Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства при разходването на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на българското председателство на Съвета на Европейския съюз
11/07/2017
    Стенограма от заседание
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства при разходването на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз



    П Р О Т О К О Л
    № 2

    На 11 юли 2017 г. се проведе редовно заседание на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства при разходването на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на г-н Томислав Дончев – заместник министър-председател, г-жа Лиляна Павлова – министър за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018, и г-н Боил Банов – министър на културата.
    2. Разни.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,03 ч. и ръководено от председателя на Комисията – госпожа Диана Йорданова.

    * * *
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Колеги, добър ден!
    Добър ден на всички гости, на вицепремиера господин Дончев, министър Павлова, министър Банов! Благодаря за Вашата отзивчивост.
    Откривам заседанието на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства при разходването на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
    Започваме тази Комисия по пътната карта, която си начертахме по време на първото заседание.
    Предлагам на Вашето внимание следния дневен ред:
    1. Изслушване на г-н Томислав Дончев – заместник министър-председател, г-жа Лиляна Павлова – министър за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018, и г-н Боил Банов – министър на културата.
    2. Разни.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    Гласували 18 народни представители: за 18, против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.

    Пристъпваме към първа точка:

    Изслушване на г-н Томислав Дончев – заместник министър-председател, г-жа Лиляна Павлова – министър за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018, и г-н Боил Банов – министър на културата.

    Гости на днешното заседание, както вече обявих и виждате, са вицепремиерът и двамата министри.
    Искам да Ви уведомя, че за участие в заседанието беше поканена и вицепремиерът госпожа Златева, която беше пряко отговорна по време на служебното правителство, за да проследим цялата верига от факти и обстоятелства, но получихме писмо до Комисията, в което тя казва следното:
    „Уважаема госпожо Йорданова, във връзка с Ваше писмо, № ВКНДК-753-78-1 от 07.07.2017 г., бих искала да Ви информирам, че поради задгранична командировка в САЩ от 8 до 15 юли 2017 г. и последваща отпуска там – до 25 юли 2017 г. включително, няма да мога да присъствам на заседанието на ръководената от Вас Временна комисия на 11 юли 2017 г.
    С удоволствие ще съдействам на Комисията за изясняване на всички факти и обстоятелства за периода, в който изпълнявах функциите на принципал на НДК, в качеството ми служебен вицепремиер по подготовката на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018.
    Изразявам готовност да се явя на изслушване в периода 26-27 юли 2017 г., веднага след завръщането ми в България.“
    Очевидно на този етап ние няма как да изслушаме госпожа Златева.
    Заповядайте, господин Биков, по процедурата.
    ТОМА БИКОВ: Да, по последното съобщение, което направихте.
    Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! На мен ми се струва изключителна странна тази позиция на госпожа Златева. Практически датите, които тя дава, показват, че ние няма да можем да я изслушаме. Тук се прекъсва веригата от хора, които трябва да бъдат изслушани. Виждаме господин Дончев, госпожа Павлова, господин Банов и между тях липсва госпожа Златева, която отговаряше за НДК практически в началния период на подготовката на Българското председателство на Европейския съюз. И дори, ако тези министри, които уважавам, не бяха тук, аз бих поискал да прекратим заседанието, защото това обезсмисля цялостната картина на това, което искаме да чуем и да видим.
    Като включа към това нещо и изказвания на определени членове на тази Комисия за отнемане на председателство и така нататък, ми се струва, че бих помислил, че сме в някакво активно мероприятие. Надявам се, защото и Комисията, която БСП поиска, е със срок от един месец – не бяха поискани два месеца, и то основателно, за да можем бързо да дадем информация по това, което се случва, и в един момент по някакви причини не можем да изслушаме едно от главните действащи лица. Аз за днес си бях приготвил и въпрос към госпожа Златева, който ще остане във въздуха.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, господин Биков.
    Колеги, моля съвсем кратичко, за да може да пристъпим към изслушване.
    Заповядайте, госпожо Кръстева.
    ВЕЛИСЛАВА КРЪСТЕВА: Благодаря, госпожо Председател.
    Тъй като преждеговорившият поиска думата по процедура, придържайки се към стилистиката, която той наложи, да Ви помоля да направите необходимото, за да установите в състояние ли са членовете на тази Комисия да работят нормално и обективно, така както предполагат нашите задължения като народни представители, опитвайки се да се абстрахират от изкушението да направят пред камерите и присъстващите тук журналисти, предварителни внушения, с които опорочават работата на Комисията. Ако не е възможно да издържат на това изкушение колегите, да помоля заседанието за закрито, защото не бих искала да бъда участник в някакво реалити шоу, в което колегите правят своите лирически и други политически разсъждения на глас, използвайки всички нас за публика. Аз съм тук с нагласата, че трябва да работим, за да установим факти и обстоятелства, които касаят изключително важна част от нашия политически живот. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много благодаря, госпожо Кръстева.
    Права сте, затова призовавам колегите действително да се придържаме стриктно към приетия от нас дневен ред и да пристъпим към работата на Комисията относно действително установяване на фактите и обстоятелствата, които ние в качеството си на народни представители може да получим, след като сме поканили нашите гости, без да влизаме в политически внушения, спекулации. Така че трябва да се придържаме стриктно към деловата част на нашата работа.
    Господин Бойчев, последно на Вас давам думата и прекратявам процедурите.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Благодаря, защото не ние започнахме така заседанието.
    Аз също искам да помоля всички да се придържаме към фактите и обстоятелствата, които имаме като задача и предмет на Комисията. Ще помоля да не правим такъв тип внушения, и ние можем да ги правим – сега да отговарям на господин Биков как за два или три месеца можеш да носиш отговорност за един процес, който започна от две години, дали въобще в тези два-три месеца са извършвани обществени поръчки, дали са сключвани договори, дали са разплащани средства. Аз мога да отговоря много по тези въпроси. Убеден съм, че госпожа Златева ще намери нужната форма да отговори на всичките въпроси, които ще бъдат поставени към нея.
    В тази връзка смятах да го оставя за накрая, госпожо Председател, но наистина няма как да не стане ясна пълната картина след изслушването на хората, които са носили политическата отговорност в изпълнителната власт, да не чуем и самите изпълнителни директори и поне председателите на съветите на директори в това време на Националния дворец на културата, които вече според мен носят и пряката отговорност за самото състояние, всички процедури, разходвани средства и въобще всичко, което се е извършвало като дейности.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, господин Бойчев.
    Действително придържаме се към работата на Комисията. Искам само да напомня на народните представители, че начинът, по който е създадена Комисията, естествено в кръга на нашите правомощия, е единствено и само да установява факти и обстоятелства. Тоест ние не сме в състояние да коментираме законосъобразност и всичко останало. Има правоохранителни органи в тази държава, които ще си свършат своята работа.
    И така, малко фактология преди да започнем изслушването. С протоколно решение на Министерският съвет от 16 септември 2015 г. като подходящи сгради, в които да се провеждат събитията на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз са определени Националният дворец на културата (НДК) и Резиденция „Бояна“.
    В тази връзка с Постановление № 193 на Министерския съвет от 1 август 2016 г. за одобряване на промени по бюджета на Министерския съвет за 2016 г. във връзка с увеличение на капитала на търговско дружество Министерският съвет постановява: „Одобрява промени по бюджета на Министерски съвет за 2016 г. за допълнителни плащания в частта на финансирането на бюджетното салдо за сметката на централния бюджет в размер на 17 млн. лв. за увеличаване капитала на „Национален дворец на културата – Конгресен център София“ ЕАД – София, във връзка с финансовото осигуряване на преустройството, модернизацията и адаптирането на неговата основна сграда за нуждите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.“
    Със следващо свое Постановление Министерският съвет – Постановление № 109 от 9 юни 2017 г., за одобряване на промени по бюджета на Министерството за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г., за 2017 г. отново „във връзка с увеличаване на капитала на търговското дружество за допълнителни плащания в частта на финансирането на бюджетното салдо за сметка на централния бюджет в размер на 28 млн. лв. увеличава капитала на „Национален конгрес на културата – Конгресен център София“ ЕАД във връзка с финансово осигуряване на преустройството и адаптирането на неговата основна сграда за нуждите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.“
    Това са фактите, така че, колеги, пристъпваме към първа точка от дневния ред, а именно изслушване на вицепремиера Томислав Дончев.
    Господин Дончев, заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Малко ми е трудно без предварителен формат на исканата информация точно с какво да Ви бъда полезен, доколкото ми е трудно да правя хронология ден по ден какво се е случило от 5 август 2015 г. до края на мандата на предишното правителство, когато съм упражнявал правата на държавата във въпросното търговско дружество. Затова поради липса на подобни инструкции или въпрос, ще си позволя да направя една кратка ретроспекция от моя гледна точка. Това, което съм пропуснал или това, което е останало неясно, поемам ангажимента в рамките на въпроси и отговори да дам всякаква допълнителна информация.
    Както споменах, имал съм възможността да бъда принципал на дружеството в период от около година и половина. В рамките на личните ми приоритети имаше няколко основни акцента. Единият е свързан, така да кажем, с качеството на културната продукция, която произвежда НДК, защото освен пространство, освен площ, в крайна сметка е Национален дворец на културата и се предполага да има подобна функция и подобни ангажименти.
    На второ място, не по-важност, е подготовката за провеждането на председателството, доколкото решение за същото да бъде използван сградния фонд НДК, беше взето няколко месеца преди това, преди 5 август 2015 г.
    И на трето място, дружеството като финансови резултати да се управлява по устойчив начин.
    От това, което ще коментирам след малко, може сами да си направите извода доколко всеки от тези три основни акцента или приоритета, е бил изпълнен.
    Започвам с председателството, което може би е най-важната тема, а и подозирам, че представлява особен интерес за уважаемата Комисия. С оглед да се уточни периметърът, обхватът на предстоящите ремонтни работи още март месец 2016 г. беше създадена нарочна Междуведомствена работна група по моя инициатива, където се постарах ремонтите работи, които предстоят да се случат, да бъдат обект или продукт не само на вижданията на ръководството какво трябва да се ремонтира, а да отразяват комплексните нужди, свързани с председателството.
    По същата причина в групата участваха представители на различни ведомства. Мога да бъда и по-конкретен: Министерството на регионалното развитие и благоустройството, разбира се представител на кабинета на ресорния вицепремиер, отговарящ за председателството – по това време госпожа Кунева, Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, с особен акцент „Пожарна безопасност“, Националната служба за охрана, Камара на архитектите, Камара на строителите, както и мои представители.
    Групата свърши добра работа с оглед уточняване на това, което би следвало да се обхване в рамките на интервенция, тоест това, което би следвало да бъде ремонтирано, доколкото не е поеман ангажимент да се ремонтира изцяло всеобхватно целият Национален дворец на културата.
    Тук бързам да уточня, че въпреки че работната група започна работа през март 2016 г., имаше опит на ръководството да организира обществена поръчка за ремонта през месец април, същата година, ако не ме лъже паметта. Същата имах настояване да бъде прекратена, доколкото тя не отразява продукта от работата на работната група и не считах, че като обхват, като финансови и технически параметри тя отговаря на това, което работната група произвежда като препоръки. Не знам дали ръководството е имало и други съображения, но същата поръчка е прекратена.
    Към 21 юли същата Междуведомствена работна група изготви протокол от извършената работа, като съгласува проекта за документация за провеждането на обществена поръчка, съгласува идеен проект за преустройството на сградата, както и одобрява необходимото финансиране в размер на 17 млн. 468 хил. 620 лв. Също стана причина по-късно, на 3 август, Министерският съвет да увеличи капитала на дружеството целево със средствата, необходими за ремонт.
    Ще ми позволите да направя едно уточнение. Поне личната ми гледна точка беше да се търси комплексен подход. Разбира се, председателството е важно, това е безспорен приоритет. В същото време през цялото време мислех и това настоявах като позиция пред всички експерти, че председателството е важно, но ние трябва да търсим такава функционалност на сградата, която ще й позволява да работи и да печели след приключване на председателството. Доколкото опитът на другите държави показва, че няма нужда от вкарване на пари в излишни съоръжения, които после не носят никаква стойност. Вярвам, че това, което препоръча Междуведомствената работна група, е точно в тази посока – след приключване на ремонта, надявам се благополучно, НДК ще има възможност да извършва и допълнителни дейности в стил или в режим на конгресен туризъм.
    Колкото по другите два останали приоритета, свързани с ролята на НДК като културен фактор и финансовото състояние на дружеството, нещата са малко противоречиви. Без да претендирам, че съм чувствителен експерт в сферата на културата, без в същото време да Ви давам право да ме обвинявате в „обскурантизъм“, не съм имал възможност лично да се уверявам в качеството на културната продукция, която произвежда Дворецът. По обяснима причина времето ми е твърде ограничено и не мога да посещавам достатъчно театрални, музикални и други постановки. За сметка на това съм получавал множество отзиви от културни дейци в различни сфери на културата, изпълнителните изкуства, писатели и така нататък, които не веднъж са ме уверявали, че са доволни от това, което се прави в Двореца.
    Казвам го с уточнението, че в културните среди е нормално да има един здравословен плурализъм и това, че един мисли по един начин да не е гаранция, че друг ще мисли точно по същия начин.
    По отношение на третия въпрос, в никакъв случай по важност, за финансовите резултати на дружеството нещата стояха по различен начин. Разполагам с факти, че дружеството генерираше загуба. Тя, ако не ме лъже паметта, за 2015 и за 2016 г. се движи в рамките около 9 милиона – 9 млн. 298 хил. лв. е примерно за 2015 г., което няма как да не предизвиква тревога у принципала.
    Неведнъж съм имал разговори с ръководството на дружеството, по-специално с изпълнителния директор по тази тема и неведнъж съм настоявал за конкретни мерки, за да видя дружеството финансово стабилизирано и най-вече то да не продължава да трупа загуби. Като коментар от страна на ръководството съм получавал обяснението, че генерираната загуба, на първо място, се дължи на амортизация, две трети от загубата, оперативната загуба е в една трета от посоченото число, което не е добро обяснение.
    Друго обяснение, което съм получил, е, че част от загубата е генерирана вследствие необходимостта от това да се инвестира в нови пространства, които могат да бъдат използвани за целите на културата, но биха имали функционална свързаност с председателството – отговор, който, да кажем, бих могъл да приема наполовина, доколкото си спомням, че през 2016 г. имаше сериозни разногласия по повод кои пространства от НДК имат отношение към председателството и кои – нямат. Можем да говорим и в конкретика, примерно Клуба, „Перото“ и така нататък. Да предположим, че това са добри инвестиции, но аз не виждам пряката им функционалност, свързана с председателството.
    Имаше и други коментари, свързани с цени на стоки и услуги и всъщност ключовото беше, че на база на направените инвестиции, на база разходените средства, на база отварянето на нови пространства дружеството има потенциал в бъдещи периоди – коментираше се след 2017 г., което е малко странно предвид факта, че се предвиждаше в рамките на годината да тече ремонт, то да генерира допълнителни приходи от наем, които да компенсират загубите или дори дружеството да започне да формира печалба.
    Очевидно на база проведените разговори, не съм останал удовлетворен, затова няколко пъти, ако не ме лъже паметта – четири пъти в рамките на 2016 г., съм изискал от ръководството бизнесплан, и то не бизнес план изобщо, а бизнес план, който да предвижда мерки за финансово стабилизиране на дружеството. За съжаление, подобен бизнес план не ми беше предоставен. Това, което получих, са само въпросните устни пояснения.
    Предполагам, че това е достатъчно като интродукция. Както казах преди малко, съм на разположение да отговарям на каквито и въпроси да ми зададете, и на които, разбира се, мога да отговоря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, господин Вицепремиер.
    Госпожо Павлова, думата е Ваша.
    Малко има прекъсване на времето, но така или иначе госпожа Павлова ще ни запознае с всичко, което се е случвало по нейно време и с това, което всъщност тя е заварила.
    Заповядайте.
    МИНИСТЪР ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Добър ден!
    Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Като продължение от казаното от вицепремиера Дончев, за периода, в който бях принципал, едноличен представител на държавата в капитала на НДК, това е периодът от 10 май до 26 юни – месец и половина, в който отговарях за дружеството, като негов принципал, в този период за мен бяха изключително важни три категории въпроси, които аз и моят екип си поставихме, като спешни и приоритетни, да бъдат анализирани предвид наближаващото председателство. Сградата на НДК е избрана за основна сграда за Българското председателство.
    Направихме анализ на състоянието и на етапа, на който се намира ремонтът и ремонтните дейности, от една страна, и от друга страна, направихме анализ на финансовото състояние на дружеството и как то функционира.
    По тези два показателя установихме редица проблеми, несъответствия, в резултат на което изисках от изпълнителния директор и от Съвета на директорите да бъдат предприети незабавни действия за тяхното отстраняване.
    Започвам с първата група проблеми, които установихме. Първо, по отношение на самото търговско дружество, както и вицепремиерът Дончев каза, виждаме трайна тенденция на загуби и в отчетите на дружеството. Както за 2015 г. дружеството е с неодобрен финансов отчет, така и за 2016 г. дружеството е по отчет на независим одитор, който е с квалифицирано мнение – „липса на достатъчно увереност“, цитирам, в отчета пише, за финансовото управление на дружеството.
    Също така изисках информация от Съвета на директорите. С нееднократно напомняне беше ми представена, че за първото 5-месечие на тази година вече натрупаната загуба беше над 3 млн.лв. към днешна дата, като финансово състояние на дружеството.
    Това, което изисках, аналогично на казаното от господин Дончев, актуалния бизнес план на дружеството, изисках актуалния инвестиционен план на дружеството, оздравителния план на дружеството, както и Правилата на работа на Съвета на директорите, Правилата за възлагане на обществени поръчки и Правилата за финансово управление и контрол и Правилата за разплащания. До датата, до която бях принципал на дружеството, такива правила, такива документи не ми бяха представени. От двама от другите членове на Съвета на директорите, извън изпълнителния директор, също беше установена липсата на такива – такива не бяха предоставени на новите членове на Съвета на директорите. Така че заключението е, че такива правила не само не съществуват, не бяха съставени и в рамките на периода, в който бях принципал, не бяха предприети действия за тяхното изработване.
    Вторият пакет с проблеми, който мога на идентифицирам, освен липсата на тези правила, беше по отношение на самите обществени поръчки. За изпълнение на дейностите, свързани с привеждане на сградата да отговаря на изискванията за подготовка и провеждане на Българското председателство, в резултат на предоставените целево увеличения на капитала по време на мандата на предишното правителство на НДК, са проведени три обществени поръчки. Както тогава по време на тяхното провеждане, така и до ден-днешен не получих от изпълнителния директор правила за провеждане на обществени поръчки и график за провеждане на обществени поръчки. Изисках същите да ми бъдат предоставени и до 26 юни 2017 г. такива не ми бяха предоставени. Дружеството не разполага с правила за провеждане на обществени поръчки.
    Въз основа на тези липси, тези проблеми, които установих, инициирах четири проверки – за три от тях сега ще спомена.
    Инициирах проверка с доклад до министър-председателя от Главния инспекторат и със заповед на министър-председателя Главният инспекторат влезе на проверка на дружеството за неговото състояние, неговите дейности, предвид липсващите отчети.
    Поради липса на правилата и проблемите, които установих в другите дейности, през министъра на финансите предложих инициирането и съответно такова беше подкрепено от министъра на финансите на Агенцията за държавна и финансова инспекция да направи такава проверка. Двете проверки са възложени, едната – от министър-председателя, другата – от Агенцията за финансова инспекция. До края на месец юли очакваме резултатите от тези проверки.
    Отделно от това, като принципал на дружеството, но предвид, че току-що беше създадено Министерството, на което съм министър, нямах на разположение вътрешен одит на Министерството, затова се възползвах от дадената ми възможност да наема външна одиторска фирма, която да извърши одит на дружеството, за да мога да имам ясната равносметка какво е негово финансово състояние, от една страна, и, от друга страна, по отношение на законосъобразността на сключените договори и предвидените за сключване анекси към тези договори, така както те бяха ми предложени.
    В резултат на това получих предварителен доклад, който беше и част от мотивите ми за предложението ми за освобождаването на господин Боршош, като изпълнителен директор. Вече разполагаме и с окончателен доклад от външната одиторска фирма, който е на разположение на Комисията. Ако прецените за необходимо да Ви бъде предоставен, аз съм на разположение и може да бъде предоставен.
    Докладът включва два компонента, както казах. По отношение на финансовото състояние на дружеството, докладът не завършва със заключение и констатации, поради това че дружеството не предостави необходимите на одиторите документи, въпреки нееднократното изискване от тяхна страна. Те не можаха да завършат одита в срок, поради отказ от страна на НДК да бъдат предоставени документите, обект на одита и на одитната задача.
    По отношение на втората част на одитната задача, това беше одит на проведените и възложени три обществени поръчки: обществена поръчка за избор на изпълнител на строително проектиране и строително монтажни дейности, избор на изпълнител на доставчик на оборудване за техника конгресно-конферентна техника за озвучаване и преводи и третата обществена поръчка е за извършване на надзор за извършените строително-монтажни работи.
    Тези три поръчки бяха обект на одита. Той беше извършен в пълнота и одитът завърши с констатации. Констатациите ще ги видите, да не ги повтарям всички. Най-общо констатациите съдържат в резюме заключения, касаещи трите проведени обществени поръчки, а именно нарушения в процедурата по провеждане и на трите обществени поръчки, незаконосъобразни действия, съответно на дружеството, от гледна точка не само на проведените обществени поръчки, но и договорите и на обхвата и обема на поръчката по време на процедурата по избор на изпълнител. Това е заключението на доклада по проведените вече поръчки.
    В резултат на констатациите, така както го предвижда законът, окончателният доклад на външния независим одитор беше изпратен от мен на Агенцията за държавна финансова инспекция, която съгласно закона има правомощия да го прегледа и ако препотвърди тези констатации, може да предприеме действия съгласно закона за санкциониране или последващи действия такива, каквито предвижда Закона за Държавната финансова инспекция.
    По отношение вече на самите изпълнители, въпреки че имаме съмнения за незаконосъобразно сключване на договорите, факт е, че договорите са сключени и договорите са в процес на изпълнение. За нас беше изключително важно те да се изпълняват в срок качествено, така че да може до края на годината те да бъдат завършени успешно и сградата да бъде приведена в съответствие с изискванията за провеждане на председателството.
    От тази гледна точка също констатирахме редица проблеми, за които адресирах неведнъж в поредица от кореспонденции искания към изпълнителния директор на НДК в качеството му на възложител на тези обществени поръчки да предприеме необходимите законосъобразни действия по това изпълнението на дейностите да влезе съответно не само в законовите параметри, а и в график.
    Започвам по трите договора подред.
    Първо, по отношение на договорите за ремонт за проектиране и ремонт на части от сградата на НДК.
    По отношение на договора за проектиране и ремонт на сградата, установихме закъснение в планирания график. Първоначално по договор графикът за изпълнение на строително-монтажните работи трябваше да бъде в края на месец септември. Още при приемо-предаването на документацията и отчетите за работата, откакто встъпих в длъжност, беше констатирано, че има закъснение и тогава, към онзи момент, то беше от един месец, а именно срокът, предложен от изпълнителя и приет от възложителя НДК, беше строително-монтажните дейности да завършат в края на месец октомври. Освен установеното закъснение в строително-монтажните работи установихме четири притеснителни факта.
    Първият беше, че седем месеца след сключване на договора за проектиране и строителство, както и към крайния ден – 26 юни, до който бях принципал, съответният проект, защото договорът е за проектиране и строителство, го няма; не е налице или не беше налице, одобрен работен проект като завършено проектиране по отношение на необходимите ремонтни дейности. Освен неодобреният и невнесен за одобрение – нито към НДК като възложител, нито към Дирекцията по архитектура при Столична община, искане за разрешение за строеж за тези части от договора, които касаят такова. Тук трябва да отбележа, че предвидените дейности в договора за строително-монтажните дейности касаят две категории дейности – дейности по текущ ремонт, за които не се изисква разрешение за строеж. За тях е достатъчно наличието на проект и неговото възлагане в обем и обхват, а за част от дейностите, които са дейности от категория четвърта, за които се изисква разрешение за строеж, съответно в изпълнение на Закона за устройство на територията, такива поне до датата, до която аз бях принципал, не бяха подпечатани от проектанта, не бяха предоставени нито на възложителя, нито бяха входирани в Столична община за издаване на разрешение за строеж.
    За целта това, което казвам аз, не е лична моя констатация, инициирах проверка през министъра на регионалното развитие и помолих ДНСК да влезе на тази проверка. Тези констатации, които представям пред Вас на Вашето внимание, са в резултат на проверката на ДНСК. Копия от доклада на тази проверка също е на разположение на Комисията. Така че това е по отношение на строежа като такъв. Строежът няма нито одобрен работен проект, нито окончателно възлагане на всички дейности, които да бъдат извършени от избрания за целта изпълнител.
    Освен липсата на проект и липсата на работен проект, по който да се изпълняват дейностите и разрешения за строеж, извършваният текущ ремонт, за който, пак повтарям, не се изисква разрешение за строеж, не се изисква работен проект, бяха извършвани седем месеца без наличие на инвеститорски екип. В екипа на НДК като такъв нямаше назначен екип, който да осъществява инвеститорския контрол от името на възложителя, който да следи извършваните от строителя дейности по текущ ремонт на сградата, които е необходимо да бъдат извършвани, за да могат да бъдат приети и разгледани съответно сертифицираните, декларираните от изпълнителя към възложителя разходи. Поне към датата, до която бях аз принципал, не са извършвани разплащания по извършените строително-монтажни дейности, това също мога да потвърдя.
    НДК е заплатил аванса по договора, но по изпълнените дейности за текущ ремонт не е направен преглед и не е извършено нито едно плащане или поне не беше извършено нито едно плащане към датата, към която мога да имам наблюдение по изпълнение на дейностите. Това е най-общо по самия инвестиционен процес и това, което установихме от гледна точка на инвестиционния процес и устройство на територията.
    Също така по отношение на задължителния и изискуем по Закона за устройство на територията строителен надзор, същият беше сключен едва на 5 май малко преди поемането ми на функцията. Дотогава поради обжалване нямаше избран строителен надзор, така че без инвеститорски екип и без строителен надзор са извършвани дейностите по ремонта. Те са били наблюдавани само от екипа на НДК, от служители на НДК, но затова – може да има, но поне аз не разполагам със заповед на изпълнителния директор кой е екипът, който следи конкретно изпълнението на дейностите по текущ ремонт.
    Също така установих, тъй като, пак казвам, за мен беше изключително важно да видим графика за изпълнение освен одобрения обхват, по който възложителят да одобри извършените от съответния изпълнител строително-монтажни работи, не получих предоставен, обобщен и утвърден такъв от възложителя, въпреки нееднократно изискване от мен, на линеен график за това как ще се изпълняват строително-монтажните работи, той да бъде синхронизиран с втория договор, а именно за доставка, инсталиране и монтиране на конгресно-конферентна техника в залите, също като синхрон между дейностите и как тези два договора за строителство и монтаж на техника всъщност ще се съчетаят с продължаващата и към момента в НДК културна програма и се използват помещенията и през помещенията, в които се извършват строително-монтажни работи, преминават гости и зрители на тази дейност. Такъв обобщен линеен график, въпреки нееднократното ми изискване, също не ми беше предоставен в рамките на периода, в който наблюдавах изпълнението на дружеството. Това е по първия договор за строително-монтажни работи.
    По отношение на втория договор за техниката, която е озвучителна конгресно-конферентна техника, по сключения договор, видяхме, там няма закъснение. Мога да потвърдя, че договорът се изпълнява в срок, качествено и няма закъснение в изпълнението на дейностите по договора за конгресно-конферентна техника, но за този договор, както и за предния договор, през месец март и април изпълнителният директор е инициирал процедура за анексирането на тези договори – от една страна, искане на допълнителни средства, които са през Междуведомствената група до съответно ресорния към онзи момент вицепремиер, и, от друга страна, изпълнителният директор на НДК има започнала процедура по анексиране на двата договора, за тяхното увеличение на стойността и за възлагане на допълнителни дейности до 50% от стойността на всеки от двата договора. Едните са строително-монтажни дейности, другите са допълнителна техника и апаратура. По отношение на втория договор – за монтаж и оборудване, за допълнителна техника за изграждане на пресцентър за председателството.
    Тук използвам случая да направя едно уточнение, защото имаше написано включително и в медиите, че имаме разнопосочно третиране – дали е забравен, или не е забравен пресцентърът, държа да отбележа две неща. В договора за строително-монтажни дейности и ремонт на НДК е предвиден ремонт на помещението, в което ще се помещава пресцентъра и ремонт на помещението, в което ще работят екипите на международния пресцентър и на медиите. Но не е предвидено нито в договора за строително-монтажните работи, нито в основния договор с „Динакорд“, нито в договора с „Галчев Инженеринг“ да бъде закупено необходимото оборудване за този пресцентър, за да не бъде една гола, макар и ремонтирана, стая.
    Затова изисканите допълнителни средства в размер на 1,8 млн. лв., които бяха поискани за допълнителното анексиране за дейности за пресцентъра, са нова дейност и като апаратура, непредвидена до настоящия момент – до момента, когато тя беше изискана и чрез увеличение на капитала предоставена на НДК.
    По отношение на договора за надзор, както казах, той е сключен едва на 5 май, така че договорът е сключен и е в процес на изпълнение. Там също към настоящия момент не установихме проблеми и не установихме нарушения.
    Така че това са трите договора, по които се работи. В резултат, както казах, още по време на служебния кабинет Междуведомствената група е разгледала тези три компонента – компонент за допълнителни средства и допълнително увеличаване на капитала. Компонент 1 е искане за увеличаване до 50% на договора за проектиране и строителство и го е приел предишният екип. До 50% – увеличаване на договора за доставка и монтаж на конгресно-конферентна техника, разгледан, приет и потвърден. Приет и потвърден в пълнота и от нашия екип – от съвместния доклад между министъра на финансите и мен.
    И третото е допълнителен договор чрез възлагане на нова обществена поръчка за така наречената „Единна глобална система за сигурност“ предвид повишените изисквания в сигурността и изисквания за видеонаблюдение, камери, системи за контрол на достъпа. В резултат на работата на Междуведомствената група и компетентните органи на МВР, НСО и другите служби и ДАНС е идентифицирана необходимостта от изграждането на допълнителна цялостна единна система за сигурност. Тя също беше приета, потвърдена и с решението за увеличение на капитала на дружеството беше приета.
    Това, което не беше прието в пълнота, е увеличението и анексирането на договора за проектиране и строителство. Това наше решение и предложение до Министерския съвет от министъра на финансите и от мен за неудовлетворяване в пълнота на исканото увеличение от НДК, от изпълнителния директор на НДК, се базира на официално становище на Агенцията за обществени поръчки. Тя в свое писмо изразява становище, че не всички предложени дейности, които да бъдат обхват на анекса към договора с „Галчев Инженеринг“, отговарят на дефиницията „непредвидени обстоятелства“ по Закона за обществените поръчки и не могат да бъдат част от обхвата на новото анексиране. Затова стойността на анекса към „Галчев Инженеринг“, предложена от изпълнителния директор на НДК, не беше удовлетворена в пълнота.
    В резултат на това, в резултат на поисканите първоначално по време на служебния кабинет 34 млн.лв., по време вече на нашето правителство – 36 млн.лв., от изпълнителния директор не бяха удовлетворени в пълнота. Бяха удовлетворени само 28 млн.лв. от поисканите 36 млн.лв.
    С това увеличение от 28 млн. лв. ние всъщност увеличихме капитала в няколко направления. Със 7 милиона увеличихме разликата, която беше недофинансирана от първото увеличение на капитала, признати и потвърдени.
    Одобрихме исканата сума за Единната глобална система за сигурност за нова обществена поръчка.
    Удовлетворихме исканата сума за договор за монтаж на оборудване, която касае пресцентъра, но не удовлетворихме в пълнота исканата сума, както казах, за строителство поради становището на Агенцията за обществени поръчки.
    Както и вицепремиерът Дончева каза, в предишното искане не са удовлетворени също исканите допълнителни средства за увеличаване на капитала, касаещи ремонтите на зала „Азарян“, на „Перото“ и други съпътстващи дейности, които не касаят ремонта, не касаят сградата за председателството и не касаят темата с председателството.
    Това е в резюме. Всичко това са моите аргументи и моите мотиви, с които като едноличен представител и принципал прецених, тъй като изпълнителният директор отказа да ми предостави документите, информацията, данните въпреки нееднократно изисквани писмено от мен, законосъобразно, спешно подписване на необходимите възлагания, работни проекти, възлагане на дейностите, ускоряване по приемане на линеен график, ускоряване на дейностите по ремонт, ускоряване на дейностите за законосъобразно анексиране на договорите.
    За всичко това изпълнителният директор или не отговаряше на писмата ми, или отговаряше в хипотезата „след като ми одобрите, определете ми Вие обхвата и тогава ще анексирам договора“ – в резюме, ако мога да перифразирам писмото. Това е ангажимент на ръководството на НДК като възложител. Това са моите мотиви, с които поради отказ да изпълнява своите задължения като изпълнителен директор, поради отказ да изпълнява в срок разпорежданията и поради значителен риск да се забави довършването на ремонта – нещо потвърдено с писма официални до мен от избрания изпълнител на НДК „Галчев Инженеринг“, имам нееднократна кореспонденция, последната е от последните дни, докато бяха принципал, в която ми е заявено, че няма възложен обхват, няма одобрен проект и няма разплащания. Нито едно разплащане не е извършено към изпълнителя. Изпълнителят ме уведоми за пореден път, че има риск да не може да си свърши работата.
    Това е състоянието, което заварих. Това са мотивите, поради отказа съответно на изпълнителния директор да си изпълнява функциите, предложих и съответно предприех действия за неговото освобождаване. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря Ви, госпожо Павлова, за изчерпателната информация.
    Колеги, за да завършим с информацията, която очакваме да чуем, давам думата на министър Банов, за да ни каже към момента какво е фактическото състояние в НДК.
    Заповядайте, министър Банов.
    МИНИСТЪР БОИЛ БАНОВ: Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Моята работа в НДК към момента много ясно е обозначена в два аспекта. Единият е да приведа сградата във вид, качествено и по законосъобразен начин в готовност да приеме голямото предизвикателство – председателството.
    Второто нещо е в краткосрочен и дългосрочен план да подсигуря добрите тенденции, продължаване категорично на работата на Двореца като културен, но и в много голям аспект, вече след ремонта, и конгресен център.
    Тези две неща ще бъдат направени качествено и в срок. На база на моите осем дни мога да кажа това. Готов съм да отговарям на въпроси.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, господин Банов.
    Ще Ви дам думата, но първо искам, колеги, да Ви предложа с оглед деловото протичане на работата на Комисията да преминем към процедура по въпроси и отговори.
    С оглед на това обаче предлагам да направим общ цикъл с въпроси, след което да дадем думата на министрите за отговорите, като започнем по парламентарни групи, така че всяка група да си зададе своите въпроси. Моля Ви да се ограничим в рамките на около минута-две, за да могат да отговорят на повече въпроси. Ако се наложи, ще направим доуточняващи въпроси.
    Ако не възразявате, предлагам да започнем с въпроси от колегите от ГЕРБ, след това БСП, така както сме правили, съгласно Процедурните правила за работа, съгласно Правилника за организация и дейността на Народното събрание, черпейки опит от процедурата по блиц контрол.
    Тъй като аз съм председател на Комисията, се възползвам от правото си първа да задам своя въпрос. Вие преценете кой да отговори, може би министър Павлова.
    Тъй като в публичното пространство от известно време се тиражират откровени спекулации относно това едва ли не, че има опасност от отнемане на председателството на Съвета на Европейския съюз във връзка с ремонтните дейности в НДК, моля, госпожо Министър, да отговорите има ли такава опасност. Вие вчера се завърнахте от цикъл от срещи по върховете на Европейския съюз, по върховете на Европейската комисия. Има ли такава опасност за България? Това е първият ми въпрос.
    Нека да продължим с въпросите от останалите колеги. Моля да си записвате въпросите, след което ще дам думата за отговори.
    Колегите от ГЕРБ, кой желае да вземе думата?
    Първо, госпожа Аврамова.
    ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми господин вицепремиер, госпожи и господа министри! Моят въпрос е към министъра на културата господин Банов. Той е свързан, както каза и председателят на Комисията, с една спекулация по темата с ремонтните дейности, които текат в момента в Националния дворец на културата.
    Моят въпрос е: на какъв етап е, успяхте ли за тези осем дни да проверите на какъв етап е реализацията на ремонтните дейности? Ще завършат ли те в срок до края на годината, така че да нямаме никакъв проблем с председателството? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, госпожо Аврамова.
    Има ли други въпроси от ГЕРБ?
    Заповядайте, госпожо Саватева?
    ДИАНА САВАТЕВА: Моят въпрос е към вицепремиера господин Дончев.
    Господин Дончев, кое наложи промяната на принципала и бихте ли изложили мотивите си, че връщането на НДК под шапката на Културното министерство е по-продуктивният вариант? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Други въпроси?
    Моля това да е последният въпрос, за да не се натрупат много.
    Заповядайте, господин Биков.
    ТОМА БИКОВ: Аз имах въпрос към госпожа Златева, но поради нейната липса, ще го задам на господин Банов, понеже той отговаря в момента за НДК. Вярно ли е, че ден преди да сдаде поста си, госпожа Златева е освободила от отговорност стария борд на НДК, включително и господин Боршош?
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря за въпросите.
    От ГЕРБ нямат повече въпроси.
    От БСП – заповядайте, господин Гечев.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Благодаря Ви.
    Разбира се, освен въпроса, може да се направи съвсем малък коментар.
    Благодаря за информативния отговор на колегите, особено детайлен и информативен на госпожа Павлова. Но в тази връзка първата констатация е, че очевидно години наред в НДК има някакъв дерибей, който управлява. Вие казахте, и в комисиите, че и в момента се правят ремонти без законни договори, нали така, в нарушение на законодателството? (Реплика на министър Лиляна Павлова.)
    Въпросът ми е първо към колегата Дончев.
    Господин Дончев, виждате, че през 2015 г. това лице носи на държавата 9 млн. загуби. Какво става, защо го оставяте на работа? Аз не мога да разбера! Чакате 2016 г. Казвате, че искате бизнес план, няма план. Такъв няма и през 2017 г. при госпожа Павлова. Извинете, но кой е този министър, който ще държи някакъв директор на НДК, който няма бизнес план, не знае какво прави, освен че ни нанася загуби по 10 милиона годишно? Защо не го уволнихте? Каква е тази сила над него, която Ви спря да го уволните на втория час, та сега тук трябва да се събираме и да рискуваме страната за председателството си? Защо не го уволнихте незабавно този човек и той стои до 2017 г.?
    В тази връзка НДК беше прехвърлено под Ваше управление от господин Рашидов. Вярно ли е, според нас е вярно, че господин Рашидов е поискал финансова инспекция в НДК и те веднага му взеха НДК – докато е в командировка, го прехвърлихте от Министерския съвет при Вас?
    Моят въпрос е: какво стана с тази финансова проверка? Вие потвърдихте ли я, господин Дончев, или я заметохте? Вие поръчахте ли финансова проверка за НДК, след като господин Рашидов е поръчал проверка и му взеха НДК-то? Според нас, поради тази причина.
    След това, госпожа Павлова каза, че договорите са незаконосъобразни. По наше сведение нито един договор не е законосъобразен и ще видите в разговора – нито архитектурни разрешения, нито авторски права. И как ще се изпълняват, ми е въпросът? Вие казахте – сега се следи, и Вие сте следели как се изпълнява договора. Как ще се изпълняват договори, които Вие казахте, че са незаконосъобразни? Значи, те са незаконосъобразни, но българската държава наблюдава как се изпълняват, какви – незаконосъобразни договори? Странно!
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Проф. Гечев, извинявам се, само да уточним, госпожа Павлова не е казала – аз също слушах много внимателно, че няма незаконосъобразни сключени договори.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Не, записах си. Така каза. Записах си. Те са незаконосъобразни, защото те от никъде не са утвърдени. Няма програма за ремонт на НДК.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Има процедури, но не и договори.
    Довършете, моля.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Въпросът ми е първо към господин Дончев. Защо незабавно не уволни това лице, което носи по 10 милиона близо загуби на държавата – първа година, втора година, трета година, и се занимаваме с него през 2017 г.? Защо, каква е тази сила?
    И, второ, какво правим с тези договори? Има ли гаранция от екипа, че ние ще можем да си изпълним функциите. Тук всички сме народни представители и не се съмнявайте, че всички искаме да направим, така че да се представим достойно. Но нещата изглеждат скандално към момента. Така че, моля Ви да отговорите.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, проф. Гечев.
    Продължаваме с още въпроси от БСП, след това ще пристъпим към ДПС.
    Заповядайте, господин Бойчев.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Благодаря.
    Аз имам доста въпроси, ще бъдат и по-конкретни.
    От всичко, което изчетох по темата за НДК и подготовка за председателството, в мен се формира едно разбиране, че може би първоизточникът на причините да сме в тази ситуация в момента започна с възлагането на идейния проект за подготовка и адаптиране на тази сграда за нуждите на Българското председателство. Може би най-първият по време, който отговаря тук, е господин Дончев и затова първата част от въпросите ми ще бъдат към него.
    Струва ми се, че когато пристъпваме към такъв тип отговорна задача, каквато е Българското председателство и подготовката за него, поне аз си мисля, че би трябвало да има някаква междуведомствена група, която да събере всичко като информация и като необходимост за подготовка на председателството и на база на заданието то да бъде вече възложено на съответния проектантски екип да възложи съответния проект.
    Защо задавам този въпрос? Защото има изработен идеен проект, но за мен има няколко странни неща.
    Първо, мисля, че някъде март месец 2016 г. се сключва договорът. Не знам как е проведена обществената поръчка, но има само един участник. Странното е, че това е архитект, който има кантора ли, офисче в НДК.
    РЕПЛИКА: Приятелче!
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Аз ще помоля, госпожо Председател, тъй като имам информация, че на 30 май 2017 г. Камарата на архитектите в България, която е организацията на архитектите, на свое заседание налага именно на този архитект, който цитирам – архитект Любомир Станиславов, най-тежкото наказание, а именно „лишаване от пълна проектантска правоспособност“ за една година. Ще помоля да попитаме Камарата на архитектите на Република България дали това е така и ако е така, да ни бъде изискан този протокол с мотивите за него. Нали разбирате, че ние сега ще стигнем до другите неща, но за какво говорим? Човекът, на който ние възлагаме основната функция по подготовка, адаптиране и изработване на документите на сградата, не знам как е бил избран и каква е процедурата, но към момента се оказва, че професионалната гилдия, забележете, че решението е взето с пълно мнозинство...
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Той няма права.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: …от всички архитекти – 24 на нула.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Уволнен!
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Затова бих искал да проверя това така ли е? Нека да видим дали е така.
    Затова, господин Дончев, може би към Вас. Вижте какво твърди, господин Боршош. Той твърди, че в тази Междуведомствена група, която и Вие цитирате в началото, за която казахте, че лятото на 2016 г. приключва работа, тя казва, че за дейности и разходи, свързани за подготовка на сградата на председателството, са необходими 20 млн. 962 хил. лв. Съответно обаче след това се взима Решение на Министерски съвет – първото решение на Министерския съвет, което е за 17 млн. лв. От тук се получава един дефицит и аз искам да видя дали може да върнете лентата назад – каква е причината да се стигне до това положение, защото за мен поне е странно, че с решението Министерският съвет отпуска 17 млн.лв. целеви средства на НДК. Същевременно ръководството на НДК провежда първата голяма процедура за проектиране, преустройство и адаптация на сградата. Но, забележете, договорът, който се сключва в края на 2016 г., е за 19 млн. 859 хил. 997 лв.
    Ние предоставяме целево на НДК 17 млн.лв. с Решение на Министерския съвет. Още първата процедура, за която говорите, е за 19 млн. 859 хил.лв. Оттам вече няма смисъл да изреждам втората или третата, защото втората е за доставка, монтаж и въвеждане вече на тази конгресната, конферентна техника, която е за 3 млн. 700 хил.лв.
    Бих искал да видя защо тръгваме още от самото начало – първо, за мен проблемът е възлагането и обхватът на идейния проект; след това, първото решение на Министерския съвет по същество се оказа, че не покрива това, което е необходимо като разход. Или самото ръководство на НДК, провеждайки обществените поръчки, много странно при таван на финансирането ти сключваш договор и провеждаш обществена поръчка за по-голямо финансиране.
    Може би е един въпрос и към тримата. Между другото, една част от моите въпроси няма проблем да се изпратят на Деница Златева и тя да даде отговор.
    Бих искал да знам някой от Вас имал ли е информация, че целевите средства – сега господин Банов, Вие сте най-малко отговарящ, но имал ли е информация, че целевите средства, отпускани за подготовка на сградата на НДК за председателството, от тях са се харчили за други дейности?
    За да си обясним механизма, по който се е работило за подготовка на сградата, бих искал да разбера в различно време като принципал на самото НДК всичко това, което в момента ние проверяваме като възлагане на обществени поръчки, като разходи, които са правени. Някъде има ли практика и ако да, Вие съгласували ли сте го, като принципал? Дали има такава практика, питам? Примерно дали по надлежен ред принципалът на ведомството е бил информиран за тези дейности и е получавал писмено инструкции, съгласия, резолюции, одобрения и неободрения? Защото, знаете, че по различни неща има такъв тип практика. Затова питам за тези неща, които касаят председателството. Защото ако да, вече бих искал и ще поискаме да видим кои са…
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Господин Бойчев, ще Ви моля да се ориентирате към приключване.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Но аз задавам само конкретни въпроси, както виждате.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Да, но двете минути минаха! Така всеки може да говори много.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: След това – към госпожа Павлова. Аз разбрах, че четири проверки е направил Инспекторатът, АДФИ, Външен одит и дружеството. (Реплика.)
    Аз, конкретно, господин Биков! (Реплики на народния представител Тома Биков.) Виж, аз съм на комисия, която има обхват – поканили сме хора и ги питаме тези хора. Какво? Има проблем, не мога да питам ли?
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Господин Бойчев, господин Биков! Моля!
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Господин Биков, не мога да попитам ли?
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Господин Бойчев, ориентирайте се към приключване на последните Ви въпроси.
    Моля Ви, колеги, да спазваме добрия тон!
    Заповядайте.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Моля Ви, чакайте!
    Вижте сега! В момента, госпожо Председател, единствено аз питам съвсем конкретни неща и моята молба е и към Вас да помолим чрез Комисията да поискаме това, което не знам дали си записах правилно – това, което каза госпожа Павлова: Главен инспекторат на Министерския съвет, проверките.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Само да Ви прекъсна, извинявайте, господин Бойчев! Така или иначе, след приключване на днешното заседание за информация на всички колеги, абсолютно всички споменати факти и обстоятелства, одити, доклади, ще бъдат изискани от Комисията и ще бъдат предоставени на народните представители.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Добре тогава. Тъй като натежахме, приключвам с това. Тъй като разбрах, че госпожа Павлова е поискала много сериозна информация, виждам писмото до нея и до Боршош, бих искал да попитам – тя получила ли е обратна информация за извършените плащания по договор, за финансовото състояние на дружествата и разходваните средства целево за Председателството и въобще този линеен график за изпълнение на всички дейности дали е бил изпълнен.
    Последният ми въпрос към господин Банов е: в последния доклад, който ни изпратихте, в последното решение на Министерския съвет, се цитира, че към настоящия момент изпълнението на дейностите по договора е частично преустановено. Това го пише в доклада на госпожа министър Павлова и министър Горанов.
    Господин Банов, да кажете към момента каква е реалната картина наистина и какво се случва в НДК? С това, че няма инвеститорски надзор, 7 месеца по-късно избран, че има дейности, които пречат на изпълнителя да извършва работата, се забавя изпълнението въобще на всички дейности. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Господин Бойчев, благодаря Ви. Явно боравите с допълнително Ваша, вътрешна някаква информация. (Реплики.) Аз такава информация не съм изпращала поради простата причина, че аз самата нямам. Само за уточнение.
    Господин Костадинов, заповядайте.
    АТАНАС КОСТАДИНОВ: Благодаря Ви.
    Уважаеми колеги, мисля, че ние на предишното заседание се разбрахме за списък с документи, които да изискаме. Не смятам, че трябва след това заседание да ги изискваме на базата на това, което сме споменали тук. Ние вече имаме пълна яснота какво още искаме като документи и договори.
    До момента, трябва да знаете, господа министри и Вицепремиер, че не ни е предоставена надлежна информация за договори, за нещо по-обективно. Имаме две решения, които са за смяна принципала от Министерския съвет. Така че смятам, че за това сме се разбрали, колеги.
    Имам три бързи въпроса към всеки един от колегите. Знаете, че аз на предишното заседание изразих желанието да гледаме фазата на подготовка, фазата на имплементация или на изпълнение и на контрола като дейност.
    По отношение на подготовката, питам господин Дончев и госпожа Павлова, след като има възложен идеен проект, има ли срок да се изработи работният, техническият проект или ако имаме процедура по инженеринг, какъв е срокът за този работен проект в крайна сметка да бъде готов? В крайна сметка с какъв акт, на кой и как е открита строителна площадка? Има ли разрешителни за строеж, за да започне обектът, след като цялата тази нишка се губи? Това е първият ми въпрос.
    Вторият въпрос, който е по-скоро към господин Дончев, е следният: След като на 22 август 2016 г. 17 млн.лв. са били преведени по сметката на НДК, имате ли информация на 23 август дали са били преведени 482 хил. 615 лв. за тримесечна сметка за ток от НДК и дали суми, свързани със закъснение на изпълнение на договор от 10 октомври 2015 г. за така наречения театър „Азарян“ на стойност 2 млн.лв. също са били преведени от тези пари? Вие тогава, по решение на Министерския съвет, сте били принципал, преди госпожа Павлова. Смятам, че е редно да имате такава информация.
    Към господин Банов питането ми е следното: Дали сте запознати със структурата на приходите на НДК и задълженията, които генерира ежегодно? Ако приемем, че между 120 и 160 хил.лв. в зимните месеци до 250 хил.лв. са сметките за ток, около 460 – 500 хил.лв. месечно е фонд „Работна заплата“, много ясно се вижда, че структурата на приходите – по-малко от 10% са от тези наеми, които дава сградата, тези помещения, сами можете да си направите сметката, колеги, че от май 2016 г. до юни 2017 г. са точно 8 млн.лв. или тези 50%, с които Министерският съвет е увеличил сумата за вдигане на капитала със 17 млн.лв.
    Имате ли идея как оттук нататък, защото председателството вероятно ще мине и ще замине – дай Боже, да се представим добре, но имате ли някаква визия какво ще правим с това съоръжение? Тъй като както чухме и госпожа Павлова, очевидно има отказ от неговия мениджмънт да изпълнява елементарни мениджърски функции по отношение на планиране, задание, икономическа ефективност и така нататък.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря Ви, господин Костадинов.
    Колеги от БСП, много въпроси зададохте! Много кратък, ако е въпросът Ви, ще Ви дам думата. Много кратко, по същество! Не може всички!
    НИКОЛА ДИНКОВ: Имам два кратки въпроса към госпожа Павлова и господин Банов.
    Тъй като по доклада на Главна дирекция „Национален строителен контрол“ е ясно, че няма разрешение за строеж, няма одобрени проекти, но най-важното е, че има проекти, които не са съгласувани, както е примерът с Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита от населението“, а това съгласуване е едно от най-важните за проектите за НДК. Това като срокове ще окаже ли влияние и ще може ли да се спази този срок, който е удължен с един месец, а именно 30 октомври?
    Вторият въпрос е следният: В НДК по констатациите от проверката на Дирекция „Национален строителен контрол“ има извършени много текущи ремонти. Те сигурно се извършват по някаква документация, която е приел инвеститорът, но екип за инвеститорски контрол няма. Кой контролира изпълнението на текущите ремонти, влагането на материалите, сертифицирането на тези материали и какъв е отчетът за тях? Тъй като е ясно, че по проекта за текущи ремонти не се изисква разрешение от общинската администрация. Но все пак това е важен въпрос, тъй като в момента там се харчат средства. Констатацията, че няма екип за инвеститорски контрол – има ли назначено лице или хора от принципала, които извършват този контрол или няма? Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря Ви.
    Половин минута – ще Ви отнема думата, предупреждавам.
    ЛЮБОМИР БОНЕВ: Към министър Банов – към настоящия момент има ли изготвен и депозиран работен проект за издаване на разрешение за строеж?
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Припокриват се въпросите, доколкото виждам. Благодаря Ви.
    От Патриотите, заповядайте!
    МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми господин Вицепремиер, дами и господа министри! Аз имам въпрос към господин Банов, който както каза в началото на своето експозе, от 8 дни е принципал на НДК. Какво счита той, че ще промени в работата си с ръководството на НДК, защото пред всички нас даде оптимистично изречение, че няма проблеми, че ремонтът ще завърши до края на годината, за да се подготвим и да сме готови за председателството?
    Другото е към министър Павлова. Тя каза, че на строителя е заплатен само аванс за започване на строително-монтажните работи. От експозето й стана ясно, че не е спазен графикът. Има ли яснота извършените строително-монтажните работи над стойността на заплатения аванс ли са? Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много благодаря, госпожо Николова.
    Заповядайте!
    ЙОРДАН АПОСТОЛОВ: Добър ден, колеги!
    Доста се говори за липсата на строителни книжа и разрешения. Няма да се впускам в тази тема. Бих искал да помоля вицепремиера или уважаваните от нас министри или Вие, като председател на Комисията, да изискаме количествените сметки към идейния проект. Защото, за да бъде формирана някаква стойност, трябва да има първо съставени количествени сметки от оторизирано лице и тези количествени сметки да бъдат претворени впоследствие в количествено-стойностна такава с пълни анализи за печалба, доставено в склада, разходи и всичко, което се полага по закон.
    Другото, което е – в представените работни проекти, които и към този момент, се оказа, че не са заверени и нямат получено разрешение по тях, също към тях трябва да има представените ни количествени и количествено-стойностни сметки.
    Как ще гарантираме, че закритите видове работа към този момент, които се подписват с разписването на протокол-образец № 12, ще могат да бъдат установени след като инвеститорския контрол към този момент не е влязъл напълно в своята функция?
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря за въпроса.
    Ще бъдат изискани съответните документи, както вече обявих.
    Дойде ред за следващия кръг въпроси.
    Заповядайте.
    ВЕЛИСЛАВА КРЪСТЕВА: Госпожо Председател, слушам много внимателно порядъка на въпроси, който задават колегите. Сега трябва да си признаем всички с ръка на сърцето, че ние не сме инвеститорски контрол, нито сме технически такъв.
    Обаче искам да се обърна с един въпрос и към Вас, господа министри, и към колегите народни представители, включително и към журналистите, които проявяват особена чувствителност към темата „НДК“.
    Да си поговорим за „слона“ в стаята. Кой, кога и как успя да създаде внушението, че НДК е културен институт. Надявам се, че веднага ще можете да ми отговорите. Ако не, аз ще Ви помогна. Културните институти са формулирани от законодателя в Закона за закрила и развитие на културата. С този жокер се надявам, че чрез Google ще се справите всички, няма да продължа с цитати на закона.
    От тук насетне вторият ми въпрос към Вас, за да вървим наистина по същество, е къде са парите? Къде са парите? В коя сметка са внесени, след решението на Министерския съвет за увеличаване капитала на дружеството? И така насетне да проследим техния път, което, разбира се, не би трябвало да бъде Ваша задача, но Вие би трябвало да го възложите на този, който е представлявал държавата в Управителния съвет на дружеството НДК и съгласно Правилника за управление на дружествата, които са с изключително държавно участие, приет от Министерския съвет и съгласно Търговския закон впрочем, би трябвало да бъде защитаван този интерес.
    Ще си позволя, така, лирично отклонение. Буди недоумение фактът, че две години и не знам колко време един държавен чиновник си позволява да отказва или да наказва, или да поставя условия. За това трябва да си говорим. Това е националният интерес. Това е националният интерес! (Реплики.) И тъй като не става дума за мениджър, макар и млад мениджър, направил един добър бизнес…
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Моля за тишина, колеги!
    ВЕЛИСЛАВА КРЪСТЕВА: …инвестирал този добър бизнес в подкрепа за културата, което би било прекрасно впрочем, ако би бил неговият личен такъв, но тук имаме един млад мениджър, който си позволява да прави каквото си иска с парите на данъкоплатеца. И тук вече спира да бъде смешно. Забавното свършва в този момент и е наша работа да установим как се стига до тази злоупотреба, смея да твърдя? Наистина да установим къде е ресурсът и да помогнем на Вас така, щото България да се избави от репутационния риск по отношение на председателството. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много благодаря, госпожо Кръстева.
    Имате ли други въпроси от ДПС? Не.
    От „Воля“?
    Заповядайте.
    ДОРА ХРИСТОВА: Голяма част от моите въпроси бяха включени от преждеговорившите колеги.
    Аз искам да задам въпрос към министър Банов. То по-скоро не е въпрос, а искам да изискам справка, тъй като става въпрос за реализиране на големи загуби от НДК за период от 3 години в размер на 21 млн.лв.
    Нашата комисия е за контрола на предоставените средства за подготовка на Европредседателството, но е ясно, че тези пари, тъй като е ясно, а и госпожа Павлова каза, че е установила, че не са направени никакви плащания по договорите. (Реплика на министър Лиляна Павлова.)
    Така че наистина възниква въпросът: къде са тези пари? Най-вероятно една част от тях са свързани и с покриване на загубите на НДК, както излезе в медиите, че са давани много средства за реклама.
    В тази връзка изисквам да бъдат предоставени справки на Комисията, като първата е за сключените договори за наем за периода от 2014 г. до момента, като тя да съдържа информация за контрагентите, за стойностите на договорите, за падежа на плащанията, дали са изплатени към момента? За тези наематели, които не са плащали, какви санкции са предприети и какви неустойки са платени?
    Тъй като колегите споменаха за справки за финансовите показатели, за разходване на разходите, за приходите – аз няма да се повтарям, вторият въпрос, който не бе обхванат от тях, е също да се даде информация и да се изготви справка, тъй като един от съществените приходи в Двореца, са приходите от продажбата на билети за събитията, които се провеждат там.
    Моля да ни бъде предоставена информация за фирмите, които се занимават с продажбата на билети за провежданите събития.
    Също така не знам дали са включени към документите, които да бъдат предоставени. Това са годишните финансови отчети за 2015 г. и 2016 г., тъй като всички разбрахме, че те не са публикувани, тъй като не са заверени или са заверени с резерви.
    Към господин Дончев имам един въпрос. Той каза, че за 2015 г. загубата на НДК е била 9,3 млн.лв., за 2016 г. загубата е 8,5 млн.лв.
    Вие сте казали, че в тази връзка сте искали четири пъти от изпълнителния директор бизнес план за излизане от тази ситуация и той не Ви е предоставил. На мен ми е много странно, защото ние идваме от реалния бизнес и ако в една частна фирма това се случи, не една година, а може би след първия месец изпълнителният директор ще бъде уволнен. Вие като собственик на държавните средства какви мерки сте предприели за тази една година? Само сте си ги искали, той не Ви ги е давал и нещата са стигнали до там!
    Също, към госпожа Павлова – в медиите излезе информация и изказване на господин Боршош, че е имало натиск за обществени поръчки спрямо него. Можете ли да кажете за какво става въпрос и изобщо имало ли е такъв натиск?
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много Ви благодаря за въпросите, така че с внимание, колеги, очакваме отговорите от нашите гости. Както те се разберат.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Уважаема госпожо Председател, ако трябва да предоставим прецизен и детайлен отговор на всеки от въпросите, се притеснявам, че няма да се вместим във времето, ако има изобщо време. Ще се опитам да бъда максимално изчерпателен и максимално стегнат. Запазвам си правото, ако на някой въпрос не съм успял да отговоря, да допълня отговора си.
    Защо е сменен принципалът? Не знам за коя от смените става дума. Ако говорите, защото от 2015 г. досега, той е сменян няколко пъти.
    ДОРА ХРИСТОВА: За последната.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: За последната не коментирам, за първата – в интерес на истината е по-удобно да питате Вашия колега господин Рашидов за историческа справка. Доколкото си спомням, без да влизам в ролята на негов говорител, той твърдеше, че е работел трудно с предишното ръководство. Не че аз съм работил лесно! А за последната смяна е отделен въпрос.
    Ако ме питате принципно къде е мястото на НДК, принципно мястото на НДК е в Министерството на културата. Изключение би могло да бъде направено за целите на председателството, където е основното фасилити, основното пространство, което се използва за целите на председателството.
    По отношение на моето отношение към ръководството или как беше въпросът – защо съм го оставил или защо не съм го подменил. Няма да запознавам с всички анализи и съображения, които съм имал. За решението да не предложа отстраняване и да оставя ръководството нося своята отговорност. Съобразявал съм се с всички нюанси, като започнем от това какво прави дружеството, в какъв момент се намира, как стои публично, разбира се, и с финансовите резултати.
    Относно критерия, че дружеството е на загуба, за съжаление, уважаеми дами и господа, това не единственото държавно дружество, което е на загуба. Ако следваме този критерий, има дружества, включително и в сферата на енергетиката, ние трябва да им сменяме ръководството всяка година.
    Но тук проблемът до голяма степен – госпожа Кръстева направи една фина артистична провокация, тя беше права, проблемът е структурен. НДК в момента се държи до голяма степен като доставчик на културна продукция, не като държавно дружество, което трябва да се самоиздържа или да формира дори печалби от предоставянето на активите си на сградата под наема. Оттам идва конфликтът, той е структурен. Опитът на ръководството – амбициозен, е той да бъде доставчик на културна продукция. Структурният проблем идва от там.
    ВЕЛИСЛАВА КРЪСТЕВА: Моля за реплика, госпожо Председател.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: В най-добрия смисъл на думата.
    ВЕЛИСЛАВА КРЪСТЕВА: Аз също с изключително добро чувство.
    Ако би искал един човек, хайде – няма за шести път да казвам „млад мениджър“ – да прави културна продукция, то има към Министерството на културата достатъчно начини да го върши. Това беше смисълът на моя коментар. Защото не е вменено в неговите задължения да реализира политики в сферата на културата, които реализира Министерството на културата. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Госпожо Кръстева, не си позволих да Ви направя забележка. Надявам се да не създаваме лоши практики.
    Извинявайте, господин Вицепремиер.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Въпреки процедурното нарушение, всъщност казахме близо едно и също. До голяма степен проблемът не е персонален, а структурен. Той е въпрос на визия какво трябва да представлява НДК и как трябва да се държи на пазара – дали като държавно дружество, което се самоиздържа от отдаване на площи от наем или други, свързани с тях услуги, или трябва да бъде доставчик на културна продукция.
    Ако аз съм имал колебание как да постъпя, е било на база неразрешения за мен този структурен конфликт – как трябва да бъдат нещата. Защото загубата е проблем, в същото време мога да Ви покажа вероятно десетки, ако не и повече възторжени писма – не знам дали спонтанно или организирано са писани, до мен от редица творчески кръгове, които със задоволство коментираха всичко, което се случва там.
    Ако аз имам вина, макар да не съм отговарял пряко за културата, е, че не съм предложил и намерил разрешение на този структурен конфликт или проблем, съществувал преди това, а вероятно ще съществува и след това, ако не се намери адекватно и принципно решение какво ще бъде НДК. То ще отдава площи под наем или ще бъде доставчик на културна продукция.
    По отношение на поръчката за изработване на идеен проект – въпросът на господин Бойчев, аз нямам навика да се меся и питам държавните дружества кой каква поръчка е провел, най-малкото да му давам инструкция кой кого да избере, когато провежда обществена поръчка. Не си спомням детайли около тази поръчка, но в контекста на това, че дружеството получавало от мен и от колегите впоследствие цялата необходима подкрепа, ама наистина цялата. Много рядко, за съжаление, един политически ръководител може да се отдаде дотолкова на едно дружество да оказва помощ – преглеждане на документация, стари проекти, Междуведомствена група, организиране на всички ведомства да работят, да помагат. Добре знаете, че много трудно по отношение на всички останали дружества някой може да окаже подобно съдействие.
    Имали сме не един и два принципни спора. Първо спорът за средствата, които трябва да се отделят, като моето виждане е, че председателството трябва да протече по най-добрия начин, но съм бил винаги против излишното разходване на средства. Аз наблюдавам какво правят и в другите страни. Там бих казал, че следват един разумен подход на ръба на скромността. Разбира се, никой няма желание държавата да ни осигури адекватен сграден фонд за посрещането на всички мероприятия, на всички свръхразходи съм гледал с лошо око. От там идваше и спорът за обхвата – кои части от НДК трябва да бъдат ремонтирани за целите на председателството. Неслучайно споменах, че моето виждане беше, че ние трябва да търсим синергията – това, което се ремонтира за целите на председателството, да има адекватен сценарий да може да бъде ползвано и след това. Председателството е кратко. Ако държавата налива милиони в това, тя трябва да е убедена, че то ще генерира приходи в бъдеще. Такава е била винаги гледната ми точка.
    Колкото до отношенията със Съюза на архитектите, неслучайно те бяха представени в Междуведомствената работна група и не си спомням тогава подобна тема да е стояла. Имахме кореспонденция, беше, доколкото си спомням, с авторските права. Имаше писмо от нас. За съжаление, въпреки че паметта ми е услужлива, това не е единственото ведомство, към което съм имал отговорност, но си мисля, че отговор от тях не получихме, поне в рамките на периода, за който съм отговарял за дружеството.
    По въпроса защо се е пристъпило към сключване на договор на по-висока стойност, отколкото е била целевата субсидия за увеличаване на капитала, от Министерския съвет, само уточнявам, че си е оперативен ангажимент на ръководството да прецени какво ремонтира и ако то може да осигури средства, то може да сключи договор и за 30 млн.лв. Това предвид финансовото състояние му не би било особено разумно.
    От гледна точка на въпроси, свързани с разрешителни за строеж и други детайли от сферата на строителството, неслучайно колегата Павлова спомена, че ремонтът е разделен на две части. Едната е със статут на текущ ремонт, другата има инвестиционен характер, където има и проектна документация.
    Вероятно е отразено в част от кореспонденцията, но си спомням на ниво разговори и коментари, че в есента на 2016 г. се започна с тези дейности, които съставляват текущ ремонт. Както добре знаете, по отношение на тях изискванията са много по-либерални, най-малкото няма изисквания за разрешително за строеж.
    По отношение на големия въпрос – къде са парите, това е много хубав въпрос. Искрено се надявам парите да са вложени в строителни материали и подобряване на състоянието на сградния фонд. Дали е така, за съжаление, от началото на разговора нито един път не беше споменато тече разследване на компетентните органи. Аз нито казвам на кого в рамките на дадена обществена поръчка да избере за изпълнител, нито издавам присъди дали някоя обществена поръчка е законосъобразна. Много е опасно един министър да има подобна претенция. Това го правят компетентните органи. Искрено се надявам, ако щете, репутационно за цялата страна, не само за НДК, да не бъдат открити нарушения. Искрено се надявам!
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря Ви, господин Дончев.
    Госпожо Павлова, заповядайте.
    МИНИСТЪР ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря.
    Първо искам по Вашия въпрос, госпожо Йорданова, ясно и категорично още веднъж да заявя, че изобщо категорично не стои въпросът за отнемането на Българското председателство. Такава процедура няма. Такава процедура не съществува. Такава тема не е поставяна. Аз лично това го квалифицирам в категорията „фалшиви новини“. На България няма и не може да й бъде отнето председателството. Единственото председателство, но то не е отнето, а отказано, е това на Обединеното кралство поради излизането му от Европа. Поради това България пое 6 месеца по-рано.
    Българското председателство не е НДК и неговият ремонт. България избра да бъде с Брюкселско базирано председателство. Това означава, че всички официални заседания на Европейския съвет, всички формални заседания на съветите на министрите и всички над 300 на брой работни групи ще заседават по време на Българското председателство или общо над 1500 заседания на брой ще бъдат провеждани в Брюксел, в Люксембург и когато участваме в Европейския парламент – в Страсбург.
    В България ще бъдат проведени една среща на високо ниво, 12 неформални срещи на министрите и около 30 заседания на високо ниво в рамките на така наречените министерски конференции и други, съпътстващи работни групи и подготвителни конференции, около 200 на брой.
    Така че темата с ремонта няма нищо общо с председателството и не трябва да го бъркаме, не трябва да правим внушения и сами да петним имиджа и образа на България, обединявайки или компрометирайки тази тема.
    Да, ремонтът на НДК е важен, държавата е дала значителен финансов ресурс. Затова следим с повишено внимание дали и как той се изразходва. Надяваме се, както и министър Банов ни увери, че ремонтът ще бъде наваксан и ще бъде извършен до края на м. декември, за да може от 1 януари, на 11 януари 2018 г. всъщност е официалното откриване на Българското председателство, след което започват поредицата срещи и заседания. Аз съм убедена, че министър Банов и екипът му ще направят всичко необходимо това да е факт, но то изобщо няма нищо общо с хипотезата за отнемане.
    По отношение въпроса за пороците в процедурата, съжалявам, че го няма проф. Гечев, но да уточня за господин Бойчев и за всички, които зададоха въпрос – това, което казах е, че одитът установи незаконосъобразни действия по време на провеждането на процедурата, които водят до пороци в процедурата. Това не означава обаче, че сключените договори не могат или не трябва да бъдат изпълнявани. Напротив, за пороците в процедурата, съгласно българската правна уредба, ще понесат отговорност, ако такава бъде установена от компетентните органи – тези, които са опорочили, ако са опорочили процедурата в резултат на тези съмнения за незаконосъобразни действия. Но договорите, като такива, са активни, те са влезли в сила, процедурите не са обжалвани, така че имаме законни договори като договори. А незаконосъобразните действия, ако има установени такива, определените лица могат да понесат санкция. Но имаме законно влезли в сила договори, те са в процес на изпълнение. А дали със закъснение или не, е въпрос на изпълнение, не е въпрос на тяхната законосъобразност.
    Нещо, специално за господин Гечев, който влиза. Още веднъж да потвърдя, уважаеми проф. Гечев, договорите не са незаконосъобразни. Договорите са законосъобразни от гледна точка на това, че не са обжалвани и са влезли в сила в изпълнение на Закона за задълженията и договорите, те са законни договори – имат своя изпълнител, своя възложител, своя срок и, разбира се, своите санкции при закъснение или неизпълнение. А ако има незаконосъобразни постановени действия, лицата, които са ги допуснали, могат да бъдат санкционирани от компетентните органи.
    По отношение на идейния проект как е възложен, аз не мога да кажа. Мога да кажа, че в резултат на работната група и утвърдения проект има обхват на обществена поръчка и количествено-стойностна сметка, неразделна част от договора с избрания изпълнител. Тя включва, както казах, текущ и основен ремонт.
    По отношение на частта „Проектиране“, архитект Станиславов е архитектът, който визирате. На него с решение на Камарата е предложено отнемането на правоспособността на 30 май. Това решение се обжалва от негова страна и то не е влязло в сила. И да влезе в сила, то влиза в сила занапред – няма ретроактивно действие. Така че изработените проекти по отделните части си имат проектант и са с отделна специфична правоспособност: по част ОВК, по част „Архитектурна“ и другите. Така че това няма и не би следвало да компрометира изпълнението, финализирането и одобрението на работния проект, за да могат да бъдат издадени необходимите разрешения за строеж по тези части, за които се изисква разрешение за строеж и все още не е издадено такова. А по частите, за които не се изисква, а се извършва текущ ремонт, за тях, съгласно договора, има обхват на количествено-стойностната сметка, по който се изпълняват.
    Да, към момента когато бях принципал на дружеството, вече имаше назначен един човек да изпълнява инвеститорски контрол. Но преди това не е имало екип, инвеститорски контрол от името на възложителя. Специално избрани служители на НДК са наблюдавали, контролирали под някаква форма – не знам каква, не получих официална и документална информация, как и каква, съответно извършването на дейностите.
    На въпроса за плащанията, има изплатено от НДК авансово плащане по договора за строително-монтажните работи, по договора за проектиране и строителство, има изцяло изплатен договор, има извършени плащания за монтаж на оборудването. Плащания по отношение на надзора, поне за времето, в което аз бях принципал, няма също извършване.
    По отношение на целево или нецелево изразходване на средствата, не мога да кажа, не получих тази информация. Тъй като тече проверка на Прокуратурата, мисля, че не е редно да коментираме данните, с които разполагаме или не разполагаме.
    От поисканите четири проверки, два от докладите са налице и ще Ви бъдат предоставени. Другите две проверки продължават, ще могат да бъдат предоставени след тяхното приключване.
    За частичното преустановяване, Вие цитирате доклада на министър Горанов и мой – нашият съвместен доклад, до Министерския съвет, да, имаме частично преустановяване на дейностите. Защото дейностите по текущ ремонт продължават и продължаваха по времето, в което бях принципал, но дейностите, свързани с основния ремонт, за които е необходим работен проект, какъвто не беше представен и одобрен и за които е необходимо разрешение за строеж, което не беше изискано и получено съответно от възложителя и от изпълнителя, са преустановени до одобряването на работния проект и до издаването, съгласно Закона за устройство на територията, на разрешение за строеж. Затова в нашия доклад пише, че са частично преустановени тези, за които се искат липсващите към онзи момент законови изисквания.
    По отношение на въпроса за контрола на влаганите материали, приемането на отчетите, количествено-стойностните сметки, както вече казах – да, количествено-стойностна сметка има за дейностите за текущ ремонт. За дейностите за работния проект, тъй като не е одобрен, те са само индикативни и те не се изпълняват, както вече потвърдих. Иначе има от страна на инвеститор и възложител НДК одобряване на влаганите материали, поне частично разполагаме с тази информация. Нямаме пълната картина, но се надяваме, че НДК ще може да я предостави в момента.
    Мисля, че това са всичките въпроси. Може би само на последния въпрос, който зададе госпожа Христова към мен, по времето, в което аз бях принципал, обществени поръчки не са провеждани. Натиск за обществени поръчки не е оказван от мен и няма как да бъде оказан, тъй като както вече споменах, договорите и обществените поръчки са проведени много преди аз да съм принципал на това дружество.
    Това, което изисквах от изпълнителния директор, е да си изпълнява функциите и задълженията и на директор, и на възложител и максимално бързо, спазвайки закона и спазвайки указанията на Агенцията за обществени поръчки, да пристъпи към сключване на необходимите анекси или провеждане – там, където е необходимо, на специфични процедури за избор на изпълнител. Но такива не са инициирани, не са предприети. Всъщност това беше моят проблем с изпълнителния директор. Изисквах да ми се отговаря на писмата, не ми се отговаряше на писмата. Изисквах да се пристъпи към одобряване на работния проект, анексиране на договорите, одобрение на обема и обхвата на работата и незабавното ускоряване на извършването на ремонтните дейности. Тъй като такова не беше предприето, въпреки че нееднократно съм се опитвала това да се случи, то доведе до моето решение. Това е в отговор на Вашия въпрос. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря, госпожо Павлова.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Госпожо Председател, моля за извинение. Пропуснах да отговоря на два въпроса, а не бих искал да се тълкува като бягство от отговор.
    Първият въпрос е по повод коментираната от господин Гечев финансова инспекция. Аз не съм чул от колегата Рашидов нещо подобно в многото разговори, които съм имал с него, за дружеството – състояние, стил и начин на управление.
    Между другото, министърът на културата не може да възлага финансова инспекция. Това се прави от министъра на финансите. Но не знам да има подобна кореспонденция между двамата.
    За периода, в който аз съм упражнявал правата на държавата, има възложена една финансова инспекция на база конкретен сигнал. Тя е завършила с констатации за относително маломерни суми, но те нямат връзка с ремонта.
    По отношение на въпроса дали на дата 23 август 2016 г. е платен ток – не съм сигурен, макар че си спомням, че следях относително регулярно плащанията на тока от дружеството, което, съгласете се, не е типично, по простата причина, че често имах въпроси в зала от представители на левицата, които ме питаха дали е платен токът на дружеството. По тази причина го следях.
    Но отвъд закачката. Когато предстоеше да се преведат средствата от Министерския съвет в дружеството, съвсем насериозно се обмисляше от моя страна, първо, създаването на специална сметка, която е за целите на ремонта.
    И, второ, дори обсъждахме с колегите от Министерството на финансите назначаването на финансов контрольор. За съжаление, няма подобна практика нито за едното, нито за другото, което не доведе до реализирането на едната или на другата мярка. Както казват колегите от Министерството на финансите, леко цинично е, „парите нямат панделка“, тоест как се управляват текущо финансите, от кой приходоизточник средствата за кой разход отиват, си е въпрос на оперативни ангажименти и отговорности на управлението на дружеството. Въпросът е на финала на отчетния период, ако са дадени 17 млн. лв. за строителство, да бъдат изхарчени 17 млн.лв. за строителство. Не по-малко, и не повече! Не за сметка на тези средства да бъде покрит друг разход. Но това може да се улови, простете за израза – когато сме на края на отчетен период, най-малкото когато е приключило строителството.
    Самият факт, че съм коментирал с колегите подобна мярка, е индикативен, освен ако изключите по принцип натуралната ми подозрителност. Аз съм подозрителен по природа.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря за уточнението, господин Дончев.
    Министър Банов, заповядайте.
    МИНИСТЪР БОИЛ БАНОВ: Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Трябва едно уточнение да направя. В никакъв случай не съм казал, че няма проблеми. Казал съм, че качествено в срок и законосъобразно ще бъде свършено всичко. И това го казвам най-отговорно. С проблеми или без!
    По въпроса за освобождаване от отговорност. Заместник министър-председател Деница Златева на 2 май, няколко дни преди да приключи работата на служебното правителство, освобождава от отговорност Мирослав Боршош и другите двама членове на управителния орган. Освобождава ги от отговорност за финансовата 2016 г. и приема отчета. Това е факт. Как ще го тълкувате, оставям на Вас.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Само едно уточнение. Не стана ясно кога се е случило това?
    МИНИСТЪР БОИЛ БАНОВ: На 2 май 2017 г., малко преди създаването на служебния кабинет.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: На 4-ти е правителството. Много благодаря за отговора. „Освобождава от отговорност“.
    МИНИСТЪР БОИЛ БАНОВ: Да. „Приема финансовия отчет и освобождава от отговорност изпълнителния директор и другите двама членове на управителния орган. Това е факт.
    Въпросите, които бяха към мен.
    Строително-монтажните работи до момента, изпълнено в рамките на 60%. За това, не за да се направя на интересен, казвам, че ще свърша обекта в срок, а защото имам съответните основания.
    Да, спрени са дейностите по трите неща, които трябва да се актуват и за които се иска разрешение за строеж. Ще се спази законът. Документите и проектите, между другото, са внесени в ДАГ и чакаме буквално в рамките на дни да се получи разрешение за строеж.
    Между другото, да обясня на всички какви са трите обекта. Трите обекта са: изграждане на една тоалетна, което е колосалната промяна в НДК и което касае разрешение за строеж. Другото е изграждане горе на кухня, за да могат да се хранят уважаемите гости. Има ОВИ-системи, които трябва да минат, които се подменят. Таван няма. Това са системите, те представляват по-малко от 5% от дейността на цялото СМР. В този смисъл тук няма драматизъм, но ние сме предприели необходимите действия. Вече са внесени в ДАГ проектите и очакваме да получим това разрешение, за да могат и тези дейности да стартират.
    Това, което каза и министър Павлова – да, отнето е разрешението, но има процедура, с която се жали това. Обжалва се и в този смисъл, докато не премине тази процедура, той е в права. Говоря за архитекта.
    Повечето въпроси бяха по отношение на това каква е реалността към момента. Мисля, че отговорих ясно. Ако трябва нещо да допълня, разбира се, ще ме попитате. Има в момента инвеститорски контрол. Да, той е от един човек. Да, аз съм сложил обаче борд, който е целият инвеститорски контрол. Вътре са само строителни инженери, това го обяснявах много ясно. Също и юристи. Моят борд е инвеститорски контрол – тежък. Имайте моите уверения, че почти денонощно, без събота и без неделя, проверяваме плочка по плочка, квадрат по квадрат какво се извършва, как се извършва, какви спецификации, на какви цени, какви допълнителни дейности.
    Между другото, длъжен съм да подчертая, и не го правя нито политически, в интерес на истината – разрешението за сключване на 50% допълнителни договори по СМР и по другия договор за техниката се прави отново по времето на Деница Златева. Четирите милиона разходи, които са не по СМР, а по други дейности, отново са по времето на Деница Златева – изготвено предложение от работна комисия да бъдат признати като част от строителните дейности. Това са фактите. Дали са съвпадения, случайно или не, но са факти.
    Наемите, които влизат в дружеството, в момента представляват 420 хил.лв. на месец. Заплатите са толкова – 460 хил.лв. Приблизително има паритет между наемите и заплатите. При тока положението е доста по-драматично, отколкото казахте. Там, особено в зимните месеци, надвишава 300 хил.лв. През лятото, сега и с тези строителни работи, е 200 хил.лв. Тоест дружеството при всички положения не може да кара само на наеми.
    По отношение бъдещето, ако приемем, че всичко ще бъде наред, а то ще бъде с приготвяне на сградата във вид, който да приема председателство – да приема културни прояви, да се приведе в един конгресен сериозен център, е въпрос на политика. Аз мога да защитя всеки тип политика – и това НДК да произвежда, и това да бъде сериозен конгресен център, и това да наема сериозни културни продукти. Всяка политика може да се защити. Въпросът е защо се прави, с какви пари, с какъв план? Всяка политика – тя не е нестандартна за такава многофункционална сграда, може да бъде защитена, стига наистина сериозно, с ясна визия и с ясен бизнес план да бъде защитено всяко едно действие. Защото в основата си – да, това е търговско дружество. Ако културните ни институти могат да си позволят да направят нещо, с което да привлекат нови публики, дори да носи финансова загуба с оглед политиките на Министерството на културата, да, търговското дружество трябва да обоснове защо прави едно или друго. Но то не е несвойствено, не му е забранено да прави това – да произвежда. Това трябва да стане много ясно. Той може, има право да заработи пари и да си направи някаква визия за културна програма, и негова включително. Аз затова казвам, че това обаче става под строг режим, под строг контрол. Би трябвало да става при ясна визия какви разходи се случват при производството на един културен продукт, какви приходи се очакват, с ясен бизнес план. Това е.
    Така че мога да кажа, имаше такива въпроси – със сигурност НДК ще продължи да изпълнява сериозни културни функции, дали в посока на по-голяма тежест на наем на сериозни културни продукти, или балансирана тежест и на собствен производствен наем, е въпрос на решение и ние ще го вземем много бързо. Няма да Ви държим дълго в напрежение. Бъдете сигурни!
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много благодаря, Министър Банов.
    Мисля, че достатъчно изчерпателни и детайлни отговори получихме.
    Ако искате по процедура, в рамките на минутка само за отношение, след което да пристъпим към следваща точка, ако има допълнителни въпроси. Но мисля, че нашите гости бяха достатъчно изчерпателни.
    Заповядайте.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Тъй като имаше един въпрос, зададен от мен, за да си изясня цялата технология на вземане на решение от изпълнителната власт относно подготовката на НДК за председателството, господин Банов цитира протокола, с който Деница Златева освобождава от отговорност. След това Вие цитирате, че едва ли не тя е дала съгласие 50% да бъдат допълнително разходвани средства за това.
    РЕПЛИКА: Факт!
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Да, както е факт, аз чета и Решението на Министерския съвет от 9 юни, където двамата Ваши колеги, министри, по същество предлагат това и това подписват. Аз не знам кой го е предложил, затова имах един въпрос: какво Вие като представители на държавата съгласувате и резолирате? Просто може би сте пропуснали, никой от Вас не ми каза. Това е важно с оглед търсене на цялата отговорност. И след това ако има такъв тип неща, бих искал те да бъдат предоставени на Комисията. Бих искал да бъде предоставено това, което се твърди, че е резолирано както от Деница Златева, така и от всички други като съгласуване, като одобрение на каквито и да е финансови разходи и плащания, свързани с председателството. Нека документите да бъдат предмет на работа на Комисията, за да стане факт това. Това ми е въпросът, за да може да изследваме.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Благодаря за уточняващия въпрос. Така или иначе както вече обявих, абсолютно цялата кореспонденция, касаеща фактите и обстоятелствата – предмет на нашето внимание, между търговското дружество НДК и неговите принципали ще бъде изискана по надлежния ред. Така че от момента на получаване чисто технически ще я получавате и Вие. Благодаря за което.
    Вицепремиерът Дончев.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Много кратка реакция, доколкото не съм сигурен, че това, което каза господин Бойчев, беше въпрос.
    Не съм сигурен в подтекста за технологията на резолирането, но не си спомням – естествено, подлежи на проверка да съм приемал годишен финансов отчет или да съм освобождавал от отговорност, но всичко, което е от интерес на Комисията като документация, кореспонденция, свързана с НДК, ще бъде предоставена.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много благодаря.
    Други мнения и становища, колеги?
    Проф. Гечев, заповядайте.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Аз се извинявам, че трябваше да изляза – това е личен въпрос, не искам да занимавам останалите, но аз станах дядо за втори път с една хубава внучка. (Оживление.)
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Честито, проф. Гечев. Браво! Добра новина! (Ръкопляскания.)
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Благодаря на колегата Дончев за отговора, аз се информирах. Разбира се, че не съм съгласен с част от него, то е нормално. Няма как някой да управлява две години, да ми носи по 10 млн.лв. загуба, обаче го харесват трима културтрегери. Дай Боже, всекиму! Но ще говорим по този въпрос по-нататък. Плюс това си има институции, които се занимават с тези неща.
    И към госпожа Павлова едно уточнение, тъй като тя е постъпила абсолютно правилно и е уволнила доста бързо този юнак. (Оживление.) Все пак ние не чухме защо след това се съгласихте да Ви го върнат този човек, след като Вие сама казахте, че той е… Сега да не го характеризирам, но примерно рисков за изпълнението на проекта. Нали, да кажем така! Вие защо се съгласихте да Ви го натресат пак този човек обратно? Благодаря Ви.
    МИНИСТЪР ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря на господин Гечев.
    Честито Ви внуче!
    Само да уточня. Решението на Министерския съвет по предложение на министър-председателя е за промяна на принципала, така че никой не ми е връщан. Аз като едноличен представител на държавата съм освободила (шум) господин Боршош. Това, че протоколът като едноличен собственик на капитала на НДК не придоби правни последици и не влезе в сила, тъй като вписването беше преустановено предвид промяната на принципала. А новият принципал също не върна господин Боршош, но това може би не е отговор, който трябва да дам аз. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Проф. Гечев, честито официално от цялата Комисия! Надявам се този красив факт да… (реплика на Румен Гечев) да даде повод Вие да бъдете малко по-щастлив и прецизен, както винаги.
    Колеги, ако няма допълнителни въпроси към нашите гости, има достатъчно работа – отнехме достатъчно време, да им благодарим за участието на днешното изслушване.
    Успешно председателство!
    Установихме, че няма риск да загубим председателството – нещо, което е изключително важно. Така че Ви благодаря за участието в днешната Комисия.

    По втора точка
    Разни.

    Следвайки пътната карта, която приехме още на първото заседание, предстои изслушване на Агенцията за държавна финансова инспекция. В момента те все още работят, както знаете, но поне да ни запознаят с това, което са установили към момента.
    Ще отправим покана за следващото заседание, което ще бъде отново във вторник, 18 юли 2017 г., от 14,00 ч. и към представители на ДАНС, Прокуратура, които също работят. Отсега обявявам заседанието, за да си направите своите графици.
    Относно документите, които ще изискаме приемам като критика към мен самата, че не съм ги изискала до момента, но прецених, че е по-добре да се запознаем от самите принципали с фактическото състояние на нещата, за да може допълнително да изискаме всичко, което нас ни интересува. Защото, вижда се, че в техните изложения излязоха и други факти и обстоятелства. Така че съвсем своевременно Вие ще получите всички документи, които ни интересуват, така че да можем да бъдем подготвени за следващото изслушване.
    Заповядайте, господин Бойчев.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Да, госпожо Председател.
    Госпожа Павлова каза, че има и предварителен и окончателен доклад. Аз си записвах, докато тя говореше.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Тези доклади също ще бъдат изискани.
    ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Искам да уточня, защото е добре да представим докладите, за да имаме реална картина не нещата. Днес изслушването беше полезно, но според мен основна част от истината, която търсим, от отговорите, които търсим, могат да бъдат дадени вече от оперативното ръководство. Така че предлагам ние да извикаме оперативното ръководство на НДК, като започнем – сега вече забравих името на този, който е директор в момента, на господин Боршош и на председателите на Съвета на директорите поне по времето, от когато трябва да се подготвя председателството. Те са няколко човека, не са толкова много.
    Предварително молбата ми е не да се оказва, че ще ги изслушваме, а те да казват: „Трябва да направим справка“. Ние имаме един факт на задание на Комисията – как са разходвани средствата за председателството, да бъде предоставена тази информация. Имаме преведени 17 млн.лв., за какво са харчени. Те са две обществени поръчки по същество, не е много, две обществени поръчки са – за строителството и за доставката на апаратурата. То друго няма фактически по това нещо, за да стане ясна цялата картина. Така че молбата ми е – дайте да предвидим, може би още следващия път да извикаме тези хора.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Господин Бойчев, искам само да напомня както на Вас, така и на останалите народни представители, че в момента текат действия от различни компетентни институции към може би част от тези лица, не съм запозната.
    Предлагам Ви, след като изслушаме през следващата седмица органите, които се занимават чисто процедурно със самите проверки, които текат, тогава да преценим дали те не са обект на тези проверки, евентуално да бъдат изслушани така, че да не навлизаме и да не изземваме правомощията на други органи.
    Относно документите, които посочихте – да, записала съм си съвсем обстойно, ненапразно казах, че исках днес да направим изслушването и да преценим какво допълнително да изискваме, така че целият комплект документи да ни бъде предоставен.
    Както вече, ще изискаме цялата официална кореспонденция между търговското дружество „НДК – Конгресен център“ ЕАД и принципалите му, тоест която е постъпвала в Министерския съвет, както и всички извършени доклади и проверки от ДНСК, доклад от Агенцията по обществени поръчки, Одитен доклад, който е възложен от министър Павлова – предварителен и окончателен, разбрахме, че днес е излязъл. В този смисъл, че абсолютно всичко, което към момента вече е приключило и съответно е документирано, ще изискаме да бъде предоставено на вниманието на Комисията. Съответно от ДАНС ще бъдат изслушани. Знаете, че те са по специален ред. (Реплика на Румен Гечев.)
    Аз лично не съм запозната дали има доклад на ДАНС, ще ги изслушаме и ще установим. Ако има такъв, с него може да се запознаете по специалния ред, създаден в Секретно деловодство.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: За да не губим време, попитайте. Вие сте председател на Комисията. Ако не днес, то утре сутринта – ако има такъв доклад, да отиде в Секретната секция и да ходим да го четем. А кога ще дойдат те, е друг въпрос. Защото не искам да слушам отново само някакви коментари на ДАНС, без да съм видял те какво са написали.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Разбрах, господин Гечев. Ще направя съответните проверки. Очевидно Вие сте доста по-информирани. Интересно, как боравите с такава информация, но това е тема на друг разговор.
    Заповядайте.
    ВЕЛИСЛАВА КРЪСТЕВА: Едно уточнение да направя. Аз направих това запитване и когато се изказах, но може би не стана ясно и е далече от конспиративната теория, надявам се.
    Информация, Вие като председател на Комисията, относно:
    а) набирателната сметка, в която са внесени парите след Решението на Министерския съвет;
    б) в коя/кои сметка/и се намира/т в момента, какво е състоянието на тази/тези сметка/и;
    в) какви разплащания са правени? Тъй като става дума за целеви средства, много просто се установява и не е необходимо ДАНС да ни помага;
    г) кое е използвано целево, така както е предвидено в Решението на Министерския съвет;
    д) кое е използвано примерно за нещо друго, да кажем за корица на „Форбс“?
    Ето това е моят въпрос. Благодаря.
    ПРЕДС. ДИАНА ЙОРДАНОВА: Много благодаря.
    Конкретно искане. Ще направя запитване и в тази връзка, макар че ще изискваме тук доста неща и справки, от които ще е видно това.
    Колеги, ако няма други уточнения, искам да благодаря на всички за активното участие и да пожелая успешна седмица на всички. До следващия вторник! Благодаря Ви.
    Закривам заседанието.


    (Закрито в 16,05 ч.)
    Форма за търсене
    Ключова дума

    2017