Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
07/02/2019
    Среща на членовете на Комисията с представители на превозвачи на горива с цел запознаване с проблемите в сектора.
    П Р О Т О К О Л

    № 37


    На 7 февруари 2019 г., четвъртък, от 14,30 ч. се проведе заседание на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    Среща на членовете на Комисията с представители на превозвачи на горива с цел запознаване с проблемите в сектора.

    Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито и ръководено от господин Емил Димитров – председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Колеги, има кворум. Откривам редовното заседание на нашата комисия.
    Надлежно сме Ви изпратили дневния ред:
    Среща на членовете на Комисията с представители на превозвачи на горива с цел запознаване с проблемите в сектора.
    Проблеми, които сме преодолели, които сме идентифицирали, които имаме за решаване в бъдеще.
    Нямаме гласуване по дневния ред.
    Поканил съм, с едно изключение, представителите на този бранш, които дойдоха на първото наше заседание, и когато дойдоха, поставиха своите условия. Някои от тях бяха съгласни камионите, които се регистрират, които превозват горива, да заплащат съответна такса. Другите казаха: „Не, искаме равни условия с другите държави. Не искаме такса“.
    Още тогава в Комисията ние възприехме идеята да няма такса. Така беше гласувано и в самия законопроект по-късно.
    Към днешна дата всички превозвачи в България, независимо дали са с полуремаркета, с какви обеми и така нататък, било каращи газ, дизел или бензин, ще се вписват по новия закон безплатно. Ще се искат три документа от тях. Тук е и господин заместник министърът, който много помогна в работната група – използвам случая да му благодаря.
    Аз ще Ви покажа няколко презентации, на които ще видите кои са невъзможните за регистриране обекти, кои са легалните обекти и кои са легални камиони, които отговарят на всички изисквания, за да си създадете представа и да знаете за какво говорим. Защото малко или много медийно нещата се изкривяват. На практика те са по съвсем друг начин.
    Постарал съм се, ходих да заснема няколко камиона на най близката петролна база, за да имате представа.
    Направил съм и няколко схеми, които надлежно ще Ви обясня, за да може, когато Ви питат Ваши колеги и Ваши избиратели, да знаете за какво става въпрос и какво целим.
    Конкретно в бранш „Превоз на горива“ ние не би трябвало да имаме проблем с нито един превозвач. Казвам „превозвач“, не търговец. Ще обясня каква е разликата.
    Но аз съм поканил тези хора, пред които ние, като Комисия, поехме ангажименти, на първото си заседание започнахме с тях изслушването, за да отчетем какво сме направили, да ги изслушаме, защото те имат различно от моето и от нашето общо мнение. Те нито са ходили да правят стачки, нито са ходили да извиват ръце, нито са заплашвали, че ще вземат жълти или каквито и да било жилетки, а още на първото заседание бяха така добри да кажат: „Нас не ни интересува политиката и не искаме да излизаме тук и там, да ни забърквате във Ваши неща – ние искаме прозрачност в бизнеса и ясни правила. Не искаме да се занимаваме с политика.“
    Още повече това важи за западните фирми, които не считат, че в България, освен спазването на правилата, трябва да се занимават и с други някакви, каквито и да били действия. За тях да кажат: „Това е законът – ние го изпълняваме“ е достатъчно.
    Кратка презентация ще направя на представителите тук. Това са хората, които превозват горива от всички държави, които са около нас – било Сърбия, било Румъния, било Гърция, най-честите дестинации, някои от тях – много по-далеч.
    Това са представителите на големите компании, които зареждат всички световни и български вериги у нас. Ако трябва да ги изброя, да не излезе реклама, но: „Шел“, ОМВ, „Газпром“, „Еко“, „Лукойл“, българските вериги „Зара“. Ако влезете в сайта на Fuelo.net, ще видите, че там има около 1700 бензиностанции, или 1800 бяха записани. Всичките те се обслужват от тези хора.
    Те са конкуренти помежду си. Някои от тях зареждат по два, три вида вериги бензиностанции. Те всички се съобразяват с условията на веригите, които снабдяват. Много от тях имат джипиес, самата фирма си е сложила. Много от тях, новата верига примерно, които са спечелили търга да обслужват, искат собствени джипиеси и ги контролират със собствен персонал.
    Всички те обаче имат едно нещо, на което отговарят – имат ADR, към която ние сме се присъединили. Ще Ви покажа каква е разликата. Тези, които се нуждаят, имат измерителни уреди, съответно регистрирани и заверени – броячи, помпи, маркучи. Онези, които обслужват клиенти, се налага да ги имат и тези неща. Редовни камиони, на които всяка една заверка стои; редовни документи, които те и в момента са длъжни да представят при всяка проверка от КАТ и от ДАИ.
    Това, което ние искаме, е въз основа на тези документи да подадат една молба, за да вземат още един документ.
    Помните – в началото на Комисията, когато започнахме, направихме работни групи с Министерството на транспорта. Проблемът беше, че имаме незастраховани камиони. Камиони, на които пише „За лични цели“, а той кара горива и ако се обърне, проблемът ще е голям – второ Хитрино.
    Знаете, че това остана като ангажимент в Закона за железопътния транспорт и в Закона за движението по пътищата – тази поправка, и най-вече в Кодекса за застраховането, да бъде вместена. На няколко пъти законите се променяха – за застраховането, за движението по пътищата, но тази поправка не намери място. Очевидно ще трябва ние да инициираме и да я внесем.
    Съвсем накратко: когато се обърна влакът, застраховката е такава, че максимално 200 хил. лв. ще се вземат, а се дадоха милиони там. Не трябва да чакаме утре камион да се обърне някъде, за да разберем, че всъщност застраховката не покрива. Ако преди стоеше въпросът – в България застраховките са малки и затова не могат да поемат, застраховките станаха като в Европа. Български камион с българска застраховка, ако се обърне във Франция, застрахователната компания ще плати пълния размер. Но ако се обърне в България, няма да плати. Това е проблем, който ние дължим на превозвачите.
    Още веднъж искам да благодаря на господин заместник министъра за това, че дойде. Аз го помолих да направи една кратка презентация, когато дойде съответният момент, за това колко камиона има регистрирани в България. Регистрираните са легалните камиони. Този, който има шофьорска книжка, е правоспособен шофьор. Този, който може да кара, но няма книжка, просто не е шофьор, независимо какво може, какво иска или какво смята. Той ще даде тази справка.
    Сега ми позволете да Ви направя презентация за това какво представлява бизнесът в България. Благодаря Ви. (Започва компютърна презентация.)
    Пресен случай: на една газстанция в Хасково беше намерен камион, на който пише „Вода“, а всъщност е газ. В камион, който превозва газ, не може да има вода по никакъв начин. Всъщност се оказа, че са лепенки, налепени отстрани, за да може камионът да седи в продължение на много дълъг период и да съхранява газ на една газстанция, което е изключително опасно за целия комплекс.
    В момента, в който този камион, левият, стои месеци наред, на следващата снимка ще видите как пристига редовен газовоз, с редовни документи и зарежда и камиона, и газстанцията.
    Когато беше направена тази забележка, тогавашният шеф на ДАИ каза, че не могат да санкционират камиони, които са спрели. Едва ли не катаджията или даяджията трябва да тича успоредно с камиона и докато камионът се движи, тогава да му състави акт и да го проверява. Очевидно беше, че може да го провери, но не го направи.
    Малко по-късно този камион, на следващата снимка, се премести. Ето, виждате как единият зарежда другия и газстанцията. После първият камион се премести на друго място, но не беше санкциониран.
    Ние се опитахме да установим тези камиони – те са с керван, снимките са в поредност, установиха се на един паркинг в Стара Загора. Или имаме няколко камиона в Стара Загора с фалшиви надписи „Вода“, които превозват газ пропан-бутан. До този момент не са издирени, не са санкционирани, продължават да си работят спокойно.
    Ето ги двата камиона – единият пълни другия.
    Дайте следващия кадър – това е на самата газстанция. Камионът вече е преместен, но пък тогава нямало катаджия и даяджия да го глоби, докато го мести. И спорехме: това недвижимо имущество ли е, или е камион с два моста, с двигател и с регистрационни номера, който върви?
    Това е пътят Стара Загора.
    Следващият кадър – румънска цистерна, която оперира на територията на България. Никой не може да Ви каже как му се издава административният данъчен документ. Ако видите номера – румънски.
    Чужди цистерни как зареждат в България по бензиностанциите, търговските обекти. Не би следвало, но както виждате, махнал си е отстрани табелите и в момента разтоварва на бензиностанция. Продължава практиката и системата не улавя тези камиони. А не би могъл, защото той трябва да мине първо през данъчен склад и от данъчния склад да отиде към търговския обект. Недопустимо е, но се случва постоянно.
    Следващият кадър – камион, на който отвсякъде пише „Вода“. Но всъщност кажете ми: кой от Вас би пил от тази вода, която е в камион, който е возил нафта до вчера и до онзи ден? Той беше придружен от няколко бусчета, които караха горива. Бусчетата ги заловиха, камионът продължи безпроблемно.
    Следващият – това са единствените легални камиони, които всички мислеха, че карат гориво, а пише „Вода“. Ако ги видите в страната, да знаете, че са единствените легални камиони.
    На другата снимка – използват се на бензиностанции. От време на време цистерните се разместват, почистват се, пълнят се с вода, за да се види точно колко отчита, след което тази вода се източва и се носи на друго място, за да се пречисти. Единствените легални камиони, които са цистерни за горива, но карат вода – ето тези два камиона. Те ходят на легалните бензиностанции, почистват ги, тарират ги, сверяват им уредите.
    Следващият – да, това са легалните камиони за вода. Всичко друго, на което пише „Вода“, както го виждате, всъщност телефонът е, за да си търсите, да си поръчате нафта.
    На другия слайд в момента виждате обекти, които не са земеделски, но доскоро се казваха „земеделски“. Обекти, които не са вътрешни, но доскоро се казваха „вътрешни и ведомствени“. Обекти, които никога няма да могат да бъдат регистрирани. И те са ни голям проблем.
    Бус, в който е скрит бидон, от който се продава нафта. Тези бусове са по поредицата паркинги между Шумен и Свиленград. Зареждат от турските камиони и продават на български. Нищо от никъде не минава. Апаратът е само за да си отчетат каква сума да вземе този, който търгува, на този, който продава. Денонощно работят камионите – 900 камиона всеки ден влизат от Турция в България. Камионите зареждат до 900 литра на бензиностанцията. Хладилните камиони – до 1 тон 800 литра. Половината от количеството в тези бусове минава и се продава на територията на България. Никой не го знае, въпреки че всички паркинги се знаят.
    Нататък – по същия начин бус. Виждате застопорена цистерна, която се ползва за бензиностанция на неизвестно място. Няма да казвам къде е.
    Бус. Когато бяхме със земеделците, говорихме, че те могат от своя обект до полето да носят до 1000 литра, за да си обслужват техниката. Два тона е забранено. Дори ако първият съд е пълен догоре, пълни 1100, пак не би следвало. Това са нелегални бензиностанции, които зареждат в тайни обекти и зареждат нерегистрирани и полурегистрирани или с двоен резервоар бензиностанции в малки населени места.
    Нататък – нормален камион, отзад виждате и комбайна, с който земеделският производител може да зареди където и когато си поиска. Но има брояч, има помпа и може с този камион да зареди когато и където си поиска. Може да си достави гориво в земеделския обект или във ведомствената бензиностанция – било мина, било рудник.
    Това нарочно така сме го снимали – имаше надписи и регистрационни номера. Цистерни, които са предназначени за хранителни продукти, неръждавейка, би трябвало да карат или мляко, или някакви други хранителни продукти. Използват се за горива. Абсолютно недопустимо по който и да е европейски стандарт. На другата снимка се вижда името на фирмата, не е редно. За съжаление, продължават да оперират на територията на България.
    Сега виждате нормални камиони. Виждате четири клетки, изпразване, бутони за спиране, за пускане.
    Ето това е измерителният уред, който го виждате вляво. Когато Ви разтоварят горивото където и да било, от този уред и от принтер знаете какво точно получавате плюс данъчните документи, които идват от склада.
    Камионът е сниман от другата страна.
    Това са нормални камиони.
    Всичко, което виждате долу вляво, са колектор помпата и броячът. Наистина доста сложно съоръжение, но без него човек не знае какво е получил. Принтерите са заверени и издават разпечатка. Ако има липси знаеш кой е виновен.
    Това е чисто нов камион, виждате там даже седи етикетът на лафета. Така идват от чужбина, когато се закупуват.
    Нелегална. Редовна. Нелегална. Редовна.
    Тези маркучи (шлангове) са, когато имаме крайни клиенти. Може да е хотел, може да е ресторант, може да е земеделски производител, може цистерната да не е под земята, а да е на друго място. С шланговете успяват да ги обслужват и затова винаги трябва да имат помпа и цялото това оборудване.
    Това е обезвъздушител. За да не лъжат човека, че му продават въздух – предишния кадър, там са обезвъздушителите на самата помпа, която сама спира, когато поеме въздух. Има дори толкова модерни уреди, че ако не отговаря на качеството, просто не го продава горивото.
    Това е как се монтират в Германия уредите, когато камионите се изпращат за България или за където и да е в Европейския съюз.
    Момент на монтаж на помпа и на брояч. Всичко е с пломби. Всичко е заверено и със стикери.
    Нататък – ето Ви, това е изправен, легален камион.
    Това са табелите, на които всеки камион, когато мине заверка, през три години ги проверяват, надуват ги, дали са изправни, а не като онази цистерна, която отиде в Гърция и се разпадна. Няма по голям ужас за собственик на данъчен склад, където има милиони литри гориво, от това камион, който е влязъл в склада, да се разпадне или да се запали – било от ауспух, било от топлина. Един наш се разпадна в Гърция, защото е с такова качество и над 20 годишни.
    На тези табели пише кога са заверявани, къде са заверявани и ДАИ следи, но следи легалните, регистрираните камиони.
    Нататък – ето, това са идентификационни табели. Не е нужно да го питаш, да му искаш документите – поглеждаш табелите, виждаш кога е заверен, докога е заверен, освен всичко, което той носи в себе си.
    Нататък – монтаж на уредите от Германия как става, както Ви казах.
    Това е принтерът. Принтерът, на който излиза бележка – всяка една клетка, каквото Ви е разтоварил или част от клетката, получавате документ какво Ви е доставил шофьорът. Ако имате претенции, на момента ги казвате.
    Много е важно за земеделците, защото когато дойде камионът и каже: „Разтоварил съм ти 10 000 литра“, той е похарчил 2000 литра, и дойде да го провери НАП или митниците, и се окаже, че той няма това количество, му се взема удостоверението. А човекът не е сгрешил. Може някой да го е откраднал. И се започва – базата е виновна, превозвачът е виновен. За да няма проблеми, ето това нещо съществува на всичките, които се занимават с крайни потребители.
    Нататък – това са уреди, с които се (неразбираема дума) бензиностанции. Бутони за защита, заземление. Пак принтер.
    Следващият слайд – мисля, че вече различавате легални от нелегални или регистрирани от нерегистрирани. Регистрирана е редовна бензиностанция в производствено хале.
    Нередовна. Редовна, независимо че изглежда така жалко. Нередовна. Нередовна – пистолет, парцал. Погледнете какво нещо е и това е ведомствен обект. Вижте я колонката, вижте къде пише. Дърветата си седят, може би за пред контролните органи тези кабини стоят и казват, че имат бензин и дизел – няма нищо. Всичко е под земята.
    Колонка със счупени броячи. Има само помпа.
    Същата работа, само че друга колонка.
    Ето така се пълнят бензиностанции – захващат се.
    Нелегална бензиностанция.
    Нелегална бензиностанция.
    Нелегална бензиностанция – отпред колонката, отзад, зад цистерната – нелегална бензиностанция.
    Ето това трябва да го има всеки камион, който продава горива, освен измерителния уред.
    Цистерна, която плува в река Дунав, на български собственик и румънски влекач я дърпа. Би трябвало да е пълна и по документи е пълна, а както виждате, плува. Притеснявахме се от екокатастрофа, после се разбра, че по документи е едно, на практика е друго. Румънците услужливо замълчаха. Както виждате, цистерната я дърпат, а би трябвало да е потънала. Измама с документи пред очите на всички институции.
    Нататък – това е уредът, с който се пълнят бензиностанциите – ТТ-50. Нелегална бензиностанция. Легална бензиностанция. Нелегален. Легален. Легален. Легален. Тези ги видяхме.
    Другият слайд – колеги, ще се опитам да Ви обясня какво се случва в България. Всички митове и легенди, че била затворен пазар, че била… – отвсякъде може да внесете горива и навсякъде може да изнесете горива. Данъчни складове, ДС означава това, има из цялата страна. Всеки собственик на данъчен склад, съобразно това какви са цените – в България, в Румъния, в Гърция, в Сърбия, си прави сметката откъде му е по-евтино да купи горивото. Ако е от България, най го устройства, че са му най-малки транспортните разходи. Когато от Гърция го устройва, ходи и си купува.
    Само преди един месец беше пълно с камиони долу в Гърция, защото ги устройваше оттам. Сега може да отидат в Румъния. Няма никаква забрана откъде да си купите гориво и никога не е имало, но то трябва да мине през данъчен склад. През морето – също. Можете отвсякъде да си вкарате – има няколко пристанища.
    Каква е историята? Данъчният склад, независимо дали си производител, или вносител, е мястото, което държавата е създала и изисква от притежателите на данъчни складове да направят огромни разноски – противопожарни изисквания и така нататък, там се съхраняват и държавни резерви, военновременни запаси. Данъчните складове, откъдето тръгва цялата търговия в България.
    Когато някой Ви каже, че е взел нещо от данъчния склад на една цена, а после го продава на по-ниска – надолу, няма шанс да се случи. Не може да купите от МЕТРО хляб за един лев и да го продавате в кварталния магазин за 90 стотинки. Този Робин Худ не съществува. Независимо кой какво публично говори. Тази цена, която я виждате най-горе (показва) – всички над нея почват да качват.
    Сега вляво – с камиони можете от данъчен склад до данъчен склад да прекарвате. Има заверен документ в единия склад, нивомерните системи, в другия при получаване също има. От данъчния склад може да карате.
    Долу вляво – веригите бензиностанции. Това са Ви легалните бензиностанции. Камионът си има съответните уреди, видяхте ги. Разтоварва там, заприходява се и всичко приключва. Тези вериги продават на краен клиент.
    Вдясно – от данъчен склад може да отидете към тези, които ние със Закона разрешихме. Бензиностанциите са ясни – гражданските. Това са търговци на дребно. Хотели, ресторанти, магазини – това са крайни потребители. Вътрешните обекти са тези, които разрешихме – мини, рудници, строители до трета категория. Всички останали, на които им разрешихме да имат вътрешни – така наречените „ведомствени обекти“.
    Вляво виждате земеделците. В момента, в който ние разграничихме кои са вътрешните обекти – ведомствените, и кои са земеделците, се оказа, че остана една категория хора, видяхте ги горе снимани, които до този момент обясняваха кой каквото си иска: аз съм ведомствен, аз съм земеделец, аз съм не знам какъв си. Те реално сега всички минаха вляво при търговските обекти. Това са допуснатите по Закона обекти.
    Кои са превозвачите? Камиони от база – база или от чужбина до базата. Камиони от базата до бензиностанциите. Камиони от базата до краен потребител, до вътрешните обекти, които са ведомствените, и до земеделците. Това са разрешените от Закона, уредените и нормални търговски практики.
    Дайте следващия кадър – ето Ви ги сега. Къде е проблемът, който се структурира пред нас? От данъчните складове, регистрирани камиони – ДАИ, МВР, а и всеки собственик на данъчен склад държи да бъдат нормални камионите, за да не му ги запалят, пътуват ето до тези – търговци на дребно, които продават на крайните потребители. Това са бензиностанциите. Няма значение къде са, колко са, верига ли са, една ли, един пистолет, два пистолета, една колонка, 20 колонки.
    Вътрешни обекти. Те не продават. Ведомствените – имаш рудник, обслужваш си рудника. Имаш мина, обслужваш си мината. Имаш строител, обслужваш си пътностроителна или каквато и да е друга техника.
    Земеделци. Те също са крайни потребители. Не продават.
    Проблемът, който в момента стана, са тъмносините вдясно. Тези, които никога не са били регистрирани, никога не са си поставяли за цел да се регистрират. Дори и по времето, когато са построени, независимо кога назад, те и тогава не са, не може и заварено положение на тях. Някои от тях не са лоши като обекти. Просто не са си поставили за цел. Те искат, ако може, някой автоматично да каже: премахваме цялото законодателство и от днес нататък сте изрядни – не важат противопожарните правила, не важат отстоянията, каквото и да било.
    Когато обсъждахме обемите, колеги, знаете какво казахме: не може построен обект, който е за 100 тона, ние да кажем – искаме 500, защото отстоянията от сградите се променят. На практика казваме: закрийте този обект и го правете другаде. Допуснахме заварено положение – да останат малките обеми. Не може след като всички вляво се съобразяват с всички правила, било в центъра на София, било където и да е, ние да променяме други закони, съществуващи от години, само защото тези тъмносините никога не са решили да излизат на светло.
    Правя забележка – ако има данъчна регистрация, това не означава, че му е легална бензиностанцията. Данъчната регистрация я има и човекът, който продава хляб и мекици, но той не продава горива. Когато продаваш горива, правилата са съвсем други. При първата взривена бензиностанция ще дойдат и ще те питат: Вие защо го допуснахте? Защо им разрешихте ей така – кой където си иска? Дотогава ще имаме проблем.
    Тук големият проблем са мобилните бензиностанции. Камиони, които трябва да са превозвачи, вместо това карат горива и си ги продават кой където намери. Нямат уреди или не са им заверени уредите, офисът му е отзад в багажника – кочан с фактури и печат, фирма за превозвача на негово име, а жена му продава торове. Влизат в някакви сложни отношения със земеделци и с всякакви други. Това са неща, които ние в Закона този път сме избегнали. Това е цял един бранш, който съществува години безотчетно.
    Тези хора ще продължават да създават проблеми. Ще показва камиона и ще казва: вижте колко ми е хубав камионът, ама не искам да си го регистрирам, независимо че е безплатно и не се иска нищо от мен. Ето ми бензиностанцията, тя ми е много хубава и ми е много мила на сърцето, хората много ѝ се радват, обаче тя никога не е била регистрирана. Тези хора няма да спрат. Те не искат. Те няма да се регистрират. Ние не правим Закона за тях, а за всички останали, които искат ясни правила. Това са презентациите. Благодаря на всички.
    Ще дам думата на превозвачите, защото днес съм дошъл да чуя тях, надявам се и Комисията.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Благодаря, господин Димитров, че ме поканихте. Благодаря за думите.
    Колеги, извинявайте, не че искам да говоря пред Вас, но след около половин час трябва да напусна.
    Много интересна година и два месеца. Ако сериозната аудитория не ми позволява да Ви нарисувам, най-вероятно седем-осем серии ще напишем кого сме гонили и как сме го гонили.
    Ще Ви прочета няколко цифри – неслучайно ще ги прочета. В момента в България за превоз на течни горива, тоест не сме включили автомобилите, които превозват пропан-бутан и метан, автомобил цистерни – 979, полуремаркета цистерни – 1087, и ремаркета цистерни – 1101. Общо 2166 броя автомобили.
    Аз също притежавам много снимки, даже и продължение на снимките с водата – затворени в частни обекти камиони, които превозват нелегално горива. След това, което направихме заедно с господин Димитров, и разбира се, с помощта на колегите от Митницата и колегите от МВР, тази цифра, която сега Ви цитирам, миналата година беше с 20% повече. За съжаление обаче, тези, които търгуват с нелегални горива, много умело насочиха тези транспорти с автомобили, които са под три тона и половина. Ние, като Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, нямаме право да ги контролираме. В София миналата година, особено в края на миналата година, преди Коледа и Нова година, бяха много активни. Няма никой от колегите от МВР – изключително много ни помогнаха и констатирахме много случаи. Срам ме е да кажа колко много са. Имам снимки. Съжалявам, че господин Димитров не ми каза – щях да приложа и моите снимки в микробуси, които са закрити – вътре с цистерните, с помпите.
    Не можем това да го правим без колегите от МВР, съответно много ни помогна и НАП. Много тежки са тези проверки. Хората, които го правят това, не са неорганизирани. Напротив, те са добре организирани и промениха часовото време, когато правят това нещо. Започнаха да доставят горива нелегално, както доставят пиците. Обикновено привечер – все пак ние имаме и работно време. Нашите инспектори, освен това не са и много, а пък да не говоря какви са им заплатите. И защото ние искаме да ги контролираме заедно с друга служба – винаги, когато има проверка, да има и друга служба, която пък да оказва контрола. Съвместно да се контролират тези две организации – МВР и НАП. Много проверки направихме. Дано да имаме успех. Единствената идея е да защитим Вас. Вашият сектор е бял. Нашата задача е ние да Ви защитим от черния сектор.
    Другата задача е на господин Димитров и Комисията. Не мога да кажа нищо по отношение на нелегалните бензиностанции – не е моя тема и нямам право да се меся, тъй като най-вероятно ще бъда некомпетентен. Това, което направихме, е единствено за защита на Вас.
    Най-вероятно понякога, когато вкарвате нови автомобили – говоря за цистерни, за автомобили, които превозват горива, сме малко по-досадни, малко по-внимателни какво право даваме и на кого даваме правото. Единствената ни задача е да не позволим да се продава нелегално гориво – говоря като транспорт, и те да бъдат Вашия нелегален конкурент.
    Много може да се говори на тази тема. Много е интересна темата. Нашата част в транспорта е много малка, но всъщност е много важна. Може би най-важната.
    Продължаваме в същата посока. В постоянен контакт сме с господин Димитров. Благодаря. Даже сме си звънели по телефоните – тук катаджийска кола, там кола на ДАИ.
    Много се надявам – имаме вече разрешение да закупим немаркирани автомобили, защото появата на една даяджийска, катаджийска или полицейска кола винаги създава напрежение. Звънят си по телефоните, прикриват цистерните. Имаме вече разрешение. Дай боже бързо да премине една обществена поръчка, която, разбира се, е в правото на колегите от МВР, да се появят немаркирани автомобили със служители на МВР и на ДАИ – мисля, че ще бъдем по-ефективни, така че те да не се плашат от надписите и от бурканите.
    Ако имате някакви въпроси към мен, готов съм да отговарям. Извинявайте, че преди Вас взех думата.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Само един въпрос, господин Заместник-министър.
    Преди да започнем всичко това – Вие да въведете системата, да сверявате камионите, дали са произведени, още когато са произведени за ADR, колко цистерни бяха в България и колко от само себе си отпаднаха?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Казах – 20% са по-малко. Тази цифра, в сравнение с миналата година – 20%.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: В сравнение с по-миналата, около 800 цистерни забравиха да се регистрират.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Да. Освен това се промени и на годишна база цистерните, които влизат, тоест влизат по-нови цистерни. Преди две-три години влизаха цистерни – честно казано, имахме големи съмнения, защото първичните документи за нас са важни. Той е регистриран някъде в Германия и Австрия. Знаете, съществуват такива модерни начини за подправка на документи, ние се свързваме със службите. Тези случаи много намаляха. Годините на производство на цистерните, които влизат в България – вече чувствително се намали, тоест вкарват се по-нови цистерни. Най вероятно предимствата са по отношение на ходовата част, измервателни уреди. Нормално е да видиш един хубав, с извинение, лъскав автомобил и да му се радваш повече. Всички, които са ръждясали, представляват съмнение за всичко друго.
    Извинявайте, че взех преди Вас думата. Ако има въпроси, съм готов да отговарям.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Карайте наред. Вие се разберете.
    СТЕФАН КОЕВ, фирма „Бул Макс Газ“: Превозвам газ пропан-бутан.
    Използвам възможността, господин Заместник-министър, да попитам: има ли някаква възможност за цистерните, които се движат по автомагистрала „Хемус“, старата „Витиня“? Там дупките са ужасни. Ние возим възможно най-опасното гориво, което може да се превозва. Не знам дали някой е минавал, но за тези цистерни всеки ден рискът, който имаме, е много голям.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: За да мога да Ви помогна, Ви моля – още утре напишете едно писмо до мен. Сигурен съм, че колегите от МВР и МРРБ, в момента имаме чудесни контакти с тях, ще разберат колко е важно Вие да не вървите по този, извинявайте, неприятен за тежките автомобили път. Много Ви моля, напишете. Ще съберем комисия. Ще го решим, както решихме и въпроса за прословутите наказания „сваляне на номера“ за едно елементарно нарушение – влизането срещу знака. Това нещо ще отпадне. Честно казано, не е правилно свалянето на номера само за това нещо.
    Слушам Ви.
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ, Българска петролна и газова асоциация: Понеже стана въпрос за тази тема, ние сме подали подобно писмо до АПИ още преди шест месеца. Имаме негативен отговор от тях – изобщо всички цистерни с горива да не преминават през обходния път на „Витиня“. Отговорът беше негативен.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Кой Ви даде този отговор?
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ: Агенция „Пътна инфраструктура“.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Затова Ви казвам: напишете до мен – Агенция „Пътна инфраструктура“ не ми дава отчет, нито пък на нашето министерство. Когато Вие сте написали такова писмо, аз искам да Ви помогна. Когато се съберем обаче трите министерства – на регионалното развитие, на транспорта и МВР, бъдете сигурни, че ще намерим някакъв вариант, с който Вие да бъдете улеснени. Разбира се, когато автомобилът е пълен. Нали така – съгласни сте с това? Сигурен съм, че ще намерим вариант.
    Кой Ви отговори от АПИ? Кой?
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ: Ще проверя и ще Ви кажа, ако Ви интересува.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Директорите на АПИ не са много. Добре.
    Много Ви моля, напишете. Бъдете сигурни. От господин Димитров ще получа Вашите координати. Ще направим такава среща и ще решим въпроса. Това е изключително опасно.
    Още една дума. Извинявайте, че ще използвам такъв нестандартен израз „Господ е с нас, че не е станало нещо с Вашия автомобил“, „Господ е с нас“. И по отношение на застраховката, и по отношение на това, което казахте преди малко. Просто той ни пази. Не искам, да не дава Господ да се случва нещо с автомобил, който превозва гориво. Благодаря.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Господин Димов, Вие бяхте пръв.
    АТАНАС ДИМОВ: Не съм член на Петролната и газова асоциация. По думите на много други колеги съм голям търговец, голям превозвач и така нататък. За себе си се определям като голям данъкоплатец. Гледайки всичките тези неща, единственото, което ми навява да кажа, е, че тези господа депутати се съгласиха под един натиск, зад който стоят всичките тези – да ощипят Закона и да загубят неговия смисъл.
    Според мен българинът разбира от дума и от правила само ако му бръкнеш в джоба. И според мен банковата гаранция за бензиностанция не трябваше да е 20 хил. лв., трябваше да е 50 хил. лв., защото на малките бензиностанции се заравят допълнителни съдове, от които се продава гориво в малките часове. На големите няма.
    Сега се казва: „Ама малките ще отпаднат“. Ами да, това е смисълът на Закона. На всеки един литър стойността му е 62% вземане на държавата. Ние трябва с всичките законови средства да се борим да се съберат тези пари. Защото и правителството, и парламентът, и парламентарните групи са поели ангажимент да увеличат заплатите на учители, да увеличат пенсиите, да увеличат парите за лекарства и така нататък.
    Веднага правя ретроспекция: там, където държавата дава огромни пари, събрани от нас – за здравеопазването, е въвела стриктни правила за местата, на които ще се продават лекарствата; как ще се изразходват парите за безплатните лекарства; даже има цяла агенция по Закона за лекарствата – Агенция за контрол по лекарствата.
    Ние не искаме да направим едно малко звено и един закон, който да ни отърве от всички, които не искат да плащат данъци. Няма верига – „Шел“, ОМВ, да не споменавам всичките големи. Да, големи, но големи данъкоплатци. Нито един от тях няма да си купи от IT специалиста в Стара Загора бутон за изключване на касовите апарати. Това са неща, които се знаят.
    Беше тук господин Върбанов за земеделците. Те са най-големите нарушители. Господин Димитров скри тези снимки. Те бяха от миналата година, когато имаше камиони на земеделските кооперации. При тях има въведен ред, в техния Закон. Всеки един трябва да се регистрира като земеделски производител, като си регистрира по кадастъра земята, която ще обработва, и какво ще прави. Само ние – не, няма да си регистрираме търговските обекти.
    Откъде правителството ще знае откъде ще събира тези 62%? Има шест месеца до влизане на наредбата. Помислете още веднъж. Трябва да има рестрикции, за да може тези, които са готови да работят легално и да плащат легално данъци, те да останат. Приказките, че малките ще умрем, че малкият и средният бизнес трябва да бъде – да, в него се акумулират нарушенията, престъпленията и сивият сектор. Който и голям да прави нещо, се реализира при тях и затова в Закона се предвижда тях да ги няма. Нормално е да ги няма.
    И ако са тук, поканете ги другия път тези господа, дето вкарват на господин Валери Симеонов разни приказки в главата и той ме споменава – с тях ще говоря с примери. И ще им покажа точно, и с имена. Защото няма да успеем да помогнем на правителството в политиката, която си е заложило в четиригодишния мандат. Трябват повече пари и трябва да се прави всичко възможно да бъдат събрани тези пари. А това са 62% от стойността на всеки литър. Не може държавата да стои безучастна. Не може да стои със скръстени ръце. И на Вас е поверила да изготвите правила, които ние да спазваме, и ние с всичко ще Ви помагаме тези правила да бъдат въведени.
    С какво ще караме горивото до пътната техника? Конвенцията ADR е категорична. (Реплика при изключени микрофони: „Тя е от 99-а“.) До хиляда литра (неразбираема дума), от хиляда нагоре – с камион, заверен, с ADR, с лиценз, с всичко, каквото трябва.
    Ще зареждаме техниката, но ако зареждаме комбайна по време на жътва, с бидона ли ще го зареждаме, или с тубата? Защо тогава земеделците опират до нас да им дадем такъв камион и стои пожарникарят, за да допусне зареждане? А иначе не можем! Не можем, защото голяма част от сивотията е в техните стопански дворове. А иначе си регистрират земята и си получават субсидии за нея.
    И защо да не търгуват? Търгуват. И на господин Върбанов му казах миналия път: търгувате, давате на малките земеделски производители гориво, торове и семена срещу продукцията им. Това е търговска дейност и не бива да бъдете освобождавани от регистрация на Вашите нафтови пунктове. За малките има как да се организираме. Регистрираме наши пунктове с фискални бележки, товарим на регистрирани камиони и караме с фактура и касова, фискална бележка на малкия земеделец хиляда, 2 хиляди, 3 хиляди, колкото му трябва. Има възможност това да се направи. Направил съм го, препоръчвам и на колегите да го направят, за да можем да обслужваме регионите с малките земеделски производители. Големите – да бъдат така добри. Търгуват със семена, търгуват с торове, търгуват с горива и искат да бъдат освободени от този закон. Не може, приехте го, приехте да няма банкови гаранции, приехте да няма финансови ангажименти и сега опираме до това.
    Хванем го в нарушение – докато тече процедурата, той си продаде фирмата, регистрира някоя друга. И после какво правим? С новата продължава същата работа. Когато стои зад него финансов ангажимент и държавата ще му вземе тези пари, тогава той ще тръгне да прави нещата законно, сега няма да ги прави. Колкото и да ги карате тези сините, дето ги показахте, няма да го направят никога. И след като не искат да се регистрират, няма да слагат жълти жилетки и да викат: „Ние сме малки и без нас не може“. Да, не може без малките, и ние не можем без малките. Не можем без дистрибутори. Но както ние спазваме правилата, така да ги спазват и те. Защото в малките населени места без местни търговци няма как да реализираме, не можем да огреем навсякъде, не можем да закараме навсякъде, а навсякъде има нужда. И в горските стопанства има нужда, но те са горе в планините. Навсякъде има нужда, без малките не можем. Но да бъдем така добри да спазваме някакви правила. И правилата ги въведете Вие, така както трябва. И не отстъпвайте повече от това, което е предложено от Петролната и газова асоциация и от всички нас по време на обсъжданията. Отстъпихте няколко пъти и ние сме против тези отстъпления.
    Сега коментираме транспорта. Говорих с колегите – в Иран има правила за превозване! В Иран и в Ирак има правила. А ADR конвенцията е от 2000 или от 2001 г. (Реплика при изключени микрофони: „1999 – 2000“.) Поехме ангажименти, когато станахме член на Европейския съюз.
    Сега какво искаме да направим? Да отделим европейските правила за превоз на опасни товари, защото някой искал да си зареди комбайна с повече от 1000 литра?! Колко харчи този комбайн? Колко харчи – 800 литра за цял ден! Ще се върне в базата или ще бъде зареден на място, ама за какво са повече от 1000 литра?
    Колко харчи тракторът? Колко му е резервоарът? На един ТИР резервоарът е между 500 и 700 – 750 литра и отива до Германия. Земеделската машина колко харчи? Излиза от базата, от стопанския двор, зарежда си. Колко ще работи? Цял ден ли ще работи? И няма да може да го изхарчи.
    За какво му е нужно да поставя въпроса тук земеделският производител, че това не можело, че онова не можело, че 1000 литра били малко, че нямало да се прибере комбайнът, а щял да спре насред село – изобщо „Приказки от хиляда и една нощ“?
    Няма такива работи, аз съм и земеделски производител, извинявам се. Наложи ми се от некоректни земеделци и стопани да взема земята и да я работя аз, за да си изкарам парите, които ми дължат. Така че и това правя, и знам как е. Няма защо да се заблуждаваме.
    Идеята, философията на Закона е как да помогнем с нови правила да се събират тези 62% от стойността на горивото, за да може правителството и парламентът да си изпълнят ангажиментите, които са поели. Това е, което имах да кажа.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Искам да Ви задам следния въпрос. Знаете в България колко много фирми са регистрирани за транспорт – Вие сте най-малко, останалите са 12 700.
    И в голяма част от бранша – сега говоря с тях, искам да говоря и с Вас – в момента има една неприятна ситуация. Един лиценз за транспорт струва 500 лв., който ние сме длъжни да Ви издадем в рамките на 15 дни. Това сме поели като ангажимент, било е един месец, сега ги издаваме за 15 дни.
    Въпросът ми е следният. В края на миналата година в един южен наш град пет-шест месеца дебнахме един адрес, където бяха регистрирани 99 транспортни фирми. За един ден, с надпис „Икономическа полиция“ влязохме вътре, 55 си ги върнаха веднага. Директно си върнаха лицензите. Защо си върнаха лицензите? Защото той на другия ден прави нова фирма срещу 250 лв., прехвърля си автомобилите под наем и жертва 500 лв.
    В каква посока говорим с бранша? Това, което Вие искате да направите за бензиностанциите, ние имаме желание да го направим с лицензите, защото легалните транспортьори си пазят лицензите. Той не си го сменя през един месец. И затова търсим вариант да увеличим тази финансова тежест, без да Ви пречи много, и някой, който ще изгуби – не 500 лв., да го боли за тази сума и да не го прави през ден.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Може ли да Ви отговоря на този въпрос?
    Проблемът е следният: в България лицензът е най-евтин от цяла Европа. Масово от чужбина – Гърция, Румъния, идват всички, регистрират фирма с един лев капитал, изважда си лиценз, прави си най-евтината „Гражданска отговорност“ в Европа, която имаше допреди една година. Ние повдигаме и въпроса за „Гражданската отговорност“, защото не може ти да караш в Европа и да плащаш най-евтината „Гражданска отговорност“. Нашите превозвачи също реват, но фактически тяхното предимство идва от това, че ние плащаме най-евтини такси. Въведете за новите фирми, които са под една година, някаква допълнителна сума – било то банкова гаранция, над една-две години, под една-две години. Защото те се регистрират, вземат камионите под наем, когато не са техни. Най-просто, когато камионът се води на неговата фирма, той обслужва като…
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: В тази връзка е моят въпрос – той не е мой, а на Министерството на транспорта. Съгласни ли сте да има такава малко по-сериозна тежест на новосъздадените фирми?
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: На новосъздадените фирми, разбира се, че трябва да има, трябва да се провери. Аз мога да кажа само следното нещо: ние превозваме горива и сме работили с всички големи фирми, с малки не сме работили поради много други причини.
    Да кажа, че за мен в нашата държава има едно голямо безхаберие. Един камион с гориво, който превозва 30 000 литра нафта или 35 000 литра бензин – в него има 30 – 35 хил. лв. държавни пари. Държавата абсолютно нехае кой го превозва това гориво, къде отива, какво се случва с него. Режимът на регистрация е много правилен според мен, защото ако дам на Вас 30 хил. лв., аз ще искам да знам кой сте, какъв сте, откъде сте. Така ли е? Не може някой случайно срещнат взел, вози, не се знае от данъчен склад, изчезнал, загубил се, камионът на един взет под наем от друг, трети му бил собственик, четвърти го прехвърлил вчера, пък не го пререгистрирал. Много е важно да се изясни.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: За мен това е важно. Когато утре ще поставим този въпрос, искам… (Реплика при изключени микрофони от господин Николай Попов.) Ние не искаме да мачкаме малките фирми, нито големите. Въпросът е, че трябва всеки да си пази бизнеса. И понеже Вашият бизнес е светъл, не искам да казвам процентите в другата част на товарния транспорт – също е светъл, обаче има едни 25%, които постоянно – вече силите не ни стигат да им вземаме лицензите и административно да ги обслужваме, защото сме длъжни по Закона. Разберете, това е преливане от пусто в празно.
    АТАНАС ДИМОВ: При Вас се появява и другият проблем, че те стоят една година. На следващата година, когато трябва да си представят финансовата стабилност, вече ги няма, регистрират нова фирма и тя вече не е с тази финансова стабилност, която проверявате всяка година. Но пред Държавната автомобилна администрация, тоест Изпълнителната агенция, всяка година в определен период лицензираните фирми представяме така наречената „Справка за финансова стабилност“.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Вече не. Вече е автоматично. Ако някой Ви поиска някъде в ДАИ документ на хартия, много Ви моля да ми се обадите. Всичко е автоматично.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Ние преди една седмица в София вадихме два нови камиона, за изваждането на два допълнителни листа. За изваждането единственото, което отпадна, е бележката за задължения към данъците.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: От седем месеца имаме директна връзка с НАП. Тя е двупосочна. Първо, дали Вие дължите данъци – ние не искаме да знаем колко дължите, там пише: да, не. Същото е и с така наречените „платени пътни данъци за леките автомобили“. И във всички технически пунктове вече не се изисква такава бележка от общината, това става автоматично и там пише: да, не. (Реплики при изключени микрофони: „Това в ДАИ знаят ли го? Дали се знае изобщо?“.) Запомних Вашата фирма и ще проверя защо са Ви искали хартиен носител.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Значи единствено бележка за данъците вече не се носи. Това отпадна.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Аз имам въпрос към транспортния бранш. Миналата година, след като този закон влезе в сила, а и докато влизаше, имаше 28 стачки в София и в страната, и ми разнасяха снимката нагоре-надолу.
    Една от стачките беше много интересна – в София, на Околовръстното 156 камиона – аз ги имам поименно. Но 156 камиона затвориха Околовръстното и обясняваха този мракобеснически закон как ще ги унищожи и как ще съсипе България, как държавата няма да е същата.
    Кажете ми Вие като превозвачи: новият закон, който ние приехме и влезе в сила миналия понеделник, какво нещо допълнително, нещо мракобеснически, нещо, което Вие да не можете да преодолеете, и нещо различно от това, което досега сте правили, иска, та 156 камиона решиха, че нещо им пречи новият закон? Кое е това да ми обясните, защото нищо различно от онова, което в момента всеки даяджия или катаджия на пътя Ви иска, ние не сме въвели. Представяш три документа и ти дават удостоверение. И те направиха тази стачка.
    Този закон на транспортния бранш, за да транспортирате горива, с нещо утежнява ли Ви дейността, тормози ли Ви, притеснява ли Ви, усложнява ли Ви живота? Защото аз видях 156 камиона и казвам: ние не искаме нищо от тях, те обаче стачкуват. Къде е проблемът? Ако може, някой да ми отговори на този въпрос.
    Транспортът да каже: този закон нещо иска ли от Вас? Пречи ли Ви този закон? Тормози ли Ви?
    Господин Терзиев, защото ние не му дадохме думата, а той е дошъл от другия край на България.
    ЖИВОДАР ТЕРЗИЕВ, член на Петролната и газова асоциация: То да се чудиш как да се представиш – търговец ли, превозвач ли. Аз съм и двете от 1993 г., и съм и малък търговец с бензиностанции, и складодържател на превозвачи – имам над 50 специализирани транспортни средства по ADR. И за разлика от някои колеги, които са специализирани в определен вид гориво, аз превозвам всичко, като започнете от пътния битум, катрана и гудрона, стигнете до компресирания природен газ – всичко го возя със собствен лиценз, с международен лиценз.
    Най-големият проблем, който виждам аз – ще се върна на темата на господин Димитров, основният проблем, който виждам аз, е, че ако го караме по този начин, ние няма да имаме превозвачи шофьори след година и половина – две. Защо? В едната ръка държим вакуума на Европа. Те ни взеха момчетата. На мен шофьорите са ми по-важни, отколкото момичетата в счетоводството. Каки – да ги ринеш с лопата. Дападжии няма. Вакуумът в Европа ги засмука, от една страна. Проблемът е в заплащането, ясно е. Ние не можем да си позволим по-високо заплащане заради сивия сектор в превоза. И този сив сектор на тези 154 момчета, които и аз, и господин Димитров ги познаваме поименно, идва оттам, че баща и син са хванали една талига, бутат я някак си, много често пишат „Превоз за собствена сметка“ по Наредба № 40, след което са готови само за две туби нафта, които точат от този газоотделител, който Вие показахте на една от снимките, да го източат, да возят без пари. И всъщност те са доволни, защото в рамките на месеца баща и син или двама братя си разделят хикс лева и с това приключва цялата дейност на превозвача.
    Докато при нас – аз имам 30 и кусур момчета, тези момчета започват сутрин с проверката на алкохола; минават през лекар с цялата условност на това мероприятие – наистина много условно, но го правим; минават през канал, колкото и да е смешно в армията, тео-1, тео-2 и дападжиите, но то така пише в наредбата. И мога да Ви покажа, защото няколко пъти споменахме, безспорно е прав господин Димов, че в Стара Загора има фирми, които имат копче за изключване на фискалните апарати. Така е.
    Аз искам да Ви поканя в Стара Загора, да Ви покажа покрай една огромна петролна база околните села, че има няколко десетки камиона, които спят и кокошката мъти в калника им, преди сутринта да тръгнат да пълнят гориво. С други думи, никакъв пътен преглед, никакъв алкохол и каквото там още. Да не говорим за издаване на пътни листове.
    Та големият проблем е в следното: тези, които возят само за да си платят „Гражданската отговорност“, пък го писали камиона за вода, са доволни на 25 лв. надник и една туба да откраднат от колата. Така че аз не смятам, че тези, които протестираха на магистралата, в момента са ощетени по Закона с нещо, но те не могат да се администрират сами търговци ли са, превозвачи ли са, сами се объркват. Това им е проблемът. Те искат хем да са превозвачи, но не издават никакъв транспортен документ; хем да са търговци; а пък най-вероятно си мислят, че са и складодържатели.
    Аз имам обаче едно предложение към Народното събрание, защото сме в темата „Транспорт“, и господин заместник-министърът е тук. Когато говорим за режим „отложено плащане на акциз“, това в 90% от случаите касае и международен транспорт. И говорим за специализирани цистерни, за такъв прайм деливъри, както го наричаме ние, основна доставка – тези транспортни средства в голямата си част са без разходомери и без измервателни уреди не за нещо друго, а за да са с 500 или 1000 кг по-леки, за да превозим повече стока на тези 500 – 1000 км транспорт.
    В този ред на мисли имам една-единствена молба и забележка към така създадения и влязъл в сила безспорно на 28-и Закон. Помислете, когато имаме движение режим „отложено плащане на акциз“, господин Димитров каза следното: склад с измервателни уреди срещу склад с измервателни уреди. Дори има и ведомствени пломби, които са описани в документа на Митницата. Ние сме под митнически контрол. Чувам от утре, че деца с пояси ще гледаме с камери. Това е така.
    Няма нужда за този вид транспорт да имаме измервателни уреди, защото тези камиони са специализирани в прайм деливъри – основна доставка от склад в склад. Понеже имам камиони и за газ, имам камиони и за мазут, битум, каквото се сетите, голяма част от моите камиони обслужват доставките и те нямат измервателни уреди. Така както в момента чета Закона, аз ще се съобразя с него, най-вероятно трябва да ги бракувам, но помислете и смятам, че ще намерите логика в това, което Ви предлагам.
    При движение РОПА – режим „отложено плащане на акциз“, когато е под митнически контрол и когато от 1 юли НАП вече ще наследят и в тяхната система успоредно, когато аз го измервам в получаващия склад или мой клиент в отсрещния, не ме карайте да вземам с един тон по-малко стока и да возя едни железа на дълъг път, а ми разрешете да няма метрологична проверка.
    Що се отнася до деленето на член на многочлен в оня виц за Чапай и Петка, когато един баща и син, чичо и леля возят акцизна стока, освободена за потребление – на жаргона на митниците, или с платен акциз за крайните потребители, то той да ме извинява, но трябва да знае точно, като е спрял неговото показващо устройство на 5000 литра, че наистина са 5000 плюс/минус грешката, определена от БИМ (Български институт по метрология), а това става с проверка и съответните пломби.
    Разбира се, ще има много коментари и основният проблем на тези малки превозвачи или случайни превозвачи е, че те, за да спестят тези 100 лв. на година или 50, тук съм малко некомпетентен с конкретната такса на БИМ, респективно мерки и теглилки, те си купиха немски камиони. Прав е господин заместник-министърът, все по-нови и нови са. Така е. Но понеже се борят за 50-те лева кирийка, спестяват 100-те лева на година и като не са си проверили три години уредите от Германия, те губят свойството на измервателен прибор.
    И когато возим, господин Димов е прав или Николай, един продукт 30 хиляди литра с 30 хил. лв. за държавата и не знаем на кого колко сме сипали, а само предполагаме, защото няма ли метрология, значи е предположение, то да бъдат така добри, но да си ги бяха проверили камионите преди две-три години.
    Има един друг нюанс, но той вече е наистина много дълбок. Ако едно превозно средство има неделима клетка, цял танк, който при нейното напълване в данъчен склад се доставя в неговата цялост, пак се връщам към вица за Чапай и Петка – члена на многочлена. И не делим члена на многочлена, а с всичките хартии от данъчния склад, с пълната бумага отидем до конкретния обект и резервоар № 4 на законно регистрирана бензиностанция получи тези 5221 литра в тяхната цялост, то предполагам, че и това е възможно без измервателен уред. Отговарям Ви на въпроса какъв им е най големият проблем. Но тяхната вина е, че те за последните три четири години спестиха пари от метрологична проверка, все едно Вашата магазинерка в кварталната бакалия да не си провери кантарчето, защото ѝ било много скъпо.
    Наистина се надявам, че с дребните изключения, които трябва да приемете, в това число може би да можем да обслужим нашите земеделски клиенти и малки потребители, като им го заредим през бензиностанция и им го закараме конкретно до малкия обект, защото тук е неясно малко, поне според мен, аз не съм юрист, но не намирам много основание да направя това. В останалата си част смятам, че има логика.
    Една забележка за жп цистерните, ако позволите. Не знам дали сте наясно, че жп превозът в България е доста по-сериозен като дейност и с много по-ограничен кръг лица, отколкото транспорта на авто. Имаме три или четири превозвача, може би са пет, от които двама или трима изпълняват истинска дейност. Но големият проблем е, че ние, търговците на горива, държим цистерните, с други думи, истинският проблем – съдът, който превозва акцизен продукт, и само наемаме локомотивчето да ни превози от точка А до точка Б стоката.
    Ако Вие проявите разум и махнете в регистрацията цистерните, които са под РОПА – жп цистерните, ще помогнете много на бизнеса от бъдещи обструкции, защото сега сме се събрали да елиминираме проблемите. Това, което видях при мен – че ние, като частен оператор, имаме наети наши жп цистерни – на наш наем, които ако ги регистрираме, ние не сме превозвачи през Министерството на транспорта – железопътен превоз, от една страна; от друга страна, днес ги вози един оператор, след два дни ги взема и ги вози друг оператор, което е неясно за мен: кой точно трябва да регистрира жп цистерните? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Бързо Ви отговарям, защото колегите малко се объркаха – нормално е, защото смесваме.
    От данъчен склад до данъчен склад няма никакъв проблем. В единия има измерителни уреди, в другия – измерителни уреди и съпроводителни документи. Той и в другия данъчен склад е заинтересован да види какво ще заприходи, защото отговаря в пълен размер за това, което е получил. Това дали от Гърция ще дойде до София – той системно прави такива курсове, дали от Румъния ще дойде до София – това е уред, там не ми трябва на мен. Там ми важи бележката от Солун.
    От България за Македония как се карат според Вас? Мислите, че Ви е напълнил, маркучи ли да слага вътре и помпи, и всичко останало? Няма такова нещо, още повече там директно го сваля на гравитация.
    Там уреди не трябват, защото данъчният склад си има уреди, другият данъчен склад също си има уред.
    Ще Ви отговоря аналогично: ние го разисквахме, когато говорихме за цистерните, а жп цистерните имат ли брояч на всяка жп цистерна, която кара под РОПА от морето до София? Не. Но данъчният склад, който е в София, заприходява това количество, което като общ сбор трябва да е онова, което му е натоварено във Варна или в Бургас. След като за жп цистерните нямаше уреди, това беше аналогията да кажем, че и за режима „отложено плащане“ и база – база, не следва задължително да имат уреди.
    При бензиностанциите имаше друго. Тъй като бензиностанциите също го заприходяват, би могло и там да няма уред. Но се оказа, че веригите бензиностанции си държат камионът да си има всичко и да му пусне и бележката. Получава се – някой хидрант сложи 100 литра по-малко, шофьорът трябва да ги плаща, фирмата - превозвач трябва да ги плаща. Да се види кой хидрант как е пипнат, дали някъде шофьорът не пипа, дали някъде хидрантът не лъже. Всички знаем в Гърция какво прави една от двете рафинерии на Кавала – с хидранта, но това е важно и за България.
    Няма никакъв проблем за Вас, Вие сте си бурета, които карате от база – база: София – Македония, София – Гърция, Гърция – София, София – Румъния. Това изобщо няма значение, както и за биодизела, биодобавките. На практика Вие карате със същите камиони, с които и по бензиностанциите, но това няма значение. Печелите от тегло, ако няма уреди, обаче при 10 – 20 курса това си е още един курс. Там въпросът не съществува. Когато тръгнем до търговската продажба, самите бензиностанции си въведоха веригите и нататък вече – земеделецът, крайният потребител.
    Аз доматите си ги купувам с кантар, ама, видиш ли, 30 тона ще ми докарате гориво и на всеки тон държавата иска по левче; ама да може ей така, на честна дума: тук една бележка съм ти дал – някой ми я даде в базата. За там е проблемът, така че този проблем е преодолим.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Ако ми позволите, две неща и да ми разрешите да си тръгна.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Моля Ви. Аз Ви благодаря, че дойдохте. Трябва да направя парламентарно питане до министъра на…
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Чакаме.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Няма да чакаме някой камион да се обърне, да се запали на „Витиня“ и после да се сетим, че всъщност тези камиони и събота, и неделя имат право да вървят, те са със специален режим – през границата минават първи, за да не стане фал. Тези пък с битума – трябва направо зелен коридор. Обаче, видите ли, в България платили са винетки, ама горе ще катерят пътя и ще ги дърпат трактори, докато някой не се обърне.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНГЕЛ ПОПОВ: Упрек и молба към Вас. Упрекът е следният: защо не подавате, даже по нерегламентиран начин, към нас информация, както правят другите Ваши колеги в автобусния и в товарния превоз? Помагайте ни за тези нерегламентирани автомобили. Бъдете сигурни, аз Ви казвам: Вашата анонимност я има, ако искате официално, ако искате неофициално, страшно ще ни помогнете. С 500 инспектори с по 700 лв. заплата – ако досега не ни се помага от МВР, НАП, Икономическа, и Вие ако ни помогнете, много по-лесно ще ни бъде.
    Още нещо: ако не бяха камерите, щях да Ви кажа нещо друго. Неприятно ще бъдат изненадани всички тези, които казахте – технически преглед, ADR, „Гражданска отговорност“ и много други неща. Неприятно ще бъдат изненадани след около максимум месец. Приятно за Вас и за нас – неприятно за тях.
    Благодаря за вниманието. Извинявайте, че беше транспортна темата, но благодаря за поканата.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Тя е много важна. Ние сме поели ангажимент към легалния транспорт, но непрекъснато по телевизията виждам нелегалните, които до обяд – да защитим контрабандата, следобед – какво правим с парите за пенсиите?
    Аз затова Ви питам: Вие имате ли проблем с новия Закон? (Реплики при изключени микрофони: „Нямаме“.) Нямате.
    Има ли проблем някой редовен превозвач в България, да иска да стачкува или да е недоволен от този закон? Той налага ли му някакви допълнителни, каквито и да били, задължения, ограничения, натоварвания?
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Аз си направих труда да прочета в последните дни Закона. В Закона, специално за транспортната част, която мен ме интересува, просто са обхванати наредбите, разпоредбите, ADR. Нормално е всеки камион да има регистрация, да има ADR – валиден документ, не да си го е снимал, копирал, технически преглед. Това не са неща, които ги няма досега. От 1999 или от 2000 г., вече не мога да си спомня, България прие ADR наредбата и всичките превозни средства, превозващи опасни товари, без значение дали е газ, бензин, нафта, трябва да отговарят на тези изисквания. Тук те са ги обхванали в една обща част, което не е лошо, защото примерно, ако трябва да се информираш, трябва да прочетеш доста наредби, докато тук си прочиташ каквото ти трябва точно.
    Реално погледнато, не се изненадваме, че от шофьора се търси книжка. Едва ли някой ще се изненада, че от шофьора се търси книжка и разрешение да превозва опасни товари, което е задължително така и така. (Реплика при изключени микрофони: „Психопреглед“.)
    Не само психопреглед, просто ADR компетентност, то е задължително от много години, също и към камиона. Той трябва да отговаря на тези изисквания, защото утре, като се запали някой, застрахователят съвсем основателно ще каже: този камион не отговаря на изискванията и аз няма да заплатя на никого нищо. И се почва – ти го съди, пък ако е голяма щетата не дай боже, трябва да се събират пари човешки, пращат се есемеси.
    Идеята е да се отговаря на тези изисквания, за да не може. Самият превозвач поема риск, ако стане нещо, че „Гражданска отговорност“ може да каже: ти не си пригоден да превозваш опасни товари и ние няма да заплатим на теб, респективно който е удареният човек, пострадалият в случая.
    Затова е хубаво – аз реално не видях нещо ново, което е. Единствено новото е, че ще бъде извършена регистрация, която се оказва, че е безплатна, между другото, ако съм прав, което не е никакъв проблем, защото нас, да не казвам голяма дума, няма някой, който да не ни е регистрирал и да не ни е спирал. Вече не знам кои органи отговарят и кой не ни спира, може би са пет или шест инстанции. Сега чуваме, че ще има и цивилни коли – ще видим там как ще бъде.
    Те така и така са регистрирани, хубаво е да се обхване, да се издаде, да се знае, за да няма камиони с чужди номера, които превозват – доколкото видях, камиони, които не отговарят на абсолютно никакви изисквания, защото там на първо място е безопасността и второ, както казах, на държавата ѝ се превозват едни 30 хил. лв. и тя нехае за тях – къде са, къде отиват, какво се случва? Ако не съм прав, някой да каже.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Господин Попов, всеки митничар на границата и всеки даяджия знае кои са легалните фирми, кои са нелегалните. Ако сега кажете: искам даяджиите да спират колите и да ги проверяват, той вади списъка с легалните и почва – тези и тези са легалните, спирам ги, за да мога довечера да кажа: проверих 80 камиона, ето списъка – всичките са изправни. Защото за другите ще има проблем.
    Те Вас няма да спират да Ви проверяват, защото знаят, че Вие сте легални, но той трябва да си изпълни нормата-проверки, за деня. И си чака, знае кого да спре, който няма да му създаде проблеми, всичко му е изправно. Защото ако спре друг и каже, че е редовен, и малко след това стане фал, ще носи отговорност. Той знае кои са легалните и си ги спира, и си ги проверява сам, за да си ги отрази в тефтерчето, другите не ги забелязва. Но ако го питате: знаете ли кои са легалните, знае ги наизуст и като фирми, и като номера.
    И аз, като тръгна тук по магистралата, знам големите – металните са френските цистерни, които ги купи „Петрол“, те са малко по-тежки, но иначе са здрави, изкараха години. Ментетата ги знаем кои са. Те си ги познават. А Вие как си ги познавате – мисля, че още по влекача ги познавате. И даяджиите ги знаят, но ще проверяват само Вас, за да може в тефтера да опишат, че са направили проверка на редовни камиони.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Затова сме ги надписали – нашите цистерни специално.
    АТАНАС ДИМОВ: Ние имаме фирмено лого.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Дори имаме и телефон отзад, за да може, ако се види нещо, да се звънне. Не че очаквам, че някой ще ми поръча да му закарам 30 000 литра нафта – едва ли някой ще ми звънне да му докараме 30 000 литра нафта, защото ние извършваме само превоз, не продаваме. Идеята е, ако види нещо нередовно, да се обади, да знае къде да звънне, затова сме посочили и телефон.
    По принцип в чужбина е задължително да има – на чуждите камиони, ако сте забелязали, задължително има телефон. Затова сме сложили един голям надпис, за да може да се прочете, да се знае на кого е и като го забележи някой, да се обади. Обикновено тези, които извършват нередовни превози, са най-незабележими – ако може, да не се виждат.
    АТАНАС ДИМОВ: Имаме и джипиес системи, с които и ние си ги следим къде са.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: И нашият ангажимент към Вас по отношение на това, че безплатно ще бъдете вписани и няма да имаме нови изисквания.
    Всички други ангажименти, които НАП, Пожарната, ДАИ и КАТ са въвели, законодателството към Европейския съюз, като сме влезли, те си съществуват от 10 години – ние нови не въвеждаме към тях. Сега искаме само въз основа на всички останали документи, въведени преди 10 години, да получите и този документ.
    Остават застраховките при Вас и жп транспортът. Остава да изясним жп цистерните, като нямат броячи, защо при режим „отложено плащане на акцизите“ да имат другите. Няма никакъв смисъл, знаем какво гоните – гоните повече обем. Плюс това от чужбина самите бази го заприходяват.
    Това обаче не е автоматично приложимо към земеделеца, защото ако даваш на земеделеца и му разтовариш така по документ, и после му се яви липса, започва скандалът: ама той дали шофьорът не ме излъга, дали базата не е направила, дали нещо не се е случило. Аз не съм виновен, все някой друг е виновен. Там не можеш. Баба не може на око да ми премери доматите, а сега на око да премериш количеството, от което всеки литър е лев за държавата, там няма да мине, но тук съм абсолютно съгласен.
    Колеги, имате ли въпроси – проточи се заседанието?
    ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Господин Председател, може ли само един въпрос, който е малко настрани от транспорта? Одеве с господин Бенчев ги говорихме нещата, тук са и господин Терзиев, и господин Димов.
    Става въпрос точно за земеделските производители. Като говорим, ето, някой си иска дизел – отиваш, зареждаш му от бензиностанцията, качваш в кола, която е с ADR, и му караш примерно 3000 литра. Добре, но от бензиностанцията, за да му закараш, трябва да купиш гориво, което е с биодизел, така нареченото Б6, а за да му закараш чист дизел, ако искаш от бензиностанцията да го направиш, трябва да имаш и там възможност да зареждаш извънпътна техника.
    Към този момент на бензиностанциите нямат такива колонки и нямат такива резервоари. Защото, първо, в момента разликата в цената е да кажем 6 стотинки с ДДС, 5 стотинки без ДДС; и другото, този биодизел прави страхотни бели и лятно, и зимно време – там нещата са малко по-особени, и уврежда техниката.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Доколкото съм разбрал, искате бензиностанциите да бъдат и данъчни складове.
    ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Не, не!
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Защото на данъчните складове това им е основната роля. По закон смесване само там.
    При пълненето да сложи биодизела. Ако го вади, как да стане? Ако е данъчен склад не може да продава на дребно, избирайте си.
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ: Не, това, за което става въпрос, е по-скоро една забрана, която има в Закона за енергията от възобновяеми източници, която налага всички горива в страната да бъдат смесени с биокомпонент. Но това е забрана, която е по Закона за енергията от възобновяеми източници, и не касае все пак този закон. Дали наистина е добре да се продават биогорива, чисти горива без конвенционални, без биодизел – по-скоро да. Но това е проблем наистина на Закона за енергията от възобновяеми източници и ако има предложения в тази насока...
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Трябва всеки да си оборудва, който желае, разбира се, по още една цистерна и да я обяви за данъчен склад.
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ: Това вече е желание на оператора.
    АТАНАС ДИМОВ: Веднага отговарям как съм започнал да организирам.
    На една от бензиностанциите в Северна България съм закопал друга цистерна, също узаконена с всичко – с разходомер, който не продава на място, а пълни в цистерна и кара с фискален бон, фактура на земеделските производители, които вече нямат ангажимент да създават нафтов пункт и така нататък.
    Това е извън онова, което се продава на бензиностанциите – там е без биодизел, специално без биодизел за извънпътната техника. Това е в Северна България – ще организирам такова нещо и в Южна. Може да се заявява. Сега-засега в Живково, Ихтиман, мога да карам и в Самоков, мога да карам само на цистерна – нямам още фискализирано устройство.
    ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Тук иде реч за друго: идва някой, който иска да си купи 1000 литра, за които говорим. Който няма ГСМ, иска да си го сложи там в някакъв си камион, да изхвърли 1000 литра в един куп или в нещо си друго. Той няма възможност откъде да купи такова гориво без биодизел.
    АТАНАС ДИМОВ: Защо да не може?
    ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Защото няма бензиностанции, които имат право да продават гориво без биодизел. Той отива от пистолета да си го купи. Иска да си плати човекът, да си вземе фискалния бон, да си даде парите и да получи фактурата. Няма право на бензиностанция да се продава такова…
    АТАНАС ДИМОВ: Аз ще го закарам, но пак ще е без фискален бон.
    ЖИВОДАР ТЕРЗИЕВ: Господин Димитров, Вие сте прав в това, че има колизия между проверките на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, респективно контрол и качество на течни горива, които, като отидат на един публичен обект – бензиностанция, което е за масовата публика, там те тълкуват въпроса по следния начин: ние не можем да знаем кой на коя колонка зарежда. С други думи, всички, щом е газьол или дизелово гориво – правилното име е газьол, и когато е за транспорт, тоест минават камиони и коли и могат да заредят, трябва да е с биодизел.
    В тази директива, която каза господин Бенчев, и в Закона за енергията от възобновяеми източници е казано: само в транспорта се слагат съответните биогорива и поради невъзможност на държавата да проверява дали е само в транспорта, казват – за всички, които са през бензиностанция.
    Господин Димов е прав, че ако ти си узакониш една цистерна по един по-особен ред, където да гарантираш, че там не влизат простосмъртни с коли, а само хора, които са с касов бон и фактура и които са земеделци, и извънпътна техника, но е малко по-особено – това не може да стане на всеки нафтов пункт и на всяка бензиностанция, която бъде регистрирана.
    ДИМИТЪР АЛЕКСАНДРОВ: Иде реч за съвсем друго, което казва господин Димов. Тук говорим за обект, на който могат да зареждат и други средства, да си има отделна колонка и отделен резервоар и като дойде някой, да може да си зареди извънпътна техника. Ако е забранено за други транспортни средства, може да се каже. (Оживление.)
    АТАНАС ДИМОВ: Въпрос на контрол е. Ако аз имам такава колонка, не мога да контролирам бензинджията дали е продал действително на земеделски производител – извънпътна техника. Затова за да не продава бензинджията на колонка, може да си поръча земеделският производител, аз ще му го закарам с камиончето и ще се пълни с голямата помпа, която също е фискализирана, и няма да може да се пълни в туби или в това, това и това. Така контролът се нарушава за опазване на околната среда и възобновяемите източници. Не може 1000 литра свободно да отиде да си купи. Може 1000 литра – ще организирам в няколко обекта в Южна България, където има такива нужди, и в Пловдив, и в Ихтиман. Но обикновен маркуч – практиката, която имаше в Гърция, боядисано гориво да се продава на обикновен маркуч, видяха, че нищо не става и че далаверите са огромни. Затова и в България махнаха боядисаното гориво, но оставиха това без биодобавката, но само когато сме сигурни, че ще бъде ползвано за извънпътна техника.
    Същото е и с пътищарските фирми – строителите на пътища. До валяка и до булдозера, и до скрепера няма как да се закара – ще му се закара в нафтовия пункт в базата. Там той с узаконено камионче ще си направи една ведомост, ще извади фискалния бон, ще го закачи на ведомостта и ще каже: валяк № 2 – 200 литра, валяк № 3… Така ще е и пред НАП чист, и пред митници чист, и навсякъде ще е чист. Тогава трябва разходомер и камион с АDR. Големите пътни фирми се съобразиха и го правят. (Реплики.)
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ: Това не е тема на този закон. Такава промяна би могло да има в Закона за енергията от възобновяеми източници. Оттук нататък вече няма защо да го дискутираме. (Реплики.)
    ПРЕДС ЕМИЛ ДИМИТРОВ: За медиите нередовни обекти не съществуват – всичките са редовни. Медиите не могат да си обяснят какво означава да си такси и да превозваш горива от точка А до точка Б. За медиите брояч, измерителни уреди, фискализиране изобщо не съществуват.
    Излиза един и вика: аз съм си редовен, знаете ли колко ми е хубава бензиностанцията, включен съм в НАП, защо ми искате сега – толкова сложно – без пари да ме впишат още веднъж? Ама няма да се впиша. Защо? Защото не отговарям за нищо.
    Това е проблемът – той имал в НАП регистрация, но може да е и книжарница с регистрация в НАП – не продаваш горива. Докато не се запали бензиностанция на село, само да няма косвени жертви, няма да се оправим. Докато не падне камион на „Витиня“, няма да се оправим. В Румъния падна цял влак, цял мост – линията спря и дълго време български камиони прекарваха от Унгария и от Австрия към Румъния биодизел и така нататък.
    В Италия се запали един български камион, на един подметките му бяха изгорели да бяга – това сме го забравили. Падна влак в Хитрино, и това сме го забравили – за застраховките. Ние не натоварваме никого, а сега ако има проблем, ще го отнесе фирмата.
    СВЕТОСЛАВ БЕНЧЕВ: По отношение на транспорта няколко думи да кажа. Няма да спра и да се уморя да давам този пример, който съм виждал лично с очите си по отношение на транспорта на горива.
    Преди няколко години в едно малко градче близо до София между три наши обекта беше спрял един от тези камиони, които видяхме, незаконни имам предвид. Проблемът беше не толкова, че той беше между нашите три обекта, а че беше спрял до двора на едно от училищата в града. Нали си представяте за какво става въпрос? И това беше камион не за бензин и дизел, а за пропан-бутан, който зареди пред очите ни друг камион. След това дойде и дизел, разбира се, но, да кажем, там рискът е по-малък. Представяте си за какво става въпрос.
    Няма да спра да се уморявам да го казвам и няма да спра да се уморявам да казвам, че извикахме осем институции и нито една не успя да го затвори, премести, да направи каквото и да било по въпроса.
    Малко звено е транспортът, както каза и господин заместник-министърът, но изключително важно. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Това е – ето ти го таланта, с такива е пълно. Да кажа ли в колко села около София, по имена в селата, има в мазето на къщите пистолет и го изнася през мазето – отвори прозорчето и изнася да зарежда? Ще ги снимаме и ще ги пращаме. Този вода ли кара според Вас? И от другата, газовата пълни тази.
    Отидоха в Стара Загора и се наредиха всичките. И онзи вика: ама те сега са спрели и аз не мога да ги глобя, не мога да им искам документа, те не са в движение! Като че ли катаджията тичайки ти проверява документите и ти пише акта. Нали разбирате, че е организация? Ето ги, седят си, и до ден-днешен си седят цистерните. Махнаха този надпис и обяснението беше – ние взехме под наем, а собственикът е в София, ама той някога искал да създаде фирма с името „Вода“ и налепил етикета, но после забравил да свали етикета; тя си е тук, вярно, че е на газ, ама тя е временно – от една година. Вярно, че може да запали блока, ама иначе е добра цистерната. Ние я преместихме и сега ще я пратим в Стара Загора, но иначе КАТ да не ни проверява.
    Това е България. Но официално не съществува. Имаме две държави – едната е излишна. От утре се надявам – ще подаваме сигналите директно в МВР, на този център, който щял да ги гледа и да ги следи, с официално писмо. Обаче ще ги снимаме от началото до края – никой няма да потвърди, че тези цистерни са съществували, макар че скандалът в Хасково се знаеше. Никой няма да потвърди, макар че ги виждате снимките в Хасково, къде са паркирани цистерните, с регистрационни номера.
    Никой няма да потвърди официално, че има цистерни неръждавейка за превоз на мляко, на хранителни продукти. Те са направени по друг начин – да могат да се чистят, все пак са хранителни продукти, но се ползват за горива. Кой им ги завери? Кой ги пробва? Кой им издаде удостоверение?
    Никой няма да потвърди, че имаме сниман на ксерокс красив ADR и хората с един ADR си ползват няколко камиона.
    Никой няма да потвърди, че апаратите се програмират и не искат да минат през прегледи, защото на кой са махнали зъбчатка, кой така са го програмирали, че от една цистерна, която от една клетка – тя има осем тона, той ти казва, че ти е свалил девет.
    Тези хора никога няма да се регистрират, каквото и да направим, въпреки че е безплатна.
    Това е проблем, който стои пред нас. Ние Ви благодарим, че ни удостоихте с Вашето внимание.
    Много мъчно ми беше, когато гледах 156 камиона да вдигат стачка срещу мен за това, че срещу нула лева искаме да ги впишем и нула нови документи. Нищо друго не им искаме. Всички знаем, че целта беше рекет срещу премиера.
    Пътят е труден. Надявам се, че сега нормалните обекти ще се регистрират и ще се впишат. Който си е нелегален, цял живот ще си е нелегален. Той ще вади хиляда мотиви, за да не се впише. Надявам се тези цистерни, които могат да покрият стандартите, и те да се впишат.
    Самият факт, че тази програма, която господин заместник-министърът вече година и половина провежда, доведе до около 800 цистерни, които в момента, в който разбраха, че камионът ще се провери дали още в Германия е произведен като такъв да кара горива – ADR, то и влекачът, и цистерната се произвеждат с определена цел – само бензин, само дизел или бензин и дизел, да може и двете. Камионът също има съответните защити. А не докарал в България някакво ремарке, някакъв влекач отнякъде си, тук набързо го измайсторил – взел едни фалшиви документи, с тях го регистрирал, снимани от друг камион.
    В момента, в който разбраха, те забравиха да идват да се регистрират. Забравиха да идват да ги пробват. Тези нахалници с цистерните за мляко все още ходят да зареждат по рафинериите. Предполагам, че няма да продължи дълго. След тази цистерна в Гърция, която пък се разцепи вътре в рафинерията, докато я пълнят – добре че не стана пожар, мисля, че и в Гърция няма да пускат от нашите менте цистерни да ходят. Ще си въведат собствени правила, извън ADR, и ще ни проверяват още на входа.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Господин Димитров, може ли да попитам нещо?
    По принцип при нас в момента на документи винаги се пише влекачът. Реално погледнато, продуктът е в цистерната. Защо не пишете цистерните в документа като водещи, а пишете винаги влекача? Влекачът може да се размени, може да се подмени, може да се счупи – всичко става. Според мен е правилно да се записва номерът на АДД-то (акцизен данъчен документ), да се записва номерът на цистерната – не толкова номерът на влекача, защото има документи, където излизат само номерата на влекачите. Просто не знам към кого трябва да се обърнем.
    АТАНАС ДИМОВ: Това към Митницата трябва да се отправи.
    НИКОЛАЙ ПОПОВ: Според мен е правилно да се записва, защото стоката е в цистерната.
    ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: И Терзиев имаше едно предложение, че трябва да има допълнителна колонка в административния данъчен документ – превозния, но те гледат как им е по-удобно на тях.
    Кажете ми как в тези документи – тук имаше една румънска цистерна, когато тръгна, номерата са български, как писаха румънски номер на цистерна в българския данъчен документ за продажба на територията на България? Очевидно тази система, която утре ще ни демонстрират, все още има някои слабости.
    Ето я цистерната. Как тази румънска цистерна, снимана на българска бензиностанция, успява да разтоварва, като номерът е румънски? Ето я пред Вас – как тази цистерна разтоварва на български… Какво правим ние?
    При положение че когато дойдат нормални камиони, закупени от Германия с ADR, който продължава да важи за още месеци наред или една година, тук той може да транспортира през България безпроблемно, може да кара от Гърция за Румъния, от Румъния за Гърция, оттук за Франция, но ако в България реши да се превозва – спираме камиона, сваляме му всичките номера, минава цяла процедура наново през ДАИ, за да му се издадат български номера, и едва тогава може да натовари от склад и да кара където и да било.
    Ето го този камион минава и си заминава. Защо тогава ги регистрирате в България? Карайте си ги с немските номера и да си действат. Нали разбирате, че самата система допуска и в момента да се вписват чужди номера?
    Аз разбирам, че Букурещ – „В“-то може да мине и за наше Варна. Обаче останалите букви не са такива. Те не са толкова цифрите, не са толкова знаците в номера му.
    И никой да не забележи, че чужди цистерни зареждат горива в България. Това продължава вече година и половина.
    Сега ще го чакаме и този да падне в Дунава и да го тегли, както другия го видяхте с влекача, и някой да се сети, че нещо става – че тя май е пълна, ама май е празна, май плува. Не може това да продължава до безкрай. И не сме ние тези, които трябва да водим тази война.
    Подавайте сигнали, ще ги изпращам в МВР. Даже мисля нещо друго да направя – ще ги направя в два плика, два плика с еднакво съдържание. Колеги, кой плик да изпратим в МВР? – Този. Пращаме го. Другият седи и всички се разписваме на него. След един месец го отваряме, викаме съответното длъжностно лице и казваме: ето този сигнал, имате си го при Вас – изпратихме го. Какво сте направили? Ще ги заснемем. Има десет села около София – продават горива в несвяст, ще видим откъде са.
    Закривам заседанието. Благодаря на всички.

    (Закрито в 16,05 ч.)





    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Емил Димитров
    Форма за търсене
    Ключова дума