Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
04/06/2020
    Разглеждане и обсъждане на Доклада за извършен последващ анализ на въздействието на закони, преминали съгласувателна процедура по ЗПКОНПИ, изготвен от дирекция „Превенция на корупцията“ в КПКОНПИ
    ................
    Преминаваме към точка втора от дневния ред:
    РАЗГЛЕЖДАНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ДОКЛАДА ЗА ИЗВЪРШЕН ПОСЛЕДВАЩ АНАЛИЗ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ЗАКОНИ, ПРЕМИНАЛИ СЪГЛАСУВАТЕЛНА ПРОЦЕДУРА ПО ЗПКОНПИ, ИЗГОТВЕН ОТ ДИРЕКЦИЯ „ПРЕВЕНЦИЯ НА КОРУПЦИЯТА“ В КПКОНПИ.
    По тази точка имате в папката и резюме на доклада, който нашите експерти са изготвили, защото справката е доста обемна.
    Колеги, на предходното заседание на Комисията поставихме един въпрос към ръководството на КПКОНПИ, който беше свързан с липсата на информация по отношение на извършващите се процедури по последващ анализ на въздействието на закони, преминали съгласувателна процедура по Закона за противодействие на корупцията. Мисля, че господин Недялков постави тогава въпросът, а и другите колеги също.
    В тази връзка ръководството на КОНПИ е изготвило доклад за миналата година, в който са предоставили справка за анализа, който са направили, по отношение на съгласувателна процедура по Закона за противодействие на корупцията. Докладът е пред мен с описание на процедурите по всички закони, които са минали през КОНПИ като съгласувателна процедура. Той е на Ваше разположение. Нашите експерти бяха така добри да изготвят резюме на Доклада с кратка характеристика на 12-те закона. Който има желание може да прочете доклада, за да се запознае подробно.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Той ни беше изпратен.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Изпратен е на електронната поща, на хартиен носител имате резюмето. Изпратен ни е за сведение.
    И още една информация, може би след 15-и, когато приключи срокът за подаване на декларации, от КОНПИ имат готовност, господин Цацаров помоли за една среща в Комисията, за да ни представят, те работят върху опростен вариант на декларациите. Евентуално за следващия период декларациите да имат малко по-лесен, достъпен и разбираем формат. Това си е тяхно решение, но ще го представят пред нас, за да го огледаме, съответно да имаме поглед върху нов вариант на декларации, за да бъде малко по-лесно.
    СИМЕОН НАЙДЕНОВ: Ще бъде много добре.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Колеги, в тази връзка Ви моля всеки да си направи по парламентарните групи някакво съгласуване имаме ли готовност и желание да променим Закона за противодействие на корупцията в тези два аспекта поне, за които говорихме. Единият е свързан с облекчаване на § 2, където са всички държавни служители, една огромна част от държавната администрация е включена. Да видим кои хора всъщност не трябва да бъдат включени, защото не толкова задължението да подават декларации ненужно, колкото това, че тези декларации няма как по никакъв начин да ги проверяват местните комисии, които са по министерства, ведомства, комисии. Те нито имат достъп до данните на НАП, до банките, до банкови сметки. Просто са едни държатели, съхранители на декларации. Взимат ги, слагат ги в една папка и в едно бюро, или се заключват в каса и стоят там.
    И другото е може би някаква редукция, не искам да кажа корекция, а някаква редукция по чл. 6, където са висшите публични длъжности, някои да бъдат добавени.
    Общо взето това е посоката. Като няма желание от страна на КОНПИ, Вие чухте, да се поставя въпросът с увеличаване на техните правомощия, това въобще няма да бъде подлагано на законодателна промяна, тоест увеличаване на полицейски, задържане – тези, които бяха в миналото от миналото ръководство. Няма засега и намерение да се пипа по отношение на общинските съветници, аз не виждам и такава воля да се облекчава техния режим.
    МИЛКО НЕДЯЛКОВ: Да, но има внесен законопроект.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Господин Недялков ме подсеща, че има внесен законопроект между първо и второ четене, който стои. Може би да вземем и него и да се ориентираме към него. Хубаво е нашата комисия да бъде активна в това отношение.
    Преминаваме към точка трета от дневния ред:
    РАЗНИ.
    Проведох една среща с ректора на УНСС по негова покана. Между другото, той кани цялата комисия, в един удобен момент можем да отидем да направим среща, това е новият ректор на УНСС професор Димитър Димитров. Знаете, че имат магистратура Антикорупция. Ще има подписване на нов меморандум с новото ръководство на КОНПИ, с новия Омбудсман.
    Роди се такава идея, колеги, стига да дадете съгласие, нашата комисия да потърси възможности да предостави безплатен стаж на студенти от магистратура „Противодействие на корупцията“.
    Правната комисия има такава практика от няколко години. Дава възможност да стажуват. Аз направих едно предварително съгласуване. Това е стаж, който не се плаща, но студенти, които имат желание, а там има цяла магистратура, в рамките на две седмици идват, запознават се с работата на Комисията при експертите как се обработват документи, сигнали, материали и така нататък. При Ваше съгласие ги каним на едно или две заседания на Комисията, запознават се с работата. Това им се брои като стаж.
    ЕКСПЕРТ НА КОМИСИЯТА: Издава им се удостоверение, получават служебна бележка за проведен стаж.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Той не им е задължителен, но е допълнително. Ако искаме, може да разговарям с председателката на Народното събрание да пусне едно искане. Правната комисия всяка година правят. Не знам други комисии дали правят. Галя, доколкото знам, е минала такъв стаж.
    Ако, колеги, дадете съгласие…
    КРИСТИНА СИДОРОВА: Аз съм за.
    СИМЕОН НАЙДЕНОВ: Нека да се учат. Няма нищо лошо.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: И последно, колеги, за точка „Разни“, разговарях с някой от колегите тези дни. Знаете, че преди карантината, преди социалната изолация имахме намерение да правим приемни както на Комисията, така и на всеки един член на Комисията, когато си прави приемна, с присъствието на експерти, които могат да бъдат командировани събота, неделя, понеделник – когато са Вашите приемни.
    Пак отправям, колеги, молбата, ако искате не е никакъв проблем, ще бъдат командировани поне двама експерти, които, когато правите някъде приемна или среща, като народни представители във Вашия избирателен регион, в тази приемна да има експерти, които да дават, ако трябва, информация за конфликт на интереси, или по сигнали, да приемат сигнали на място и след това да бъдат входирани в Комисията. Мисля, че това ще е плюс за всеки един от Вас. Отделно, ако решим, и изнесени заседания на Комисията, но да се правят подобни приемни. Знаете, че вече отпаднаха всички ограничения и социална изолация, така че всеки е добре дошъл.
    СИМЕОН НАЙДЕНОВ: А тези приемни какво ще представляват за Комисията? Кой ще ги подсигури?
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Ние ще ги подсигурим през местната власт. Няма кмет или председател на общински съвет, който да откаже. Те няма как да бъдат в партийни клубове, ще бъдат в някоя от общините.
    КРИСТИН СИДОРОВА: В Карлово беше така.
    ПРЕДС. БОРИС ЯЧЕВ: Вие, колеги, когато си правите приемна, знам, че част от колегите си имат обяви по избирателните райони, примерно приемната Ви е в понеделник от 10,00 до 11,00 часа, или от 14,00 до 16,00 ч., през това време експертите ще бъдат командировни оттук, идват и в рамките на няколко часа, докато Вие си правите приемна с хората, в съседна стая или в същото помещение експертите могат да приемат сигнали, да дават разяснения. Вие можете да си го напишете в приемната: Днес народният представител, който е член на тази комисия, заедно с експерти от Комисията, ще приема и сигнали.
    Има възможност, използвайте го.
    Закривам заседанието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Борис ЯЧЕВ


    Стенограф:
    Нина Иванова
    Форма за търсене
    Ключова дума