КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
23/06/2010 първо гласуване
Д О К Л А Д по законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, № 002-01-47, внесен от Министерския съвет на 1 юни 2010 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, № 002-01-47, внесен от Министерския съвет на 1 юни 2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 23 юни 2010 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
На заседанието присъстваха от Министерство на земеделието и храните: г-жа Лилия Стоянова – началник на отдел в Главна дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения” и г-жа Стойка Куртева - юрисконсулт в Главна дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения”; от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма: Валентина Танева – държавен експерт в дирекция „Икономическа политика” и от Камарата на независимите оценители в България: Людмил Симов – председател, Венцислав Ненов – член на Управителния съвет, Георги Андонов – член на Управителния съвет и г-н Борис Гиздаков – член на Контролния съвет.
Законопроектът беше представен от г-жа Лилия Стоянова, началник на отдел в Главна дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения” от Министерство на земеделието и храните.
Предложените със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи промени са следните:
Целта на проекта е да се приравни уредбата за придобиване на правоспособност и за осъществяването на дейността по оценяване на земеделски земи, съдържаща се в ЗСПЗЗ, с общия режим на независимите оценители, въведен със Закона за независимите оценители.
На практика това означава при разпоредителни сделки със земи от държавния поземлен фонд, когато не се предвижда оценяването да се извършва на база данъчна оценка по Закона за местните данъци и такси, оценките да се възлагат на независим оценител по договор срещу възнаграждение по реда на Закона за обществените поръчки.
В проекта са предвидени преходни норми за:
- статута на оценителите на земеделските земи, регистрирани по досегашния ред;
- недовършените процедури по заявления за регистрация до министъра на земеделието и храните.
По аналогия с уредбата на преходния период в Закона за независимите оценители (§ 5 от Преходните и заключителните разпоредби) се предвижда възможност в едногодишен срок от влизането в сила на закона оценителите на земеделски земи, включени в списъка по чл. 19а, ал. 8 от ЗСПЗЗ, да подадат заявление и по право да се впишат в регистъра по чл. 15 от ЗНО. Право за вписване при облекчени условия ще имат и лицата по висящи производства за включване в списъка по чл. 19а, ал. 8 от ЗСПЗЗ, които се довършват от министъра на земеделието и храните. В този случай оценителите ще могат да се впишат в регистъра на Камарата на независимите оценители в 3- месечен срок от обнародването на списъка в „Държавен вестник”.
След изтичането на едногодишния срок от влизането в сила на закона, оценки на земеделски земи и съдебно-счетоводни експертизи по чл. 19а, ал. 8 от ЗСПЗЗ ще могат да се извършват само от независими оценители, вписани в регистъра по чл. 15 от Закона за независимите оценители.
Проектът съдържа и предложения за изменение на чл. 31, чл. 33, ал. 1 и чл. 37ж, както следва:
1. В чл. 31 се създава разпоредба относно безвъзмездно предоставяне на цифрови данни от картата на възстановената собственост на разпоредители с бюджетни кредити - държавни органи, както и на общини, във връзка с изпълнението на техни правомощия. Изричното уточняване се налага във връзка с изискването по чл. 15, ал. 3 от Закона за достъп до пространствени данни специфичните дейности за услуги и обмен на пространствени данни да бъдат уредени със специален закон.
2. С изменението на чл. 33, ал. 1 отпада изискването министърът на земеделието и храните да назначава и освобождава състава на общинските служби по земеделие вследствие на структурните промени в системата на органите по поземлената собственост и статута на общинските служби по земеделие като териториални звена към областните дирекции „Земеделие”. Уреждат се и заварените трудови и служебни правоотношения на служителите от общинските служби по земеделие.
3. Предлага се чл. 37ж да отпадне. Отделен подзаконов акт не е необходим, тъй като уредбата на техническите дейности е предмет на множество подзаконови нормативни актове по устройство на територията.
Г-жа Валентина Танева, държавен експерт в дирекция “Икономическа политика” към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма отбеляза, че предложеният законопроект в този вид не предоставя адекватни правни средства за постигане на заложените цели поради допускането на непълноти и противоречия в предложената нормативна регламентация, касаещи реда за придобиване на правоспособност от оценителите на земеделски земи.
Г-н Людмил Симов от Камарата на независимите оценители в България изрази принципна позиция, че обществените отношения, свързани с условията и реда за упражняване на професията “независим оценител”, следва да се регулират от Закона за независимите оценители.
След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 10 народни представители, “Против” – 1 народен представител и “Въздържали се” – 3 народни представители.
Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, внесен от Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:
МАРТИН ДИМИТРОВ