КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
01/02/2012 първо гласуване
Д О К Л А Д
по законопроект за виното и спиртните напитки, № 202-01-1, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2012 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроект за виното и спиртните напитки, № 202-01-1, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 1 февруари 2012 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за виното и спиртните напитки.
На заседанието присъстваха Красимир Коев - изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното, Гергана Царева и Гергана Стоева – представители на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Законопроектът беше представен от г-н Красимир Коев.
Проектът на Закона за виното и спиртните напитки регулира цялата материя, която в момента е регламентирана в голям брой подзаконови нормативни актове. Новият законопроект има за цел да въведе изискванията на европейското законодателство след реформата в областта на сектор „Вино”, както и измененията в сектора, свързан със спиртните напитки.
Опитът от практиката показва, че е по-целесъобразно основно да се промени режимът, прилаган по отношение на лозаро-винарския сектор, с оглед постигане на следните цели:
повишаване конкурентоспособността на винопроизводителите;
възвръщане на стари пазари и спечелване на нови;
създаване на лозаро-винарски режим, основаващ се на ясни, прости и ефикасни правила;
използване на референтни методи за изотопен анализ, като се улесни интерпретирането на резултатите от подобни анализи;
постигане на по-висока степен на контрол и защита на потребителите;
предотвратяване на порочни практики и постигане на прозрачност на пазара и честна конкуренция при производството на спиртни напитки, гроздо- и винопроизводството и други.
Предвидените санкциите в административно-наказателните разпоредби имат за цел превенция и по-голяма степен на защита на потребителите.
В хода на последвалата дискусия народният представител Иван Иванов постави въпрос относно списъка с географските указания за произхода и имената на спиртните напитки, както и дали между производителите има консенсус по отношение съдържанието на този списък.
Народният представител Мартин Димитров изрази опасение, че част от производителите няма да успеят да изпълнят изискванията, предвидени в законопроекта.
От името на вносителите, г-н Красимир Коев изрази мнение, че такава опасност не съществува. Беше пояснено, че броят на подзаконовите нормативни актове и на регулаторните режими в сектора се намалява значително. В допълнение беше подчертано, че между производителите има пълен консенсус по законопроекта и по списъка с географските указания за спиртните напитки, както и че списъкът е отворен без да се дава ексклузивитет на един вид спиртна напитка за определена територия.
След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 15 народни представители, без „Против” и “Въздържали се” – 2 народни представители.
Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за виното и спиртните напитки, № 202-01-1, внесен от Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:
МАРТИН ДИМИТРОВ