КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
16/01/2013 първо гласуване
Д О К Л А Д
по законопроект за изменение и допълнение на Закона за дейностите по предоставяне на услуги, № 202-01-76, внесен от Министерски съвет на 22 ноември 2012 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по законопроект за изменение и допълнение на Закона за дейностите по предоставяне на услуги, № 202-01-76, внесен от Министерски съвет на 22 ноември 2012 г.
На свое редовно заседание, проведено на 16 януари 2013 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за дейностите по предоставяне на услуги.
На заседанието присъстваха представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма: Десислава Георгиева - началник на отдел в дирекция "Техническа хармонизация и политика за потребителите" и Елиза Дилова – експерт в дирекция "Техническа хармонизация и политика за потребителите".
Законопроектът беше представен от г-жа Десислава Георгиева.
Основната цел на законопроекта е да прецизира и допълни съществуващата национална нормативна уредба в областта на установяването и свободното предоставяне на услуги при постигане на съответствие с разпоредбите на европейското законодателство в областта на услугите на вътрешния пазар, съгласно с изискванията на Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г.
С направените изменения и допълнения е предвиден механизъм за контрол на процеса по въвеждане на нови нормативни изисквания относно достъпа до услуги или упражняването на дейности по предоставяне на услуги. Компетентните органи са длъжни да мотивират въвеждането на изисквания спрямо доставчиците на услуги, както и да посочат съответствието им с принципите на свободата на установяване и свободното предоставяне на услуги.
Направени са промени във връзка с премахването на думата „администратор” на единно звено за контакт. Функциите на единно звено за контакт в България се изпълняват от Единния портал за достъп до електронни административни услуги, който се изгражда и поддържа от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. В ход е изграждането на нов портал, който ще изпълнява функциите на единно звено за контакт, което налага тази промяна.
Законопроектът конкретизира принципите, при които специален закон може да въвежда разрешителен режим при достъпа до услуги и при упражняването на дейности по предоставяне на услуги. Това са принципите на недискриминация, необходимост и пропорционалност.
С предложените промени се допуска в националното законодателство да бъдат въвеждани определени ограничителни мерки спрямо доставчиците на услуги, при условие че мерките са, пропорционални, оправдани от наложителни причини, свързани с обществения интерес и са недискриминационни.
В съответствие с изискванията на Директива 2006/123/ЕО в законопроекта е предвидено изменение, касаещо предоставяне на услуги от лица, които са законно установени в друга държава членка, придобили са право да упражняват конкретна дейност и желаят временно или еднократно да предоставят тази услуга в България. Гарантира се, че тези лица могат свободно да предоставят услуги с временен характер на територията на България, като тази свобода може да бъде ограничена само от изисквания, наложени с изрична разпоредба в закон.
Законопроектът предвижда премахване на съществуващата до момента възможност за налагане на ограничения по отношение на получателите на услуги.
Въвежда се изискване компетентните органи да приемат всички документи, издадени съгласно законодателството на друга държава членка, които са еквивалентни или сравними с изискванията, определени в законодателството на Република България.
Във връзка с препоръките на Европейската комисия по прилагането на Директива 2006/123/ЕО и с оглед привеждане на специфичното законодателство за отделните сектори в съответствие с разпоредбите на директивата, следва да бъдат предприети законодателни мерки за изменение и допълнение и в други законодателни актове. В тази връзка със законопроекта се въвеждат изменения и допълнения в Закона за Камарата на строителите в България и в Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране. Тези промени се отнасят до временното и еднократното предоставяне на услуги в областта на архитектурата, инвестиционното проектиране и строителството.
След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 14 народни представители, без “Против” и без “Въздържали се”.
Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за дейностите по предоставяне на услуги, № 202-01-76, внесен от Министерски съвет на 22 ноември 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:
МАРТИН ДИМИТРОВ