Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
04/06/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерски съвет на 21.05.2020г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерски съвет на 21.05.2020г.
На свое редовно заседание, проведено на 04.06.2020г., Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерски съвет на 21.05.2020г.
На заседанието присъстваха от Министерство на икономиката: Лъчезар Борисов – зам.-министър и Валентин Груев – директор на дирекция ,,Индустриални отношения и управление на държавното участие“; от Министерство на отбраната: Иван Карабашев – Началник на отдел при дирекция „Планиране и програмиране на бюджет“; от Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“: Румен Младенов – главен секретар.
Законопроектът беше представен от г-н Лъчезар Борисов, който запозна народните представители с целите му. Предложените промени са свързани със създаването на Държавно предприятие „Държавна петролна компания“ към министъра на икономиката. Основната дейност на предприятието ще бъде насочена към създаване, съхраняване, опазване и обновяване на държавните резерви и военновременните запаси от нефт и нефтопродукти по Закона за държавните резерви и военновременните запаси и на запасите от нефт и нефтопродукти по смисъла на чл. 3, ал. 1 и 2 от Закона за запасите от нефт и нефтопродукти, които държавата създава и поддържа. Държавното предприятие ще управлява, поддържа и експлоатира предоставените му складови бази за съхранение на нефтопродукти, както и ще изгражда нови бази. Целта е да се постигне оптимизиране на дейностите по създаване и управление на всички резерви и запаси от нефт и нефтопродукти и да се гарантира устойчивото им поддържане за целите на държавата и в изпълнение на европейското законодателство. Законопроектът дава основна уредба на структурата и дейността на държавното предприятие. Предвижда се с правилник, приет от Министерски съвет, да се уредят цялостно устройството и дейността на предприятието и правомощията и задълженията на органите на управление. Предвидена е възможност, по решение на Министерски съвет, предприятието да учредява търговски дружества, включително с непарична вноска, представляваща правото на собственост върху предоставеното му имущество – частна държавна собственост, за осъществяване на търговска дейност, свързана с управление, поддържане, експлоатация и изграждане на складови бази за съхранение на нефтопродукти и бензиностанции, с възможност за зареждане на електромобили както и търговска дейност с алтернативни горива.
Създаването на държавното предприятие ще подобри дейността по създаване и управление на резервите и запасите от нефт и нефтопродукти чрез специализация на дейностите, концентрация на наличните ресурси и развитието на нови. Оптималното управление на петролните бази на предприятието и изграждането на нови бази, бензиностанции с възможност за зареждане на електромобили ще подобри и конкуренцията на пазара на горива в страната, което не само ще бъде в полза и на крайните потребители, но ще представлява и мярка за увеличаване на броя на данъчните складове в сектора на горивата за целите на Закона за акцизите и данъчните складове. Това е в съответствие и с препоръките на Комисията за защита на конкуренцията при многократното извършване на секторни анализи за развитието на конкурентната среда на пазарите на производство и реализация на автомобилни горива в страната.
С изграждането на данъчните складове, които ще бъдат в управление на държавното предприятие, съответно на бензиностанции, ще се гарантира пряката връзка данъчен склад – краен разпространител на горива, което от своя страна ще гарантира прозрачност и възможно най-ниска цена за потребителя. Така ще се постигне ефективност, предвидимост и сигурност за потребителя, че ще получи възможно най-ниската цена за най-високото качество.
Предлаганият проект е в съответствие и с препоръките на Комисията за защита на конкуренцията, за преодоляване на бариерата за навлизане на пазара, чрез създаване на данъчни складове. А чрез управляването им от държавното предприятие, ще се осигури наличието на повече свободни вместимости, което ще улесни търговията, тъй като създаването на собствен данъчен склад изисква първоначална инвестиция, непосилна за повечето търговци и отнема сериозен финансов и административен ресурс.
Във връзка с това промените в ЗАДС предвиждат отменяне на специалния ред за лицензиране на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, като управляваните от Държавно предприятие „Държавна петролна компания“ данъчни складове ще подлежат на регистрация по общия ред на закона. Тези данъчни складове ще могат да се ползват от доставчиците на горива при недискриминационни условия и при спазване на принципа на неутралност. Целта е държавата да участва на пазара на горива като доставчик на този вид акцизна стока, което ще доведе до повишаване на конкуренцията на търговията на едро и дребно с горива, както и на предлагане на услугите от лицензираните складодържатели.
След обсъждането и проведеното гласуване: с 12 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се“, Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерски съвет на 21.05.2020г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
НА ПРИХОДНИТЕ АГЕНЦИИ
И БОРБА СЪС СИВАТА
ИКОНОМИКА И КОНТРАБАНДАТА :
ЮЛИАН АНГЕЛОВ