Комисия по политиките за българите в чужбина
04/11/2020 първо гласуване
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г., № 002-01-59, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2020г.
Д О К Л А Д
На свое заседание, проведено на 04.11.2019 г., Комисията по политиките за българите в чужбина обсъди Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г. в частта му за политиките към българите в чужбина.
На заседанието присъстваха от Министерство на културата: Румен Димитров – заместник-министър; от Министерство на външните работи: Иван Найденов – постоянен секретар, Анна Георгиева – началник отдел „Бюджет“ в дирекция „Бюджет и финанси“; от Министерството на образованието и науката: беше изпратено писмено становище; от Министерство на финансите – Ивайло Танев – главен експерт в дирекция „Държавни разходи“; от Държавна агенция за българите в чужбина – Димитър Владимиров – и.д. председател.
Ивайло Танев – главен експерт в дирекция „Държавни разходи“ в Министерство на финансите пръв взе думата и сподели, че проектобюджетът за 2021г. е разработен в условията на Ковид пандемия.
В основните си параметри той не се различава много от миналогодишния бюджет, като се стреми към стабилност и увеличаване на доходите във всички бюджетни организации.
Г-н Танев апелира към поканените ведомства да изложат подробности от техните проектобюджети за 2021 г.
Проектобюджетът на Министерство на културата беше представен от заместник-министър Румен Димитров. Той заяви, че Министерството финансира 11 културни института зад граница, които участват със свои програми и, че бюджетът на ведомството остава непроменен за 2021 година. Той обобщи, че предвидените средства ще създадат добри условия за реализиране на културната политика на Министерството.
Проектобюджетът на Министерство на външните работи беше представен от постоянен секретар Иван Найденов, който обяви, че има увеличение от малко повече от 9 млн. лв в общите параметри, като те основно ще покрият увеличение на заплатите от 10%, 30% - за работещите на първа линия и компенсиране на различията на заплатите в самото ведомството, спрямо други министерства, както и за подобряване на материално-техническата база зад граница.
Министерството ще продължи да разчита на финансиране в рамките на държавния бюджет по специфични разходи, свързани с проекти за Европейско финансиране. Предвидени са допълнителни средства за укрепването на консулските служби. Като цяло основните пера в бюджета си остават същите, но отчитайки ситуацията в държавата, предложеният проект на бюджет на ведомството за 2021 г., среща тяхната подкрепа.
Проектобюджетът за 2021 г. на Министерство на образованието и науката бе представен от председателката на Комисията по политиките за българите в чужбина – г-жа Елена Пешева. Тя обясни, че за реализиране на политиките за българите в чужбина от държавния бюджет, чрез бюджета на МОН са планирани 18 948 400 лв. Спрямо ЗДБ 2020 се наблюдава увеличение с 963 700 лв. Най-голямото перо е за българските държавни и неделни училища в чужбина.
Увеличени са средствата по НП „Роден език и култура зад граница” 2 208 000 лв. За сравнение през миналата година бюджета на програмата беше 1 500 000 лв.
Увеличение има и в средствата за български държавни училища в чужбина и за командироване на учители в българските държавни училища. От 2 034 700 лв. за 2020 г. на 2 290 400 лв за 2021 г.
От Държавната агенция за българите в чужбина –г-н Димитър Владимиров информира народните представители, че проектобюджетът на Държавната агенция за българите в чужбина няма промяна, с изключение на 10 % увеличение на фонд „Работна заплата“. Той подчерта, че това увеличение действа изключително мотивиращо на служителите на Агенцията и изрази надежда, че през предстоящата 2021 г. ще имат възможност да разгърнат още по-добре своята дейност с българските общности в чужбина.
В хода на дискусията председателят на Комисията обобщи, че в условията на Корона криза, трябва да се отбележат и положителните аспекти, заложени в бюджета, като 10 % ръст на доходите на работещите в Държавната агенция за българите в чужбина, както и предвидените увеличени средствата за Министерството на образованието и науката, с които да се пристъпи към реални действия и инициативи спрямо сънародниците ни зад граница.
След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати:
По законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2021 г., внесен от Министерския съвет гласували - „За” – 11 народни представители, „Против”– 4 народни представители, „Въздържал се“ – 1.
Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването, Комисията по политиките за българите в чужбина предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г., № 002-01-59, внесен от Министерския съвет на 29.10. 2020 г.
ЕЛЕНА ПЕШЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПОЛИТИКИТЕ
ЗА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА