Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
25/05/2011 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 102-01-29, внесен от Министерски съвет на 13 май 2011 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 102-01-29, внесен от Министерски съвет на 13 май 2011 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 25 май 2011 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
    На заседанието присъстваха от Министерство на финансите: Милена Бойкова – директор на дирекция „Държавен дълг и финансови пазари”, Иван Еничаров – началник на отдел в дирекция „Държавно юрисконсулство; от Комисията за финансов надзор: Димана Ранкова – заместник-председател; от Българската фондова борса: Иван Такев и Васил Големански; от „Централен депозитар” АД: Иван Димов – изпълнителен директор. Законопроектът беше представен от г-жа Милена Бойкова.
    Според мотивите изложени от вносителя предлаганите промени са насочени към интеграцията на “Българска фондова борса - София” АД и „Централен депозитар” АД в световните регулирани пазари и цели развитие на българския капиталов пазар и гарантиране на неговото бъдеще сред европейските пазари. Друга цел поставена със законопроекта е изграждане на по-ликвиден и по-надежден борсов пазар, с по-ефективна инфраструктура и практики, напълно хармонизирани с международните стандарти, както и утвърждаване на българския капиталов пазар като инфраструктурен център за капиталовите пазари в региона.
    Интеграцията на българския капиталов пазар с голям европейски или световен пазар ще се осъществи чрез продажба на държавното участие в капитала на двете основни инфраструктурни звена - фондовия пазар – „Българска фондова борса – София” АД и депозитарната институция – „Централен депозитар” АД. Във връзка с това със решение на Министерският съвет е възложено на заместник-министър председателя и министър на финансите инициирането на необходимите промени в нормативната уредба.
    Акционерната структура, органите на управление и дейността на Централния депозитар са регламентирани в глава девета на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Предлаганите със законопроекта изменения целят да се осигури възможност за продажбата на стратегически инвеститор на акционерните участия на държавата в „Българска фондова борса - София” АД и „Централен депозитар” АД.
    В хода на дискусията председателят на комисията Мартин Димитров постави въпроса каква е гаранцията, че инвеститорът, който ще закупи акционерните участия на държавата в двете дружества, ще е стратегически и той ще развие българския капиталов пазар, а няма да се случи точно обратното? В тази връзка той отбеляза, че има опасност идеята да се опорочи, ако купувачът не е борса с утвърдени традиции.
    Заместник-председателят на комисията Петър Димитров попита каква е философията на предложеното изменение в § 2, т. 2, а именно до 10 на сто от капитала на Централния депозитар да може да се притежава от акционери извън лицата по чл. 128, ал. 2. В отговор представител на вносителите отговори, че до момента около 8% се притежават от такива лица, напр. адвокатско дружество, и целта е те да не бъдат принудени чрез закон да продават дела си.
    Народният представител Румен Овчаров попита какъв е предметът на продажбата, който ще привлече бъдещия инвеститор и предложи от Министерство на финансите да бъде изготвена справка за структурата на фондовите пазари в Европейския съюз и по-специално - какъв е делът на държавно участие в тях. Освен това той зададе въпроса кога и от кого е изработена стратегия за приватизацията на двете дружества, има ли изобщо такава и защо комисията трябва да я изпълнява чрез приемането на законопроекта. Той отбеляза, че няма да подкрепи законопроекта докато не се изясни каква е неговата философия. В отговор на поставените от н. п. Румен Овчаров въпроси от името на вносителите беше отговорено, че има решение на Министерски съвет, с което е одобрена концепция за интеграция на „Българска фондова борса” АД и „Централен депозитар” АД в европейските и световните финансови пазари, в изпълнение на това решение е внесеният законопроект и едва след неговото приемане ще се изготви стратегията за приватизация.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 12 народни представители, “Против” – 7, без “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 102-01-29, внесен от Министерски съвет на 13 май 2011 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:

    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума