Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Временна комисия за разглеждане на проект на Конституцията на Република България
07/10/2020
    Заседание на Временната комисия за разглеждане на Проект на Конституцията на Република България
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА
    КОНСТИТУЦИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ






    П Р О Т О К О Л
    № 1


    На 7 октомври 2020 г., сряда, от 14,05 ч. се проведе заседание на Временната комисия за разглеждане на Проект на Конституцията на Република България при следния


    ДНЕВЕН РЕД:

    Точка единствена. Приемане на Вътрешни правила за организацията и дейността на Временната комисия за разглеждане на Проект на Конституцията на Република България.

    Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито и ръководено от госпожа Десислава Атанасова – председател на Временната комисия.


    * * *


    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Добър ден на всички колеги, на медиите също.
    Добре дошли на първото заседание на Временната комисия за разглеждане на Проекта на Конституцията. Предлагам днешния дневен ред да бъде в точка единствена: Приемане на Вътрешни правила за организацията и дейността на Временната комисия за разглеждане на Проект на Конституцията на Република България.
    Имате Проекта на Вътрешните правила, изпратени предварително.
    Има ли други предложения за дневен ред? Не виждам.
    Подлагам на гласуване Проекта на дневен ред.
    Моля, който е „за“, да гласува.
    За – 7. Упълномощена съм от господин Ципов да подкрепя дневния ред, от госпожа Пешева колегата е упълномощен, така че:
    За – 9, без „против“ и „въздържали се“.
    Колеги, предлагам Ви Проект на Вътрешните правила за организацията и дейността на Временната комисия за разглеждане на Проекта. Вътрешните правила са от 11 члена. Предлагам да преминем към тяхното обсъждане.
    Има ли желаещи за становище и коментар по така предложените текстове?
    Заповядайте, господин Ячев.
    БОРИС ЯЧЕВ: Към чл. 7, госпожо Председател – за Експертния съвет, кой предлага членовете на ЕС – ръководството на Комисията, членовете на Комисията? В какъв състав ще бъде? Има ли виждане по този Експертен съвет? Ясно е каква ще е ролята му – ще бъде от професионалисти, които ще помагат със становища, с мнения, но по отношение на състава и предложенията за Експертния съвет – да го изчистим като детайл. Благодаря.
    ПРЕД. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря, господин Ячев.
    По отношение на Експертния съвет предложенията, които ще се правят, и одобрението, ще бъде от Комисията ни. Аз имам някои предложения, които ще направя на следващото заседание. Изчаквах да се гласуват правилата, за да сме съгласни дали изобщо да има такъв Експертен съвет, или не, за да Ви предложа конкретни имена. Водила съм вече разговори с някои от представителите на Академичната общност, и бивши конституционни съдии и смятам, че те ще бъдат от особена важност и полезност за работата на Комисията. Разбира се, всеки един от членовете на Комисията може да прави такива предложения, които ще обсъдим – дали на Оперативно заседание и по-късно ще гласуваме, или на редовно заседание, така че да поканим и бъдещия Експертен съвет.
    Към момента не смятам, че е редно да ограничаваме броя на членовете на Експертния съвет. Смятам, че колкото повече мнения и становища има по Проекта, това би било полезно за работата и на Комисията, а и за Доклада, който сме длъжни да изготвим в срока съгласно решението на Народното събрание. Така че имате право също да предлагате членове на Експертния съвет.
    Заповядайте, господин Веселинов.
    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, госпожо Председател.
    Аз също смятам, че това е може би едно от най-съществените точки за Правилника, защото останалото са рутинни неща, както във всяка комисия. Бих предложил извън членовете на Комисията, да дадем възможност за подобна номинация от страна на граждански организации, самите университети – ако някои от тях желае да номинира подобен тип експерти.
    Да дадем някакъв разумен срок примерно от порядъка на една седмица, в който да текат тези номинации – ако желае и опозицията, която отсъства от Комисията, като изключим партия ВОЛЯ, да направи свое предложение от гледна точка на експерти, да дадем някакъв ясен срок, в който да има номинации, след което да се съберем на едно оперативно заседание и да огледаме списъка, от който да излъчим авторитетна и представителна група.
    Смятам, че като цяло Вътрешните правила са добре обмислени и ги подкрепяме.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря, господин Веселинов.
    Господин Ципов, реплика или изказване?
    КРАСИМИР ЦИПОВ: Предложение. Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми членове на Комисията! Уважаема госпожо Председател, въпреки че Проектът е качен на интернет страницата на Народното събрание, смятам, че има място във Вътрешните правила за работата на Комисията да залегне текст, че Комисията може да изпрати Проекта на всички заинтересовани страни, без да изброяваме изчерпателно кои са тези страни.
    Тук ще дам няколко примера: Висш съдебен съвет, върховни съдилища, прокуратура, Министерството на правосъдието, другите важни министерства, като Министерството на финансите, Министерството на икономиката, работодателски организации, синдикални организации, защо не и някои неправителствени организации със специализация в определена област. Смятам, че има необходимост да фигурира един такъв текст в работата на Вътрешните правила, тъй като виждам, че се предвижда Комисията да организира кръгли маси, конференции и дебати по Проекта за Конституция.
    Смятам, че ако имаме и предварителни писмени становища по Проекта от страна на заинтересовани страни, които биха взели участие в подобни кръгли маси и дебати, ще е полезно за работата на Комисията.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, господин Ципов.
    Други предложения?
    Заповядайте, господин Панчев.
    СПАС ПАНЧЕВ: Благодаря Ви, госпожо Председател.
    В последните дни президентът също беше казал, че имат готов Проект – мисля, че заедно със Съдебната система. Дали те ще приемат, или не, е нормално ние да поканим и от тях да има участник, за да покажем, че имаме по-различно отношение по въпроса, а не се стремим да се делим на хора от Народното събрание, Президентството или Министерски съвет. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря, господин Пачев.
    Други предложения?
    По поредността – предложението на господин Веселинов. Ако нямате, господин Веселинов, готов тест за чл. 7, то аз в момента го формулирам, предлагам в чл. 7 да се добави изречение второ и той да придобие следният вид: „Към Комисията се създава Експертен съвет, в който участват юристи с доказан професионален опит и/или научни изяви в областта на правото.
    Предложение за членове на Експертния съвет могат да правят: народни представители и парламентарни групи, неправителствени организации и професионални съсловни организации на юристите.“
    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Добре сте го формулирали.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря.
    Ще го подложа по-късно на гласуване.
    Предложението на господин Ципов е в чл. 6 – пак създаване на изречение второ и чл. 6 придобива следният вид: „ Комисията организира кръгли маси, конференции и дебати за разглеждането на Проекта на Конституцията, като привлича експерти по конституционно право за обсъждане на идеи и конкретни предложения за промени в предложения Проект.
    Проектът на Конституцията се изпраща на всички заинтересовани страни в писмен вид или по електронна поща (реплики извън микрофона) за предоставяне на Становища.“ (Реплика извън микрофона.)
    Добре, приемаме Вашата редакция: „Комисията може да изпрати“.
    Той така или иначе е обявен на сайта на Народното събрание и цялата общественост може да се запознае с него.
    Господин Панчев, Вашето предложение може би е резонно. Аз не намирам в момента текст от Вътрешните правила, в който да го включа, но специално ще изпратя покана, разбира се, при обсъждане на първата кръгла маса или дискусия, или конференция, както го формулираме, към Президентската институция за участник.
    Ако Вие имате предложение за конкретен текст, моля само да ме насочите къде да го включа.
    СПАС ПАНЧЕВ: Благодаря Ви, госпожо Председател.
    Аз приемам това, което казахте, а и това, което господин Ципов предложи. То се препокрива с идеята ми в т. 6 – и Президентството влиза като институция.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря. (Реплика от Искрен Веселинов.)
    Разбира се, господин Веселинов.
    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Четейки нормата на чл. 6 оставам с впечатление с финала допускаме възможност да се правят предложения за промени в Проекта, който е внесен, практически знаейки, че няма такава процедура. По-скоро тук да стане, като редакция: Комисията организира еди какво си за разглеждане на Проекта на Конституцията, като привлича експерти и прочие, за обсъждане на идеите и предложенията в него, тоест в Проекта, който всъщност е внесен, нали така?
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Да, може би е техническа грешка.
    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Едно двусмислие, което подвежда.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Да, може би е техническа грешка. Добре. Приемам го напълно.
    Други предложения? Не виждам.
    В такъв случай подлагам на гласуване първо текста на чл. 6, както беше формулиран.
    Моля, който е „за“, да гласува.
    За – 9, без „против“ и „въздържал се“.
    Подлагам на гласуване текста на чл. 7, както го формулирахме.
    Моля, който е „за“, да гласува.
    За – 9, без „против“ и „въздържал се“.
    Подлагам на гласуване в цялост Вътрешните правила за организацията и дейността на Временната комисия за разглеждане на Проект на Конституцията на Република България.
    Моля, който е „за“, да гласува.
    За – 9, без „против“ и „въздържал се“.
    Бих искала да кажа, че Комисията ще има специална секция на сайта на Народното събрание, която ще е публична, ще се оповестяват всички получени становища и чрез нея ще се отправят покани за различните ни инициативи. И медиите, и обществеността ще могат да се запознават в детайли, адхок, с всичко, което върши Комисията. С оглед на епидемиологичната обстановка смятам, че е редно заседанията да се излъчват онлайн, в реално време, съгласно и Вътрешните правила, които току-що приехме, така че се надявам да има широк обществен интерес.
    Благодаря на всички за вниманието.
    Закривам първото заседание. Довиждане.


    (Закрито в 14,20 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Десислава Атанасова

    Стенограф: Теодора Енчева
    Форма за търсене
    Ключова дума