КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
14/07/2010 първо гласуване
Д О К Л А Д по законопроекта за данък върху застрахователните премии, № 002-01-58, внесен от Министерски съвет на 30 юни 2010 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроекта за данък върху застрахователните премии, № 002-01-58, внесен от Министерски съвет на 30 юни 2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 14 юли 2010 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за данък върху застрахователните премии.
На заседанието присъстваха от Министерството на финансите – г-жа Людмила Петкова -- директор на дирекция „Данъчна политика”, г-жа Лидия Атева -- началник на отдел и г-н Димитър Войнов -- главен експерт, от Комисията по финансов надзор – г-н Емил Атанасов – заместник-председател и г-жа Зорница Василева – директор на дирекция „Регулаторни режими и защита на потребителите”, от Асоциацията на българските застрахователи – г-н Орлин Пенев – председател и г-н Константин Велев – член на Управителния съвет. Законопроектът беше представен от г-жа Людмила Петкова.
Според мотивите представени от вносителя предложението за въвеждане на данък върху застрахователните премии се аргументира с факта, че в условията на икономическа криза, водеща до намаляване на бюджетните приходи, е необходимо намирането на източници за увеличаване на тези приходи. В повечето държави-членки на Европейския съюз съществува подобно облагане на застрахователните премии, поради което застрахователите, осъществяващи дейност в България, ще бъдат в съпоставимо положение спрямо останалите европейски застрахователи.
Проектът на Закон за данък върху застрахователните премии въвежда облагане с данък на застрахователните премии по облагаеми застрахователни договори (общо застраховане с изключение на някои видове застраховки). Предложеният нов данък не променя съществуващия ред на данъчно облагане на печалбата на застрахователите съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане.
Въвеждането на данък върху застрахователните премии не е в противоречие с европейските актове в областта на общото застраховане, които са напълно транспонирани в българското законодателство. С оглед на разпоредбата на чл. 157 от Директива № 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност предложението не противоречи и на изискванията на европейското законодателство в областта на застраховането и презастраховането.
В законопроекта се дефинират като облагаеми всички застрахователни договори с изключение на договорите:
- за презастраховане и ретроцесия;
- по всички видове застраховки и рискове, посочени в раздел I от приложение № 1 към Кодекса за застраховането (животозастраховане);
- по част от застраховките и рисковете, посочени в раздел II от приложение № 1 към Кодекса за застраховането
Основанието за изключване от облагане на животозастраховането се съдържа в спецификите в данъчното третиране на застраховките „Живот”, необходимостта от насърчаване развитието на здравното и пенсионното застраховане и данъчното облагане в другите държави-членки. Освобождаването от облагане на някои от посочените договори е свързано и с липсата на еднозначно третиране относно разположението на носените рискове.
Предложената данъчна ставка е 2 на сто.
Предлага се данъчната основа за облагане да е получената застрахователна премия от застрахователя. Данъчната основа се увеличава с възстановените бонуси и отстъпки на застрахователя и се намалява с включените в застрахователната премия суми за Гаранционния и Обезпечителния фонд по Кодекса за застраховането, както и със сумите за Държавен фонд „Земеделие” съгласно Закона за подпомагане на земеделските производители. Намалението на данъчната основа се налага, за да не се начислява данък върху събираните парафискални такси от застрахователите.
Данъкът става изискуем от застрахователя на датата, на която е получена застрахователната премия. Въвежда се задължение за застрахователя да посочи данъка в застрахователния договор отделно от дължимата застрахователна премия и дължимата на застрахователя сума. Във връзка с това са направени и съответните предложения за промени в Кодекса за застраховането по отношение на сумите за Гаранционния и Обезпечителния фонд. Предложенията за това са свързани с изискванията за прозрачност и информираност на застрахованите лица за дължимите парафискални такси и данък по съответния застрахователен договор.
Дължимият данък се внася в бюджета ежемесечно. Данъчно задължените лица подават данъчна декларация в Националната агенция за приходите за всяко тримесечие.
Предложено е законът да влезе в сила от 1 септември 2010 г. Той ще се прилага за облагаеми застрахователни договори, сключени или предоговорени след 31 август 2010 г., както и за застрахователни премии, получени след 31 август 2011 г., по застрахователни договори, сключени преди 1 септември 2010 г. Законът няма да се прилага по отношение на облагаеми застрахователни договори, които са сключени след провеждане на обществена поръчка, ако срокът за подаване на оферти за участие в поръчката е изтекъл преди 1 септември 2010 г., тъй като офертите няма да съдържат данъка върху застрахователните премии.
От името на Комисията за финансов надзор, г-н Емил Атанасов подкрепи законопроекта в цялост. Той изрази становище относно срокът за влизане в сила на закона – 1 септември 2010 г., като обяви, че по отношение на администриране на данъка той е доста кратък.
В негова подкрепа се обяви и г-н Орлин Пенев – председател на Асоциацията на българските застрахователи. Той допълни, че в този срок трябва да бъдат изтеглени от обръщение над 2 млн. отпечатани книжни екземпляри на полици и те да бъдат заменени с нови, които тепърва предстои да си отпечат. И това се предхожда от промяна на общите условия по застрахователните договори и одобряването им от Комисията за финансов надзор. В заключение г-н Пенев изтъкна, че по – реален е срокът 1 октомври 2010 г.
В хода на дискусията н.п. Мартин Димитров попита какви са очакваните приходи от администрирането на този данък и изрази мнение, че ако има проблеми със събираемостта те трябва да се решават чрез по-ефективна данъчна администрация, а не чрез въвеждането на нови данъци.
Народният представител Георги Икономов постави въпрос относно разминаването в изискванията за данъчния представител по отношение на физическо и юридическо лице. И дали наказателните разпоредби по отношение на този закон са съобразени, например с тези в Закона за данък върху добавената стойност, дотолкова, доколкото и двата данъка се явяват косвени по своята същност.
Народният представител Румен Овчаров попита тези приходи в бюджета отчетени ли са в актуализирания бюджет?
Народният представител Делян Добрев изтъкна, че този законопроект е в отговор на решение прието от тристранния съвет и е част от антикризисните мерки на правителството, свързани с увеличаването на приходната част на бюджета.
След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 13, “Против” – 6 народни представители, без “Въздържали се”.
Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за данък върху застрахователните премии, внесен от Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:
МАРТИН ДИМИТРОВ