Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
18/07/2019
    Представяне, обсъждане и гласуване на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г., № 902-00-19, внесен от Министерския съвет на 11 юли 2019 г.
    ПРОТОКОЛ
    № 53
    На 18 юли 2019 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и гласуване на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г., № 902-00-19, внесен от Министерския съвет на 11 юли 2019 г.
    2. Разни.

    Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 13,40 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Борис Ячев.


    * * *

    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Уважаеми колеги, предлагам да започнем.
    Откривам днешното заседание на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.
    Представям на Вашето внимание

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и гласуване на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г., № 902-00-19, внесен от Министерския съвет на 11 юли 2019 г.
    2. Разни.

    Предложения за промени в дневния ред? Няма.
    Моля да гласуваме за така предложения дневен ред.
    Гласували: за – 7, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред се приема единодушно.

    Предлагам да пристъпим към разглеждане на точка първа за днес, а именно:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 2018 Г., № 902-00-19, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 11 ЮЛИ 2019 г.
    Веднага бързам да Ви съобщя, че във връзка с промяната на часа за провеждане на заседанието на нашата комисия, представител на вносителите няма възможност да присъства. Той беше предвидил присъствие, но за по-късен час. Аз мисля, че не е прецедент.
    Разговарях с колегите, които са председатели на комисии. И в други комисии обсъждането на Доклада е преминало без представител на вносителите.
    Вие сте се запознали с Доклада или поне с онази част от него, която касае дейността на нашата комисия.
    Давам Ви думата за разисквания, за мнения, колеги.
    Заповядайте, господин Гърневски.
    СПАС ГЪРНЕВСКИ: Господин Председател, аз съм се запознал с Доклада. Имах възможността да взема отношение и в друга комисия, на която съм член.
    Приемам го и гласувам за неговото приемане.
    Да Ви помоля да ме освободите, защото трябва след малко да бъда в едно телевизионно предаване.
    А за точка Разни само да кажа, че получих едно писмо по пощата от човек, който ме е запознавал със сигнали. Просто колегите да проверят и ако можем да му отговорим.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Разбира се.
    Лек ден на господин Гърневски.
    Колеги, изказвания по Доклада?
    Госпожо Сидорова, заповядайте.
    КРИСТИНА СИДОРОВА: Да кажа и аз мнението си.
    Тук за КПКОНПИ (Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество), този мега орган, който беше създаден с приемането, с влизането в сила на новия Закон за борба с корупцията, тук няма нито една дума.
    Знаем и какво се случва в самата комисия – председателят е в отпуск, заместник-председателят в момента изпълнява длъжността, но и срещу него има, не знам дали е започнала или ще започне проверка, защото там също имаше сигнали за злоупотреби. И в този ред на мисли си мисля, че на КПКОНПИ като орган, който трябва да следи за борбата с корупцията и реално да я извършва борбата с корупцията, трябва да бъдат отделени поне два реда в Доклада.
    Изключително притеснителен е фактът, че 41 държавни служители са задържани през изминалата година. Това не кореспондира с първия абзац на текста, в който се казва, че вече много добре се справяме с корупцията и в четири последователни доклада на Европейската комисия МВР е сочено като пример за успешно прилагане на секторните подходи.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Тук бих могъл да изкажа по-различно мнение, че задържането им е всъщност част от процеса на справяне, може и така да бъде тълкувано. Този висок брой на задържани служители може да е част от ефекта на справянето с този проблем.
    По-скоро може би превенцията трябва да бъде засилена, за да няма такъв…
    КРИСТИНА СИДОРОВА: За нея пък няма и дума изобщо, нито една дума, а всъщност отгоре главата е със заглавие „Превенция и противодействие на корупцията“.
    В мен остава впечатлението, че някак си просто е отбиване на номера с текста, който ни се предлага в Доклада. Затова аз няма да го подкрепя.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Добре.
    Други мнения, колеги?
    Господин Недялков, заповядайте.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Уважаеми господин Председател, колеги народни представители, уважаеми дами и господа! Аз мисля, че този доклад, който е за 2018 г., да не забравяме, че има известна логика, че КПКОНПИ е прескочена, може би заради това. Това е Доклад, който е за 2018 г. и свидетелства, че създадената Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество се занимава също и със сектора „Конфликт на интереси“, а тези три теми не са влезли в Доклада за националната сигурност. Аз мисля, че са много важни, но ги няма като теми. Тук единствено се гледа по-скоро като секторен аспект от работата на МВР, от работата на другите органи – ГДБОП. Корупцията не е работа на тях.
    Корупцията, сами разбирате, че е един комплексен проблем, който ни говори за корупцията и действията на правосъдната система какви са. Търсих го в сектора за правосъдната система.
    Не случайно и сега оценките на Европейската комисия се разминават с парадните оценки, които ги има на някои места в Доклада, точно в тази сфера – сферата, с която се занимава и нашата комисия.
    Това ми дава сериозни аргументи да не подкрепя този доклад, защото той не отговаря на въпроса защо оценките на Европейската комисия се разминават с оценките, които са дадени в този обемист доклад. Той не дава този отговор. А щом Доклада разглежда тази сфера, той трябва да ги даде тези отговори.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Благодаря, господин Недялков.
    КРИСТИНА СИДОРОВА: Моля само за една реплика.
    КПКОНПИ започва да функционира през 2018 г. (Реплики. Оживление.)
    И още едно допълнение. Спомняте си, че Германската търговска камара каза, че нивата на корупция в България са изключително високи и че нашата държава не се справя добре с борбата с корупцията. И изведнъж в Доклада да пише колко всичко е ОК, някак си не звучи добре.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Направо казано тук ме подразни и тази фраза „болнични заведения“, господин Председател.
    Пише, че се справят. В болничните заведения досега няма нито един изяснен случай на корупция, където да има осъдителна присъда. (Реплики.)
    КРИСТИНА СИДОРОВА: А някъде да четеш, че са задържани кметове? А имаше такива – на Септември, примерно? Много е…
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Аз също изразявам мнение, че в Доклада липсва важен аспект, свързан с противодействие на корупцията. Това е информацията за новосформирания специализиран антикорупционен орган КПКОНПИ. Явно не са чели Годишния доклад, който беше разгледан и приет от Народното събрание на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, защото в него имаше доста подробно изнесена информация за това, което е свършено.
    Още повече, че в този годишен доклад, приет от Народното събрание бяха отчетени и отделни индикатори, които със сигурност биха оказали влияние върху националната сигурност. За съжаление те не са намерили отражение в Годишния доклад и аз смятам да изразя това мнение и позиция в Доклада, в който е изразено становището на Комисията, когато го представя в пленарната зала.
    Други мнения, колеги?
    Ако нямате, да преминем към гласуване на Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2018 г.
    Гласували: за – 5, против – няма, въздържали се – 2.
    Благодаря Ви, Докладът е приет.
    Форма за търсене
    Ключова дума