Временна комисия по повод придобиването от "Българска банка за развитие" АД на 28 265 200 акции от капитала на "Първа инвестиционна банка" АД
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Временна комисия по повод придобиването от „Българска банка за развитие“ АД на 28 265 200 акции от капитала на „Първа инвестиционна банка“ АД
П Р О Т О К О Л
№ 1
На 24 септември 2020 г., четвъртък, от 12,00 ч. се проведе заседание на Временната комисия по повод придобиването от „Българска банка за развитие“ АД на 28 265 200 акции от капитала на „Първа инвестиционна банка“ АД при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и приемане на Вътрешни правила за работата на Временната комисия по повод придобиването от „Българска банка за развитие“ АД на 28 265 200 акции от капитала на „Първа инвестиционна банка“ АД.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 12,00 ч. и ръководено от госпожа Евгения Ангелова – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Добър ден, колеги!
Това е първото заседание на Временната комисия, в която участваме – Временна комисия по повод придобиването от „Българска банка за развитие“ АД на 28 265 200 акции от капитала на „Първа инвестиционна банка“ АД.
Имаме достатъчно хора, имаме кворум, за да започнем и да проведем заседанието.
Предлагам, като на всяко първо заседание на комисия, да разгледаме Вътрешни правила за работа на Комисията – правила, по които ще работим. Те са представени на Вашето внимание.
Представени ли са? Сега ще ги получите.
Това са правила, които не са по-различни от правилата, които ползва всяка една комисия. Няма нищо различно, нищо особено. Естествено, винаги има опцията да променим нещо, ако е необходимо.
Така че, това е първа точка – приемане на Вътрешните правила.
Като точка втора ще бъде точка „Разни“, в която ще обсъдим как ще продължим работата в следващата седмица и по-нататък – кого ще поканим, кого ще изслушаме.
Затова предлагам да гласуваме дневния ред на днешното заседание на Временната комисия. (Изчита дневния ред.)
За – всички, против и въздържали се – няма.
Преминаваме към точка първа:
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТАТА НА ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ ПО ПОВОД ПРИДОБИВАНЕТО ОТ „БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ“ АД НА 28 265 200 АКЦИИ ОТ КАПИТАЛА НА „ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА“ АД.
Ако няма коментари.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Правилата са стандартни.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Правилата са стандартни.
В такъв случай гласуваме за приемането на Вътрешните правила.
За – всички, против и въздържали се – няма.
Правилата са приети.
Преминаваме към точка втора:
РАЗНИ.
Колеги, иска ми се да обсъдим как ще започне работа Комисията. Имам няколко предложения, които искам да обсъдим, за да преценим дали и Вие сте съгласни, и съответно да можем да работим по този начин.
Струва ми се, че е удачно във връзка с темата на Комисията, а именно да Ви прочета решението най-напред – как е записано решението и какво точно прави Комисията, как тя е гласувана от Народното събрание в залата: „Временната комисия изяснява и анализира фактите и всички преки и косвени ефекти от тази операция със значим публичен ресурс“.
Това е задачата, която ни е поставена от залата при гласуването на решението.
Съответно аз Ви предлагам да започнем следващата седмица с една покана, която да отправим към БНБ – да дойдат да ги изслушаме по въпроса, за да можем да получим началната информация по темата, след което, ако сте съгласни и ако прецени Комисията, да изслушаме Министерството на финансите, Комисията за финансов надзор, Министерството на икономиката, разбира се, като хората, отговорни за Българската банка за развитие, естествено, Първа инвестиционна банка, и оттам нататък според информацията, която получим от всички тези гости, да преценим… (Реплика от Румен Гечев.)
Започваме с БНБ, ако нямате… (Реплики.)
Добре, нека да обсъдим. Аз правя това предложение.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Да поканим Надзора и изпълнителната власт.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Надзорът, да, целия екип. (Реплика от народния представител Румен Гечев.)
Ако се налага, във времето да се върнем обратно, за да можем да изслушаме, ако има такава необходимост.
Добре, в такъв случай Вие предлагате да започнем с ББР? Да чуем първо тях. (Реплики от народните представители Румен Гечев и Иван Валентинов Иванов.)
Добре, записваме тогава, че започваме с „Българска банка за развитие”АД, продължаваме с Българската народна банка, след това, ако е необходимо, ги каним отново. И според информацията, която получаваме, преценяваме вече как да процедираме оттам нататък. Добре. Значи уточнихме…
РУМЕН ГЕЧЕВ: Те обаче ще питат, като начало ние ще питаме различни неща. Но съвсем ясно е, че това, което задължително те трябва да ни обяснят, е – и затова е направена Комисията – първо, какъв е механизмът на взимане на решение за участие в тази операция? Това, естествено, не е решение само на Банката, то е решение от правителството, което е собственик, и това си е право на правителството – да взима решение, но искаме да разберем – кой, кога, къде?
Най-важното е, как са взели решение да купят акции на цена два пъти по-висока от пазарната? И това, което мен ме интересува: тази загуба вече би трябвало по закон да е начислена като загуба в баланса на Банката. Какво е станало с баланса на Банката след тази операция?
ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: От БНБ трябва да кажат.
РУМЕН ГЕЧЕВ: И БНБ ще кажат, но те са го отразили в баланса на Банката. Няма как – то има закон.
След това ще ни интересува: искаме да видим Договора, който са сключили по операцията, и защо няма клауза за обратно изкупуване? Примерно изкупуват тези акции, защо няма клауза за обратно изкупуване? Какво пречи на частната банка след шест месеца, година, две да изкупи обратно и да ни върне парите?
ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: Да, и ако кажат, че е секретно, в Секретно деловодство да го изпратят.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Искаме да видим Договорът с Първа инвестиционна банка какъв е.
След това, като поканим Първа инвестиционна банка – шефовете ще дойдат, но и ББР да каже, съответно и правителството, ще се интересуваме: защо акционерите на Първа инвестиционна банка не си повишават капитала сами? Защото в медиите излязоха активи, които притежават двамата най-големи акционери, на огромни суми. Нали така?! Ние ще питаме: защо те не са увеличили? (Реплики.)
Не, казваме си от самото начало. Това са въпроси, които са в общественото… Да имат готовност за тези въпроси. Ще възникнат и други въпроси, но, да речем, като начало това са ключовите въпроси горе-долу, които трябва да изясним с тях.
Но особено Договорът, ако трябва да е в Секретна секция, отиваме и четем, ако се налага. Предполагам, че те ще искат да е там, ние пък искаме да прочетем, любопитни сме – нищо друго. Добре.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Благодаря.
Аз съм сигурна, че и още допълнителни въпроси ще изникнат в процеса на работата. Да започнем с изслушването на Българската банка за развитие.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Но е джентълменско да им кажем като дойдат, каква готовност да имат.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Какво да очакват като въпроси, които ще бъдат зададени към тях. Да имат готовност.
Може би добра идея е, ако е удачно, да помолим и за някакъв вид писмено становище от тяхна страна, освен изслушването, което ще направим.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Писмено също е добре, но то няма да отмени разговора тук.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Със сигурност.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Освен това помислете, ако трябва да е закрито заседанието. Това го обсъдете.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Да, ако има такава необходимост.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Ако те искат да е закрито, няма никакъв проблем. Ще е закрито. Възможно е.
ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: За да може по друг начин да протече разговорът.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Да се чувстват свободни.
ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: Ако преценят, че има класифицирана информация, заседанието да е закрито.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Едва ли някой колега ще е против да е закрито заседанието, защото банкови процеси все пак има.
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Добре, уточнихме.
Ако няма други предложения, уточнихме за следващата седмица.
Другото, което е важно в точка „Разни“ да уточним, е кога ще заседава тази комисия – в кой ден и в колко часа. Моето предложение щеше да бъде, защото една част от членовете на тази комисия са членове и на Бюджетната комисия, да заседаваме след приключване на заседанията на Бюджетната комисия, ако и за останалите членове това е удобно. Това ще означава около 15,00 – 15,30 ч. в четвъртък, стандартно.
ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: По принцип, аз нямам комисия.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Чакайте сега, това е рационално, но наближава периода на бюджета. До колко часа предлагате Вие горе долу ориентировъчно да започва Комисията?
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: В 15,30 ч. ориентировъчно, и разбира се, ако има необходимост от някаква промяна според заседанията на Бюджетната комисия, ще направим промяна.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Важно е другите колеги. Ние сме лесни от Бюджетната комисия, но другите трябва да са на изчакване.
ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: Професоре, аз съм окей.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Аз нямам нищо против. (Реплики.)
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: В четвъртък от 15,30 ч. започва Здравната комисия.
Освен Здравната комисия, някой друг има ли обструкции за присъствието в четвъртък в 15,30 ч.? Не.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Щом е окей, за нас е лесно за Бюджетната комисия като свърши. (Реплики.)
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Добре, уточнихме. В такъв случай да започнем със заседание другата седмица в четвъртък в 15,30 ч. и оттам нататък работим според ситуацията.
РУМЕН ГЕЧЕВ: И вече по адресите да ни се пуска смс…
ПРЕДС. ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Другото, което е, извинявайте, колеги, много важно, само секунда. Попълнихте ли списъка с имейл адресите, за да имаме контакт?
Добре, готови сме. Приключихме. Благодаря.
Закривам заседанието.
(Закрито в 12,15 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Евгения Ангелова