Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
Обсъждане на Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2018 г., № 850-06-43 от 25 юли 2018 г.
ПРОТОКОЛ
№ 31
На 13 септември 2018 г., четвъртък, се състоя редовно заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане на Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2018 г., № 850-06-43 от 25 юли 2018 г.
2. Разглеждане и информация за сигнали, жалби и отговори по тях, постъпили в Комисията.
3. Разни.
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 16,05 ч. и ръководено от председателя на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика господин Борис Ячев.
* * *
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Добър ден, колеги! Откривам днешното заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика!
Имаме кворум, присъстват шестима народни представители.
На Вашето внимание сме предложили проект за дневен ред в три точки. (Чете дневния ред.)
Имате ли предложения по така изчетения дневен ред? Няма.
Моля да го гласуваме.
За – 6, против и въздържали се – няма.
По т. 1, колеги:
ОБСЪЖДАНЕ НА ГОДИШНА РАБОТНА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА 2018 Г., № 850-06-43 ОТ 25 ЮЛИ 2018 Г.
С разпореждане на председателя на Народно събрание до постоянните комисии на 44-тото Народно събрание е изпратена Работна програма на Европейската комисия за 2018 г. Госпожа Цвета Караянчева ни уведомява, че с измененията на § 10 от Заключителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) от 2018 г. е предвидена процедура, по която Народно събрание да приема своя Годишна работна програма по въпросите на Европейския съюз за 2018 г. въз основа на Работната програма на Европейската комисия за 2018 г.
В триседмичен срок от получаване на Работната програма на Европейската комисия за 2018 г., т.е. 14 септември 2018 г., всяка комисия съгласно § 10, ал. 2 от Заключителните разпоредби на ПОДНС трябва да изработи по компетентност списък с предложения за Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2018 г., който да изпрати на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, това е Комисията на господин Вигенин. Предложенията трябва да се изберат между инициативите, предложени в приложения І и ІІ към Работната програма на Европейската комисия за 2018 г.
След като се запознаем с тази работна програма, е добре да направим няколко предложения, които касаят спецификата в дейността на нашата комисия, тоест борбата с корупцията, антикорупционни инициативи, предложения, свързани с противодействие на корупционните практики. С тази цел ни е изпратена Работната програма.
На Вашата поща сте получили Приложение І – новите инициативи, които са част от Работната програма. Имали сте време да ги прегледате.
По тези инициативи и Работна програма имам предложение да излезем с наши конкретни виждания по Годишната работна програма, които да изпратим до Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ). Тя ще обобщи всички предложения от комисиите и ще ги вкара в Годишната програма на Народно събрание.
Заедно с експертите сме изготвили проект за решение по т. 1, обобщен на база на сериозен прочит и анализ на тази работна програма. Той ще Ви служи като ориентировка, за да направите по него своите предложения, които да обобщим като решение на нашата комисия по т. 1 от днешното заседание. Ще го предложим на колегите от КЕВКЕФ. Всяка комисия трябва да се съобрази със своята специфика и да гледа онези инициативи от Работната програма, които касаят съответно нейната работа.
Ще Ви изчета този проект, който може да редактираме, допълваме, дори да отхвърлите, ако искате.
„КБККИПЕ, след като се запозна подробно с Работната програма на Европейската комисия за 2018 г., прецени, че голяма част от предложените инициативи са от компетентността на другите постоянни комисии към Народното събрание. Приоритетните области на политиката на Европейския съюз, залегнали в Програмата, съдържат определен брой целеви законодателни действия, които са от съществено значение за доизграждане на цифровия единен пазар, енергийния съюз, съюза на капиталовите пазари, банковия съюз, съюза за сигурност и всеобхватната европейска политика в областта на миграцията. Останалата част от инициативите отразява разискванията, стартирани от Бялата книга на Комисията за бъдещето на Европа, и речта за състоянието на Съюза.
С оглед предмета си на дейност КБККИПЕ не може да посочи категорично предложения, които да бъдат включени в Работната програма. КБККИПЕ косвено разпознава условия за възникване и развитие на корупционни прояви и необходимостта от провеждане на политика на превенция и противодействие на корупционно поведение само в малка част от предложените инициативи в приоритетните области на политиката на ЕС.“
Необходим е много внимателен и детайлен прочит, за да видим нещо, което касае дейността на нашата комисия.
„Предвид гореизложеното, в изпълнение на § 10, ал. 2 от Заключителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, съгласно който се предвижда постоянните комисии към НС, с изключение на КЕВКЕФ, да изработят по компетентност своите предложения за Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС за 2018 г., като се основават на публикуваната Работна програма на Европейската комисия за 2018 г., парламентарната КБККИПЕ предлага следните предложения да бъдат включени в разискването за изработване на Годишната работна програма на НС по въпросите на ЕС, които са инициативи, касаещи направление „Пространство на правосъдие и основни права, изградени върху взаимно доверие“.
1. Доизграждане на съюза на сигурност – изпълнение на Програмата на Съюза на сигурност и напредък в борбата срещу тероризма; предложения за осигуряване на оперативна съвместимост между информационните системи на ЕС в областта на сигурността, управлението на границите и на миграцията; предложение за подобряване на трансграничния достъп на правоприлагащите органи до електронни доказателства.“
Това касае така наречената прозрачност и превенция, за да не създадат всички тези механизми и инициативи среда за корупционни практики.
„2. Механизъм за гражданска защита на ЕС – предложение за решение на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз относно преразглеждане на въпроса за пълноценен механизъм за гражданска защита на Съюза със собствен оперативен капацитет.
3. Разширяване на задачите на новата Европейска прокуратура – съобщение относно евентуалното разширяване на задачите на новата Европейска прокуратура с цел включване сред тях на борбата срещу тероризма и корупцията.
4. Надеждна перспектива за разширяване – Стратегия за успешното присъединяване на Сърбия и Черна гора като най-добре подготвени кандидатки от Западните Балкани, със специален акцент върху върховенството на закона, основните права, борбата срещу корупцията и организираната престъпност и върху цялостната стабилност на региона.
5. Преразглеждане на Регламент № 1206/2001 относно събирането на доказателства.“
Това е работно предложение, изготвено на база на детайлно запознаване с инициативите и с цялата работна програма на Комисията. Поставям го на разискване. Имате ли други предложения към тази работна програма? Ако имате, дайте ги, ако не – това, което сме изготвили с експертите, ще остане като решение на Комисията. (Шум и реплики.)
Преценихме, че е добре да излезем с някакви предложения. Най-вероятно не всички комисии ще намерят от тази работна програма за себе си инициативи, които се съотнасят към дейността им. Ние също трудно открихме, но сме се спрели на тези няколко аспекта – борба с престъпността, сигурност, борба с тероризма, които могат да имат отношение към противодействие на корупцията и въобще към антикорупционната политика.
СЛАВИ НЕЦОВ: Господин Председател, говорите за 2018 г. Тя вече е към края си. Не зная как ще стане това, кога ще влязат тези инициативи. Предполагам, годината ще мине, докато…
ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Сега е разпределена Програмата. Съответно това са препоръки и за Програмата за следващата година.
Колеги, имате ли някакви предложения? (Разговор на изключени микрофони.)
Няма предложения.
Моля да гласуваме това предложение.
За – 6, против и въздържали се – няма.
Приема се.
По точка втора стенограмата не се публикува поради съдържание на лични данни.