Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Временна комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
П Р О Т О К О Л
№ 2
На 10 май 2017 г., сряда, се проведе редовно заседание на Временната комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване на информация относно Доклада на Междуведомствената работна група за изпълнение на дейностите по Заповед РД 02-52/11.04.2017 г. на министъра на здравеопазването, министъра на околната среда и водите и на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
2. Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Временната комисия за установяване на потенциално опасните и конкретни случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води на територията на Република България, причините за тяхното възникване и последиците за здравето на гражданите, и гости се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 15,00 ч. и ръководено от господин Георги Колев – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Добре дошли на всички!
Предлагам да стартираме работа.
В две точки ще протече днешното заседание:
1. Изслушване на информация относно Доклада на Междуведомствената работна група за изпълнение на дейностите по Заповед РД 02-52/11.04.2017 г. на министъра на здравеопазването, министъра на околната среда и водите и на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
2. Разни.
Има ли други предложения, които да включим в дневния ред, или по точка Разни всичко, което има, ще си го кажем? Няма други предложения.
Моля, първо, да представим гостите, които са на днешната среща – министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на околната среда и водите и техните екипи.
Искам предварително да кажа, че от сутринта до преди малко сме работили лично с министъра на здравеопазването и д-р Кунчев, с работни екипи, така че с цялата информация, която имаме към момента, ще ни запознае д-р Кунчев и оттук нататък започваме обсъждането по точка Разни.
Професор Хаджидекова, Вие ще си направите съответното представяне. Доктор Кунчев, проф. Стрезов и други специалисти също присъстват тук. Ако е необходимо и който има желание, може да вземе думата.
Моля за следното. Както на миналото заседание го обявихме, моля внимателно да говорим и непроверена информация – Вие всички сте експерти и специалисти, Вие сте отговорни хора – да не я оповестяваме като твърда и проверена информация. Имаме разминавания в някои изследвания. Всичко, що се разминава като информация в момента по първоначалните доклади, е спряно от експлоатация и се доанализира. Там търсим допълнителна референтна лаборатория, ако е необходимо, която да констатира резултатите. Да бъдем внимателни в изказите си, за да сме всички ясно и точно добре разбрани от обществото, което от нас очаква истината, което от нас очаква, че консумира вода, която отговаря на стандартите, и всичко, що неотговаря към дадения момент, е спряно за доизясняване или според институциите вече ще преценят за експертиза и по-нататъшно въздействие върху тези съоръжения, за да достигнат съответната норма.
Предлагам да гласуваме дневния ред.
Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
Приема се.
Предлагам по първа точка да изслушаме доклада на Междуведомствената работна група.
Доктор Кунчев, имате думата.
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Докладът, изготвен от Междуведомствената група, е в изключително голям обем. Освен това там всяко едно от трите представени министерства, а също и допълнителни институции, са дали своите заключения. Информацията е доста разнородна и трудно смилаема, бих казал, дори за експертите. Ще си позволя в съвсем кратък вид да дам информация за това какво се е случило в хронологичен ред, как е действала Междуведомствената група, какви препоръки е дала и най-обща информация относно това до каква степен радиологичните показатели на питейната вода представляват риск и как бихме могли да излезем от една такава ситуация.
Първо, две-три думи за нормативната база. Съгласно Закона за водите и Закона за здравето компетентният орган в Република България в областта на качеството на питейните води на крана при потребителя е Министерството на здравеопазването с неговите регионални структури – 28-те регионални здравни инспекции. По принцип изискванията, които са свързани с качеството на питейната вода, са залегнали изцяло в Наредба № 9 за качеството на водата, използвана за питейни нужди, и в нея са имплементирани изцяло на практика въведените в Европейския съюз такива изисквания. Съгласно Закона за водите пък и Наредба № 9, ВиК операторите носят пълната отговорност за качеството на водата, подавана за питейно-битови цели, като извършват постоянен и периодичен мониторинг на качеството на питейната вода.
Тук искам да допълня няколко интересни цифри. На практика в България за питейни нужди се използват 6216 водоизточника. Основната част от тях са подземни, около 4% са повърхностни – язовири и реки, които пък крият малко по-различни рискове от тези, които срещаме при подземните източници. Освен основния мониторинг, който правят ВиК, има един допълнителен, като допълнителна гаранция за опазване здравето на хората. Той се извършва от органите на Държавния здравен контрол, в лицето на РЗИ, и представлява четирикратно в годината изследване на 10 000 пункта, от които се взема – всички са краен потребител, всички са от кранчето на съответните чешми, на цялата територия на страната по 15 показателя. Ако го сметнем, това прави около 600 000 изследвания годишно само от страна на РЗИ. Към това се добавя и веднъж годишно пълен мониторинг, който включва 65 показателя, така че бройката на изследванията по отношение на качеството на питейната вода достига около 750 000 изследвания.
Сега конкретно по създалата се ситуация в гр. Хасково. Ще гледам да не повтарям някои от нещата, тъй като разбирам, че Комисията вече има достатъчно информация по този случай. На практика всичко стартира на 4 април 2017 г., когато в РЗИ – Хасково, е получено писмо от Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ – Пловдив, за установено завишаване съдържание на алфа активност и естествен уран и в проби вода, които са взети през месец септември 2016 г. в мониторингов пункт за подземни води от Националната система за мониторинг в помпена станция „Хасково 1“, която се захранва от 9 броя водоземни съоръжения – това са тръбни кладенци.
Незабавно по настояване на РЗИ – Хасково, е извършена съвместна проверка с представители на ВиК – Хасково, и от цитираната помпена станция на 4 и 5 април са взети проби за лабораторни анализи, които са изпратени в Националния център по радиология и радиологична защита.
На 7 април, три дни след получаването на тази информация, по инициатива на Районна здравна инспекция – Хасково, е проведена среща при областния управител на град Хасково, в присъствието на заместник-кмета на община Хасково, директора на РЗИ и представители на ВиК дружеството. Обсъжда се създалата се ситуация и като превантивна мярка до излизане на резултатите от взетите проби, на база на които да се направи първоначална оценка за наличие или не на здравен риск на населението, на управителя на ВиК дружеството са връчени предписания със съответните номера от 7 април за осигуряване на потребителите с питейна вода, с качество, отговарящо на нормативните изисквания, чрез намиране на адекватно техническо решение. А със съответната заповед от същата дата временно се спират от експлоатация всички тръбни кладенци от помпена станция „Хасково 1“, като дружеството следва да информира населението за евентуални нарушения във водоподаването.
На 10 по инициатива на Министерството на здравеопазването се провежда оперативна среща, на която присъстват експерти на Министерството, областен управител, управители и инженери от ВиК дружеството, директора на РЗИ, директора и експерти от Националния център по радиобиология и радиационна защита. На срещата са представени и обсъдени предварителните резултати от анализите на Центъра за пробите вода, които са взети на 4 и 5 от всички тръбни кладенци на помпена станция „Хасково 1“, според които са установени отклонения по показател естествен уран от 0,04 милиграма на литър до 0,064 милиграма на литър, при норма 0,03 милиграма на литър. Това се отнася за четири кладенци със съответни номера 4, 5, 6 и 7. Управителят на ВиК – Хасково, информира органите на здравния контрол, че дружеството вече е предприело действия за техническо осигуряване на питейна вода в необходимите количества чрез доставяне на вода от други зони за водоснабдяване.
На 11 април съгласно предварителните резултати от направените химически анализи от изпитването на показател естествен уран на пробите вода, взети на 4 и 5 април, и на основание на предоставените предварителни експертни становища от Националния център по радиобиология и радиационна защита, директорът на РЗИ – Хасково, със заповед разпорежда на ВиК дружеството да бъдат спрени всички тръбни кладенци, показали несъответствие в качеството на подаваната вода. Издадено е предписание за предприемане на допълнителни мерки, с цел гарантиране здравето на населението и предоставяне на допълнителна информация. Взети са и допълнителни проби от различни пунктове в района на град Хасково, в които водоснабдяването е реорганизирано, за да се установи ефективността на предприетите мерки и качеството на подаваната вода.
По повод на тази ситуация с една обща заповед на тримата министри – на регионалното развитие, на околната среда и на здравеопазването, се създава Междуведомствена работна група по проблема, като на 11 април 2017 г. във връзка с точно тази ситуация работната група е създадена с обща Заповед РД 02-52 от 11 април и тя започва веднага дейността си. Дейността на Междуведомствената работна група е съсредоточена върху вземането на оперативни решения за ограничаване на здравния риск, подобряване качеството на питейната вода, анализ на резултати от радиологичния контрол, координация и взаимодействие между институциите и рисковата комуникация.
На заседанията на Междуведомствената работна група, които са проведени на 13 и 18 април, на база на резултати от анализи, извършени от различните институции, са взети следните решения:
Въпреки изключително ниския здравен риск и предвид получените резултати от продължаващия мониторинг на кран на потребителя за гранични стойности по показател естествен уран, като превантивна мярка към населението е дадена препоръка водата в град Хасково – централно водоснабдяване, да не се използва за питейни цели – пиене и готвене.
Дадени са препоръки на РЗИ – Хасково, предназначени за ВиК оператора и община Хасково, с оглед осигуряването за питейни цели в детските и учебни заведения на бутилирана вода, както и за лечебните заведения.
Дадена е препоръка да продължи извършването на мониторинг за проследяване на показателите при краен потребител и тръбни кладенци, използвани за водоснабдяване, като пробите се изследват в Изпълнителна агенция по околна среда и Националния център по радиобиология и радиационна защита.
Като трета точка е създадена организация за координация на дейностите на териториалните структури на отделните компетентни ведомства по изпълнение нормативно установените мерки и обмен на информация.
Като четвърта точка във връзка с представените резултати за констатиране в отделни пунктове при потребителя на продължаващо несъответствие по показателя естествен уран с нормативно установени стойности, както и в съоръженията на Помпена станция 1 и Помпена станция 2, е взето решение същите да бъдат спрени от експлоатация.
Във връзка с решението на Междуведомствената работна група и представените протоколи и анализи, извършени от Изпълнителна агенция по околна среда, от РЗИ – Хасково, са връчени две заповеди от 19 април 2017 г. на управителя на ВиК дружеството за спирането експлоатацията на двете помпени станции. Във тази връзка е извършена и реорганизация на водоснабдяването на град Хасково.
На заседанието на Междуведомствената група, проведено от 26 април, на база на резултатите от анализите, извършени в двете институции, са взети следните решения. Те са две:
Първо, РЗИ – Хасково, съвместно с ВиК – Хасково, да извърши пробонабиране от шест пункта в града от кран на потребителя, съгласно препоръката на експертите от Националния център по радиационна защита. Пробите да бъдат предоставени за анализ за радионуклиди на Института по ядрени изследвания и ядрена енергетика към Българска академия на науките и в Националния център по радиационна защита за изследване на обща алфа активност и бета активност.
Второ, Министерството на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие и ВиК – Хасково, да предложат технически решения за трайно решаване на възникналите проблеми, с цел осигуряване на достатъчно количество и необходимо качество вода за питейни и битови цели за населението на град Хасково.
В изпълнение на решението на тази грапа, на 2 май 2017 г. Районна здравна инспекция – Хасково, взема проби от крана при потребителя от установените пунктове в град Хасково, които са предоставени вече за анализ за радионуклиди в Института по ядрени изследвания на БАН. Времето за провеждане обаче на тези анализи и излизане на окончателни резултати отнема между две седмици и два месеца в зависимост от различните показатели. След реорганизация на снабдяването, предварителните резултати от Центъра по радиационна защита не установяват в питейната вода при кран на потребителя отклонения по показател естествен уран. Установените стойности са между 0,002 и 0,02, като в две от шестте проби резултатите са под границата за откриване въобще по този метод.
Към настоящия момент с цел защита на здравето на населението органите на Държавния здравен контрол при РЗИ – Хасково, контролират изпълнението на всички препоръчани мерки от тяхната компетентност, като допълнително се правят изследвания и на водата, която е осигурена с шестнадесет водоноски в различни пунктове на града, за да сме сигурни, че тя отговаря на критериите и най-вече няма микробиологично замърсяване, тъй като при престоя си в цистерните по-дълго време има такъв риск.
Малко обща информация по отношение на радиологичните показатели за питейни води.
Радиологичният статус на питейните води се определя от нормалното присъствие на естествени радионуклиди от уран-радиевия и ториевия редове и техните разпадни продукти, както и от замърсяване в резултат на техногенен прогрес. Във водата радионуклидите попадат през процеси на ерозия и разтваряне от скали и минерали, формирани във водоносния хоризонт. Приносът на годишната ефективна индикативна доза в резултат на консумация на питейна вода към годишната ефективна доза на облъчване на населението е много малък и се дължи главно на естествените радионуклиди от уран-радиевия и ториевия редове. Индикативната доза може да се оценява по контролните нива на обща алфа активност и обща бета активност, като в случаите когато те не са превишени, се счита, че индикативната доза от поглъщане на радионуклиди с питейна вода е в границите на нормата. В случаите когато са превишени контролните нива, се определя съдържанието на специфични радионуклиди, участващи във формирането на алфа и бета активността на водата.
След получаване на резултатите от анализите на всички взети до моменти проби, по всички показатели, ще бъде възложено на експертите от националните центрове по проблемите на обществено здраве да извършат реална оценка на здравния риск и да я предоставят на Междуведомствената работна група за предприемане на мерки при необходимост за трайното решаване на проблема.
Това е ситуацията към момента. Няма наличие на уран във всички проби при краен потребител в град Хасково. Има наличие на алфа активност при някои от пробите. Те не са във високи стойности, но така или иначе това обоснова решението на Междуведомствената група да продължи да препоръчва водата във водопроводната система да не се ползва за питейно-битови нужди, докато не излязат резултатите на радионуклиди, които ще позволят на специалистите от Центъра по радиационна защита да изчислят индикатива доза и да кажат окончателно това е опасно, или не е опасно за здравето, така че да може да се вземе решение дали водата ще бъде разрешена за ползване и за питейни нужди. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви, много.
Нищо не чухме за Велинград. Поканили сме кмета тук. Но преди кмета, моля Вие като експерт да се произнесете.
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Ситуацията във Велинград е малко подобна на тази, за която говорихме в Хасково, само че тук, за щастие, ставаше въпрос само за отклонение в един от източниците. Мисля, че „Легоринец“ се казваше. При него имаме завишаване на показателите естествен уран и обща алфа радиоактивност, които, след получаване на резултатите и изключването на този водоизточник в краен потребител, са абсолютно в норма и, разбира се, със заповед на Регионалната здравна инспекция водата е освободена за ползване за всякакви нужди. Остава проблемът с трите малки села, които се захранват от този източник, но по същия начин, след като изчислим индикативна доза, ще можем да кажем може ли тя да се ползва, или не.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Един въпрос, господин Кмете, за да може да има яснота населението. Има ли в момента водоизточник, който не отговаря на нормите и е включен във водопровод във водопреносната система и водоразпределящата система на населените места?
КОСТАДИН КОЕВ: Най-отговорно мога да заявя, че към момента водоподаването, което е във водопреносната мрежа на град Велинград, няма никаква опасност, няма завишени показатели на естествен уран, алфа и бета активност. Това го заявявам най-отговорно и най-категорично. Вчера, 9 май, в 15,30 ч. имаме заповед от РЗИ – Пазарджик, всички ограничителни мерки на територията на община Велинград отпадат, с изключение на извор „Легоринец“, при който имаме завишение леко на алфа активността, така че, както Ви казаха, след 40 дни, след като излязат индикативните дози на радия и радона, тогава вече ще има по-голяма конкретика.
Но още веднъж заявявам, че в момента водопреносната мрежа на Велинград е свободна, ограничителните мерки са отпаднали за цялата община Велинград и там водата е годна за пиене.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Ще Ви помолим за следващото заседание информацията, която ще получите, да я докладвате тук, да я сведем до знанието на всички. В момента ясно и точно декларирате, че един водоизточник не отговаря на нормите, но не е доказано още, че не отговаря, а има противоречивост на изследванията. Той в момента за предпазна мярка е изолиран.
КОСТАДИН КОЕВ: Изолиран е от водоснабдяването.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОБЕВ: Всички други отговарят и са включени в мрежата. Това се отнася за територията на община Велинград.
Господин Кунчев, още един въпрос – Първомай. Там също имаше ситуация, която трябваше да бъде обсъждана. Резултат имате ли?
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Първомай. В РЗИ – Пловдив, на 12 април 2017 г. са получени окончателни резултати от направените изследвания за проби вода от 11 тръбни кладенци, водоснабдявящи град Първомай, и 2 за водоснабдяване на село Караджалово, които показват, че в два от кладенците за Първомай и един от Караджалово е установено наднормено съдържание на естествен уран. Издадени са предписания на РЗИ – Пловдив, за спиране от експлоатация на тези тръбни кладенци. Съответно на 13 април са издадени заповеди за потвърждаване на предписанията и те са връчени на ВиК – Пловдив. Изпратени са и писма до кметовете на Първомай и Караджалово. ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬С писмо на ВиК оператора се потвърждава спирането на тръбните кладенци с установени отклонения. Извършено е пробонабиране за води от засегнатите зони. Пробите се изследват и в момента в РЗИ – Пловдив, така че ситуацията е много подобна на тази, която описваме за Хасково и за Велинград.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Но и там по същия начин потвърждавате, че това, което е противоречиво като информация, е изключено от водопреносната система и всички други водоизточници и смесващи съоръжения доставят до крайния потребител – населението, вода, която отговаря на нормите?
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Точно така. Междувременно излязоха и резултати – уранът е в норма от тези последни резултати, които имаме.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Моля за следващото заседание – давам предложение, ако приеме Комисията – да изслушаме кметовете на Хасково и на Първомай също, както и кмета на Велинград, до момента събрана информация, която е необходима. Разбира се, и да помолим за експертиза министъра на регионалното развитие, специалисти от ВиК дружествата – не само Хасково. Тези, които са проблемните, ще ги молим да бъдат налице. Но да видим специалисти, които са дълготрайно работещи в сектора, които знаят как се решават тези въпроси, които да ни бъдат в помощ като експертиза към Междуведомствената комисия, която ще продължи да работи. Това, което се договорихме, и благодарение на министъра на здравеопазването тя ще работи без събота и неделя, непрекъсваем режим на работа, и цялата информация, която ще се събира ежедневно, ще бъде на разположение на всички Вас и на всички нас. Всичко, що е с отклонена норма, ако се открие такава, ще бъде спирано веднага, за да може обществото да бъде спокойно и да не получава информация, която е от различни източници. Затова сме поканили всички Вас да бъдете тук и тази информация да бъде достъпна за всички.
Сега да чуем двамата министри – министъра на екологията преди това, ако е възможно.
Само едно Ви моля – двамата министри са отскоро, буквално от няколко дни, не очаквайте от тях да могат да решат проблем. Ние не сме изяснили още какъв е мащабът. Първо, проблемът доколко съществува. Второ, ще ги помолим да отделят експертиза, която да се включи в Междуведомствената комисия, и по този начин заедно, всички, да намерим, първо, има ли причина, каква е причината и след това, както препоръчаха някои колеги, да излезем с предложение – първо с информация за населението, после с предложение, което, ако има проблем, да бъде решено.
Заповядайте, господин Генов.
МАНОЛ ГЕНОВ: Господин Председател, тъй като министрите наистина са нови, предлагам един по-друг ред да въведем на дискусията. Господин Кунчев тук ни запозна със ситуацията и ако имаме някакви въпроси към него, да ги отправим, пък министрите нека после да се изкажат, тъй като имам няколко конкретни въпроса към господин Кунчев. Ако са съгласни колегите, мога да ги задам, ако ми разрешите.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Ако приемате така? Няма против.
МАНОЛ ГЕНОВ: Господин Кунчев, тази цитирана Наредба № 9 е от 2014 г. На нас ни се предлагаше пак в една Комисия по околна среда и води нейното приемане. Имаше тогава дискусия по въпроса, имаше изразени мнения за липса на готовност от страна на ВиК дружествата да реагират по подобаващ начин при поява на такива замърсявания в питейната вода.
Моите въпроси са много кратки, точни и ясни. За първи път ли в питейната вода в град Хасково се открива наличие на радиоактивност и уран? Това ми е първият въпрос. По тази Наредба Вие и ръководените от Вас РЗИ-та са длъжни да правят периодични мониторинги. Наредбата влезе в сила, ако не се лъжа, от 2015 г. Правен ли е такъв мониторинг за радиоактивност и наличие на уран на територията на ВиК – Хасково? Кметът не може да знае. ВиК-то е общинско във Велинград, най-вероятно РЗИ или ВиК, защото по тази Наредба Вие трябва да имате програма за съвместен мониторинг. Малко се разшириха въпросите: имате ли такава програма, правени ли са такива проби, засичано ли е такова замърсяване в двете посоки на радиоактивност и на уран? Благодаря.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Само да добавя нещо.
Господин Кунчев, моля много кратък отговор, защото имаме една основна задача и тя е: сега да заснемем съществуващото положение, сега да видим има ли опасност и ако има, да сме я отстранили, ако няма – да я заявим. А това, което задават колегите като въпроси, естествено, Комисията ще трябва да се произнесе по всички тези въпроси, и това е задължително. Но, моля, приоритетно сега, днес, защото сме поканили и министрите, говорим за ситуацията днес, утре, тази седмица, да може да е сигурно населението, че не приема вода, която не отговаря на стандартите. Да е спокойно населението, а след това Комисията ще се заеме с въпроси дали, как и по какъв начин е ставало отчитането, имало ли е изследвания, или не.
Моля да отговорите на колегата.
Господин Костадинов, заповядайте.
АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви.
В началото бих искал да кажа на господин Кунчев да не подценява експертното качество на настоящата Временна парламентарна комисия. Ако може да се сдобием с доклада на Междуведомствената работна група по най-бързия начин, защото е представено, надявам се, доста обективно становището на поне три ведомства, така че за нас ще бъде ценно това.
Второ, бих искал да репликирам започването, въвеждането в темата неговото, че всичко започва на 12 април 2017 г. Не мисля, че с доклада на директора на Басейнова дирекция на 12 април започва проблемът. Тогава той стана скандално известен, тогава се удари камбаната. В тази връзка имам три въпроса към Министерството на здравеопазването и респективно към главния държавния здравен инспектор.
На базата на публичните тримесечни отчети и на годишните доклади на Изпълнителната агенция по околна среда, Вие бил ли сте информиран на база на третия тримесечен доклад на Изпълнителната агенция за превишени стойности на алфа активност и уран – септември, октомври 2016 г.?
Втори въпрос: запознат ли сте с публичния доклад на Изпълнителната агенция по околна среда за годишното докладване от януари 2017 г., както и с тези от предишните две години, тъй като много ясно се вижда кумулативно покачване на алфа активността за периода 2014, 2015 и 2016 г. с по 40% на година? Тъй като председателят на Комисията призова да не говорим непроверени данни, показвам справка от Изпълнителната агенция по околна среда по години за алфа активността и за естествения уран. За това е въпросът ми: Вие септември и октомври били ли сте наясно с тези данни, както и януари, тъй като три месеца по-късно директорът на Басейнова дирекция бие камбаната и предоставя тези данни?
Третият и последен въпрос е: запознат ли сте със становището на Изпълнителната агенция по околна среда по отношение на заключението за повишени стойности на общата алфа активност за уран 234, 238 и 235, за общата алфа активност в събирателна шахта „Хасково 1“, подземна вода, осем броя шахти? Запознат ли сте със заключението на Изпълнителната агенция по околна среда и води относно следното: че повишената обща алфа активност се дължи не само на наличие на тези три изотопа на естествен уран, но и на присъствие на други естествени алфа лъчители като радий, полоний и торий? Това е заключение на база на годишното докладване на Изпълнителната агенция по околна среда.
В заключение, тези три въпроса са за това, ако Вие сте били запознат към месец септември и октомври, респективно януари, включително и… (но това ще ми бъде въпрос към министъра на околната среда и водите за обсъждането на плановете за управление на речните басейни, защото и там е имало коментар), какви действия сте предприели като главен държавен здравен инспектор? Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви за конкретните и точни въпроси.
Господин Кунчев, после като отговаряте, моля отговорите също да бъдат ясни и конкретни.
Доктор Чакъров.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги народни представители, господа министри, уважаеми гости! Моите въпроси също са в този аспект, господин Кунчев. Бяхме призовани да имаме проверена конкретна информация. Това, което ще кажа, е налично в сайтовете на съответните регионални структури. Бихме искали да знаем – цялата общественост, включително и ние народните представители от настоящата Временна анкетна комисия, защото има данни за повишение на стойностите на уран до алфа активност в годишните доклади на Регионалната инспекция по околна среда и води в Хасково, като се започне от 2010, 2012, 2014, 2015 г. за налична информация за повишени стойности на радиологични показатели в мониторинг в пункт за подземни води, помпена станция „Хасково 1“.
Освен това на 27 април 2016 г. също се установяват повишени стойности, да не ги повтарям още веднъж. Басейнова дирекция е представила информация за това пред Областна администрация – Хасково, община Хасково, РЗИ, ВиК ЕООД – Хасково, Регионалната инспекция в Хасково. Имате ли я тази информация и какво е предприето, след като тя е получена?
Ще Ви благодарим за информацията и за конкретните мерки. Видно е, че към април месец има реакции, и то адекватни, с оглед защита на живота и здравето на хората и на околната среда. Благодаря.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви много.
Имате думата за отговор.
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Благодаря Ви.
Надявам се, че няма да пропусна, записах си въпросите.
Имало ли е други данни и други резултати?
Първо, трябва много ясно да отграничим отговорностите на различните институции. Басейнова дирекция, която е в рамките на Министерството на околната среда и водите, наблюдава подземните водни тела и няма никакво отношение към крайния продукт нито в тръбните кладенци, които се използват, а още по-малко в краен потребител. Единият от проблемите, който възникна и създаде паника, беше, че в писмото, което те изпращат до кмета, до ВиК и до РЗИ на 4 април, сочат данни от сурова вода, като ги реферират към данни за питейна вода, което създава още по-голямо чувство, че те са многократно надвишени.
Тук няма да влизам в подробности колко са рестриктивни въведените норми и че те са десетки и стотици пъти по-ниски от реално опасните, което е абсолютно съзнателно направено с оглед по-голяма гаранция за здравето на хората. Ние имаме и други подобни примери в различни институции, като например излъчванията от нейонизиращи лъчения, където нашите норми са сто пъти по-ниски от тези в Европа, но нито се отказваме да бъдат такива, нито искаме да ги коригираме. В периода 2012 – 2015 г. дори при нивата на алфа радиоактивност, които бяха по старите – трикратно и петкратно по-високи за алфа активност, съответно за уран, които надвишават старото контролно ниво от 0,5, изчислената обща индикативна доза, която всъщност има значение за нас, винаги е била в рамките на нормата или под 0,1 милисиверт годишно. Така че тази вода не е представлявала опасност за населението.
Между другото, отклонения по отношение на тези показатели е имало, флуктуиращо, и в други години, имало е и на други места в страната. Пак казвам, докато за урана нещата са ясни – той е точна цифра, която, ако надвишиш, просто спираш употребата, при алфа активността това е просто показател, че трябва да продължиш да търсиш и да оценяваш риска за неселението.
По отношение на доклада. Много държах и проверих и от РЗИ – Хасково, ми изпратиха цялата информация. Действително Басейнова дирекция е взела пробите септември 2016 г.; резултатите са излезли октомври 2016 г. За пръв път ги е публикувала през януари 2017 г. в един доклад, а след това организира, доколкото разбрах, Юбилейна научна конференция, на която представя различни данни в рамките на научните дискусии и представяния, в които показват тези данни. Реагира човек от ВиК, че те не са точни, защото касаят сурова вода, която не е краен потребител и не е от ВиК, и считат, че проблемът е решен.
Първата официална информация от всякакъв характер е от 4 април 2017 г. Както виждате, тя не е до мен, те нямат основание да ме уведомяват. Отговорник са РЗИ – Хасково, тя е пратена и до ВиК, и до кмета на Хасково, както и трябва да бъде. За всички тук е ясно, че нормалната комуникация между държавни институции включва официално уведомяване, особено за един толкова важен проблем като отклонения в качеството на питейната вода. Не е сериозно някой да очаква да четем от страниците на различните ведомства качени информации, и то в огромен обем, какъвто представлява един годишен доклад.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви, господин Кунчев.
МАНОЛ ГЕНОВ: Господин Председател, не чух отговора: правени ли са проби по отношение на периодичния контрол, известни ли Ви са резултатите, кой е трябвало да ги прави – РЗИ или ВиК?
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Ако не сте готов сега, следващия път да отговорите.
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Не, не, правени са и от двете институции. Пак казвам, данните от 2012 до 2015 г. показват, че при завишение на алфа активност и при изчислена индикативна доза това не представлява проблем за човешкото здраве. Тя винаги е била под 0,1 милисиверт годишно.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Виждате ли, колеги, може би тази Комисия нямаше да бъде тук, ако ведомствата си комуникираха добре. Ако имаше ясен и точен алгоритъм и методология на вземане на проби от къде, кой, как, къде да я предаде, по какъв начин, накрая трябва да има една референтна лаборатория, референтна група, която да бъде арбитър на тези проби, на тези изследвания. Всичко това ще го включим като предложение накрая Комисията да го направи.
Затова много благодаря на министъра на здравето и на господин Кунчев, защото в случая Междуведомствената група, която е създадена, в момента върши тази работа – да систематизира всички данни и изследвания, които към момента се правят, да систематизира всички изводи на експерти, които в момента дават своето мнение. Вярно е, д-р Чакъров, господин Костадинов – бивши министри, сегашните министри са тук, но към дадения момент експертите са тези, които трябва да се произнесат, които трябва да кажат има ли проблем, какъв е, как да бъде решен и по какъв начин трябва да успокоим и общественото мнение.
Доктор Чакъров, заповядайте.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Доктор Кунчев, казахте, че Басейнова дирекция са взимали едва ли не, по-разбираемо да прозвучи, от извора, а РЗИ проследява на крайния етап качеството на питейната вода. Но това, което ни представихте, казахте, че нормите са били в допустимите стойности, че не е имало никакъв риск.
Моят въпрос към Вас е: има ли налична информация за обратен информационен обмен, с оглед на констатациите, които Вие представяте, след като в годишния доклад и особено 2016 г., когато Басейнова дирекция уведомява компетентните органи с оглед на това…? Беше коректно това да бъде представено по време на изслушването в пленарна зала, когато общественият интерес е изключително висок и притесненията на хората са много сериозни, и темата много е чувствителна. Считам, че е коректно от страна на всички ни да предоставим тази информация. Ако е била такава налична информация, би следвало да беше представена на обществеността. Има ли такава информация? Бихме искали да знаем, коректно да я предоставим. Целта на всички ни тук е да изясним обективната ситуация коректно. Да се вземат превенции – ако е имало някакви нарушения и отклонения, те да бъдат елиминирани. Нови сондажи ли ще бъдат, нови водопроводи ли ще бъдат, каквото е необходимо. Държавата трябва да бъде на своята позиция и място да предприеме необходимото. Затова сме тук и ще Ви помоля: дали има такава информация? Защото институциите трябва да работят и то в посоката, в която в момента коментираме. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Заповядайте, господин Костадинов.
АТАНАС КОСТАДИНОВ: Като реплика и едно пояснение, за да може господин Кунчев после да отговори на новия въпрос.
Разбира се, че ще пожелаем успехи, много воля и мъжество на новия министър, но сега още е рано да благодарим на господин Кунчев за усилията. По-скоро трябва да стигнем до някаква формална истина за това как е протекъл процесът, така че аз бих се въздържал още от благодарности. По скоро по-интензивно да обсъждаме.
Искам да Ви обърна внимание на две неща: по отношение на прага от 0,1 милисиверт, който изчислява кумулативното натрупване за индивидуалната доза, която може един организъм да поеме. Това е важно за алфа активността и има отношение, Вие сте прав. Недейте да подценявате химичното въздействие на урана, токсичното му въздействие, защото, ако продължите да твърдите това и за урана, ще влезете в сериозен спор със становището на Световната здравна организация на Юроатом, защото пряко за човешките бъбреци наличието на повишен уран по отношение на химическото му токсично въздействие никой не спори от научна гледна точка. Тоест недейте да подценявате, говорейки за микросивертите на общата алфа активност, и тук сте прави – има методика, има методология, изчислява се. Недейте да подценявате това за урана – пряко, тежко въздействие при превишение на нормите директно върху бъбреците на хората, и Вие го знаете добре, като хора от това Министерство.
И второто пояснение, което искам да направя, разгледайте по-добре данните на Изпълнителната агенция по околна среда, защото те са разделени на подземни и на питейни води. Стойностите са отнесени към допустимите и по наредби и са стойности на централната лаборатория. Не е вярно, че се сравняват ниски норми за питейни с такива за подземни води. Значимо е превишението на общата алфа активност, да не отваряме тук въпроса.
В заключение Ви благодаря, че ми дадохте думата. Ние постепенно, господин Председател, очевидно идваме към нашата хипотеза, на Комисията. Ще се окаже вярно, че и в Наредба № 9, и в другите наредби държавата и партиите до момента не са създали механизъм, в който да се функционира превантивно, ясно по отношение на мониторинг, на контрол, на бързо действие по отношение на такива значими въпроси. Това вероятно ще бъде, както каза и господин Чакъров, едно от заключенията и препоръките на нашата Комисия – оптимизация на наредби, на законодателство, така че Изпълнителната агенция си качва данните.
Господин Кунчев казва: „Ние не сме длъжни да четем стотици файлове.“ Никой не удря камбаната затова, че има някакво значимо превишение, за да го обследваме, така че нашата Комисия вероятно върви в правилна посока – да има оптимизация на взаимодействието. Но за това ще имам специален въпрос към господин Димов, защото вече има и фактология по въпроса. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Само искам нещо да добавя. Тъй като и двамата министри имат ангажименти, дали не е добре – господин Кунчев е тук, ще бъде на разположение и ще може да отговори на въпросите – да зададем въпросите към министрите, за да може те самите да отговорят и да си вършат своята работа? Разбира се, пак ще се видим следващата седмица с конкретики вече. Ако имате въпроси.
Заповядайте.
АТАНАС КОСТАДИНОВ: В самото начало, разбира се, отново и за тях успех, кураж и воля на тези позиции. Но те са опитни хора, предполагам, че това ще е поредното предизвикателство за тях.
По отношение на околната среда, министър Димов, няма как да Ви питам за нещо, което се е случило преди Вас, по-скоро бих искал да Ви обърна внимание. Тук виждам колеги, които активно участваха във формирането на новите плановете за управление на речните басейни декември месец. В скоби искам да Ви кажа, че заедно с тях едни от най-големите срамове, които съм брал в Европейската комисия, са когато ясно и точно ни казаха 2014 г., че България е образец за най-зле направени първи планове за управление на речните басейни. Моето твърдение е, че България ще влезе в този статус и сега с новите планове за управление на речните басейни по редица причини.
Моля Ви да обърнете внимание на следното. Тъй като има една феноменална среща на 27 април 2016 г. в Хасково, където най-яростният защитник на проблемите с алфа активността е бившият тогава областен и зам.-областен управител – сега мисля, че е наш колега от ГЕРБ управител. Това е среща за обсъждане на плановете за управление на речните басейни. Местните хора, в качеството на областен и зам.-областен управители, защитават това, че има проблем с водата на Хасково. Служителите на ВиК дружеството, даже госпожата се казва Минкова, казва, че не е запозната с подобен проблем и се правят изследвания, че няма никакви отклонения. А нашите бивши колеги от Басейнова дирекция дори не включват този въпрос в контекста на обсъждане на плановете за управление на речните басейни. Моля Ви да обърнете внимание този проблем да бъде отразен адекватно в новите планове за управление на речните басейни, защото по Рамковата директива за управление на водите там е мястото, където трябва да вземем радикални мерки.
Респективно искам да Ви попитам във втория ми въпрос: запознат ли сте със Заповед РД-262 от 20 април 2017 г. на Вашия предшественик, в която той прави опит да създаде някаква субординация? Това може би е първият документ, който след 12 април, като става скандалът, служебният министър Ирина Костова издава такава заповед, с която се опитва да създаде механизъм, в който да каже: като в Агенцията и в лабораториите нещо регистрираме, моля, уведомете колегите си от другите ведомства. И какво е отношението Ви, ако сте запознат? За 48 часа няма как да сте запознат с тази заповед, нали?
Въпросът ми трети и последен, за да не продължавам много и да говоря само аз, е към министъра на регионалното развитие и благоустройството. И на него пожелавам повече воля и кураж. Също Ви моля да обърнете внимание, че в Наредба № 9, в чл. 7, ал. 2 има много леко загатната възможност, но дори и тя дава добър потенциал, когато всяка една от институциите: Здравеопазване, Изпълнителна агенция, Околна среда регистрират каквито и да е проблеми, да излезете от контекста на периодичните замервания. Забележете, те се правят по наредба на пет или на шест години. Имате прекрасна възможност в чл. 7 на Наредба № 9, ал. 2 да излезете извън контекста на периодичните промени и да започнете профилиран екстремен мониторинг, който Вашите служители, в случая тогава още от 2016 г., са го подценили. Това ми бяха въпросите. Благодаря.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Господин Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР НЕНО ДИМОВ: Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Ще започна от Заповедта, защото всъщност там беше въпросът Ви: дали съм запознат. Първото беше по-скоро препоръка, за която благодаря. Трябва да се постараем да направим така, че да не се срамуваме, ако са ни поставили в неловко положение.
Запознат съм със Заповедта. При предаването госпожа Костова ми обърна внимание за този опит и всъщност един от първите разговори, които имах, беше именно с директора на Дирекция по опазване на водите, за да видим не само в сферата на водите, и в другите сфери, които касаят потенциални възможности по същата линия, какъв механизъм можем да направим, за да бъде уведомяването своевременно и адекватно. При всички положения имаме различни системи за контрол и не само Министерството на околната среда, а и другите министерства трябва да комуникират помежду си.
Ние действително мерим веднъж в годината подземните водни корита, което дава една обща картина, един фон, докато Министерството на здравеопазването има много по-различни функции. Не трябва да се объркват тези неща, но в момента сме в процес да обмислим вариант, в който да направим вътрешната си и междуведомствено да предложим на колеги как да тече информацията от нас към тях, така че да се избегнат подобни случаи. Това е съвсем накратко за тези там, колко часа казахте, че са били – 48 часа.
А що се отнася за информацията, тримата представители, които са в Междуведомствената комисия, са тук да отговорят на въпроси. Но той ми направи знак, че има някакви данни, които иска да сподели с Вас. Може би след като и колегата свърши, тогава. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Господин Министър.
НИКОЛАЙ НАНКОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, експерти и медии! Аз ще започна с две думи малко по-отдалече. Вие не трябва да се съмнявате, че и на мен, и на колегата (да не говоря от негово име), и на всички представители на Министерски съвет, респективно и на подопечните ни структури, основна цел, разбира се, ще е безопасността и здравето на българските граждани. Там, където може да оказваме превантивен контрол и по-адекватен мониторинг, там, където са необходими наистина краткосрочни, а във времето и дългосрочни мерки за преодоляването на подобни кризисни ситуации, защото това е кризисна ситуация. Такава тя стана и в общественото пространство. Аз благодаря и за информацията, която изнесе главният държавен здравен инспектор господин Кунчев. Адмирирам действията и съответно работата на Комисията.
Неслучайно и в предишното си качество като народен представител цялата парламентарна група подкрепихме създаването на подобна комисия. Тъй като резултатите от Вашата работа са изключително важни за нас при дефинирането на конкретните управленски решения в дългосрочен план, и нормативни такива, които трябва да предприемем като актуализация, респективно оптимизация на нормативната база, и законовата, и подзаконовата нормативна уредба. Наистина субординацията между отделните компетентни институции – виждам, че няма различни мнения по въпроса от изказващите се и преждеговорившите дотук.
Поемам ангажимент, че с експертизата, която имаме, ще съдействаме дейността на Временната комисия и ще потърсим съдействие от външни експерти – това, което господин председателят настойчиво помоли Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Въпросът от господин Костадинов за използването на възможностите, които дава Наредба № 9, по-специално чл. 7, ал. 2. Четейки много подробно доклада, който имаме от Междуведомствената работна група, създадена между тримата министри от служебното правителство, който ние трябва да продължим – срокът е до 30 май, като актуализираме състава й. Една от констатациите в доклада към работната група е именно тази, която и господин Костадинов предлага. Тоест там, където имаме информация, там, където на база на годишния мониторинг имаме потенциална опасност, да зачестим мониторинга. Все пак говорим и за финансов ресурс. Това е разходно оправдана дейност.
Една от препоръките, която ще приемем по линия на ВиК дружествата, е да зачестим мониторинга. Наистина 5-годишният срок, коментирайки алфа активността и урана, в много от ВиК дружествата и към момента практиката е подобна. А там, където имаме информация и по линия на Изпълнителната агенция по околна среда, и басейновите дирекции за подземните водни тела, за подземните води, когато има информация, респективно от регионалните здравни инспекции, ние сме длъжни и ще зачестим мониторинга. Трябва да подобрим отново, да не се повтарям, субординацията, трябва да актуализираме и да оптимизираме там, където е необходима, и подзаконовата нормативна база. Но на този етап мисля, че това са заключенията, които бихме могли да направим.
Пак казвам, активно се включваме в работата и на Вашата комисия. Ще довършим работата и на нашата Комисия, създадена между тримата министри – здравеопазването, околната среда и водите и регионалното развитие и благоустройството. Екипът на Министерството, който участва в Междуведомствената комисия, е тук и ще отговоря на Вашите въпроси, ако имате конкретни такива. Оставаме на разположение оттук нататък за пълно съдействие и ще изпълним съответно предписанията, които Вие като парламентарна комисия ни дадете.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви.
Моля за следното. Тъй като ни заливат с информация и с доклади, това е трудно да го покажем на всички Вас, да го покажем на медиите. Помолили сме и госпожа професорката за една проста табличка, в която референтните стойности, на които по закон в момента трябва да отговарят водите, оттам отклонения, ако има такива, да бъдат посочени. Всичко, което е над чертата, да е видно, че няма отклонения и работи в системата. Всичко, което е под чертата – има отклонения, не работи в системата. Ясен, точен доклад на Вас, ясен, точен доклад на медиите. Това ще бъде кратко, ясно и към Вас, и към нас, и към всички ни, и няма да загубим време.
Експертите, които са към всяко ведомство, могат да работят към господин Кунчев, към Комисията, която в момента е създадена, за да може да дадат своята експертиза там – там да се срещат мненията. Всички Вие може да предоставите Ваши експерти, които да си кажат мнението. Там, където е безспорно всичко, ясно и точно, го докладваме. Там, където е спорно – има проблеми, това може да бъде дообсъждано между експерти и да се търси някакъв тип арбитър за съответната методология или алгоритъм.
Към експертите се обръщам – за следващото заседание, моля, предварително съгласувате нещата взаимно като ведомства. Ако имате своите различия, имате право да ги докладвате поотделно, разбира се, ако не сте съгласни с господин Кунчев. Това е молбата ми към всички Вас.
Въпроси към министрите.
Господин Ибрямов, заповядайте.
ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Господин Председател, благодаря.
Нямам въпроси, вземам отношение по изложените теми. Както на първото заседание, така и днес ще си позволя да направя кратък коментар, но ще започна оттам, където Вие преди малко в изказването си казахте следното: факт е, че е допусната човешка грешка в предишен период. Кой е този период? – цитирам не дословно, но думи на председателя на Комисията. Разполагам и с материали, които са ни изпратени от съответните ведомства към трите министерства. Идеята не е да бъдем съдници на това, което е станало, а да открием първопричинителя на това действие – дали ще бъдат подпочвените води, или човешка немарливост.
Тук, към господата министри и към д-р Кунчев – бъдете безкомпромисни в действията си, ако са допуснати наистина тези, ще го нарека отново, човешки действия, за да се стигне до проблема. Независимо в кой период от време – дали е в началото на 2017, 2016 г., и така назад във времето. Защо? Защото по този начин трябва веднъж завинаги пред обществото да стане ясно, че както народните представители, изпратени в Народното събрание, така и Вие като изпълнителна власт работим в името и в интерес на хората. Това желаят те от нас. Ако не съумеем това да постигнем, отново ще създаваме такива временни комисии, ще търсим виновника, ще се опитваме да се чоплим един друг и така нататък.
Въпросите, които колегите поставиха, са резонни. Господин Председател, въпреки че работата е голяма и материалите са големи, ние сме за това в Народното събрание. Може да продължи пет часа заседанието на Комисията, но недейте пришпорва работата ни. Нали всички сме ангажирани. Щом колегите са поканени – да, министрите имат план-график, те също уведомяват за своите действия, но могат да изпратят експерти, заместник-министри, които да участват, дори и те да напуснат заседанието на Комисията. Молбата ми е лично към Вас – всеки отделя от времето, пък и затова сме изпратени в Народното събрание. Това е, което желая да направя като коментар.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря, господин Ибрямов.
Нямаме разминавания в това, което казвате. Пак подчертавам, тук не е въпросът дали ще се връщаме назад. Сега, в момента, се представете като гражданин. Аз съм гражданин. Първото нещо, което ме интересува, е дали мога да пия от тази вода и мога ли да я ползвам, и след това ще ме интересува има ли причина, някой, кой и кога във времето. Затова, дайте да отговорим на този въпрос приоритетно. Естествено, никакви, ама никакви компромиси към информацията, която трябва да предоставим на обществото. Нямаме разминавания.
МАНОЛ ГЕНОВ: Една реплика към Вас. Хората не ги интересува само дали днес водата може да се пие, а дали ще може да се пие след пет години, след една година, след десет години. Да, ние ги успокояваме в момента, казваме им: „Да, може да се пие.“ Но моите въпроси не бяха случайни, защото разполагам с информация, че на много места има такива превишения. Господин Кунчев не ми отговори на въпроса, но от 2015 г., няма пет години, до 2020 г. е първата година, когато би трябвало да бъдат направени всичките тези проби. Неслучайно питах и очаквах да има отговор.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Няма къде да Ви избяга. Той е тук, ще отговори.
МАНОЛ ГЕНОВ: Тук трябва законодателно да се пипнат нещата, с поднормативни актове и така нататък. Виждате, че са скъсани всякакви връзки по отношение на обмен на информация. Кой е надинституционалният орган, който може да санкционира, да контролира, да накаже някой, който е укрил информация, която представлява екоопасност или носи рискове за хората? Аз не виждам. По Наредба № 9 всички са отговорни. Всеки си мери. Другият мери по Наредба № 1 телата, третият мери на чешмата, ВиК-то мери на помпената станция или на входа на водопровода – на повърхностните води.
Нашата цел е не само сега да успокоим хората. Да предложим експертни мерки като Комисия, защото господин Нанков много добре знае какво значи да подмениш 50 или 100, или 500 сондажни кладенеца по 20 или по 50 литра в секунда колко средства струват, така че нека да бъдем ефективни. Това че трябва, повтарям още веднъж, да успокоим хората за момента, трябва да го направим, защото явно данните и ситуацията са такива, но нека да видим след три години, след пет години какво ще стане.
Досега не е станало въпрос още за ликвидиране последствията от уранодобива в България. Имало едни програми до 2000 г., правено ли е нещо от 2000 г. досега? Къде е мястото на другото министерство, защото те са трите? Имаме и експлоатирани уранови находища, но имаме и уранови находища като търговски открития, на които е направено проучване, стигнало се е донякъде и са останали там. Как са извършени тези рекултивационни работи, как са консервирани нещата? Има много въпроси и те са абсолютно свързани помежду си. Нека да бъдем коректни, да не оставяме само на моментното състояние, а наистина да свършим работа, защото обикновено лафът е такъв в Народното събрание: като не искаш да свършиш работа, направи временна комисия. Нека да опровергаем тази теза този път. Благодаря.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря Ви много.
Само за информация към Вас, предвидили сме изслушване и на министъра на икономиката, към когото са съответните дружества, и към „Екоинженеринг“ имаме въпроси какво е свършено до този момент.
Колегата има въпроси към Вас.
ЙОРДАН АПОСТОЛОВ: Уважаеми господин Председател, дами и господа експерти, министри, уважаеми колеги! Вижда се, че работата на Комисията върви стегнато, има добри въпроси към изпълнителната власт, но дайте да не се вторачваме в това какво е било, да не вадим скелети от гардероба. Знаем, че е имало действия и бездействия. Знаем го всички, но това няма да помогне за решаване на проблемите, както в много от изказванията си пролича. Ние трябва да видим защо е нарушена тази субординация.
Всички министри – и на екология, и на Министерство на здравеопазването, на икономиката, на строителството и ред други, са подписали Наредба № 9. Това означава, че с подписването на Наредба № 9 и влизането й в сила, би трябвало да бъде създаден – както казахте, господин Костадинов – такъв щаб или такава комисия, която да субординира действията на абсолютно всички. Пробите да се вземат по едно и също време от всички, да се носят в едни и същи лаборатории, за да могат да излизат адекватни анализи, а не примерно по Наредба № 9 ВиК-та да си вземат пробите в един ден, по Наредба № 1 Басейнова дирекция да си ги взема другия месец. Единият да си носи пробата в „Пушкаров“, другият да си носи пробата в Института по радиология. Методите на изследване са абсолютно различни и от методите на изследване излизат понякога различни стойности, грешки и отклонения.
Освен това, както всички колеги тук заявиха, в момента тече проект, който е подпомагане на регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК. Проблемните области, за които говорим, не само те, а и цяла България, са включени в този проект. Спокойно, след като бъдат дефинирани проблемите тук, биха могли да се отправят допълнения към тези планове с оглед на това да бъдат реконструирани водопреносни мрежи, да бъдат реконструирани и водоизточници. Знаем колко скъпо струва изграждането на един нов водоизточник, но той ще попадне в същия водоносен хоризонт и това няма да реши проблема.
Даже днес, доколкото ми е известно, в Министерски съвет има взето решение за отпускане на средства за изграждане на нови водоизточници, но какво от това?! Наредба № 9, независимо че не дефинира, че могат да бъдат смесвани водоизточниците, напротив – Наредба № 9 казва, че всеки един от водоизточниците трябва да отговаря на определени показатели, а не чешмата.
РЕПЛИКА: А не да ги разреждаш.
ЙОРДАН АПОСТОЛОВ: Точно така. Ние не правим миксове, говорим за изследване на всеки водоизточник. Но в крайна сметка известно ни е, че тъй или иначе миксирането се получава, защото водоизточниците са пръснати по различни места и във водонапорни кули или водохранилища имаме миксиране на тези водоизточници и затова пробите се взимат от кран.
Относно алфа активността, нека също така да не панираме хората, защото много добре е известно на експертите, които присъствате тук, и Вие, колеги, също го знаете, че в тази норма това не е показател за алфа активност, а това е пределна норма. И в тази норма влизат няколко вида метали или техни физични показатели. Това са уран, радий, торий, радон и така нататък. Специално във Велинград и в Хасково хората, с които разговаряхме, казаха, че има източници, които са много богати на радон. Има радонови бани например във Велинград. Радон има в скалите в Хасково. Това е изявление на хората. Но радонът в тази норма е включен вътре и не е толкова опасен. Нека да излязат тези индикативни дози и в момента да не правим прибързани заключения, ама, тя алфа активността е 20 пъти по-висока и има проблем. Като излязат индикативните дози на съответните институции, виждаме, че това нещо трае между две седмици и 40 дни, тогава ще се вземе отношение.
Конкретно към министъра на регионалното развитие и благоустройството – ще Ви моля, имате във Вашите правомощия, във Вашите наредби да спрете с тези глоби към ВиК-тата, защото глобата не решава проблема, колеги. Карайте ги, задължавайте ги да правят проби. Много му е добре на един ВиК управител да бъде глобен, вместо да дава пари за изследване, за проби. Защото пробите струват много повече от тези 1500 лв. глоба. А така е едно узаконяване на бездействието. За мен това е – узаконяване на бездействието: знам, че всеки месец ще бъда глобен с 1500 лв., но примерно няма да правя проби, които струват 20 хил. лв. Вие като министър може и имате правомощия съгласно действащото законодателство, няма нужда и промяна в тази връзки, да ги задължите да си правят пробите, а не да ги глобявате.
И последно ще завърша, че ние като Комисия се обединяваме около мнението, че ще предложим методи и действия за по-добра връзка между изпълнителните ведомства, институции и организации, с оглед на това да не се допускат такива, за мен, мрачни случки и хората да не знаят в момента какво да правят и да чакат данни от обявяване на дейността на Комисията. Сигурен съм, че с тези данни те няма да бъдат успокоени. Благодаря.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Само да добавя нещо към министъра на регионалното развитие. В момента тече Проект „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК“. В този Проект има шест фирми, които де факто са тези, които правят стратегията за развитие на този отрасъл. Те са взели някакви изследвания, базирали са своята база данни и още не са предложили информация, но дали към момента разполагат с тази информация, която тук има Комисията? – първо. (Реплики.)
Второ, информацията, която те имат, можете ли за следващото заседание в сбит вид да бъде предоставена, за да може и ние да предоставим тази информация, която има? Нали, г-н Кунчев? Тя би могла да бъде полезна за тях в случая при изготвянето на тази стратегия.
Доктор Чакъров.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Не смятах да взема отношение в този аспект, но се обръщам към министъра на регионалното развитие и благоустройството. Подходът, който той декларира, и готовността да се увеличи мониторингът и да се търси такава опция са добри.
Г-н Министър, добре е на този етап, не знам доколко бихте могли да ни дадете тази информация, но април месец 2016 г. Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ уведомява компетентните органи и институции по надлежния ред. Е ли е предприет от страна на ВиК, каквито ангажименти и задължения има, един активен мониторинг? Защото следващата притеснителна информация идва една година точно след това и тук говорим за март, април 2017 г. Един ден по-рано да се получи тази информация, да се реагира е много важно за всички нас. С оглед на това го казвам.
И другото, което си позволявам пред присъстващите господа министри. Естествено, това трябва да бъде казано и на министъра на здравеопазването проф. Петров, и на министъра на икономиката, който е принципал за урановите мини, да се направи преглед на законодателството, нормативната база за всяко едно ведомство, но освен това и координацията между отделните – в тези екстрени ситуации как се реагира и как е реагирано. Ако има пропуски и грешки, те да не се повтарят, да надграждаме. В това отношение си позволявам да изразя готовност от страна на колегите, които сме членове на тази Комисия, но не само на тази Комисия, защото Вие ако предприемете, е дълга самостоятелната процедура, не че имаме някакви претенции затова, но бихме могли да бъдем вносители по по-бърз процедурен път да се реализира съответната промяна в законодателството, за да има по-добра координация, по-добро действие на законодателната нормативна база. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Заповядайте.
АТАНАС КОСТАДИНОВ: Един въпрос, който ще оформя официално, защото го работя с мои експерти, към министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие. Добре е това, че се предвиждат някакви пари. Доколкото знам, новият кабинет е предвидил някаква сума за решаване на паралелно водоснабдяване или нещо подобно. Ще Ви попитам официално и обосновано предложение възнамерявам да направя: какво е отношението Ви към водоснабдяване – паралелно или да стане основно, от язовир „Тракиец“, имайки предвид, че според мен в годините необосновано водите на язовир „Тракиец“, на базата на грешно обследване и грешни данни, са били преценени като негодни за питейно водоснабдяване? Как гледате на възможността да бъде изградена система около язовир „Тракиец“, така че да решим веднъж завинаги този въпрос?
Защо Ви питам за това? Пак ще се опитам да прогнозирам нещо като бъдещо заключение на нашата успешна, надявам се, работа на Времената комисия. Но сега няма да занимаваме тези министри с това, а министъра на икономиката, че с ПМС № 163 от 1992 г., когато се закрива урановото производство в България, предвидената рекултивация е била на три етапа. Тя е била с много сериозни стойности и дейности, но имайте предвид, че е застинала някъде на фаза едно – технологична рекултивация, и химическата и биологичната не са извършени. Ето затова нашата Временна комисия разглежда не само Хасково, не само Ямбол, не само Велинград, цялата страна, защото тези над 300 находища, вероятно, господин Председател, ще излезем със заключение, че някой трябва да довърши това незавършено постановление от 1992 г., с дейностите, които е предприело. Но това нека бъде тема за министъра на икономиката. Това е въпросът ми, на който не държа сега да имам отговор. Аз ще го задам и официално. За мен потенциалът в паралелно водоснабдяване или основно, бъдещо, от язовир „Тракиец“ е сериозен при съответните обследвания. Благодаря.
ЙОРДАН АПОСТОЛОВ: Благодаря за този повдигнат въпрос. Предлагам на Комисията следващия път министърът на икономиката да бъде поканен тук, тъй като за дейностите, които трябва да бъдат извършени, да видим в какъв обхват, в каква степен, какви пари са харчени през годините и да се види дали наистина сме застинали на някаква начална точка и после има отчитани проформа някакви действия. Да имаме техни доклади, да имаме адекватна ситуация към настоящия момент, за да може да се вземат и нужните мерки за продължаване на тази дейност.
И отделно от това, съгласен съм с колегата, че където има възможност, би следвало да се включват повърхностни водоизточници, като язовири например, защото един сондаж е много скъпо съоръжение. Никой не знае, независимо че има геоложки проучвания, дали има, дали няма вода. А в крайна сметка повърхностният обект има някакви качества. Те могат да бъдат изследвани веднага, на момента и ако се наложи, да бъдат контролирани и по-бързо става водоснабдяването.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Има те ли конкретни въпроси към министрите – какво да подготвят техни експерти, какво да направят, за да може да имаме конкретика за следващото заседание?
Аз имам, ако нямате, към министъра на регионалното развитие. В случая фирмите, които са спечелили конкурсите за стратегия – ако се изразявам неправилно, моля да бъда извинен – трябва да дадат тази информация на база каква степен на готовност имат, каква база информация са ползвали при изготвянето на стратегията и тя съпътства ли с тази, която имаме към момента, и ако не, трябва да си я осъвременят и да си преработят своите виждания. От тази информация на следващото заседание ще произтекат въпросите и на колегите.
Те покриват цялата страна. Има отделни ВиК, които не са включени, отделни области. За тях като информация ще проличи от това има ли в момента някъде отклонения на показателите, за да може да ги ангажираме.
Ако може, господин Министър.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ НАНКОВ: С цялото ми уважение, господин Председател, две пояснителни неща.
Първо, те не готвят стратегия – избраните консултанти, фирми, консорциуми. Те готвят регионални прединвестиционни проучвания за нуждите на европейското финансиране в съответните територии. С един … на територията на една административна област се изготвя това прединвестиционно проучване, което набелязва набора от мерки в агломерацията над 10 000 жители, тези между две и десет, които ще бъдат финансирани респективно с европейски ресурс.
Законът за обществените поръчки е категоричен, че в етап на изпълнението трудно бихме могли да изменим заданието, по-скоро невъзможно, нямат го в заданието. Естествено че в крайния продукт в евро, който ще получим за тези инвестиционни проучвания, ще бъдат отчетени и показателите на съответните водоносни хоризонти – тела, водоизточници, и финансово икономическият анализ съответно за тяхната експлоатация. Но към момента, първо, това го няма по задание и наистина апелът ми е: не ни карайте да нарушаваме Закона за обществените поръчки, моля Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Само да добавя, тук не съм съгласен. Вижте какво пише, това е документ, който използвам, това не съм си го измислил аз. Пише: „Стратегия, нужди от инвестиции“. Няма как да определиш нужда от инвестиция, без да знаеш какво ще пречистваш, без да знаеш на какви показатели се базираш, без да знаеш това какъв краен резултат трябва да доведе до населението. Населението трябва да получи вода, отговаряща на стандартите. Следователно, не съм съгласен в случая.
Тук е много отговорно това, което те правят. Ако ще дадат ясна, точна помощ на Министерството, оттам то да си планира какъв тип инвестиции да прави за пречиствателни станции на питейни води, на отпадни води. Защото тук и това касае, пише накрая, отделно, че пречистването на отпадни води за агломерациите в нея, конкретно Смолян. За това Ви моля да получим тази информация и те да се възползват от информацията, която имаме, за да може да бъдат наистина полезни за съответните министерства и когато приключат, да бъде полезно за България, полезно за всички. Това имах предвид.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Господин Председател, може ли думата?
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Разбира се.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ: Първо трябва да установим каква е фактическата ситуация в тези региони и на базата на тях може да има съответни прединвестиционни проучвания – да се предприемат в контекста на необходимите адекватни мерки и действия. Иначе това, което Вие предлагате, е малко далеч от нашата тема и считам, че ще се отклоним от тази тема.
А темата, за която говорите, тя върви вече не само последните години. Много пъти правим проучвания, генерални планове и така нататък, и не сме стигнали до целта да знаем точно какво е необходимо да бъде направено във ВиК сектора. Това е много дълга и широка тема, в която по-добре да не навлизаме, ще се отклоним от предмета на дейност на настоящата Комисия. Извинявайте, че си позволявам това процедурно предложение, но считам, че наистина ще се отклоним. По-важно е да свършим това, за което е предназначена и целите на тази Комисия да бъдат постигнати, виждаме готовност.
Този път малко по-настойчиво ще се обърна към министъра на регионалното развитие да получим информация с оглед на даже и предписания мониторинг 2016 г. към ВиК, да видим какво е направено, за да бъде информирана обществеността за такива пропуски, ако има. Не казваме, че има.
И към колегата ще се обърна – да бъде по-внимателен, когато говори за радона, че не е толкова опасен. Ще помоля такива изрази да не употребяваме. Най-коректно Ви препоръчвам и правя бележка, за да не притесняваме хората. Там, където има такива опасности, трябва да се предприемат действия такава вода да не бъде в употреба или да се използва за каквито и да е цели. Трябва да бъдем внимателни всички и да постигнем това, което желаем да постигнем тук. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Заповядайте, господин Генов.
МАНОЛ ГЕНОВ: Аз също се солидаризирам с д-р Чакъров. Няма смисъл да занимаваме министъра на регионалното развитие с това, което прочетохте преди малко, защото преди всички тези прединвестиционни проучвания има регионални планове, има мастер планове на ВиК дружествата, има образувани, натрупани в годината с информация и така нататък. Важен елемент може да бъде, както тук господин Нанков ми подсказва, има ли пречиствателни станции за питейни води, заложени в плановете, които се готвят, и има ли някакви предварителни доклади по този въпрос на фирмите, които правят това.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря, господин Генов.
Други въпроси?
Заповядайте.
АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря.
Смятам, че не е нелогично председателят на Комисията да се сдобие с предварителни или междинни резултати от прединвестиционните проучвания, ако там има нещо, което да бъде полезно. Мисля, че няма, защото го няма в заданието. Но такава информация може да има в Комисията, както това са предварителни данни.
Това е вторият въпрос, да не отваряме тази тема, защото тя е много голяма. Тук има много преки участници в нея. Ако има втори повод, по който да берем срам според мен пред Европейската комисия, освен тези планове, това е така наречената „ВиК стратегия“, която се обърква и не се различава от Националната водна стратегия. Но искам да сложа точка тук на този въпрос и да не го обсъждаме в момента. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря.
Колеги, други?
Заповядайте.
АНДОН ДОНЧЕВ: Извинявам се първо за закъснението, бях в друга комисия.
Имам въпрос, който е малко шокиращ за мен. От всичко виждам, че ще извършваме много широка дейност, много проучвания, много комисии, ще викаме много министри, ще ангажираме страхотно много време. Но единственото нещо, което реално чух тук, в момента, и което ме шокира, беше, че глобата за това, че не са направени анализи, струва, извинявайте, 1800 лв., а пък самите анализи струват 20 000 лв. (Шум и реплики.)
Примерни цифри, добре. Не съм съвсем запознат, не мога точните цифри да кажа. Моля да ме извините за некомпетентността ми. За първи път ми е да участвам в комисия, но шокиращо за мен е, че може глобата за нещо, неизвършено, да струва много по-малко, отколкото извършването на тази дейност. Коя фирма ще прави това изследване, ако може да не го прави и да си плати една глоба? Това е повече към депутатите, отколкото към гостите.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря.
Дадено е предложение да няма такива случаи, това да не е практика, а да изчезне.
АНДОН ДОНЧЕВ: Това не е ли в рамките на закона? Това е нещо, което ние като закон трябва да предприемем и да променим нормата.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Уважаеми колеги, в процеса на работа на Комисията откриваме тези неща. Затова всички Вие ги свеждате до знанието и министрите си записват това, което би могло да ползват като информация.
Имате ли към тях въпроси? Други?
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ НАНКОВ: Господин Председател, не останах с впечатление, че не искаме да предоставим някаква информация, която в едни случаи е публична, в други случаи към момента няма как да предоставим, защото тя не е изготвена. (Реплика от народния представител Атанас Костадинов.)
Не, напротив, напротив, недейте, господин Костадинов.
Тук говоря и за съответните народни представители, които се изказаха. То не е в наша защита. Просто към момента колегите, които познават спецификата на тези прединвестиционни проучвания, няма да се убеждаваме към момента, знаят, че в заданието нямаме подобни изисквания. Когато получим крайния продукт накрая, знаете, срокът за изпълнение след осем, след девет месеца приключва, тогава наистина ще имаме да кажем информация, която ще ни е необходима, за да можем да планираме нормално инвестиции, включително и на база на качеството на съответните водни тела.
Това, което си записах – ще предоставим, разбира се, това, което имаме право към момента като междинни доклади, за да запознаем Комисията какви са и съответно резултатите. Убеден съм, повярвайте ми, те няма да имат никакво отношение към работата към момента на настоящата Комисия.
Но това, което и господин Чакъров каза, нямаме информация в момента, но пък проверяваме от 2016 г. какви са предприетите действия след уведомяването. Това, предполагам, е било на общественото обсъждане на 27 април на План за управление, нали? (Реплика: „Да, в Хасково.“ Народният представител Джевдет Чакъров говори при изключени микрофони.)
Записах си, да. Благодаря.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря, господин Министър.
Молбата ми е, кои експерти Вие бихте предоставили на господин Кунчев към неговата Междуведомствена комисия, за да бъдат в полза, и от ВиК специалистите, моля да уточним това, и ако имате други, които бихте могли да предложите. Същото се отнася и към министъра на екологията, за да може работата да бъде по-добра, по бърза. (Шум и реплики.)
Молбата ми е да ускорим процеса. В момента става ясно какви ще бъдат писмата и да не чакаме тяхното движение, а да вървим в някакъв по-бърз порядък.
Моля отговорете на въпросите на колеги, които Ви зададоха.
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Първо по отношение на урана, абсолютно не го подценяваме. Нещо повече, аз казах, че за разлика от алфа активността, когато той е надвишен, изобщо няма никаква мисъл, никакво друго изследване, а просто спираме използването на този водоизточник. Лошото е, че имаше голямо неразбиране от страна на населението, което свързва урана единствено и само с неговите радиологични свойства, а той в случая не е такъв проблем. Вие съвсем правилно казахте, той представлява проблем като тежък метал, който директно уврежда тубулите на бъбреците, и от тази гледна точка оценяваме риска за здравето.
По отношение даването на информация, да, Министерството на здравеопазването дава информация на Изпълнителната агенция по околна среда за качеството на питейните води и тя се включва за последно в доклада им за 2015 г., изцяло включена по наши данни.
Мисля, че тук се изясни въпросът. Дори фактът, че веднага беше реагирано от страна на Министерството на околната среда и водите с такова указателно писмо винаги да се пуска официално информацията, е ясно, че има място за анализ на нормативната база и за нейното подобряване. То стана ясно на всички.
Заключително, аз съм го казвал на населението, но все пак е важно, когато се оценява. Когато говорим за индикативна доза, Световната здравна организация е правила своите изчисления на база консумация на два литра вода всеки ден само от този водоизточник в рамките на 70 години. Представяте си за какъв резерв става въпрос.
И пак още един пример, който е интересен – едно обследване на коремни органи на рентгенова апаратура дава дозата, която се равнява на три години и половина дозата, която нормално получаваме от всички източници. Когато оценяваме риска, трябва да имаме предвид, че понякога той е много по-голям от други източници, отколкото от питейната вода, даже и с тези показатели.
И завършвам с това, че Министерството на здравеопазването до момента е било абсолютно безкомпромисно по отношение на качества на водата, когато има данни, че тя не отговаря на изискванията.
В конкретния случай направихме акт на директора на ВиК – Хасково, за това че беше забавил спирането на кладенците. Нещо повече, ангажирахме МВР, които сега физически ги охраняват, за да не може никой да… Даже дотам стигнахме, че вчера се наложи да им пускаме писмо да разрешат да се вземат проби, защото не можем да ги изследваме, те не пускат никого до тях. Така че сме абсолютно сигурни, че вода, която е с отклонения, не достига до населението. Това е факт и ще продължим да го прилагаме и в бъдеще.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Колеги, въпроси?
Ако нямаме въпроси, да конкретизираме за следващото заседание кого ще поканим за доклад или информация.
Господин Кунчев, имате ли предложения кои експерти ще са необходими, или да ги изготвим в процеса на Вашата работа, в движение? Ще Ви съдействаме пред всички институции и пред съответните министерства, за да доокомплектоваме буквално утре, вдругиден най-късно да сме окомплектовали експертния Ви екип.
Моля всеки от Вас, колеги, който има експерти, да ги предостави. Нека да вървим в един такъв порядък. За да може да наблюдават процеса, да следят нещата. Чудесно, тук нямаме никакви разминавания сред колегите и е добре в един екип да движим така докрая. Това е първо – за експертите.
Второ, коя институция да бъде следващия път тук, освен министърът на икономиката, както казахте, и съответно министрите към момента? ВиК специалисти, които да дойдат, сегашните министри. Други?
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Ако се съсредоточавате повече по въпроса за уранопроизводството и след това мерките за неговото обезопасяване, виждам, че в нашия доклад основно „Екоинженеринг“ се е занимавал с въпроса и има данни, от него ги вземаме. Би следвало те да са поканени.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Да, включете ги тук в предложението. „Екоинженеринг“ – те ще се включат.
Други предложения?
Вие сте специалист от БАН, господин Професор, заповядайте.
АЛЕКСАНДЪР СТРЕЗОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Аз съм от Института за ядрени изследвания към Българската академия на науките. Нашият институт е един от най-големите на Академията и там са концентрирани специалисти по измерване на всякакъв вид радиоактивност, за всякакви проби.
Искам да предложа да не се получава – както в краткия, вече 30 – 40-годишен стаж, който имам – да вървим след събитията, както стана след Чернобил. Помните го всички – изведнъж всички почнахме да мерим, макар че се мълчеше. Всякакви проби дойдоха, включително от храните, които отиваха за стола на Политбюро – макар че се внасяха от чужбина, те се мереха при нас, за да удостоверим, че нямат радиоактивност. Те, естествено, нямаха такава, защото се внасяха от Нова Зеландия, от Южното полукълбо. След аварията във Фокушима хванахме, макар и малко, радиоактивен йод, който е минал през Северния полюс, с нашата станция, която имаме на връх Мусала.
Искам да Ви предложа – трябва да има такава лаборатория, която да измерва. Аз се учудвам, че толкова рядко се взимат проби. Веднъж на пет години според мен е крайно малко, особено когато се касае за питейна вода, може би и за храни.
Също не искам да подценявам и това, което е на Министерството на здравеопазването, с различни микробиологични замърсители, които се получават, особено концентрацията на много хора през лятото на различните курорти. И какво става? – да не Ви уча аз.
Хубаво е държавата да използва потенциала на своите учени, да не казвам: умни, защото там е сложно, но да можем да помогнем на своята нация с това, което знаем. Да помогнем да не се стига до такива случаи. Например за урана знам преди повече от 10 години, че има отделни места, при които, благодарение на технологичния добив на уран със сярна киселина, се разбута геологията и тя от време на време с валежи пулсира и влиза. Какво да правим?!
Друг е въпросът даже с тютюните. Нашите тютюни съдържат доста радионуклиди, които уважаемите госпожи и господа пушачи, ние говорим за алфа активност, а те директно, пушейки, вкарват в дробовете си радиоактивен полоний, който е далеч по-опасен от уран и от всичко. Така че, ползвайте ни, ние сме готови и в момента.
Както чух, пробите от Хасково се изследват. Ние имаме опит в ликвидиране… Преди 1992 г. искаха и тогава с договори в Белозем, в Раковски, в Хасково се взимаха проби от повърхностните слоеве, за да може да се върне земята на хората, която беше замърсена от урановата промишленост. Ние тогава денонощно работихме, за да можем да кажем: да, тук може, тук обаче е замърсено, трябва да се правят рекултивации – да се махне 50 сантиметра и така нататък.
Ние можем да се наемем да помагаме на хората, които много, много не ни вярват, макар че имам приятели, които казват: „Вие пак криете нещо, пак стана това в Хасково.“ Аз произхождам от този град по майчина линия. И казвам: „Не е така бе, хора. Недейте, не е толкова опасно! Това, което Ви казват политиците и хората от различните ведомства, те не крият вече и не лъжат: то да е толкова, пък Вие да казвате: „А, няма!“. Казвам: „Тези времена отминаха.“
Ние сме готови да дадем своите познания, да помагаме на това, което има нужда нашият народ, чрез ведомствата, даже и чрез тази Комисия.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Благодаря много.
Професор Хаджидекова, може ли няколко думички от Вас да чуем? В момента текат изследвания. Някои от тях ще станат след месец. Въпросът ми е: възможно ли е, има ли, съществуват ли методика и апаратура, които по-бързо да изследват радиоактивността? Ако съществува, кажете как, кой, за да се включим и по-бързо да достигнем до някакви показатели.
ВАЛЕРИЯ ХАДЖИДЕКОВА: Не, мисля, че няма такава апаратура. Това, което е най-доброто – оценка на индивидуалните радионуклиди, които могат да бъдат отчетени в тази повишена алфа активност, която намираме сумарно, може да се направи само по този начин в две-три лаборатории в България.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: По същия начин ли действат и атомната централа? И там ли така действат бавно?
ВАЛЕРИЯ ХАДЖИДЕКОВА: Бавно става, да.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: А за колко време?
ВАЛЕРИЯ ХАДЖИДЕКОВА: Доколкото знам, един месец е срокът.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Чул съм, че там е за петнадесетина дни. Сверете си тази информация. Моля да поискате информация от тях.
Моля, всички експерти, които бихме могли да ползваме за изясняване на ситуацията, да ги използваме. Това е в полза на всички ни. Моля Ви, ако считате, че можем да използваме и капацитет на Българската академия на науките, допълнителен друг.
Професор Стрезов, ако нещо се сещате.
ВАЛЕРИЯ ХАДЖИДЕКОВА: Тук обаче освен радиационният риск, има и нещо друго – че уранът не го разглеждаме от аспекта на химичен агент, химично вещество, което е много по-голям дял в здравния общ ефект, отколкото радиационният. Трябва да има токсиколози, които също да дадат мнението си. Данните не са много.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Доктор Кунчев, кого можем да включим като токсиколози?
АНГЕЛ КУНЧЕВ: Имаме предвид токсиколога на Военномедицинска академия, а също така и хора от Софийския университет, освен БАН, които да поканим в Междуведомствената група.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Чудесно.
Въпроси към колегите или към експертите? Ако имате изказвания, които биха били полезни за Комисията?
Заповядайте.
ТЕОДОР ПАНЕВ (Изпълнителна агенция по околна среда): Колеги, господа депутати, господин Председател, искам само да Ви обърна внимание като човек, който се занимава с анализи. Когато правим пет анализа, времето е едно, но когато имаме 30 проби, времето е малко по-голямо. Тук в момента се натрупаха много проби и затова времето е малко повече. Оттам идва това забавяне. Иначе, когато имаме една-две проби, естествено че срокът за анализи е по-малък. Само на това исках да обърна внимание в подкрепа на колежката.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Помощ отнякъде, да Ви се помогне?
ТЕОДОР ПАНЕВ: Изпълнителната агенция по околна среда има достатъчен капацитет, който касае подземните води, за да може да се справи. Имаме 14 лаборатории в страната, плюс една централна, така че покриваме цялата страна.
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: Въпроси, ако имате към колегите, към експертите?
РЕПЛИКА: Бихте ли пили вода от Хасково?
ПРЕДС. ГЕОРГИ КОЛЕВ: А, добър въпрос. (Шум. Реплики извън микрофоните.)
Когато ние смело заявим, че ще пием от тази вода, населението ще бъде спокойно. Аз също минах през Велинград, Пазарджик, Първомай, Хасково и хората са притеснени. Очакват от нас бързи резултати. Затова работим и събота, и неделя. Информацията, която получаваме, ще бъде своевременно свеждана до всички Вас. Надявам се, следващия път да бъдем информирани с по-бързи темпове. Благодаря.
Преминаваме към точка:
РАЗНИ.
(По тази точка народните представители уточниха деня и часа на следващото заседание на Комисията – сряда от 16,00 ч.)
Благодаря Ви много. До следващия път.
Закривам заседанието.
(Закрито в 16,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Георги Колев
Стенограф:
Валентина Меченова