КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия за наблюдение на дейността на ДКЕВР
П Р О Т О К О Л
№02
Днес, 06.02.2013 г., сряда, от 11:15 часа се проведе заседание на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
На заседанието присъстват: от Сметната палата – проф. Валери Димитров, председател и Цветан Цветков, заместник-председател; от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране –Васил Лозанов, директор на дирекция „Регулиране и контрол на електроенергетика и топлоенергетика”.
Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
Заседанието се ръководи от Димитър Главчев, председател на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Предс. Димитър Главчев:
Добър ден на всички. Добре дошли на днешното заседание на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Имаме необходимия кворум. Предлагам следния дневен ред:
Представяне, обсъждане и приемане на проект за решение за възлагане на Сметната палата да извърши „Одит на регулирането на цените и контрола за спазването им, упражняван от ДКЕВР по отношение на „Топлофикация - София” ЕАД и другите доставчици на топлинна енергия за периода 01.01.2011 г. - 30.04.2013 г., № 354-02-12, внесен от Красимир Любомиров Велчев и група народни представители на 25.01.2013 г.
Ако сте съгласни с така предложения дневен ред, моля да гласуваме.
Петър Димитров:
Втората дата е актуална, нали. (Да.) Ако това е целта, но в рамките на този парламент това не може да бъде завършено. Ние го обсъждахме в Икономическата комисия. И от тази гледна точка не знам защо го правим.
Предс. Димитър Главчев:
Ако следите каква е реакцията на обществеността, бихте могли лесно да си отговорите защо го правим.
Петър Димитров:
Обществеността реагира на това, което стана този декември, не за това, което е станало преди пет години. И от тази гледна точка този опит, който правите?
Предс. Димитър Главчев:
Имате възможност чрез гласуване да изразите какво ви е мнението.
Петър Димитров:
Проверката е възложена и аз не знам какво ще се промени от днешното решение на тази комисия, която подозирам, че се събира за последен път. Защото ние след сформирането й сме се събрали веднъж, и днес се събираме в почивката. Явно толкова е важен този въпрос!
Предс. Димитър Главчев:
Ако за Вас не е важен този въпрос, аз мисля, че тук има народни представители, за които е важен въпросът.
Петър Димитров:
Има и втора проверка, която трябва да завърши м. март тази година. Дайте това да обсъждаме, за да има време.
Предс. Димитър Главчев:
Искате да сложим нова точка в дневния ред ли?
Петър Димитров:
Искам да сложим реален срок, а не да пускаме проблемите на хората по допирателната. (Кой срок е нереален?) Този срок е нереален. (Кой?) Тук г-н Валери Димитров и нека той да каже колко време ще му трябва, за да извърши тази проверка. (Има предложение за срока.) Вие тук сте записали едно, а оперативно съобщавате друго? Кой е все пак срокът? Тъй като проверките са две и двете са възложени и аз не разбирам с какво се отличават тези проверки.
Предс. Димитър Главчев:
Имате предвид периода на одита ли или срокът, в който трябва да бъде извършен. Какво точно питате?
Петър Димитров:
Одит за 5 години ще се направи най-малко за половин година. А одитът за тази година, за която възникна проблема, може да се направи до м. март. Затова си говорим.
Предс. Димитър Главчев:
Това, което са внесли народните представители е това, което ви съобщих. Оттук нататък всякакви други съображения се приемат. Ако искате да внесете друго предложение, няма никакъв проблем. Ако искате и друга точка можем да включим в дневния ред.
Петър Димитров:
Къде е другото предложение на същите народни представители?
Предс. Димитър Главчев:
Няма. То е едно предложение.
Петър Димитров:
Беше възложена проверка на Сметната палата и по двете предложения. Аз ви питам къде е предложението, в което беше фиксиран срок от 01.01.2012 г. до 31.12.2012 г.
Предс. Димитър Главчев:
Аз не знам да има друго предложение за одит на ДКЕВР. Ако вие знаете за такова предложение, кажете. Вие сте разглеждали някакво друго предложение в Икономическата комисия ли?
Петър Димитров:
То беше възложено.
Предс. Димитър Главчев:
Аз не мога да се ангажирам с работата на други комисии. Но предложението на народните представители е такова, каквото ви го докладвах току-що.
Петър Димитров:
Аз ви предлагам да чуем Председателя на Сметната палата.
Предс. Димитър Главчев:
Нека да гласуваме дневния ред и след това всеки ще вземе отношение.
Рамадан Аталай:
Преди да гласуваме, защото може да има изменение в текста и тогава да гласуваме дневния ред.
Любомир Владимиров:
Аз искам да се изкажа в подкрепа на текста.
Предс. Димитър Главчев:
Има предложение на народни представители, но ако искате вие да го променяме, е друг въпрос.
Рамадан Аталай:
По дневния ред искам да взема отношение.
Уважаеми колеги,
Г-н Председател, Вие колкото и да не искате, все пак трябва да се съобразите с другите комисии в това народно събрание, които работят по същите предложения. Явно, че трябва да ви информирам, че преди две заседания Икономическата комисия след двучасови дебати, без наше съгласие, с решение на мнозинството натовари проф. Димитров със същата задача, която Вие днес ни представяте на нас. Само че тогава се разбрахме, че предложенията на г-н Красимир Любомиров Велчев, а в момента вярвам ще ме подкрепи проф. Димитров, са със срок 30.04.2013 г. беше изтеглен с един месец, т.е. до м. март, за да може одитът, който трябва да се направи, в това Народно събрание, до края на този мандат да бъде изчетен, поднесен на народните представители. От тази гледна точка, аз, ако гласуваме дневния ред, аз ще взема отношение защо изобщо не трябва Сметната палата да се занимава с този въпрос, така както го направих и в Икономическата комисия. Но би било добре, преди да гласуваме дневния ред, проф. Димитров да си каже мнението относно това, че срокът беше изтеглен до 30 март. Нека да видим тази дата, за да синхронизираме нещата. Не може Икономическата комисия да натовари Сметната палата да се занимава с дейност до 30 март, ако не греша аз, а Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да вземе решение до 30 април. Тогава Сметната палата ще изпадне в ситуация, че няма да знае кога да приключи одита. Това е по първия въпрос.
По втория въпрос.
Г-н Председател, аз знам, че имате проблеми с кадрите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, но днес на това заседание не присъства нито един член от тази комисия. Тук присъства г-н Лозанов, който е директор на дирекция, което означава, че нямаме днес с кого да водим дебата.
Предс. Димитър Главчев:
Това е ресорната дирекция.
Рамадан Аталай:
Тя може да е ресорната, но тук няма член, който да е избран от нас и да е назначен от Министерския съвет, а е човек, назначен от г-н Семерджиев, което ни най-малко не е приемливо да водим дебати без присъствието на членове на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Това е, по което исках да взема отношение.
Предс. Димитър Главчев:
Възложени са три одита. Този, който се представя на вашето внимание сега, няма как да е разглеждан в Икономическата комисия. Недейте да ги смесвате. Получава се някакво объркване при вас. Това е одит на ДКЕВР. Това е различно от одита на топлофикация, който вие сте гледали в Икономическата комисия. Вие сте гледали одит на дирекцията, която осъществява контрол по дяловото разпределение в Министерството на икономиката. Това са одитите, които сте гледали в икономическата комисия. този одит няма как да сте го гледали там. Ако приемате тези доводи, е добре. Ако не, си направете справка. Аз пак казвам, че не можем да се ангажираме с работата на други комисии, още повече, когато не са разглеждали одита, който сега ви предлагам да разгледаме.
Рамадан Аталай:
Съгласих се с Вас, г-н Главчев. Но аз останах с убеждението, че другите колеги не са видели това предложение. Не знам дали и Вие сте го видели. Какво трябва да гласуваме също не ми е ясно. За какво се събрахме днес?
Предс. Димитър Главчев:
Аз ви казах с какво. Няма как да не се съгласим с волята на вносителите. Мисля, че това е елементарна практика.
Заповядайте, г-н Владимиров.
Любомир Владимиров:
Ние от Атака мислим, че трябва да се направи одит като цяло върху дейността на ДКЕВР. Защо трябва да е само по отношение на Топлофикация-София. Трябва да има одит по регулирането на цените и контрола върху регулиране за електрическата енергия, за водата и т.н.
Нееднократно политическа партия „Атака” е изразявала становище, че ДКЕВР трябва да бъде разформирована като такава комисия. мисля, че тази оставка, която ние искахме многократно на г-н Семерджиев, миналата седмица се изпълни. Следващият ход е тази комисия ДКЕВР да бъде разформирована и съставена на съвсем друг принцип, където отношение могат да вземат и неправителствени организации, отношение могат да взимат и обикновените хора, които ежемесечно плащат тези непосилни сметки за ток, парно, вода и т.н.
Така че може би е най-добре да кажат представителите на Сметната палата кога може да бъде изпълнен цялостен одит на ДКЕВР, със срокове съответно и да се спрем върху това. Защото в крайна сметка ДКЕВР трябва да бъде съставен на съвсем друг принцип.
И не на последно място, само да спомена, от „Атака” внесохме сигнал в тази комисия против електроразпределителните дружества в България точно по какви начини те нарушават своите лицензии. Този сигнал, доколкото знам, не е представен пред другите членове на тази комисията и ще Ви помоля Вас като Председател, този сигнал да се размножи и да се предостави на медиите, защото в този сигнал ние ясно и конкретно показваме къде електроразпределителните дружества в България нарушават своите лицензии и тези лицензии трябва да бъдат отнети.
Така че и това има пряка връзка с темата, която обсъждаме за одит като цяло на дейността на ДКЕВР. Благодаря за вниманието.
Предс. Димитър Главчев:
За да се случи всичко това, за което говорим, трябва да приемем дневния ред.
Рамадан Аталай:
Г-н Председател, дайте да видим текста.
Предс. Димитър Главчев:
Със срока, който виждате пред себе си, го гласуваме и след това ще направим обсъждане по сроковете.
Рамадан Аталай:
Г-н Председател, ако приемете, да отложим това заседание. След обяд да се съберем наново, да се запознаем с материалите и да вземем решение.
Предс. Димитър Главчев:
Казвате, че не са ви предоставени материалите?
Рамадан Аталай:
Да. Аз не съм получил материали. Ако съм само аз, се извинявам на колегите.
Колеги, вие четохте ли материалите?
Предс. Димитър Главчев:
Щом като нямате материали, категорично съм съгласен с вас.
Рамадан Аталай:
Затова казах, че не сме против одита, но трябва да се обсъди. Да прочетем предложението и да вземем информирано решение. Вие преценете, но в началото ние помислихме, че става въпрос за същото, което се обсъжда в Икономическа комисия и в Бюджетна комисия. Нямаме материали и не сме се запознали с предложението. Хубаво да е чуем и мотивите.
Предс. Димитър Главчев:
Категорично, щом не сте запознати с материалите, се присъединявам към вас. Кажете кога ви е удобно да насрочим следващото заседание.
Рамадан Аталай:
Утре, 11:00 часа, ако е удобно и за колегите.
Предс. Димитър Главчев:
Добре, утре в 11:00 часа заседание на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Моля гостите да ни извинят за станалото недоразумение и да ги поканим за утре, в 11:00 часа. Благодаря ви.
(Закрито 11:30 часа)
Председател:
Димитър Главчев
Стенограф: Д. Христова
Знаци 11516