на едно корабче да обиколят.
    ВАСИЛ АНТОНОВ: Да, докато ние сме там.
    Наистина поемам инициативата. Имаме възможност на три-четири месеца, на половин година можем да направим нещо, свързано. Партийността е партийност, но ние… Особено сега е много важно да се ходи на Света гора.
    Защо? Защото е ясно, че ние сме представители на тази Комисия, но православието, християнството в момента е подложено на голям натиск. В момента са много малко посещенията до Света гора и едно такова посещение ще бъде знаково, ако го направим. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Добре.
    Мисля, че християнството, сами се поставяме в тази ситуация, в която сме. Християнската общност се е поставила пак в такова разцепление.
    Приемам и ще помоля да се предложи една примерна програма, за да можем да я обсъдим с колегите.
    Сега не говорим за Уранополис. Нека да направим, както предлага господин Антонов за Троянския манастир. Аз съм „за“. Минавайки, може на отиване или на връщане да минем през Троянския манастир, все пак и колегите да видят нещо.
    ВАСИЛ АНТОНОВ: Още повече ние малко на шега заговорихме, но днес в Плевен се открива тридневен Форум по пчеларство. Хотел „Ростов“ е домакин на официалната част, която е в момента, и мисля, че има какво да се предложи и Плевен да се чува и с хубавите неща.
    ПРЕДС. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Имате ли друго, колеги? Не виждам.
    Благодаря на всички за участието в работата на комисията.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 13,30 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Красимир Велчев


    Стенограф:
    Мая Станкова
    Форма за търсене
    Ключова дума