Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
06/03/2018

    Изслушване на кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
    ДОКЛАД
    вх.№ 853-22-4/ 06.03.2018 г.

    Относно: Изслушване на кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество

    На открито заседание, проведено на 6 март 2018 г. и излъчено в реално време в интернет, чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика проведе изслушване на предложените кандидати за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ по реда на раздел IV от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на КПКОНПИ, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание от 02 февруари 2018 г., наричани по-нататък „Процедурни правила”.
    На заседанието присъстваха представители на неправителствени организации и медии.
    Председателят на комисията Борис Ячев обяви, че са постъпили две предложения от народни представители за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество: кандидатурата на Пламен Георгиев Димитров и на Николай Иванов Николов. Предложенията за кандидатите заедно с всички документи са публикувани на специализирания сайт на страницата на Народното събрание и са публично оповестени.
    Съгласно Раздел III от Процедурните правила на кандидатите е извършена проверка по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия. Резултатите от проверката са публикувани на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. И за двамата кандидати не са открити документи, установяващи принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия.
    Към предложенията на явилите се кандидати са представени всички изискуеми съгласно раздел I, т. 2 и т.3 от Процедурните правила документи - писмени мотиви, автобиографии, дипломи за висше образование, декларации и документи, удостоверяващи изискването по чл.8, ал. 2 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, писмени концепции за стратегическо управление, ако бъдат избрани, Декларации за несъвместимост по образец – Приложение №3 и Декларации за имущество и интереси по образец, утвърден от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество - Приложение №4 от Процедурните правила, като кандидатите отговарят на всички изисквания за заемане на длъжността.
    Изслушването се проведе по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за председател на КПКОНПИ.
    Кандидатурата на Николай Николов беше представена от народния представител Крум Зарков. Той изтъкна, че с оглед широките правомощия на новия орган, председателят му следва да е доказал с досегашната си дейност, че не се поддава на влияние и действията му се ръководят само и единствено от закона. Николай Николов е доктор по право, като дисертацията му е посветена именно на установяването на имущество, придобито от престъпна дейност. Последните близо 15 години той е работил в областта на материята, обект на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Кариерата му се е развивала последователно и логично. Бил е член на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност и член и и.д. председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Нравствените му качества никога не са поставяни под съмнение. Въпреки заеманите високи постове името му никога не е забърквано в скандали и съмнения от какъвто и да е характер. Предвид това народните представители от ПГ на „БСП за България“ застават зад кандидатурата на д-р Николай Николов за председател на КПКОНПИ с убедеността, че новосъздаденият държавен орган ще бъде ръководен от професионалист, воден единствено от духа и буквата на закона.
    След представянето на кандидатурата му, Николай Николов изложи своята концепция за работа, ако бъде избран за председател. Той изтъкна, че основният мотив да се кандидатира за длъжността председател на КПКОНПИ е увереността му, че притежава професионален и управленски опит, който ще осигури функционирането на комисията като професионален и независим административен орган в сферата на борбата с корупцията и организираната престъпност. Отбеляза също, че притежава знания и опит за начина, по който функционира администрацията, както и практически опит на ръководни позиции в сферата на гражданската конфискация и конфликта на интереси, подплатени с многобройни академични разработки в двете материи. В изложението си г-н Николов направи задълбочен анализ на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, като отдели особено внимание на новите механизми за противодействие на корупцията. С новия закон значително се улеснява правоприлагането чрез обединяване на декларациите за частен интерес и имущество, унификацията и удължаване на сроковете за подаване на различните декларации. В частта по превенция на корупцията са предвидени нови форми като: съгласуване на законопроекти, организиране на обучения, представяне на становища и други. Като основни приоритети за работата си той изтъкна задълбоченото и качественото обработване на преписките в петте основни направления на дейността на комисията, превенция на корупцията, взаимодействие и сътрудничество с други държавни органи, професионална подготовка, независимост на органа и равенство пред закона. По отношение предотвратяването на корупцията, г-н Николов обърна внимание на проблема с обществените поръчки, като предлага те да минават през специален софтуер за свързани лица. В заключение той извежда на преден план превенцията, но допълва че това обстоятелство не засяга решителността на действие за осъществяване на санкционни мерки по ЗПКОНПИ, ако са налице основания за това.
    В подкрепа на кандидатурата на Николай Николов са постъпили становища от следните неправителствени организации: Асоциация на българските градове и региони, Институт за модерна политика, Фондация „Северозападен институт за младежки политики“ и Център на НПО в Разград
    Кандидатурата на Пламен Георгиев беше представена от народните представители Красимир Велчев и Данаил Кирилов. Красимир Велчев отбеляза, че предложеният кандидат е добре подготвен юрист, който познава задълбочено българското и европейското законодателство и е преминал обучение в академията на ФБР за борба с корупцията в публичната сфера, както и специализиран курс за борба с организираната престъпност в САЩ. Той е доказал високите си професионални и нравствени качества в досегашния си служебен път като следовател в Столична следствена служба, прокурор в Софийска районна и в Софийска градска прокуратура, заместник-административен ръководител в Специализирана прокуратура, зам.-министър на правосъдието и от 2013 г. до момента – председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Проявените професионализъм и високи нравствени качества като обективност, откритост, честност, отчетност, безкористност и добросъвестност са сериозни аргументи г-н Пламен Георгиев да бъде предложен за заемането на висшата публична длъжност председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Данаил Кирилов допълни, че Пламен Георгиев активно е участвал в качеството си на председател на КОНПИ с качествени идеи и предложения в законотворческия процес през манадатите на 43-то и 44-то Народно събрание. Професионалните и нравствени качества на Пламен Георгиев са основание кандидатурата му да бъде издигната от парламентарните групи на „ГЕРБ“ и „Обединени патриоти“ с убеждението, че той ще оправдае гласуваното му доверие.
    След представянето на кандидатурата му, Пламен Георгиев изложи своята концепция за работа, ако бъде избран за председател.
    Пламен Георгиев в уводната част на своето представяне изтъкна, че приема издигането на кандидатурата му не само като предизвикателство, но и като кауза и акцентира, че разчита на екипност и залага на приемственост и експертност. В своята концепция отбеляза, че с новия закон се дават ясни нормативни механизми за противодействие на корупцията, като се въвеждат принципите за законност, независимост, безпристрастност, прозрачност и приемственост в борбата с корупцията. Той изтъкна своите приоритети за развитие на комисията: превенция на корупцията, утвърждаване на образците за декларации, надграждане на съществуващата електронна система, изготвяне правила за почтеност на служителите, разработка на система за случайно разпределение на преписките, засилване на контрола по процесуалното представителство като важна крачка в повишаване на ефективността, международно сътрудничество, създаване на ефикасни вътрешни правила за обмен на информация между различните звена на КПКОНПИ. Г-н Георгиев обърна внимание и на създаването на универсален механизъм за повишаване на експертния капацитет, като предвижда периодични атестационни тестове, проверки за почтеност и проверки за употреба на алкохол, наркотични вещества и други на служителите. По този начин ще се създаде ясен и пълен профил с утвърдени критерии, на които служителите, заемащи публични длъжности, следва да отговарят. Особено внимание отделя и на превенцията на корупцията от ранна детска възраст, като предвижда обучителен план за придобиване на антикорупционна култура. В тази връзка отбеляза, че вече са сключени споразумения за сътрудничество за изграждане на цялостен модел на антикорупционна култура с Университета за национално и световно стопанство и Американското посолство. Също така изложи и своята идея за създаване на антикорупционен център на Балканите, като фокусът следва да бъде насочен към засилване на сътрудничеството ни с балканските държави. В заключение г-н Георгиев отбеляза, че освен изложеното в концепцията предвижда и предприемането на множество други дейности, които ще възникнат в хода на работата на комисията.
    В подкрепа на кандидатурата на Пламен Георгиев са постъпили становища от следните институции и неправителствени организации: Софийски университет „Климент Охридски“, Юридически факултет на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, Център за превенция и противодействие на изпирането на пари, Клуб – Журналисти срещу корупцията, Нов български университет и Фондация „Риск Монитор“.
    След представяне на концепциите към кандидатите бяха поставени множество въпроси от страна на членовете на комисията, включително и такива, предварително постъпили в КБККИПЕ от Фондация „Антикорупционен фонд“ и Български институт за правни инициативи. В дискусията взеха участие следните народни представители: Борис Ячев, Иван Вълков, Спас Гърневски, Красимир Велчев, Кристина Сидорова, Милко Недялков, Симеон Симеонов, Ихсан Хаккъ, Симеон Найденов и Слави Нецов. Кандидатите дадоха задълбочени и изчерпателни отговори на поставените въпроси като по този начин доразвиха вижданията си за работата на новия орган и защитиха професионалните си качества и намерения.
    След приключване на изслушването, председателят на комисията Борис Ячев заяви, че ще бъде внесен доклад от изслушването, към който ще се приложи списък на кандидатите, участвали в изслушването, подредени по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за председател на КПКОНПИ и Проект на решение за избор на всеки кандидат, участвал в изслушването за председател на комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА, КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА:

    БОРИС ЯЧЕВ
    Приложение 1


    Списък на кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество

    1. Николай Иванов Николов
    2. Пламен Георгиев Димитров



    Приложение 2


    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!



    РЕШЕНИЕ

    за избиране на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 8, ал. 5 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество



    РЕШИ:


    Избира Николай Иванов Николов за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество


    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!


    РЕШЕНИЕ

    за избиране на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 8, ал. 5 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество



    РЕШИ:


    Избира Пламен Георгиев Димитров за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
    Форма за търсене
    Ключова дума