Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисията изслуша ръководството на Министерство на икономиката във връзка с текущото състояние на ръководените от ведомството оперативни програми в контекста на преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19.
04/06/2020
На 03 юли 2020 г. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) проведе редовно заседание, на което обсъди и подкрепи Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие и изслуша представители от Министерство на икономиката и Българска банка за развитие във връзка с текущото състояние на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. (ОПИК) и Оперативна програма „Инициатива за малки и средни предприятия” 2014-2020 г. (ОП ИМСП) в контекста на преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19.
Заседанието започна с разглеждането на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие. Той бе представен от заместник-министъра на околната среда и водите г-н Николай Кънчев. В точката участие взеха и г-жа Силвия Рангелова – директор на дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество“, г-н Мирослав Калугеров – директор на дирекция „Национална служба защита на природата“ (НСЗП) както и г-жа Геновева Господинова и г-жа Ася Донева – експерти в дирекция НСЗП. В провелата се дискусия народните представители обсъдиха въпроси свързани с плановете за управление на защитените региони и процедурата по формиране на регионалните комитети в рамките на Натура 2000. Акцентът бе сложен върху синергията между пасивните и активните мерки за управление в лицето на заповедите за обявяване на защитени зони от една страна и плановете за управление от друга.
Във втората част на заседанието участие взеха заместник-министъра на икономиката г-жа Лилия Иванова придружена от ръководителя на Управляващия орган на ОПИК и главен директор на главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ г-жа Смилена Костова и ръководителя на Управляващия орган на ОП ИМСП заместник-главен директор на същата дирекция. В точката участваха и представители на Българска банка за развитие в лицето на г-жа Захарина Тодорова – началник на управление „Международни финансови институции и европейски фондове“ и г-жа Ирина Матева - главен експерт в управление „Външни програми“.
В изложение заместник-министърът представи важните акценти по отношение нa предприетите от ведомството мерки и поясни, че централно място в борбата с икономическите последици от COVID-19 заема именно Приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“, която ще бъде подпомогната посредством пренасочване на ресурси от другите приоритетни оси. От нея, на практика, ще бъдат реализирани основните грантови схеми, които ще подпомагат на първи етап микро и малки предприятия и на втори средни предприятия. В провелата се дискусия бяха обсъдени ключови за оперативните програми въпроси: наддоговарянето на средства, конкретните процедури за микро и малките предприятия, процедурата по кандидатстване за безвъзмездна помощ, заемите за физически и юридически лица, както и бъдещето на ОПИК в лицето на Програма за иновации и конкурентоспособност 2021 – 2027 г. Акцентът в дискусията бе сложен върху процедурите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощта за микро и малките предприятия и по-точно относно неговата навременност и ефикасност. В тази връзка от ведомството разясниха, че процедурата е изключително сложна поради големия брой подадени заявления, надхвърлящи ограничения ресурс, с който разполага процедурата, но са убедени, че към момента са намерили точния баланс, като не изключват възможността за наддоговаряне на средства. В допълнение уточниха, че в края на работната седмица се очаква публикуването на първия списък с 1000 кандидати по процедурата, което е и финалът на първата оценъчна сесия и увериха, че към момента в процес на обработване са още два подобни списъка. В заключение на точката от министерството представиха в няколко изречения бъдещия програмен период, който описаха като добър, сигурен и в унисон с целите и приоритетите, залегнали в Работната програма на Европейската комисия, сред които кръговата и зелената икономика и инвестициите в иновации.