КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
П Р О Т О К О Л
№ 2
На 20 януари 2011 г., /четвъртък/ в зала «Запад» на Народното събрание се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум и може да започнем днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси. Предлагам заседанието да премине при следния дневен ред.
Д н е в е н р е д
1. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за общинските бюджети № 054-01-102, внесен от Любен Татарски, Георги Икономов и Атанас Камбитов на 14.12.2010 г.
Имате думата за предложения или допълнения към дневния ред. Няма.
Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред да гласува за.
Благодаря.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка първа от дневния ред.
Помолих ви за това спешно заседание, тъй като миналата седмица не можахме да разгледаме тази точка. Ако го отлагаме би се обезсмислила тази поправка.
Давам думата на вносителя да ни запознае накратко с текста.
ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Благодаря госпожо председател. Наистина, ако не го приемем в най-кратки срокове, този закон се обезсмисля за тази година. С проектозакона искаме да внесем малко повече яснота в процедурата по внасяне и приемане на общинските бюджети. Първо срока, който е записан в закона за държавния бюджет е 45 работни дни. В Закона за общинските бюджети е 45 дни. Уеднаквяваме го този срок. Също така, което беше записано в закона за общинските бюджети, това е, че до 45 дни трябва да бъде приет общинския бюджет след обнародването на държавния бюджет. Не се даваше яснота в какъв срок този бюджет трябва да бъде представен от кмета на общината пред общинския съвет и в не малко случаи това ставаше повод, особено в общини в които има неразбирателство между кмет и общински съвет, общинския бюджет да бъде представен в последния момент, така че да не може да се даде възможност за неговото подробно разглеждане и приемане, както е по правилата. Или за неспазване на срока и по този начин общинските съветници се санкционираха неправомерно. Затова което предлагаме с колегата Татарски е вкарване в Закона за общинските бюджети срок в който кмета на общината е длъжен да внесе проекта за бюджет. Това са 30 работни дни. Като оставаме 15 работни дни на общинския съвет, това са три седмици на практика, за да може общинските съветници да се запознаят с бюджета и съответните групи на съветници да си направят техните предложения. През втората седмица на практика да минат комисиите и на третата седмица този бюджет да бъде гласуван. Предвидили сме същата глоба, санкция, която имат съветниците за неприемане на бюджета в срок, да бъде налагана и на кмета, когато не го представи в законоустановения срок, който предлагаме.
Също така има няколко дребни редакционни промени, които предлагаме. Това е в частта на актуализацията на бюджета през годината. И конкретизираме една норма, че общинските съвети са тези, които определят второстепенните разпоредители с бюджетни кредити и приемат техните план сметки. Това е накратко.
ПРЕД. МЕНДА СТОЯНОВА: Имаме становище от Министерство на финансите. Не възразяват по предложените текстове. Имаме и становище на Националното сдружение на общините, което също подкрепя. Единствено с § 4 за който става дума, чл.18 се изменя. Кажeте две думи за § 4 и за тяхното възражение, тъй като вие сте го гледали на вашата комисия.
ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Сдружението на общините има известни възражения по този параграф.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Нека да го прочетем само текста.
Чл.18. Промени в общинския бюджет през бюджетната година. В частта му за собствените приходи и разходи се извършват при спазване изискванията на чл.11, ал.9. Сроковете за внасяне и приемане на промените се определят в наредба.
Те възразяват, защо само в частта на собствените приходи и разходи, а не и частта на делегираните бюджети.
ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Точно така. Старият текст е много по-неясен на чл.18. Той включва тромавата процедура за обществено обсъждане, която ние искаме да улесним. Причината да сме писали само промените в частта за собствените приходи и разходи, това е защото в § 8 на Закона за държавния бюджет изчерпателно са изброени случаите на промени в бюджетите между общините и централния бюджет, че те стават по служебен път и тези промени се отразяват служебно и не следва да има решение на съответния общински съвет.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Досегашният чл.18 казва: Общинският бюджет се изменя през текущата година по начина по който е бил приет.
Колегите предлагат тази редакция, която прочетох. Тоест това да отпадне. И да стане: “Промени в общинския бюджет през бюджетната година в частта му за собствени приходи и разходи се извършва при спазване на чл.11 ал.9”, т.е. по опростената процедура.
В това отношение само забележката на общините.
ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Държим с колегата Татарски да остане така както сме го предложили. Защото може едно служебно изменение на бюджета, както е записано в стария текст да доведе до актуализация на общинските бюджети, което е не нужно. Да речем един трансфер за заплащане на нещо или един целеви трансфер до общината да трябва да сме задължени, ние да направим актуализация единствено заради него, при положение, че в Закона за държавния бюджет е записано, че това нещо се отразява служебно в бюджета на съответната община.
ПРЕДС МЕНДА СТОЯНОВА: И още ще ми позволите една забележка на Министерство на финансите по отношение на кмета. Според тях, тъй като кмета се намира в трудово-правно отношение, т.е., той получава възнаграждение за извършена работа, която не се свежда само до изготвянето на проектобюджета на общината. Ако се приложи този текст и се отнеме възнаграждението на кмета, когато закъснее да внесе в общинския бюджет, може да има проблеми.
ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Не съм съгласен, не заради друго, а защото общинския съвет през това време дори и да не приема бюджета на общината, той си извършва работа.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Говорим за кмета.
ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Ние сме предложили вариант, в който на него да му се спира временно до внасянето на бюджета. Не изцяло да му се отнема възнаграждението, както предлагаме да бъде и за общинските съвети. Все пак без санкция ние няма как да дисциплинираме един кмет.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Проблемът е, че общинските съвети са си гласували. Те не са на трудови правоотношения. Те са на изборни. Приравнени на трудови, но не трудови. А са трудови по Кодекса на труда, така ли е? Между първо и второ четене ще го изчистим това. По принцип, ако се наложи на него може да му наложим глоба.
ЛЮБЕН ТАТАРСКИ: Ние сме изписали в предложението, че не се изплаща възнаграждение. Имаше един текст не се дължи.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Подкрепяме ли го по принцип.
Моля, който е съгласен, да гласува.
Гласували 18 “за”.
Против? Няма. Въздържали се? Двама въздържали се.
Приема се.
С това приключихме днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Благодаря ви.
Закривам заседанието на Комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
/ М. Стоянова/