Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
31/10/2012 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 202-01-59, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д

    по законопроект за допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 202-01-59, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 31 октомври 2012 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
    На заседанието присъстваха Любомир Петков – началник на отдел в дирекция „Европейско и регионално енергийно сътрудничество” и Гергана Пенева – юрист в дирекция „Правна” към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Борислав Ботев – директор на дирекция „Управление на проекти” и Ина Лазарова – юрист към Българския енергиен холдинг. Законопроектът беше представен от Любомир Петков.
    Според мотивите изложени от вносителя, във връзка с предстоящо реализиране на проекти за изграждане на линейни енергийни обекти на морското дъно в границите на вътрешните морски води и териториалното море на Република България е установено, че липсва нормативна уредба по отношение на учредяването на ограничени вещни права за строителството на тези обекти, както и относно процедурите по проектиране, разрешаване на строителството, изграждане, надзор и въвеждането им в експлоатация.
    Изграждането на линейни енергийни обекти през територия на страната се извършва при условията и по реда на Закона за устройство на територията, Закона за енергетиката и подзаконовите актове по прилагането им. Макар териториалното море и вътрешните морски води да са част от територията на Република България, съществуващият правен режим обхваща сухоземната територия на страната и не може да бъде използван директно за морски територии, тъй като те не са сред изброените по Закона за устройство на територията. Режимът на вещните права, включително на сервитутите по Закона за енергетиката, също е неприложим поради връзката на тази уредба със Закона за устройство на територията. От друга страна, специалната уредба на морските територии в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България и в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, не регулира изграждането на линейни енергийни обекти. Във връзка с това е необходимо да се направят допълнения в специалния закон, касаещ морските пространства.
    Със законопроекта се определя компетентният орган, разрешаващ изработването на подробни устройствени планове и на техните изменения. Предвижда се одобряването на тези планове да става със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството или на оправомощено от него длъжностно лице.
    Предвижда се още инвестиционните проекти за линейни енергийни обекти върху или под морското дъно в границите на вътрешните морски води и териториалното море, попадащи в защитени територии или в защитени зони, да се одобряват след съгласуване, извършено по реда на Закона за защитените територии, на Закона за биологичното разнообразие или на Закона за опазване на околната среда.
    По останалите въпроси, свързани с проектирането и изграждането на линейни енергийни обекти върху или под морското дъно в границите на вътрешните морски води и териториалното море, се реферира към Закона за устройство на територията и Закона за енергетиката. По този начин се използва вече съществуващата в практиката правна уредба при спазване на установените принципи за регламентиране на тези обществени отношения.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 14 народни представители, без „Против” и “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 202-01-59, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:

    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума