Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
17/07/2019 първо гласуване
Законопроект за допълнение на Закона за военното разузнаване, № 954-01-49, внесен от Милен Василев Михов и група народни представители на 16.07.2019 г.
На заседание, проведено на 17 юли 2019 г., Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения разгледа Законопроект за допълнение на Закона за военното разузнаване, № 954-01-49, внесен от Милен Василев Михов и група народни представители на 16.07.2019 г.
На заседанието присъстват г-н Красимир Каракачанов, заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на отбраната и полковник Антоан Гечев, заместник- директор на служба „Военна информация“.
Законопроектът и мотивите за неговото внасяне се представиха от г-н Димитър Лазаров.
Предложеният законопроект има за цел да допълни законова непълнота в разпоредбата на чл. 24, ал. 3 от Закона за военното разузнаване, формулирана по начин, който препятства приложението на чл. 26, ал. 1, т. 3 от Закона за военното разузнаване.
В нормата на чл. 26, ал. 1 изчерпателно са изброени изискванията към лицата, които могат да заемат длъжността директор на служба „Военна информация” като в т. 3 е дадена правната възможност да могат да се назначават лица с професионален стаж в системата за защита на националната сигурност или въоръжените сили. Двете предпоставки не се съдържат в цялост в текста на чл. 24, ал. 3, съгласно който директор на службата може да бъде военнослужещ на действителна военна служба с висше военно звание, оставяйки извън приложното поле лицата с професионален стаж в системата за защита на националната сигурност.
Необходимо е тази непълнота да бъде отстранена и да се изпълни законодателната воля за използване на кадровия и експертен потенциал от системата за защита на националната сигурност.
За прилагането на законопроекта не са необходими допълнителни финансови средства.
Становище по законопроекта изказаха г-н Красимир Каракачанов, заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на отбраната и полковник Антоан Гечев, заместник- директор на служба „Военна информация“.
Г-н Красимир Каракачанов изрази подкрепата си към предложеното със законопроекта допълнение като подчерта, че то е конструктивно и ще постигане възможността за обезпечаване на ръководител на службата да се ползва и експертният потенциал на лицата с професионален стаж в системата за защита на националната сигурност. Като аргумент за подкрепата си посочи, че към момента освобождаването на кадри във въоръжените сили настъпва с навършване на пределната възраст от 58 години, а от друга страна тя следва да бъде съобразена и с определения в закона 5 годишен срок за назначаване. Даде примери за директори на службата, които са били цивилни служители и функционално не е настъпвала никаква промяна в работата и дейността на службата. В заключение направи предложение за допълнение на чл. 24, ал. 4 от закона, а именно директорът на службата да се назначава и освобождава с указ на президента на Република България по решение на Министерския съвет, взето по предложение на министъра на отбраната.
Полковник Антоан Гечев изрази подкрепата си към законопроекта, напълно споделяйки аргументите на министъра на отбраната.
В хода на дискусията народните представители обсъдиха въпроси по организацията на военното разузнаване като се направи уточнението, че службата организира и води стратегическото разузнаване, докато съвместното командване на силите планира и организира разузнаването и разузнавателното осигуряване на оперативно ниво, а командирите (началниците) на военни формирования организират военното разузнаване на тактическо ниво.
Народният представител Филип Попов, от името на Парламентарната група "БСП за България", заяви че парламентарната група няма да подкрепи законопроекта, тъй като има отрицателно становище по него.
След проведеното гласуване, Комисията с 4 гласа „за”, 2 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за допълнение на Закона за военното разузнаване, № 954-01-49, внесен от Милен Василев Михов и група народни представители на 16.07.2019 г.