Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
19/09/2012 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 202-01-51, внесен от Министерски съвет на 29 август 2012 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д


    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 202-01-51, внесен от Министерски съвет на 29 август 2012 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 19 септември 2012 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
    На заседанието присъстваха Боряна Пенчева - заместник-министър на финансите, Николай Попов - заместник-председател на Комисията за финансов надзор, Валери Димитров - председател на Сметната палата, Васил Велев - председател на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Даниела Пеева - председател на управителния съвет на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България. Законопроектът беше представен от заместник-министър Боряна Пенчева.
    Според мотивите, изложени от вносителя, проектът за Закон за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа въвежда изискванията на Директива 2010/73/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за изменение на Директива 2003/71/ЕО относно проспекта, който следва да се публикува, когато публично се предлагат ценни книжа или когато се допускат ценни книжа до търгуване, и за изменение на Директива 2004/109/ЕО относно хармонизиране изискванията за прозрачност по отношение на информацията за издателите, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар. Целта е защита на инвеститорите, подобряване на правилата за проспектите, като така се намалят административните пречки пред бизнеса при набирането на капитал.
    Със законопроекта са предложени и изменения и допълнения, които целят подобряване на практическото прилагане на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, като с тях се цели осигуряване на интереса на инвеститорите и съобразяване с правото на Европейския съюз, а именно:
    1. Промени в режима на оповестяване във връзка с публичното предлагане и отпадане на изискването за публикуване в „Държавен вестник”.
    2. Промени в режима на регулиране на облигации, търгувани на регулиран пазар, както и прецизиране на задълженията на банката довереник при влошаване на финансовото състояние на емитента.
    3. Изменения във връзка с разкриването на информация. Прецизиран е кръгът на задължените лица, определена е формата за изготвяне на междинните отчети, въведено е изискване за представяне на протокола от общото събрание на облигационерите.
    4. Изменения във връзка с режима на публичните дружества с цел гарантиране на интереса на акционерите, предотвратяване на възможности за заобикаляне на режима на сключване на сделки над определени прагове, въвеждане на възможността за отписване на публично дружество при отпаднал интерес. Въведени са и изисквания за спазване на срок за вписване в търговския регистър на обстоятелството, че дружеството е публично, и за създаване и поддържане на интернет страница за публичните дружества.
    5. Промени в режима на търговото предлагане, праговете за задължително и доброволно търгово предлагане с цел гарантиране на интересите на миноритарните акционери, промени в начина на определяне на цената с оглед осигуряване на справедлива за адресатите на предложението цена. Въведен е праг за отправяне на задължително търгово предложение при придобиване на повече от 1/3 от гласовете в общото събрание на публично дружество, при условие че няма лице или лица, упражняващи контрол върху публичното дружество.
    6. Промени във връзка с Фонда за компенсиране на инвеститорите при определянето на правоотношенията на членовете на управителния съвет на фонда.
    7. Промени във връзка с административно наказателната отговорност.
    Със заключителните разпоредби на законопроекта са предвидени изменения в Закона за Комисията за финансов надзор, Закона за пазарите за финансови инструменти и Закона за държавния дълг във връзка с прилагането на Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 относно късите продажби и някои характеристики на суапите за кредитно неизпълнение. Също така са предложени изменения в Закона за платежните услуги и платежните инструменти с цел изпълнението на Регламент № 260/2012 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на изисквания за кредитни преводи и директни дебити в евро.
    В хода на последвалата дискусия г-н Николай Попов посочи, че служителите на Комисията за финансов надзор са изследвали европейската практика и директивата не се прилага еднозначно във всички държави. Те са установили, че в няколко от тях е налице изискване за задължително търгово предлагане при участие, представляващо 1/3 от гласовете в общото събрание на акционерите. По отношение на разпореждането с активи целта не е да се затруднява управлението на холдинговите структури, а да се спазва определен тип поведение.
    Председателят на Сметната палата Валери Димитров представи становище относно предложените промени за контрол върху дейността на Фонда за компенсиране на инвеститорите. Според него Фондът за компенсиране на инвеститорите трябва да се контролира по подобие на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, тъй като и в двата фонда се акумулират квази-публични средства, които са предназначени за защита на интересите на голям брой инвеститори. По тази причина не е необходима ежегодна заверка на годишните финансови отчети на Фонда за компенсиране на инвеститорите.
    Заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева отбеляза, че забележката на Сметната палата е резонна и между първо и второ четене на законопроекта следва да се направи промяната, която да се съобрази с тяхното становище.
    Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев посочи, че практиката до момента по отношение на капиталовите пазари е била на свръхрегулация, а чрез предложените промени тя още повече ще се засили. Според него това е една от основните причини за липсата на възстановяване на борсовите индекси в България след сериозния спад от 2008 г. Той посочи още, че предлаганите промени в чл. 114 не се изискват от Директива 2003/71/ЕО и няма да премахнат възможностите за злоупотреби, но ще попречат на управлението на холдинговите структури. Относно предложените промени на изискванията за задължително търгово предлагане той посочи, че спецификата на българския капиталов пазар не изисква по-нисък праг.
    Председателят на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България Даниела Пеева отбеляза, че предложените промени няма да защитят интересите на инвеститорите, а ще отблъснат потенциалните такива. Различните прагове в отделните държави отразяват спецификата и степента на развитие на техните капиталови пазари. Според нея при навлизането на нов инвеститор не е логично той да бъде принуден да изкупи целия капитал на едно дружество, тъй като това може да го откаже изобщо да инвестира. Тя също посочи, че промените в чл. 114 не са свързани с хармонизирането на законодателството с правото на Европейския съюз.
    След представянето и обсъждането на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 14 народни представители, без „Против” и “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 202-01-51, внесен от Министерския съвет на 29 август 2012 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:

    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума