Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
Изслушване на кандидатите за заместник-председател и трима членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
П Р О Т О К О Л
№ 24
На 24 април 2018 г. се проведе заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване на кандидатите за длъжността заместник-председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 13,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Борис Ячев.
* * *
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Уважаеми колеги, добър ден! Откривам днешното заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.
На Вашето внимание е предложен дневен ред с една единствена точка: изслушване на кандидатите за длъжността заместник-председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
За – 8, против и въздържали се – няма.
Благодаря Ви.
Преминаваме към точката:
ИЗСЛУШВАНЕ НА КАНДИДАТИТЕ ЗА ДЛЪЖНОСТТА ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ И ЧЛЕНОВЕ НА КОМИСИЯТА ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА КОРУПЦИЯТА И ЗА ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТОТО ИМУЩЕСТВО.
Колеги, съгласно Решение на Народното събрание на Република България са приети Процедурни правила за избор на заместник-председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
„Раздел V“ от тези правила касаят изслушване на допуснатите кандидати за заместник-председател и трима членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Съгласно „Раздел V“ изслушването се провежда на открито заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, което се излъчва в реално време, чрез интернет страницата на Народното събрание.
Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика изслушва само допуснатите кандидати по поредността им в списъка. Председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество представя кандидата в изложение до две минути. На кандидата се дава възможност да допълни данни от професионалната си биография и да представи концепцията си за работа като заместник-председател или член на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество в изложение до петнадесет минути за всеки кандидат.
Народните представители могат да задават въпроси към кандидата, включително и такива от становищата, постъпили от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на обществено полезна дейност, висши училища или научни организации. Времето за изложение на въпросите е до две минути. На всеки кандидат се предоставя право на отговор след задаването на въпрос към него, като времето за отговор на всеки въпрос е също до две минути. От изслушването се изготвя пълен Стенографски протокол, който се публикува на интернет страницата на Народното събрание.
Парламентарната Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика внася в Народното събрание подробен и мотивиран доклад от изслушването, към който се прилага списък на кандидатите, участвали в изслушването, подреден по азбучен ред на собствените им имена. Към доклада се прилагат и проекти за решение за избор на заместник-председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това е „Раздел V“, който касае днешното изслушване на кандидатите.
В законоустановения срок в парламентарната Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика постъпиха четири предложения от председателя на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество господин Пламен Георгиев – за заместник-председател и трима членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това са кандидатурите на господин Антон Томов Славчев – за заместник-председател на Комисията, госпожа Антоанета Стоянова Георгиева - Цонкова – за член, господин Пламен Любенов Йоцов – за член и госпожа Силвия Русанова Къдрева, също за член. Предложенията за кандидатите, заедно с всички документи, са публикувани на специализирания сайт на страницата на Народното събрание и са публично оповестени.
Колеги, искам да Ви информирам, че съгласно „Раздел III“ от Процедурните правила на кандидатите е извършена проверка по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия. Резултатите от проверките също са публикувани на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. И за четиримата кандидати не са открити документи, установяващи принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Към предложенията на явилите се кандидати са предоставени всички изискуеми, съгласно „Раздел I“, точки 2 и 3 от Процедурните правила документи. Това са папките с документи, писмени мотиви, автобиографии, дипломи за висше образование, декларации и документи, удостоверяващи изискванията по чл. 8, ал. 3 и 4 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, писмени концепции за стратегическо управление, ако бъдат избрани, декларации за несъвместимост по образец „Приложение № 3“ и декларации за имуществени интереси по образец „Приложение № 4“ от Процедурните правила, като кандидатите отговарят на всички изисквания за заемане на длъжността. На две нарочни заседания нашата парламентарна комисия допусна и четиримата кандидати до днешното открито заседание за изслушване на техните концепции и представяне на визията им за работа в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Изслушването ще се проведе по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за заместник-председател и трима членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Давам думата на вносителя на предложението за заместник-председател и членове на Комисията – председателят на Комисията господин Пламен Георгиев, който в рамките на две минути – за всяка от кандидатурите, да представи четирите кандидатури, след което ще помоля всеки един от кандидатите да направи своето представяне и на концепцията. Ще им бъдат зададени въпроси.
Искам само да Ви уведомя, колеги, че към кандидатите има въпроси, постъпили от неправителствени организации, които ще бъдат зададени от мен или от някои от членовете на Комисията, който ги припознае. В същото време членовете на Комисията са свободни и могат да задават въпроси, които касаят компетентността, визията на кандидатите, детайли от техния професионален стаж и всичко онова, което смятате, че е необходимо да бъде изяснено.
Заповядайте, господин Георгиев.
ПЛАМЕН ГЕОРГИЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Започвам с кандидатурата за заместник-председател на Комисията. Предлагам господин Антон Томов Славчев да бъде избран от Народното събрание за заместник-председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Познавам господин Славчев и имам впечатления от неговата работа и като разследващ полицай, и като служител на ДАНС. По това време аз бях прокурор. Работили сме заедно. Той е демонстрирал висок професионализъм и познания на нормативната база при изпълнение на служебните задължения. Тези свои качества той доразвива и го доказва вече с работата си в дирекция „Корупция“, която е към новата комисия. Извършени бяха за около два месеца огромен обем работа. Благодарение на създадените добри взаимоотношения в дирекцията и на неговите ръководни умения, основното ядро от служителите в тази дирекция, които имат много добра професионална подготовка, продължиха своята работа в новосъздадения антикорупционен орган.
Господин Славчев – съвсем накратко да кажа и неговата образователна квалификация, е магистър по право от Юридическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Завършил е също така и Висше военно училище „Тодор Каблешков“. Има придобита оттам квалификационна степен „бакалавър“. Владее английски и руски език. Има повече от 22 години стаж.
Тук искам да отбележа, че всеки един от предложените от мен кандидати е с доста по-голям стаж от предвидения в Закона. Знаете, че Законът предвижда пет години. Всички кандидати са с 18 и повече години стаж. Моята визия е, че наистина, за да бъдем успешни, е необходимо кандидатите да имат професионален опит, за да може да им позволи наистина ефективно да постигаме резултати в борбата с корупцията.
Доказателство за високите професионални умения на господин Славчев са множеството негови награди. Повечето от тях са получени по повод разкриване на тежки криминални престъпления. За положените от него усилия като експерт и ръководител на дирекция в ДАНС господин Славчев е награждаван четири пъти от ръководството на ДАНС. Последната му награда е през 2017 г. – миналата година, е огнестрелно оръжие. През същия период за постигане на високи резултати в работата той е повишен три пъти.
След влизането в сила на новия закон, вече от 23 януари 2018 г., ръководената от господин Славчев дирекция се вля в нашата комисия. Както казах, аз отдавна познавам неговия професионализъм и имах възможността в последните два месеца да наблюдавам наистина неговата работа и не мога да отстъпя от това мое становище, че той притежава изключително висок професионализъм. Квалификация има, както казах, работил е като разследващ полицай.
Всичко, което казах досега, ми дава основание да смятам, че кандидатурата на господин Славчев за заместник-председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество отговаря на законовите изисквания, а самите законови изисквания предвиждат висок морал, добра професионална подготовка. Затова Ви предлагам да подкрепите неговата кандидатура.
Предлагам за член на Комисията, азбучно, госпожа Антоанета Стоянова Георгиева – Цонкова. Госпожа Цонкова е завършила „Право“ в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Завършила е също Педагогическия институт „Дичо Петров“ – гр. Смолян, със специалност „История и география“ и има придобита квалификационна степен „бакалавър“. Владее руски и френски езици.
Госпожа Цонкова започва своята професионална кариера през 1998 г. като стажант-съдия в Софийския градски съд. От 1999 г. до 2006 г. е адвокат към Софийска адвокатска колегия, като се занимава основно с граждански и търговски дела и продължава вече професионалното си развитие, изцяло свързано първоначално с Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Там тя започва от най-ниската степен – инспектор-юрист в дирекция София-град, а след това израства вече по стълбицата като стига дори до заместник-председател, а временно изпълнява и функциите председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. От месец март 2013 г. до момента тя е член на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Познавам госпожа Цонкова изключително добре. В тези пет години, в които работим, с цялостната си дейност госпожа Цонкова има несъмнен принос за постигнатите резултати на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и за повишаване на нейния авторитет, за което обективно доказателство са положителните оценки от Европейската комисия в няколко последователни мониторингови доклада по Механизма за сътрудничество и проверка.
Общият юридически стаж на госпожа Цонкова е повече от 18 години. Както казах, тя има изключително богат опит и е тръгнала от най-ниското стъпало и е стигнала до най-високото – член на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Нейният опит е изключително ценен и необходим за осигуряване на приемствеността в Комисията. Знаете, че всички останали органи се вляха в Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Доказаната през годините способност за работа в екип от госпожа Цонкова е от голямо значение за работата й като член на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Освен професионалната експертиза, която безспорно госпожа Цонкова притежава, тя има и много добра теоретична подготовка и сериозна практика по защита на класифицираната информация и по работата с документи, съдържащи такава информация. За определен период тя е изпълнявала и тази функция в Комисията.
Освен, че е известна като отличен професионалист, госпожа Цонкова се ползва с отличен авторитет и от всички работещи в Комисията. Това го казвам от първо лице, защото, както казах, в последните пет години ние бяхме един екип в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
От 2013 г. познавам госпожа Цонкова. Убеден съм, че тя притежава висок професионализъм, богат опит и лични качества, които ще бъдат изключително полезни, но и необходими за работата на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Знаете, че едно от основните направления, по които работи новата комисия, е именно – продължава се линията за отнемане на незаконно придобитото имущество. С оглед на това Ви предлагам да подкрепите тази достойна според мен кандидатура за Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Господин Пламен Йоцов. Предлагам господин Пламен Любенов Йоцов да бъде избран от Народното събрание за член на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Познавам от много години господин Йоцов, също от прокурорските си години. Той неведнъж е дискутирал различни казуси с мен. Дори един казус, по който той е работил като служител в Министерство на вътрешните работи, се намира на календара, който издаде Комисията тази година, с имоти, които са отнети от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество – бивша вече, която в момента прерасна и се преименува в Комисия за противодействие на корупцията.
Убеден съм, че той притежава необходимите високи професионални качества и нравствени такива за заемане на високоотговорната позиция член на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Господин Йоцов е завършила висшето си образование във Висшето военно училище за артилерия противовъздушна отбрана „Панайот Волов“ в град Шумен и притежава магистърска степен по специалност „Изчислителна техника“ с квалификация „Инженер по изчислителна техника“. Владее руски и английски език.
Впечатляващ е обаче неговият трудов стаж. Изгражда професионалната си кариера в структурите на МВР и ДАНС, където има общо 20 години стаж. През 1994 г. започва като разузнавач в Националната служба „Сигурност на МВР“, а по-късно работи последователно като инспектор в същата служба, старши главен инспектор в дирекция „Национална служба за борба с организираната престъпност“ към МВР. Продължава кариерното си развитие като разузнавач към отдел „Наркотици“ при Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Впоследствие към дирекция „Противодействие на организираната и тежка престъпност“ към Главна дирекция „Криминална полиция“, където е Назначен на длъжност „Началник отдел“, а след това и на други ръководни позиции.
От месец октомври 2013 г. до месец май 2014 г. е началник отдел в Държавна агенция „Национална сигурност“, където работи по направление – борба с организираната престъпност. Атестат за професионалните му качества са, на първо място, разбира се, бързото му израстване в структурите на МВР и ДАНС. Доказателство за неговия висок професионализъм и лоялност към работата и фактът, че през годините господина Йоцов е многократно награждаван с благодарности и парични награди. През 2011 г. е получила наградата на името на италианския магистрат Джовани Фалконе, към която аз имам особени сантименти.
За проявена инициативност и висок професионализъм при разкриване и пресичане на престъпната дейност през 2009 г. е удостоен с колективна награда „Полицай на годината“ от Фондация „Доверие и закрила“. През 2010 г. отново за постигнати високи професионални резултати в борбата с организираната престъпност е получил награда отново „Полицай на годината“. Господин Йоцов е преминал специализирано международно обучение в Испания за борба с организираната престъпност, организиран от Национална полиция и Guardia civil и 10-дневен курс в САЩ за борба с разпространението на наркотици, организиран от Американската агенция за борба с наркотиците ДЕА.
Водещите ми мотиви за неговата номинация са, както казах, изключително богатия професионален опит, както и умението да организира работата си и да мотивира служителите си, които са му били подчинени. Същият се ползва с високо доверие сред своите колеги от службите за сигурност и други органи в държавата. Това от своя страна ще спомогне за още по-доброто взаимодействие между Комисията и останалите институции и ще доведе до по-добри резултати. Предвид личните и професионални качества на господин Йоцов предлагам той да бъде избран за член на Комисията от Народното събрание.
Последно представям, но не на последно място, разбира се, чисто азбучно, госпожа Силвия Русанова Къдрева. Предлагам да бъде избрана от Народно събрание за член на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Познавам от няколко години госпожа Къдрава. С нея сме участвали в различни международни форуми и сме представяли добри практики в нашата работа, разбира се, всеки в своята сфера – тя е представяла добри практики работата в публичния регистър, аз пък съм представял добри практики в работата по отнемане на незаконно придобито имущество.
Госпожа Силвия Къдрева притежава магистърска степен по специалността „Библиотечно-информационни науки“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – Философски факултет. Владее писмено и говоримо английски език. След дипломирането професионалната й кариера започва в Министерство на околната среда и водите, където е участвала в изграждането на информационен център при Министерство на околната среда и водите и впоследствие е била и ръководител на този център. През 1999 г. госпожа Къдрава започва работа в Сметната палата. От 2006 г., след приемането на изменение и допълнение в Закона за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши публични и други длъжности, е привлечена като експерт в новосъздадения публичен регистър за деклариране на имуществото и доходите на лицата, заемащи висши държавни и други длъжности към председателя на Сметната палата. От 2014 г. е директор вече на публичния регистър, а след приемането на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, регистърът преминава към Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане незаконно придобито имущество като тя продължава да ръководи и до ден-днешен дейността му.
Госпожа Къдрава успешно ръководи екип от експерти, които създават и прилагат системата на деклариране на имуществото и доходите, касаещи лицата, заемащи висши публични длъжности. Притежава задълбочени познания, богат практически опит и аналитични умения. Опитът й по системата на деклариране и Механизма за проверка на имуществените декларации е намерил израз и в редица нейни авторски разработки, които са публикувани. Госпожа Къдрава има и международни публикации, сред които трябва да се посочат и издадените през 2011 г. и 2017 г. „Антикорупционната мрежа за Източна Европа и Централна Азия при Организацията за икономическо сътрудничество и развитие“. Публикации относно декларирането на имущество като антикорупционна мярка.
Госпожа Къдрева има многобройни лекторски участия. Както казах, покрай тях всъщност познавам и нея самата, като е участвала в международни конференции, работни срещи, семинари, организирани от Европейската комисия, Световната банка, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Регионалната антикорупционна инициатива.
Госпожа Силвия Къдрева е член, представител на публичния регистър в антикорупционната мрежа от „Експерти за прозрачност“, създадена през 2010 г. в Тирана, Албания като независима неформална европейска мрежа, осигуряваща платформа за по-засилено регионално междуведомствено сътрудничество и периодичен обмен на добри практики между институциите.
Квалификацията и професионалния опит на госпожа Къдрава са основание да предложа нейната кандидатура за член на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Смятам, че дългогодишният и професионален опит и експертиза по превенция и противодействие на корупцията и авторитета, с който тя се ползва вече в новата институция, са силни аргументи в подкрепа на това предложение.
Госпожа Силвия Къдрева е почтен и добросъвестен човек – познавам я, както казах, лично, както и всеки един от членовете на Комисията.
Уважаеми народни представители, това са моите предложения. Всеки един от тези хора е експерт с дългогодишна практика. Познавам от години – кой от повече, кой от по-малко, но съм се убедил лично в качествата на всеки един от предложените кандидати. Това са експерти и затова предлагам и мисля, че тези хора са достойни да заемат така високата отговорна позиция в Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря на господин Георгиев за представените номинации на четиримата кандидати за заместник-председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество.
Сега давам думата на кандидатите по реда на тяхното представяне за допълнителни данни от професионалната си биография и, разбира се, представяне на концепцията си за работа като част от Комисия за противодействие на корупцията и незаконно придобито имущество.
Първо давам думата на господин Антон Славчев – кандидат за заместник-председател на Комисията. В рамките на 15 минути, господин Славчев, имате възможност да развиете своята концепция.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, дами и господа, уважаеми гости! Поводът на днешното ми явяване пред вас е номинацията, която ми е направена от председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество – господин Пламен Георгиев, и с оглед на приетите от Вас правила ще изложа изготвената от мен концепция във време, което да не Ви отегчи, а да мога да изложа това, което е като моя визия, за това как ще работи Комисията.
Предвид направената ми номинация съм мотивиран да положа в максимална степен необходимите усилия за постигането на целите на Закона. Считам, че с притежаваните от мен качества – както лични, така и професионални, ще окажа необходимата подкрепата на господин Пламен Георгиев при ръководеното на Комисията. В кратки срокове ще създадем организация всички влели се структури в новия антикорупционен орган да заработят максимално добре и да се постигнат в кратки срокове очакваните от българското общество резултати в борбата с корупцията. Убеден съм, че ефективността на работата ни ще доведе и до повишаване на доверието на международните ни партньори към българската държава, а това от строя от своя страна ще даде основание на Европейската комисия да отчете значим напредък на България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка.
Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, както знаете е колективен орган и има за основна цел да защитава интересите на обществото, чрез ефективно противодействие в борбата с корупцията. От своя страна този орган ще създаде гаранции, че лицата, заемащи висши публични длъжности, ще изпълняват правомощията си честно, почтено и няма да се допусне злоупотреба в действията им от тяхна страна. Освен това Комисията ще осъществява и държавна политика по превенция в борбата с корупцията, като по този начин се цели повишаване на доверието на българските граждани в институциите, в това число и създаването на по-благоприятни условия за нарастване на чуждите инвестиции в страната. Последното от своя страна пък би подобрило социалния статус на българските граждани, което ще доведе и до растеж на икономиката. Ето защо е необходимо да се отбележи, че с приемането на този закон българската държава направи стъпка напред в нетърпимостта към корупционните прояви.
В борбата на Комисията срещу корупцията се очертават следните основни задачи: разкриването на корупционните престъпления; установяване на незаконно придобитото имущество; приемане и проверки на декларации за имущество и анализ на същите; установяване на конфликт на интереси и предприемане на мерки по санкциониране на лицата, допуснали такъв конфликт и не на последно място – изготвяне на анализи за предприемане на мерки с борбата с корупцията.
Необходимо е структурите за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество да бъдат в пълен обем обезпечени, в това число – кадрово, технически и ресурсно. Също така служителите на Комисията следва да имат възможност да бъде осигурена такава от ръководство на Комисията за надграждане на притежаваните от тях професионални качества, с цел да отговарят те на съвременните предизвикателства в борбата с корупцията. Служителите трябва да бъдат силно мотивирани, да притежават необходимото аналитично мислене, да правят обективни преценки на ситуации, налагащи взимането на правилни решения, да бъдат диалогични и не на последно място – да може да се поема отговорност при извършване на действията по закон.
В тази връзка ще е необходимо осигуряване финансиране за провеждане на обучения, успоредни с професионалната дейност на служителите. Тези обучения е необходимо да бъдат провеждани както в нашата страна, така и в чужди страни, които имат вече достатъчно добър опит и много добри резултати, бих казал, в борбата с корупцията. Същевременно при възможност за допълнително увеличаване на щата е необходимо да се предприемат мерки и по назначаване на служители по места в страната. Последното е необходимо с оглед на това, че във всички областни центрове на страната има голям брой лица, заемащи висши публични длъжности. Служителите по места ще могат своевременно да определят наличието на институции от сферата на държавната и местната власт, където се зараждат корупционни практики и се извършват корупционни престъпления.
В тази връзка следва да се отбележи, че риск от зараждане на корупционни прояви има във всяка една институция на национално и местно ниво. При установяване на корупционни процеси трябва да бъдат определени и причините за зараждането им. Поради това потенциалът на Комисията ще се насочи не само към разкриване на корупционни престъпления, но и към недопускане извършването на такъв вид престъпления.
По отношение на организацията и управлението на Комисията, това, което считам, че следва да се наблегне на него е планирането на дейностите. То е от съществено значение за постигане на желаните успехи. Чрез планирането ще се определят насоките за работа, начините за постигане и изпълнението на дейностите, както и определянето на времето за изпълнение на тези дейности. От ръководителите на съответните структури ще се изисква при изпълнение на задълженията си служителите на Комисията да спазват принципи като законосъобразност, обективност, безпристрастност, компетентност, зачитане правата на свободите на гражданите, ефективност и ефикасност.
Друг важен съществен момент, на който обръщам внимание, това е формирането на лидери в Комисията. Успехът на Комисията ще зависи от наличието на лидери в нея. В тази връзка следва да отбележа, че лидерът трябва да е пример за подражание на лицата, които са поставени в условията да изпълняват задачи, спуснати от лидера. Същият трябва да бъде справедлив, да поема отговорност за действията си и не на последно място да може да изведе на преден план професионалните качества на всеки един от своите подчинени.
Предвид високите очаквания за постигане на по-добри резултати следва да се предприемат стъпки за формирането на такива лидери. Във всяко едно от звената на Комисията същите ще получат пълна подкрепа от ръководството. Те несъмнено трябва да са силно мотивирани за постигане на целите на Комисията. Лидерите от съответните структури на звената трябва да бъдат обединени от една обща цел, а именно постигане на очакваните резултати в борбата с корупцията.
По отношение на функционалното взаимодействие в структурите на Комисията мое мнение е, че трябва да се съблюдава принципът на единоначалието, тоест всеки служител да има ръководител, на който да е пряко подчинен и респективно пред него да отговаря за изпълнение на възложените му задачи, съгласно правомощията по закон.
В тази връзка следва да се осъществява на съответното ръководно ниво, с цел постигане на по-висока ефективност, комуникация по вертикала. Взаимодействието, от друга страна, между дирекциите да бъде по хоризонтала на ниво директори. Това от своя страна ще доведе до по-бърз обмен на информация, респективно до взимането на навременни и правилни решения.
Взаимодействието с държавните органи и други организации. От особено значение за постигането на очакваните добри резултати това е доброто взаимодействие с всички държавни институции, в това число и организации, осъществяващи дейност по наблюдение и оценка на корупционните процеси.
При взаимодействието с тези институции следва да бъдат изградени и поддържани много добри професионални отношения както на ръководно ниво, така и на експертно ниво. Ще трябва да се предприемат действия и в насока изграждане на контакти с представители на банкови институции, застрахователни компании, финансови организации, неправителствени организации, от които да се получава своевременна и коректна информация по отношение на дейностите, които осъществяват Комисията по противодействие на корупцията.
Не на последно място по взаимодействието. Освен създадените до момента отношения от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, считам, че така формирана сега комисия, която осъществява и дейност по противодействие на корупцията, Комисията следва да стане член на други международни организации, осъществяващи дейност по противодействие на корупцията. Тук визирам неформалната мрежа – ЕПАК, която е – така ще го преведа, Европейски партньори срещу корупцията. Това е организация, в която членуват 37 държави, в които съществуват антикорупционни органи.
По отношение на кариерното развитие, атестирането на служителите и подбора на кадрите. Предвид спецификите на всяка една от структурите в Комисията, следва да се предприема различен подход за набиране на служители, които да имат потенциал, който да развият в борбата срещу корупцията, респективно и по другите ресори по отнемане на незаконно придобитото имущество, по изготвянето на анализите, по превенцията и по отношение на публичния регистър, където, знаете, са концентрирани и декларациите за имущество и интереси.
Обучението на служителите в Комисията е от съществено значение както за ново значение служители, преминали през конкурсна процедура, така и за служители, притежаващи първоначална подготовка и необходим трудов стаж в съответната област. От страна на Комисията трябва да бъдат предприети действия по създаване на организация за провеждане на обучение. Същевременно ще се провеждат интензивни обучения и на действащите служители. Регулярните обучения ще бъдат провеждани съобразно възможностите на Комисията, в това число и финансови такива.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми гости! Опитах се накратко да изложа това, което съм изложил в концепцията си. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря на господин Антон Славчев за неговата визия и това, което ни предостави като концепция.
Давам думата на следващия кандидат за член на Комисията. (Реплики извън микрофоните.)
Предлагам да се представят концепциите и тогава. Мислите, че оперативно е по-добре да бъде след всяко представяне? (Реплики.)
Може би след като чуем концепцията някои от въпросите да се препокрият и да са за повече от един от кандидатите.
РЕПЛИКИ: Нека да чуем всичките и тогава.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Заместник-председателите казват да чуем всички, господин Недялков.
Давам думата на госпожа Антоанета Георгиева Цонкова да представи своята концепция за дейност като член на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Заповядайте, госпожо Цонкова.
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: Благодаря Ви.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги! Ще започна с няколко думи за личната си мотивация. Считам, че с придобития от мен професионален и управленчески опит бих могла да бъда полезна за осигуряване на приемствеността между Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Активно съм участвала в преструктурирането на Комисията във връзка с концептуалната промяна на нормативната база на Комисията във връзка с измененията през 2012 г. и въвеждането на така наречената гражданска конфискация, поради което съм запозната с проблемите, които съпътстват обичайно такава мащабна промяна на нормативната база и с подходите за разрешаването на тези проблеми.
Корупцията и корупционните прояви във всичките им форми генерират непредвидимост на обществената среда, неравно отношение към гражданите и усещането в обществото за липса на справедливост. Ето защо Законът за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество поставят няколко акцента в дейността на новия антикорупционен орган, а именно качествен антикорупционен анализ на информацията, която се събира по силата на Закона с цел установяване и елиминиране конфликта на интереси, несъвместимостта и другите прокорупционни фактори; оценка на проектите на закони и на други нормативни актове, както и на вече действащата нормативна база относно корупционния риск. И тогава, когато се установи този корупционен риск, трябва да се предложат необходими мерки за неговото избягване.
Новият Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество дава добра нормативна основа и достатъчно мощни средства за изпълнение на двете основни задачи, които поставя Законът – високоефективна превенция и противодействие на проблема корупция и установяване и отнемане на незаконно придобитото имущество. Крайната цел е възстановяване на предвидимостта и справедливостта в обществените отношения и възстановяване на накърнения обществен ред.
Същевременно установяването и отнемането на незаконно придобито имущество по необходимост налага някои права на гражданите, каквото е правото на собственост. То е конституционно гарантирано и защитено в редица международни актове, ратифицирани, обнародвани и влезли в сила за Република България. Такива ограничения не само по своята същност трябва да са обосновани, пропорционални и съразмерни, но трябва да убеждават обществото в това. Тъкмо поради това законодателят е търсили и намерил баланс в следните важни насоки: предвидените ограничения за проверяваните граждани да са необходими, подходящи и съразмерни на обществената значимост на борбата с корупцията и с така нареченото необяснимо богатство. Предоставени са ефективни средства не само за превенция и разкриване на корупцията, както и за установяване и отнемане на незаконно придобито имущество, но също така са осигурени и права на защита на проверяваните лица, като тази защита те имат както в административното, така, разбира се, и в съдебното производство срещу тях.
Убедена съм, че тъкмо такъв баланс трябва да бъде търсен и осигуряван в ежедневната работа на Комисията и на нейните органи, поради което ако бъда избрана за член на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, ще се ръководя от принципите на независимост, безпристрастност и стриктно спазване на Закона.
Естеството на работата на Комисията изисква анализ и оценка на доказателствата, формиране на фактически изводи и прилагане на правната норма към така установените факти. Следователно за членовете на Комисията е изключително важно да бъдат безпристрастни и независими при изпълнение на своите правомощия.
Върховенството на Закона и еднаквото му прилагане спрямо всички граждани е фундамент на всяка правова държава. Нееднаквото прилагане на Закона имплицитно води до неговото неправилно прилагане. Същевременно задължение на Комисията е да осигури такова еднакво прилагане на Закона по отношение на гражданите и именно това ще бъде убедителното доказателство, че Комисията ще действа безпристрастно и независимо.
Всичко казано дотук какво означава за дейността на Комисията? Трябва да се установи действителната воля на законодателя и да се съобразяваме с тази воля във всичките си действия и решения. Също така при упражняване на правомощията си, които засягат права на граждани, това трябва да стане единствено и само при условията, в обема и реда, предвиден в правната разпоредба. Тогава, когато има неяснота на тази правна разпоредба, тя трябва да се тълкува ограничително, а не разширително. Трябва да се отчита и практиката на влелите се органи в Комисията. И какво показва тази практика? Неизпълнението или несвоевременното изпълнение на задълженията на лицата, посочени в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, респективно отменените закони, често се дължи на небрежност или на непознаване на нормативната база. Следователно пред Комисията стои задачата да осигури такова законосъобразно поведение на тези лица, а по този начин да увеличи авторитета на органите, които те представляват. Затова е необходимо да се предприемат мерки към разяснителни материали, да се изпращат напомнителни писма на такива лица, да се отговаря своевременно и изчерпателно на въпросите, които те поставят пред Комисията.
На следващо място, трябва да продължат с интензивни темпове вече започнатите обучения на служителите в администрацията и на органите в Комисията по прилагането на новия закон. Трябва да се възложи на специализирано звено в Комисията установяването и анализирането на непрекъснато възникващите комплицирани въпроси. Те са практически и са изключително важни. Такива се решават ежеседмично и сега в Комисията. Трябва да се осъществява контрол за еднаквото прилагане на Закона. Трябва да се следи органите и териториалните звена да не прилагат Закона противоречиво. Ако се констатира такава практика незабавно да бъде преустановена, както и да се търсят основанията и условията за възникването.
Пред Комисията стои и много важна задача, която е закрепена в Глава тринадесета на Закона, а именно „Опазване и управление на обезпеченото имущество“. Това е важно задължение, тъй като се защитават и интересите на гражданите, чието имущество е запорирано, и на държавата, защото по този начин ще се осигури невъзможност да бъде разпилявано това имущество, да бъде увреждано или повреждано. В случай, че бъде прекратено производството или бъде отхвърлен искът на Комисията, гражданите ще получат това имущество в добро състояние, в което е било към момента на налагане на обезпечителните мерки. Интересите на държавата ще бъдат също така защитени, защото, ако се развие успешно нашето исково производство пред съдебните инстанции, държавата ще получи също така едно имущество в добро състояние.
На следващо място, трябва да се изготвят бланки, електронни матрици на документи, които да подпомагат ефективното осъществяване на правомощията на органите на Комисията.
По отношение кадровата обезпеченост. Трябва по-нататък да се развива конкурсното начало чрез изграждане на ясни, точни и обективни по своята същност критерии при подбора на кандидатите за служители в администрацията и органи на Комисията.
По осигуряване на законосъобразното и качествено изпълнение на задълженията на служителите. Непрекъснато трябва да се разширява професионалната компетентност и знания на служителите. Трябва да се търсят различни форми на обучение. Тук трябва да продължи доброто взаимодействие с такива утвърдени в тази насока институции, каквито са Националният институт на правосъдието и Камарата на независимите оценители в България.
На следващо място. Разширената функционална компетентност на Комисията обективно води до значително усложняване на структурата от органи. Това изисква спешно да се приемат вътрешни правила, които да уреждат взаимоотношението между отделните органи, както и бързото предоставяне на информация между тях. Това е целта, която законодателят имаше предвид при гласуване на Закона – в една комисия много органи с различни функции, за да може бързо да се обменя тази информация и да се достига до изводите, до които се достига въз основа на събраните доказателства.
На следващо място. Перманентният контрол, който трябва да се осъществява от страна на Комисията, наред със специализираното за това звено „Инспекторат“, като този контрол трябва да бъде планов, но и инцидентен, непредвидим. По този начин се мобилизират служителите и органите на Комисията да изпълняват законосъобразно и качествено своите правомощия.
Трябва да се изработят и приемат научнообосновани и практически ефективни правила за проверка на почтеността на служителите. Също да се усъвършенстват и електронните регистри, които по силата на закона Комисията трябва да води в изпълнение на своите пет основни правомощия.
Тук изключително важно е да се обръща внимание на сроковете – както в административното производство, така и в съдебното производство. Да се търсят причините за пресрочване на проверките или събирането на доказателствата, да се отстраняват тези причини. Сроковете в съдебното производство по силата на Гражданско-процесуалния кодекс – някои от тях изключително важни са преклузивни, което води до преклудиране на права, невъзможност да бъдат доказани исковете, които Комисията е предявила по отношение на държавата и това води до частично или изцяло отхвърляне на исковете.
По отношение укрепването на връзките и сътрудничеството с другите държавни органи. Изключително важен въпрос, тъй като Комисията без подкрепата на останалите държавни органи няма да може в пълнота да изпълнява своите правомощия. Трябва да продължи добрата практика и взаимодействие при изграждането на съвместните екипи с прокуратурата, с Министерството на вътрешните работи, с митници, с ДАНС, с НАП. Също така да продължи и сключването на споразумения с останалите институции, от които ние ползваме база данни, за да можем да извършваме качествено, всеобхватно и в пълнота проверките по отношение и на имуществото на лицата, по отношение и на законовите доходи, за да не може да не се изкривява икономическият анализ. Дори мога да твърдя, че ние сме една от малкото институции, които ползва почти всичката база данни, събирана в държавата.
По укрепване на международното сътрудничество. Трябва да продължи добрата практика, която България в името на Комисията създава. Също така ние трябва да упражняваме в по-голяма пълнота правата да искаме проследяване и установяване на активи, които се намират на територията на европейските държави членки на Европейския съюз. Важно е тук, подкрепям изцяло и това, което председателят каза в неговото представяне, че е изключително важно е да имаме добро взаимодействие с най-близките държави, със съседните нам балкански държави, защото се развиват взаимодействията между гражданите на балканските държави изключително интензивно. Възможността да се пътува, възможността да се общува, да се пренасят капитали – това също се отразява на нашата работа и съответно на информацията, която ние трябва да предоставяме, когато се поиска и съответно ние да използваме правото си да я получаваме.
Мерки за спечелване на общественото доверие. Изключително важен въпрос. Смятам, че Комисията трябва да заеме централно място при разпространяването на антикорупционните мерки и тук трябва да търси съдействие както от държавните органи, така и от медиите, трябва да бъдем партньор с медиите в тази насока. Ние трябва да разясняваме какви поражения нанася корупцията на икономическия живот, на социалния живот, на политическия живот.
Също така трябва да предоставяме поисканата от нас информация своевременно и да разкрива дейността и на Комисията, и на нейните органи. Трябва също да укрепваме пряката връзка между Комисията и между българските граждани. Бързи и качествени проверки на подадените от тях сигнали. Трябва да осъществяваме обратна връзка със сигналоподателя, да ангажираме дейността на Комисията за гарантиране на неговите права – той да остане анонимен за лицата, срещу които е подал сигнал.
Също така смятам, че трябва да се оптимизира дизайна на интернет страницата на Комисията – да се създават секции, за да може да се улесняват и гражданите, които са задължени да подават декларацията, както и гражданите, чието имущество е запорирано. Там трябва да се посочват правата, които имат например лицата, чиито вещни права са ограничени, възможността да участват още в административното производство, възраженията, които могат да правят, сроковете за това, декларациите, които могат да подават.
Съзнавам, че и най-подробните мотиви не могат да обхванат всички мерки, които са необходими, но съм убедена, че тогава, когато има състезание на идеи и на мисли, тогава ще има и най-законосъобразни и добри решения, които ще помагат Комисията да осъществява поставените от Закона задачи и цели. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря на госпожа Антоанета Георгиева Цонкова.
Давам думата на следващия кандидат – господин Пламен Йоцов.
Заповядайте, господин Йоцов.
ПЛАМЕН ЙОЦОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости, колеги! Преди всичко бих искал да благодаря на господин Пламен Георгиев – председател на Комисията за противодействие на корупцията за отнемане на незаконно придобитото имущество за това, че се е спрял на моята кандидатура за член на Комисията. Съзнавам огромната отговорност, която ми се възлага с евентуалното ми избиране на тази позиция и съм готов да приема предизвикателството в трудната мисия, която ми предстои в борбата с корупцията.
Както чухте от представянето на моята кандидатура, кариерното ми развитие започва още от самото начало в системата на Министерството на вътрешните работи. Поради характера на работата, която съм извършвал, през цялата ми кариера съм бил обект на постоянен мониторинг и контрол. Не е регистриран нито един случай на отклонение от изискванията за честност, лоялност и законност. Награждаван съм многократно с морални и материални стимули, включително с почетен знак на МВР и лично оръжие. Не са ми налагали дисциплинарни наказания, не съм бил подследствен, съдебното минало е чисто.
След като напуснах активната работа като държавен служител със специално предназначение не съм преставал нито за миг да се интересувам от проблемите на борбата срещу престъпността. Смятам, че доказаните през годините професионални и лични качества, които притежавам, ми дават основание да приема гласуваното ми от господин Георгиев доверие.
Мотивацията ми за заемане на длъжността за член на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество е свързано с личното ми убеждение, че на този орган са предоставени възможности и са му възложени компетенции и отговорности да се бори ефективно с корупцията чрез превенция, контрол относно верността на подадените декларации от лицата, заемащи висши публични длъжности, които имат задължение за това по закон, безспорно установяване на конфликт на интереси, доказване на незаконно придобито имущество от проверяваните лица и отнемането му, както и установяване на данни за извършени корупционни престъпления. С придобития от мен административен и експертен опит в службите за превенция и борба с организираната престъпност, както и със знанията и уменията, които притежавам, смятам, че разполагам с необходимата компетентност да поема своята част от работата като член на Комисията в общия контекст на нейната дейност.
Едно от основните направленията в работата ми досега беше превенция на престъпността, фокусирана върху събиране, анализиране и обобщаване на информация за престъпни групировки и тяхната дейност, връзките ми с лица от публичния сектор в националното и местно равнище. През кариерата си специално внимание съм отделял на контактите и взаимодействието с чуждестранни структури за борба с организираната престъпност.
Като кандидат за член на Комисията смятам, че в хода на работата ще имам възможност да надградя постигнатото от мен като ускорено и системно изучавам и възприемам в личната си практика опита на останалите колеги. Смятам, че с моето участие мога да допринеса за разкриване на източниците на необяснимо богатство и отнемането на незаконно придобитото имущество от неговия притежател, без да е налице влязла в сила присъда. Известно ми е, че към тази страна от дейността на Комисията интересът от други държави в Европейския съюз и извън него е голям и съм готов да съдействам за обогатяване на техния опит. В тази връзка съществено значение за постигане на ефективността в моята работа имат професионалните контакти, които през годините съм изградил и поддържам в МВР, ДАНС, Прокуратура, съдебни институции, Държавна агенция „Разузнаване“, Агенция „Митници“ и други институции.
Надявам се като част от колективен орган, каквато е Комисията, досегашният ми опит за работа в екип ще се окаже благоприятна основа, за да дам своя принос в повишаване ефективността в дейността на Комисията при строго спазване на принципа за откритост, колегиалност, колективност при обсъждането и предприемането на мерки за изпълнение на задачите.
Ако бъда избран, възнамерявам да съсредоточа усилията си в сферата на аналитичната дейност, която беше и част от моята работа като държавен служител. Смятам, че е много важно да се обърне особено внимание на постъпващите сигнали от граждани и от различни държавни институции, неправителствени и обществени организации за прояви на лица, заемащи висши публични длъжности, свързани с корупция или нарушение на законността с цел лично облагодетелстване.
Предвид, че съвременната комуникационна система е една от най-динамично развиващите се в света, имам възможност и намерение да допринеса за осигуряване и подобряване работата на Комисията при използването на върхови информационни технологии както в централната администрация, така и в регионалните звена на Комисията.
Напълно споделям виждането на председателя на Комисията, че всички кадри в нейния състав – както членове, така и длъжностните лица в административните структури следва периодично да преминат през проверки на почтеност. Подкрепям също позицията, че е изключително важно борбата с корупцията да започне първо вътре в системата на Антикорупционната комисия. Това е гаранция, че само честни и почтени хора ще прилагат антикорупционните актове. Смятам, че една от най-важните страни в работата на Комисията, а следователно и в моята, надявам се, бъдеща работа следва да бъде оптимизиране на дейността по превенция на корупцията.
Оценявам като изключително важно продължаването и разширяването на взаимодействието на членовете, органите и териториалните дирекции и бюра на Комисията с Прокуратурата, МВР, ДАНС, НАП и НОИ, както и всички останали институции, с които има подписани двустранни споразумения за осъществяване на своевременен обмен на данни за незаконно или престъпно придобито имущество на територията на страната и в други държави.
Възнамерявам да взема активно участие в продължаването на досегашната, доказала ползата си практика за повишаване на професионалния капацитет и компетентност на служителите на Комисията, чрез осигуряване на участието им в проекти за обучение, работни срещи, семинари, конференции и други форми. Високите резултати от работата ще зависят от голяма степен и от професионалната подготовка на служителите.
Развитието на международното сътрудничество също ще бъде важна страна в моята бъдеща дейност. За тази цел бих работил в посока подобряване на комуникационната система с партньори от чужбина по каналите за обмен на информация и международно сътрудничество. Ще участвам активно за установяване на контакти и поддържане на сътрудничество с органи за борба с корупцията в други държави в региона и извън него.
Уважаеми дами и господа народни представители, за всички е пределно ясно, че Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество е очакван от обществото специализиран държавен орган, който трябва да играе ключова роля не само за засилване и повишаване ефективността на превенцията на корупцията, но и за разкриване на корупционните прояви. Тя е натоварена с големи надежди както по отношение на моралния облик и професионализма от нейните членове и административни служители, така и във връзка с резултатността от работата ѝ. Ето защо смятам, че от членовете на Комисията се изисква постоянно да доказват своята морална чистота и да отдават всичките си сили и умения за постигане на резултати, които да отговарят на високите обществени очаквания.
Убеден съм, че притежавам необходимите качества, доказана професионална компетентност и подготовка, морална чистота, решителност, непримиримост към корупцията и корупционното поведение. Заявявам, че ако бъда избран от Народното събрание съм готов да отдам силите и способностите си за борбата с корупцията у нас в състава на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Ще предприема необходимите действия за постигане на успешни и реални резултати в превенцията и противодействието на корупцията, с които Комисията да отговори на очакванията на обществото. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря на господин Йоцов.
В заключение ще дам възможност да предостави своята концепция за работа и на госпожа Силвия Къдрева.
Заповядайте, госпожо Къдрева.
СИЛВИЯ КЪДРЕВА: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми заместник-председатели, уважаеми господа народни представители, членове на Комисията, уважаеми гости! Започнах професионалната си кариера след дипломирането ми в Софийския университет – Философски факултет. С натрупаните знания в сферата на библиографията, информационните фондове, научния анализ и обработката на информация, работата с документи, както и анализ на информационните бази данни, поставих началото на моето професионално развитие. Знанията, впоследствие и опитът, който придобих, приложих на практика при изграждането и функционирането на Информационния център на Министерството на околната среда и водите, където ръководих функциите на Центъра. На по-късен етап по покана на председателя на Сметната палата – по това време доцент доктор Георги Николов, започнах работа в Одитната институция, където приложих придобития професионален опит от работата ми в Министерството.
Във връзка с присъединяването на България към Европейския съюз по изисквания на Европейската комисия през 2006 г. и с промяната на законодателството в България се създаде публичен регистър към председателя на Сметната палата за деклариране доходите и имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности. От тогава до днес съм част от професионалния екип на публичния регистър, който ръководя през последните години. Публичният регистър е изградил добре функционираща система на деклариране и механизъм на проверка на имуществените декларации чрез който механизъм се извършва проверка на всички подадени от задължените лица имуществени декларации, декларации при встъпване в длъжност, ежегодно деклариране и декларации при освобождаване от длъжност. Информационната база данни от имуществените декларации, натрупана за период от 10 години, е в електронен формат и може да се използва за извършване на анализи, за проследяване на имущественото състояние за всяко едно от лицата на публична длъжност, за проследяване промяната в имуществото и доходите на задължените лица през периода на заемане на длъжността, както и до една година от освобождаване от длъжност, съгласно новите разпоредби на Закона, за обследване на случаи на необосновано забогатяване сред тях и редица други справки, свързани с дейността по декларирането пред Комисията.
Системата на деклариране служи за осигуряване на прозрачност и превенция, анализ на декларациите за имущество и интереси, последващи разследвания от структурите на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, структури, които имат друга експертиза. Информацията и натрупаната база данни в електронните регистри за лицата, заемащи висши публични длъжности, е надлежно защитена чрез въведените контроли по време на събирането, обработването и съхранението на личните данни на тези лица.
Превенцията и противодействията на корупцията са заложени като цел и мерки в действащия Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и се състоят в следното: разширен е обхватът на задължените лица с добавяне на нови категории, които следва да декларират имущество и интереси, и това са всички лица, които имат достъп до управлението на публични финанси. Например ръководителите на бюджетни организации, които изпълняват функции по органи за финансово управление и контрол на средствата от Европейския съюз, лицата, упълномощени по реда на Закона за обществените поръчки да организират и провеждат процедурите и да сключват договорите, ректорите на държавните висши училища, управителите на лечебните заведения за болнична помощ и други, които не са били досега в обхвата на отменения Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности.
Променени са също така и правилата за деклариране и за проверка на декларациите за имущество и интереси. Досега лицата декларираха имуществото и доходите си и тези на своите съпрузи, и ненавършили пълнолетие деца. В Закона е предвидено и задължението за деклариране на имущество и интереси и на лицата, с които задължените са във фактическо съжителство. Разширен е и предметът на деклариране чрез кръга на обстоятелствата, които лицата се задължават да декларират, с цел осигуряване на по-пълна информация за имущественото им състояние и интереси. Такива са например чуждо недвижимо имущество и чужди превозни средства, което лицето трайно ползва. Завишени са и праговете на деклариране с цел подобряване ефективността на действията, концентрирани върху по-значимите случаи на корупция, възможност за извършване на задълбочен анализ на имуществените декларации, обследване на случите на незаконно обогатяване, произхода на средствата и конфликт на интереси.
Заложените мерки в правната рамка на Закона покриват обхват около 10 хиляди лица, заемащи висши публични длъжности, без техните съпрузи и ненавършили пълнолетие деца, и лицата, с които те живеят на съпружески начала. Правната рамка предвижда прилагането на мерки за прозрачност и на други лица от администрацията на изпълнителната власт, на местната власт и на други органи в държавата, чийто обхват е повече от 120 хил. лица, които следва да декларират имущество и интереси по реда на Закона.
С прилагането на мерките, които изброих Законът гарантира надграждане и усъвършенстване на системата на деклариране и превенцията на корупцията, а с дадените по-широки правомощия на Комисията се гарантира и усъвършенстване на институционалния капацитет за извършване на по-всеобхватни проверки на имущественото състояние на лицата, заемащи висши публични длъжности.
Заложените мерки целят да се постигне в максимална степен координация на различните дейности като се дават и нови възможности за публичност и ефективно въздействие върху корупционното поведение. Примерно извършване на анализ на корупционния риск в жизнено важни сфери като здравеопазването и образованието, в сферата на обществените поръчки, обследване на онези категории задължени лица, които разходват значими публични средства. Чрез антикорупционните мерки в Закона е предвидена и възможността при установяване на корупционно поведение да се стига до бързо и ефективно отнемане на незаконно придобитото имущество. По реда на Закона справедливо е предвидено и най-малко 30 на сто от стойността на отнетото имущество в полза на държавата Комисията да предоставя за социални цели.
Законът е прецизирал и доразвил принципите и механизмите за предотвратяване на корупционно поведение на лицата, заемащи висши публични длъжности, принципите и механизмите за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество, условията и реда за деклариране на имущество и интереси за анализ и проверка на имущественото състояние, условията и реда за установяване на конфликт на интереси, условията и реда за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество, санкциите и последиците при корупционно поведение и установяване на незаконно придобито имущество. Предвидено е също при извършване на проверката на имуществените декларации, ако се установи несъответствие в размер на и над 20 хил. лв., да се премине към последваща проверка по отнемане на незаконно придобито имущество.
Целта на анализа, който Комисията на основание на Закона следва да извършва на декларациите за имущество и интереси на лицата от обхвата, има ефективно възпиращо действие върху незаконното обогатяване.
Изградената и функционираща система на деклариране и механизъм на проверка в публичния регистър е обект на мониторинг от редица антикорупционни мрежи и институции като Световната банка, Организацията за икономическо развитие и сътрудничество, GRECO – група държави срещу корекцията към Съвета на Европа.
Преди две години, около две години, групата изготви антикорупционния доклад за България в рамките на четвъртия кръг на мониторинга на тема „Превенция на корупцията по отношение на народните представители, съдиите и прокурорите“. В основата на обследването беше прилагането на системата на деклариране и проверката на имуществените декларации на народните представители, съдиите и прокурорите. Докладът беше приет в пленарна среща на групата. В хода на приемането на Доклада някои представители от страните изказаха мнението, че за България се прави мониторинг с оценка, защото има изградена система на деклариране, но за други страни, които не прилагат система на деклариране, оценка не се прави. Предложиха: щом се извършва мониторинг с оценка е справедливо същият да се прилага и от другите страни от Съюза. Предложи се Европейската комисия да изготви стандарт, който да наложи на всички страни – членки на Съюза да изградят и прилагат система на деклариране за имуществото и доходите на лица, заемащи висши публични длъжности. Такъв стандарт вече се подготвя от Европейската комисия. Регионалната антикорупционна мрежа дори предложи ноу- хау, разработено и прилагано от публичния регистър, да се приложи в осем балкански страни при изграждането на системата на деклариране на механизма на проверка за всяка една от страните. Висока е оценката на България и от Организацията за икономическо развитие и сътрудничество, която организация би могла да извършва партньорска проверка на дейността на Комисията. Публичният регистър е добър и обнадеждаващ пример за структури и институции в държавата, които функционират и постигат целите на Закона.
С дългогодишния ми професионален опит и доказана експертиза, която имам по осигуряването на прозрачност по превенцията и противодействието на корупцията, прилагам ежедневно в практиката си, ръководейки професионалния екип и дейността на публичния регистър на Комисията. Системата на работа на публичния регистър е изградена върху авторската ми разработка за ръководство за организиране на работата в публичния регистър по прилагане системата на деклариране механизма за извършване на проверката като така се постига качество и стриктно спазване на нормативните изисквания.
Приех предложението на господин Пламен Георгиев – председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, да бъда номинирана за член на Комисията като висока оценка и естествено продължение и реализация на професионалния ми капацитет, а също и като нова възможност чрез прякото ми участие в ръководството на Комисията да постигнем по-благоприятна среда, в която всеки от нас да усеща, че носи лична отговорност за процеса, в която всеки от нас е част от него, среда, която да помогне на всички ние да действаме отговорно, среда на почтеност и доверие сред лицата, заемащи висши публични длъжности, организациите на гражданското общество, медиите, академичните среди, образованието, както и обществото като цяло.
Напълно осъзнавам отговорността и притежавайки качествата на откровеност и почтеност ще продължавам да допринасям за подобряване на ефективността при предотвратяване на корупцията и на корупционното поведение. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря за Вашето представяне.
Колеги, имате думата за въпроси към всеки един от кандидатите – в рамките на две минути, съответно отговорът също в рамките на две минути. Може един въпрос към всеки от кандидатите, може и определен въпрос към някой от кандидатите, тъй като, както се вижда от самите предложения, от визията, от стратегията, която представиха четиримата кандидати, всеки от тях ще има съответно своята специфика в дейността си като член на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Заповядайте, господин Вълков.
ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Аз имам въпрос към двама от кандидатите.
Единият е към господин Антон Славчев като заместник-председател. Въпросът ми е свързан с концепцията, която изложихте пред нас, и по-точно във връзка със споменатите от Вас рискове, които съществуват за корупционни прояви във всяка една институция – било то на национално или на местно ниво. Да кажете кои са най-рисковите според Вас институции на тези нива и Вашето виждане за най-добрите практики по линия на превенцията. Това е единият въпрос.
Вторият въпрос е към госпожа Силвия Къдрева във връзка с нейния професионален опит. Знаем, че сега закъсняхме малко с издаването на декларациите и срока, който ни е даден до средата на месец май. Въпросът ми е конкретен: ще може ли да се справите с определените срокове, така че да не се получи хаос в системата? Това е много важно, тъй като това засяга изключително много отговорни фактори в държавата. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря, господин Вълков.
Аз само ще допълня втория въпрос към госпожа Къдрева, докато мислите върху сроковете.
Имате ли виждане дали така представеният образец за декларация за имущество и интереси е най-добрият образец, тоест смятате ли, че е необходимо тази декларация да бъде модифицирана по някакъв начин, да бъде опростена или напротив, да бъдат добавени други обстоятелства по нея, или да остане в този вид? Говорим за вида, в който – тя в момента съществува като проект и съответно много вероятно е да бъде приет и одобрен от Вашата Комисия. Това е допълнителен въпрос към въпроса на господин Вълков.
Господин Славчев, заповядайте.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря Ви.
Господин Председател, уважаеми народни представители! По повод въпроса, който задавате – по мое мнение, а и не само, във всяка една институция има риск от прояви на корупция. Ако служителите в съответните институции нямат самосъзнание и не спазват законите, ако моралът и ценностната им система позволяват те да прилагат корупционни практики, има налице риск от корупция. А иначе, съгласно някои анализи, зоните с повишен корупционен риск биха могли да се определят като места, в които се извършват дейности по издаване на лицензи и разрешителни, налагане на административни санкции, в институции, в които се разпределят финансови средства, там, където се разпределят обществени поръчки, при извършването на реални плащания за извършени услуги. Също местата, където се решават възникнали спорове между физически и юридически лица, местата, където се взимат решения за това дали едно лице има виновно поведение.
Списъкът е неизчерпателен. Предполагам, че отговорът ми Ви удовлетворява. Риск от корупция има навсякъде. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря и аз.
Много бърз въпрос и от мен преди да дам думата на госпожа Къдрева, който кореспондира с това, което господин Вълков Ви зададе като въпрос. Той е може би и към господин Пламен Йоцов, предвид също и спецификата, анализ, доколкото усещам неговата професионална специфика.
Какво е отношението Ви към готвените евентуални промени в Наказателния кодекс, които биха разширили обхвата на действие на Вашата комисия и в областта на частното предприемачество? Защото знаете, че има такава законодателна идея – не само да работите в публичния сектор, а да работите в противодействие на корупцията и по отношенията между търговски дружества.
След госпожа Къдрева, заповядайте.
Към Вас, господин Славчев, и към господин Йоцов.
Госпожо Къдрева, заповядайте.
СИЛВИЯ КЪДРЕВА: Благодаря, господин Председател.
По отношение на сроковете.
В Дирекция „Публичен регистър“ е създадена максимална организация за спазване на сроковете. Обхватът на задължените лица вече е установен, има готовност със списъците, кои са новозадължените лица в обхвата на Закона. По отношение на сроковете по декларирането – срокът е 15 май съгласно Закона, но всъщност се явяват два срока – срокът 15 май е за лицата, които са били в обхвата на Закона и преди приемането на новия закон. За тези лица срокът е до 15 май, а за лицата, които сега попадат, за първи път възниква задължението да декларират и попадат в новия обхват на Закона, срокът за тях започва да тече един месец от датата на утвърждаване на образеца на декларацията. Тоест, касае се за два срока.
Надявам се, предвид практиката ни – ние вече сме имали този опит, през 2013 г. имаше разширяване на обхвата на Закона отново, тогава съумяхме да създадем тази организация, сега се надявам аз с моя професионален екип да се справим и този път със спазването на сроковете. Съзнаваме, носим и нашата отговорност, да създадем тази организация и лицата да подадат в срок декларацията си.
От стария обхват на Закона, статистиката в регистъра показва, че те са някъде около 2 хил. 500 лица, тъй като 2017 г. магистратите преминаха да подават декларирането си пред Инспектората на ВСС. Надявам се до 15 май в рамките на около седмица, може би малко повече, да приемем тези 2 хил. 500 декларации, като за останалите, до 10 хиляди задължени лица, очакваме да се справим в рамките на този един месец.
По отношение на образеца на декларациите, господин Председател, от моята практика знам, че има хиляди, хиляди видове имуществени декларации, прилагани от различните страни от цял свят. Декларация за имущество и интереси, обединена в едно, имаме за първи път. Проектът на образец, който изготвихме, е съобразен с новите обстоятелства, които са предмет на деклариране в новия закон, така че ние няма как да излезем от обстоятелствата на деклариране. Създадена е организация с техническите екипи да намерят софтуерно решение за създаване електронна форма на образеца. В декларацията са включени и указания за попълване на всяко едно от обстоятелствата. Максимално сме създали условия да улесним лицата за попълване на имуществените декларации. Обявени са и телефоните на служителите от публичния регистър на интернет страницата на Комисията и сме на разположение за консултиране за всеки един от въпросите.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря, госпожо Къдрева.
Господин Славчев, господин Йоцов, съвсем накратко по отношение виждането Ви за разширяване дейността и обхвата на Комисията в частния сектор – да го кажем по този начин.
Заповядайте, господин Славчев.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Ако мога да си позволя – разбрах, че въпросът Ви е свързан с промените в Наказателния кодекс, или?
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Промените в Наказателния кодекс ще дадат възможност Вашата Комисия както действа на публичния сектор, така да действа и по отношение на частното предприемачество. Вие подкрепяте ли тази идея? Считате ли, че това е необходимо или по-скоро сте предпазливи?
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря Ви за въпроса.
Господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми гости! Считам, че предстоящата промяна, ако тя се случи, ще изиграе своята положителна роля за това да бъдат равнопоставени както лицата от частния сектор, извършващи неправомерни действия, спрямо лицата от държавния сектор, където се извършват същите такива. Така че наказателната отговорност трябва да се понася еднакво от лицата от частния сектор и тези от държавния. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря.
Господин Йоцов, нещо ако имате да добавите.
ПЛАМЕН ЙОЦОВ: В същия дух – съгласен съм, че е риск от корупция и корупционни практики има както към държавния, така и към частния сектор. Законите трябва да бъдат прилагани по същия начин.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Колеги, въпроси?
Заповядайте, госпожо Сидорова.
КРИСТИНА СИДОРОВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми кандидати! Имам няколко въпроса към всеки един от Вас.
Първият е въпрос, зададен от Българския институт за правни инициативи. Той е към господин Антон Славчев като кандидат за заместник-председател на Комисията. Какви са основните предизвикателства, които дефинирате пред служителите на Комисията, независимо от заеманото ниво и евентуална лидерска позиция? Очаквате ли вътрешно напрежение? Това е въпросът ми към Вас.
Към госпожа Антоанета Цонкова въпросът ми е продиктуван от това, че тя и към момента, това което чухме от биографията й, е била член на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и като бъдещ неин член въпросът ми е следният: преди два дни в печатни медии излезе информация, че Окръжният съд в Добрич е прекратил делото за конфискация срещу бившия председател на Варненския административен съд. Освен това съдът е осъдил Антикорупционната комисия да плати сумата от 5 хил. 360 лв., които Цветкова е изхарчила като разноски по делото.
В тази връзка Ви питам какви действия и мерки ще предприемете като член на Комисията, изобщо Комисията за в бъдеще как ще работи този случай да не се повтаря, още повече, че това, което излезе в медиите е, че това не е първият такъв случай, в който Комисията е осъдена, и по този начин и Комисията, и държавата са ощетени.
Третият ми въпрос е към господин Пламен Йоцов отново от Българския институт за правни инициативи. Във Вашата концепция споделяте, че е изключително важно борбата с корупцията да започне, първо, вътре в системата на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. В този смисъл какво е мнението Ви за внедряване на системата ИСО 37001 – системи за управление и противодействие на подкупите, изисквания с указания на използване в новата Комисия. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря.
Госпожо Цонкова.
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: Преди известно време се произнесе Окръжен съд – Добрич, като прекрати производството. Това обаче е първоинстанционното решение, тоест ние използваме предоставеното ни правно съгласно Гражданскопроцесуалния кодекс да обжалваме пред Апелативния съд това решение. Мотивите на Окръжен съд – Добрич, са, че сме го предявили след изтичането на десетмесечния срок за проверката. Само че това е производство по първия закон – Закона за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Ние трябваше да изчакаме влязла в сила присъда срещу госпожата – да не й споменавам имената, едва тогава ние имахме право, правомощия по закон да внесем исковата молба пред Окръжен съд – Добрич. Така че ние имаме абсолютно основание, според нас, да обжалваме с аргументите, че сме изчакали, така както законодателят е предвидил – влизане в сила на осъдителна присъда срещу лицето, и тогава да пристъпим към процедура по отнемане.
Надявам се в следващите инстанции благоприятно развитие за делото за нас. Какво ще каже съдът – последната дума винаги е неговата. Благодаря.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря.
Господин Йоцов.
ПЛАМЕН ЙОЦОВ: Господин Председател, системата ИСО 37001 се отнася изцяло по отношение на подкупите. Не ми е известно дали е внедрена някъде досега в България. Ако ние сме първите, които я разработим, проучим и приложим ще покажем, че сме решили да изключваме опитите за подкуп в нашата организация и всичко това бих посочил като една добра възможност да покажем първоначални резултати в обозрим срок. Единственото, което знам – Сингапур и Перу работят с нея добре. Не е много за пример – в Сингапур корупцията е със смъртно наказание. Не знам как може да ползваме чужд опит в нашия случай. Благодаря.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря.
Господин Славчев, заповядайте.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Господин Председател, уважаеми народни представители! Основните предизвикателства, които дефинираме пред служителите на Комисията, са произтичащи от разпоредбите на Закона и като такива смятам, че най-основните са корупционните престъпления, незаконното придобиване на имуществото и възникването на конфликта на интереси. Това, считам аз, че са трите основни момента, по които Комисията трябва да наблегне при изпълнение на своите функционални задължения с оглед постигане целите на Закона.
По отношение на напрежението, за което ме попитахте – дали очаквам да възникне такова, при ясно поставени цели пред служителите считам, че когато целите са такива, ясно дефинирани, напрежение между тях не може да има. Напрежение може да се породи само когато има разминаване в целите. Моята позиция тук – поне доколкото успях да опозная колегите, е, че всичките имаме една обща цел. Аз не считам, че напрежение може да възникне в Комисията. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря.
Господин Недялков имаше въпрос и господин Нецов след това.
МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми кандидати, уважаеми господин председател на Комисията, уважаеми гости! Позволявам си към заместник-председателя два кратки въпроса, защото все пак е заместник-председател. Първият е много прост. Той е от биографията на господин Славчев: какво пречеше до сега на дирекция „К“ в ДАНС да се бори ефективно с разкриването на корупционни престъпления и какво е новото в състава на новата Комисия накратко?
Вторият ми въпрос е свързан с част от Вашата концепция, която разкрихте. Той малко има връзка и с въпроса на госпожа Сидорова: наистина е модерно за създаване на лидери в една такава структура, каквато е Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, как виждате създаването на лидери и принципът на единоначалието, което Вие самият декларирахте? Съчетанието, мисля, че е доста трудно.
Моят въпрос към госпожа Цонкова е съвсем кратък.
Вие казахте, че органите и териториалните звена трябва да прилагат еднакво Закона. Това е един процес, който ще създаде практика и така нататък. Вие похвалихте законодателя, но във Вашето изказване говорите: „Да се разбере действителната воля на законодателя“. Каква е тя при създаването на толкова много органи, които да отчитат конфликта на интереси? При тази децентрализация на системата на конфликта на интереси, как ще бъде приложено еднаквото прилагане на Закона?
И един кратък въпрос към господин Йоцов.
Заявихте го бегло, но говорихте за проверки на почтеност – проверките на почтеност към кого ще бъдат, кой ще бъде ориентирът за почтеност при извършването на проверки за почтеност на хората в Комисията? Интересува ме от гледна точка на това, защото не винаги почтеността към определен началник, към определени принципи, е истинската почтеност, която трябва да имат тези служители в Комисията, които изпълняват много сложна задача сега. Това пролича и при последните публични действия на Комисията. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря на господин Недялков.
Кой ще започне да отговаря?
Може би господин Славчев, като кандидат за заместник-председател – заповядайте.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря, господин Председател.
Господин Председател, уважаеми народни представители! По отношение на зададените въпроси, по реда на номерата, а именно: в Дирекция „К“ какво е пречело да се осъществяват активни дейности по разкриване на корупционни престъпления и какво е новото?
Това, което мога да кажа аз, е, че от момента, в който бях назначен за директор на Дирекция „Противодействие на корупцията“ в ДАНС – това беше краят на месец август, до момента на вливането ми в новия антикорупционен орган, Дирекцията показа резултати, за мен лично и за ръководството на Агенцията, ако мога да ги определя, като много добри. Проведени бяха четири успешни реализации по линия на противодействие на корупцията.
Предхождащият ръководител на Дирекция „К“ от негова страна също бяха положени усилия, доколкото ми е известно на мен, също имаше успешни реализации. Имаше и повдигнати обвинения на лица, заемащи към онзи момент висши държавни длъжности. Може би по някакъв начин това не е стигнало до знанието на обществото като цяло, но, уверявам Ви, реализации имаше.
Знаете, ние започнахме дейност от 23 януари. До момента имаме успешни няколко реализации и може би са известни на обществото, може би и не са. Още не мога да кажа каква ще бъде разликата, защото ние работим вече два месеца и половина, но за тези два месеца и половина аз мисля, че дадохме едно добро начало в борбата за противодействие на чистата корупция. Имам предвид, че по другите стълбове за противодействие на корупцията, знаете, работят колегите по отнемане на незаконно придобито имущество, за конфликта на интереси.
Законът дава доста възможности на Дирекцията за противодействие на корупцията да може да указва положително въздействие чрез резултатите си върху обществото при борбата с корупция. Правомощията, които имаме ние, е да започваме извършването на проверки и тогава, когато при нас постъпи информация за придобито имущество на стойност над 20 хил. лв. Това, докато бяхме Държавна агенция „Национална сигурност“, Законът не го предвиждаше като правомощие на служителите. Сега тези правомощия ги имаме. Това аз го отчитам като плюс ние да можем да започнем работа при постъпваща такава информация не само за това, че се взимат неправомерно средства, а и за придобиване на имущество на стойност над 20 хил. лв. Това мога да Ви кажа по първи въпрос.
По отношение на създаването на лидерите и единоначалието.
Това, което визирам в моята концепция по отношение на лидерството, точно това касае. Множество звена има тази Комисия. Всяко едно от звената трябва да има установен лидер, който лидер, разбира се, ще бъде определен със заповед като ръководител на това звено. Точно това имам предвид за единоначалието – този лидер ще бъде пряк ръководител на подчинените си в това звено. Това имам предвид като говоря за лидерите и за единоначалието. Надявам се да отговорих на поставения въпрос за това, че има разнобой в изложението ми. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря.
Господин Недялков? Уточняващи въпроси? Няма.
Към госпожа Цонкова – заповядайте.
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: По първия въпрос – различната практика на териториалните звена.
Може да се получи такава различна практика при установяването и отнемането на незаконно придобито имущество. В какво може да се изразява – тогава, когато органите не осъществяват в правота пълномощията, които имат. Например в някои териториални дирекции се наблюдава усилието да се установи началното салдо на лицата. Това е изключително важно, защото по този начин в пълнота се анализират и приходите, и доходите на лицата като се отчита това начално салдо. В други дирекции наблюдаваме, че това начално салдо някак си като че ли не му се обръща достатъчно внимание. Затова Комисията е предприела мерки в тази насока като указва, и при представянето на съответните доклади пред нас, да бъдат събрани необходимите доказателства като ние връщаме такива преписки за доработване. Това имах предвид – да може да се поставят гражданите при еднакво, равноправно положение съгласно Закона. Както казах, това е и целта на всяка правова държава, към която нашето общество се стреми и всъщност се смята, че сме такава.
По втория въпрос: каква е действителната воля на законодателя и конфликта на интереси?
Целта на Закона е ние да способстваме да не се достига до такива, тоест да ги предотвратяваме с нашата дейност. Получаваме и запитвания на местните структури по отношение прилагането на Закона. Тук е и нашата важна функция да указваме и насоки как да бъде прилаган Законът.
Мисля, че Комисията има изключително важна роля в тази насока, защото целта е да осигуряваме законосъобразно поведение на лицата, които са задължени да подават такива декларации. Както казах, по този начин издигаме авторитета на държавните органи. Благодаря.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Един доуточняващ въпрос в тази връзка: имате ли някаква концепция за работа по отношение на превенция за работа с местните комисии за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, защото – предполагам че господин Недялков имаше предвид това, там може би е най-слабото звено, предвид капацитета, степента на подготвеност, говоря за местните комисии. Все пак знаете, че органите на местната власт са една от институциите, едно от местата, където възможността за наличие и развитие на корупционни схеми е доста висока, доста рискова, да го кажем. Някакво конкретно виждане, някаква конкретна стъпка, стратегия за това как да обучите, да го кажа направо, тези местни комисии за конфликт на интереси?
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: Да, това е добър въпрос и добра идея.
Засега аз лично не съм ангажирана…
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Ако чакаме само от тях проява на желание…
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: Смятам, че след формирането на Комисията това може би ще бъде първостепенна задача. Да, както и председателят ми подсказва, това зависи от бюджета. От нас – ще направим всичко възможно. Обещавам.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Ние в по-нататъшната ни работа вече ще имаме взаимодействие с нашата Парламентарна комисия, така че най-вероятно – от нас също има инициатива, включително и законодателна, ако се налага, защото този въпрос просто трябва максимално да бъде изчистен.
Господин Йоцов, заповядайте за отговор на въпросите.
ПЛАМЕН ЙОЦОВ: Относно Вашия въпрос, господин Недялков. Ако членовете на Комисията нямат личен морал и професионална етика, колективът в който работят, всички знаем, че няма да се получи никога успешен резултат. Затова аз се надявам, че изборът на господин Георгиев за членове е правилен, обмислен и най-вече ще успеем да постигнем резултати.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Господин Слави Нецов, заповядайте.
СЛАВИ НЕЦОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Председател на новосъздадената комисия, уважаеми членове, уважаеми гости! Моите питания са малко нестандартни, но все пак искам да ги поставя, защото ако не ги поставя аз, това ще бъде мое задължение, което не бих посмял да пропусна.
Господин Председател, хората, които представихте, са професионалисти, личи. В своята област може би са най-добрите и е безспорно това и по техните изказвания. Предполагам, че и в зала всички ще бъдат подкрепени, но все пак искам да попитам, когато Вие представихте Вашата кандидатура…
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Кого питате, господин Нецов?
СЛАВИ НЕЦОВ: Господин Пламен Георгиев.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Е, господин Пламен Георгиев не е на изслушване, така че…
СЛАВИ НЕЦОВ: Да, но искам да внеса яснота.
Когато той представи своята кандидатура в положителните качества той каза, че е минал на полиграф. Това вдигна много летвата.
Въпросът ми е към всички: бихте ли последвали примера на господин Георгиев, или не?
Вторият въпрос е – може би не съм разбрал, може би съм пропуснал, но има ли изявени икономисти в Комисията, защото все пак борбата с престъпността и другите неща изискват добър икономист да проследява трансакции, измами в големи размери? Това би довело до по-успешната работа на Комисията. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря на господин Нецов.
По отношение на полиграфа – да, не, да, не…
СЛАВИ НЕЦОВ: Аз се извинявам. Знам, че това не е задължително и може никой да не мине.Това не го изисква Законът, но все пак неговият пример е…
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: … заявена готовност за желание или заявено желание.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Господин Председател, уважаеми народни представители! Считам, че ако това налага ние да убедим обществото в нашата лоялност – да, аз бих минал на такава проверка. Не се притеснявам, спя спокойно, съвестта ми е чиста.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Някой от другите кандидати?
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: Уважаеми господин Председател, господин Нецов! Мисля, че съм част от екип и тъй като председателят е заявил такава готовност, аз също ще го направя.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Господин Йоцов?
ПЛАМЕН ЙОЦОВ: Господин Председател, господин Нецов! Искам да Ви кажа, че съм минавал неколкократно полиграф, не е страшно. Ако се наложи, ще го мина отново.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Госпожо Къдрева, ако имате желание.
СИЛВИЯ КЪДРЕВА: Благодаря, господин Председател.
Аз не съм минавала полиграф, но ако това е проверка, друга форма на проверка на моята почтеност – да, ще мина полиграф.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: По отношение на икономист – може би господин Георгиев с едно изречение, макар че излизаме извън правилата, но все пак.
ПЛАМЕН ГЕОРГИЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
В Комисията работят страшно много икономисти като експерти. Нямаше как да се предложат експерти във всяка една област – виждате например, че няма човек, който да се е занимавал конкретно с конфликта на интереси, но логиката е такава, че декларацията вече е една: имущество и конфликт на интереси, и това ще влезе в ресора на госпожа Къдрева, която е експерт там.
Комисията е може би един от малкото държавни органи, в който работят страшно много икономисти. В бившата Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество имаме колкото юристи, толкова и икономисти. Говорим за над 50 души, които са с многогодишен опит. Отделно в Дирекция „Корупция” също има, господин Славчев ще потвърди, там също работят икономисти, които са икономисти във връзка с установяване вече на данни за извършено престъпление. Искаше ми се да включа още много хора, но трябваше да се отсеят хора, които са професионалисти, които имат опит и са работили в определените сфери.
Благодаря на Председателя, както отбеляза, то вече е видно от самите кандидати, кой с каква сфера ще се занимава. Това беше целта. Иначе, разбира се, със сигурност има още много достойни хора, които биха могли да работят в Комисията, но цифрата беше ограничена до четирима. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря.
Колеги, други въпроси?
Един въпрос – може би към госпожа Цонкова: мислите ли, че е необходимо, госпожо Цонкова, предвид спецификата на Вашата дейност, да се усъвършенства сега действащият модел за управление на конфискуваното имущество, придобито по престъпен начин? Дали сегашният модел за управление на това имущество е най-добрият, защото в Европа действат различни модели – в Италия един, в Румъния друг, в Хърватско, доколкото знам има друг, тоест дали българският модел е най-действащият, най-добрият в момента?
И един въпрос може би към кандидата за заместник-председател.
Господин Славчев, знаете, че един от най—дискусионните въпроси в приетия Закон за противодействие на корупцията беше събирането на доказателства, експлоатирането чрез специализирани разузнавателни средства (СРС). Какви мерки ще предприемете, за да се успокои общественото мнение, и не само то, че няма да се злоупотребява с информацията, която се събира чрез СРС-тата? Помните, че при всички дебати преди приемането на Закона, и в пленарната зала, а и в момента, експлоатацията на СРС-та от Комисията е нещо, което държи на щрек общественото мнение.
Госпожо Цонкова, ако обичате, заповядайте.
АНТОАНЕТА ЦОНКОВА: Благодаря, господин Председател.
Към момента действа междуведомствен съвет от редица заместник-министри, които вземат решение как да бъде управлявано вече отнетото в полза на държавата имущество. Голяма част от това имущество се предоставя на НАП, вече за събиране по реда на ДОПК, в полза на държавата.
С новия Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество се предвижда вече 30 % от това имущество да бъде предоставено и за социални цели. Лично аз съм изключително удовлетворена от тази разпоредба. Смятам, че трябва да дадем шанс на нашия модел да проработи сега, както е закрепен в новия закон, защото по този начин обществото ще види реално, че отнети недвижими имоти са предоставени за детски градини на децата им, за домове на възрастни хора. Ние отнемаме и хотели. Тези хотели могат да бъдат предоставени – вече имаме такъв хотел в Банско, за рехабилитация на хора с увреждания. Тогава обществото ще види реално как държавата възстановява справедливостта като връща на хората това, което е заграбено от тях по незаконен ред, по незаконен начин.
От тези 30 % ще се предоставят и отнети пари, което ще допринесе за закупуване например на медицинска техника. Толкова много болници имат нужда от различна апаратура – за диагностика, за лечение. Смятам, че трябва да дадем шанс на нашия модел. Мисля, че е добър в този последен вариант да покаже на хората, че държавата работи за възстановяване на справедливостта и да върне отново отнетите от обществото активи. Благодаря Ви.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И аз благодаря.
Да, в Италия има надписи на социални домове, старчески домове, училища: „Дарено от мафията на държавата”, което внася успокоение в обществото за това че има справедливост.
Господин Славчев, за СРС-тата, ако обичате.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря, господин Председател, за този въпрос.
Господин Председател, уважаеми народни представители! В действителност темата със СРС-тата поставя в обществото много въпроси. Те са един от елементите за събиране на доказателства с цел разкриване и разследване на престъпления, както и за предотвратяване на такива. В своята дейност и съгласно компетенциите, служителите на Дирекция ”К” като такава структура в Комисията, са единствената дирекция, която има право да се ползва от това да прави искания за прилагане на СРС-та, които СРС-та се прилагат от две структури – ДАТО и структурата към ДАНС.
По отношение на въпроса дали няма да се допуснат злоупотреби, това че ние експлоатираме …
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: По-скоро как да не се допуснат злоупотреби.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Да, това ще уточня.
Гаранция за недопускане на злоупотреби е това, че мероприятията се експлоатират в други структури. Исканията, които се правят от Комисията, ако мога да се изразя на жаргон, се гледат под лупа от специализирания съд, който е компетентен за нашите искания.
Моите наблюдения в последните няколко години са, че контролът по отношение на използване на СРС-та е толкова много завишен, че има случаи, в които – да не казвам много силна дума, били сме убедени, че има данни категорично за престъпления, въпреки това обаче, компетентният орган е преценил, че експлоатация няма да се осъществява. По отношение на злоупотребата – лично моето мнение, може да има и други мнения, е, че това в днешни дни няма как да се случи. Аз вярвам в това нещо и не бих и допуснал някой от моите служители да злоупотреби с информация, която да предположи, че ще се експлоатира неправомерно СРС. Надявам се да бях убедителен в това, което мисля. Считам, че не може да има злоупотреби.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря на господин Славчев за изчерпателния отговор.
Господин Гърневски, заповядайте.
СПАС ГЪРНЕВСКИ: Благодаря, господин Председател.
Нямам конкретни въпроси към кандидатите за членове и заместник-председател на Комисията. Моят въпрос основно го зададох на миналото изслушване, когато избирахме председателя. Той отговори недвусмислено с една дума, че има воля за борба, най-накрая, истинска борба с корупцията в тази страна.
Тридесет години минаха от началото на демокрацията. Тя трябваше да започне най-напред с един такъв орган и на следващия ден да падне чл. 1 от Конституцията и да започнат демократичните промени. Ако това беше станало, имаше и хора с воля за борба, за истинска справедлива, обществено справедлива и приватизация, и преход, днес България щеше да е много по-напред от другите източни народи, които направиха прехода.
Сега – и миналия път, и днес като слушам оценки – господин Славчев каза, че новият закон най-после, вижте, след 30 години, новият закона, антикорупционният закон е една решителна стъпка, много важна, която дава възможност за ефективна и истинска борба с корупцията.
След 30 години имаме воля на този парламент – българския парламент, да приеме такъв закон, въпреки обструкциите, които бяха срещу него, приет с голямо мнозинство, за първи път може би има парламентарна комисия – тук искам да поздравя всички колеги, членове на Парламентарната комисията, които са тук и които отсъстват, представители по двама души от пет различни политически сили, но още на първата сбирка, когато ни представиха нашите организации, за да сформираме комисията, всички недвусмислено – ето ги тук са и експерти, заявихме единство, че ще имаме воля да подкрепяме закона, който ще бъде създаден, бъдещата комисия, и се молехме в нея да попаднат достойни хора, заедно да бъдем и ние някаква опора, гръб и съмишленици на комисията, която ще заработи, защото тя застава очи в очи с предизвикателствата на това най-спиращото развитие на държавата явление, наречено „корупция”, и сега имаме налице воля на парламент, закон, парламентарна комисия, и да даде Бог, след два, три дни парламентът да гласува тази комисия.
Господин Недялков, във връзка с лидерството.
Избирането, изслушването, предлагането на хора, които да попълнят Комисията, показа ново мислене за лидерството. Защото в демократичните условия истинските лидери поставят до себе си най-добрите професионалисти и лидери, за да има успех. В други времена поставяха за лидери хора, които да не блестят, за да не ги засенчат.
Изслушването на тази комисия дава още една гаранция… (Шум и реплики.)
Това исках да кажа – дава една гаранция, че всички сме на прав път.
Сега да попитам председателя и заместник председателя, защото ние слушаме хората, които ще организират дейността. (Шум и реплики.)
Казах, че въпросът за лидерството… (Шум и реплики.)
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Колеги, няма да позволя политически изказвания, моля Ви. (Шум и реплики.)
Господин Недялков, моля Ви се. (Шум и реплики.)
Лично ще изключа микрофона на всеки един.
Господин Гърневски, въпросите към председателя и зам.-председателя.
СПАС ГЪРНЕВСКИ: Моят въпрос е: тъй като минаха 30 години (шум и реплики) много вода изтече, и то мътна вода, имаме ли, първо, воля наред с текущата и бъдещата дейност да проверяваме и знакови – знакови казвам, обществено значими сделки на прехода, които биха могли евентуално да доведат до някаква справедливост? Вероятно има много, много такива, дори нашата комисия е сезирала Вашия орган с една от тях.
Второ, казахте добро взаимодействие с другите структури. На мен като ми се наложи да работя по една такава проверка на обществени начала стана така, че едни от органите на правораздавателната система, и то с добро го казвам, дават дадена оценка, други обаче, с които трябва да се взаимодейства, дават обратната оценка и там някъде увисват проблеми. В един момент взаимодействието ще доведе до някакво напрежение. Тук водещ трябва да е принципът да няма чадър над никаква сделка. Една от сделките, която и да е тя, на който и да е, ако има чадър над нея, ще убие вярата на хората, че най-накрая имаме воля всички заедно да сложим пръст в раната, наречена „корупция”. Хората в момента чакат. Всичко това, което стана, е добро. Сега чакат резултати и то бързи, и то веднага, и то не след ден, не след пет години, иначе загубят ли вярата, няма никакъв смисъл от нас самите, независимо кой в коя комисия е. Това ми бяха въпросите към председателя и заместник-председателя.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Въпрос към заместник-председателя по-скоро?
Господин Славчев, заповядайте.
АНТОН СЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Въпросът е – има резон в това, което казва господин заместник-председателят. Лично моето мнение е, считам че и колегите от Комисията го споделят, че чадър няма да има над нито един случай. Няма да има неразгледан случай, няма да има недокладван случай и няма да има случай, който да не бъде обективно преценен дали по него е извършено всичко възможно. В тази посока, това което казахте, че има разминаване между мнението на едната институция и на другата, е възможно там, където едната институция не си е свършила работата както трябва, не е догледала добре предоставените материали информация, да излезе неподготвена със свое становище. Затова считам, че тук взаимодействието трябва да бъде на много високо ниво, каквото е сега. Аз мога да говоря за сега. Всички случаи, по които работим, се работи максимално ефективно и всички институции, които имат отношение по работата по тези случаи – правим работни срещи, разискваме проблемните зони по конкретния случай, аргументираме се, обосноваваме и там, където има нещо несвършено, го свършваме така, както повелява Законът. Благодаря.
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Колеги, други въпроси имате ли? Няма.
Искам да благодаря на членовете на Комисията за това, че взеха активно участие в изслушването и обсъждането на кандидатурите за заместник-председател и членове на Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Благодаря Ви, колеги.
Доста разнородни, интересни въпроси. Въпроси, от отговорите на които добихме впечатление как ще работи Комисията. Мисля, че тук бяха зададени и няколко посоки за съвместна работа на нашата парламентарна комисия и новото ръководство на Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Искам да благодаря и на кандидатите за това, че бяха на висота, с визия, с професионална компетентност и подготвеност по най-различните въпроси.
Благодаря и на неправителствените организации, които зададоха своите въпроси тук, и чрез членовете на Комисията, те станаха достояние и пред медиите, и пред Вас.
Преди да прочета заключителното решение, с което днешният протокол ще отиде в Деловодството на Народното събрание, искам да Ви пожелая успех по време на избора и преди всичко, разбира се, успех и резултатност в бъдещата работа като членове на Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Всички го казаха, аз ще го повторя, че Вашата Комисия е натоварена с огромно обществено очакване. От дейността на Вашата Комисия, от дейността на хората, с които работите в териториалните подразделения, защото те ще бъдат на практика лицата на антикорупционното дело по места, хората тях ще познават освен националното ръководство, от това зависи дали българското общество ще повярва, че политическата класа в България има воля, независимо от какъв цвят, да пребори това явление „Корупция”.
Пожелавам Ви успех!
Колеги, след изслушването ще внесем доклада от него, към който ще се приложи и списък на кандидатите, участвали в изслушването, подредени по азбучен ред на собствените им имена за заместник-председател и трима членове на Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Ще внеса и Проект за решение за избор на всеки един от кандидатите, участвал в изслушването на заместник-председател и трима членове на Комисията.
Очаквам в рамките още на тази пленарна седмица изборът на кандидата за заместник-председател и членове на Комисията да влезе в залата, Вие ще бъдете уведомени допълнително, до най-близко обозримо време да имаме вече пълен състав на Комисията, защото Ви предстои много работа.
С това, колеги, закривам днешното заседание с точка единствена: „Публично изслушване на кандидатите за длъжността заместник-председател и членове на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество”.
Благодаря на всички за участието. Лек ден!
(Закрито в 15,32 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Борис Ячев
Стенографи:
Красимира Коева
Маргарита Крачунова