КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
П Р О Т О К О Л
№ 13
На 19 май 2011 г., /четвъртък/ от 15.00 часа в зала 134 на Народното събрание, пл. “Княз Александър І ” се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе открито в 15.05 часа и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 15.05 часа /
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията по бюджет и финанси. Днешното заседание е много кратко. Имаме една единствена точка, която ви предлагам.
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социалното подпомагане, № 102-01-27, внесен от Министерски съвет на 09.05.2011 г.
Имате ли други предложения или съображения за дневния ред? Няма.
Който е съгласен с този дневен ред, моля да гласува за.
Благодаря.
Против? Няма.
Въздържали се? Няма.
Приема се.
По първа точка при нас е:
Г-жа Валентина Симеонова – зам. министър на труда и социалната политика
Г-жа Деяна Костадинова – юридически съветник на министър-председателя
Госпожа Симеонова ще ни представи законопроекта. Заповядайте г-жа Симеонова.
ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА: Благодаря ви г-жо председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, аз ще започна с мотивите, кое налага да се осъществят такива промени в Закона за социално подпомагане. Това са на първо място, разбира се, решението на Съвета за административна реформа, в което е изразено становище, че Министерството на труда и социалната политика трябва да оптимизира ролята и функциите на фонд “Социално подпомагане” и препоръката към нас, той да бъде самостоятелно юридическо лице със своя численост и човешки ресурси, адекватни на функциите, които му се отреждат по Закона за социалното подпомагане, какъвто към момента той не е. Фонд “Социално подпомагане” е създаден със Закона за социалното подпомагане. Той е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на труда. Но той няма юридическа самостоятелност, няма своя численост. Там се стига наистина до парадоксални ситуации. Във фонда работи служител, който през 2003 г. е назначен със заповед на министъра на труда и социалната политика, който е на щат към Агенцията за социално подпомагане. Води се инспектор към Агенцията за социално подпомагане. Иначе изпълнява функции подуправител и секретар на фонд “Социално подпомагане”.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Нарушение на Кодекса на труда.
ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА: И не само. Това е единия парадокс. Другият е в мотивите и препоръките на вътрешния одит, който ние назначихме. Одит върху цялата дейност на Фонд “Социално подпомагане”. И там препоръката към министъра наистина е да се установи юридическия статут на фонд “Социално подпомагане” и затова ние предлагаме тези промени в Закона за социалното подпомагане. Да се закрие фонд “Социално подпомагане” и да разкрием фонд “Социална закрила”, който веднага бързам да кажа, че по принцип и по същество не променя много функциите, но оптимизира дейността на фонд “Социално подпомагане”, структурира дейността и се надяваме по този начин да се избегнат рисковете.
Защо социална закрила, вместо социално подпомагане? Защото във функциите на фонд “Социално подпомагане” освен чистото социално подпомагане са включени финансиране и на малки проекти, които по скоро се отнасят до социалното включване. Тоест, вече имаме едно по-общо понятие. Това са накратко мотивите.
Другото нещо, което искам да кажа е, защото може би ще зададете въпрос във връзка с числеността. Тъй като се предвижда до пет щатни бройки. Ние засега предвиждаме две, максимум три щатни бройки, които са в рамките на одобрената численост на Министерство на труда и социалната политика. Така че няма да се налага да искаме допълнителна щатна численост.
Благодаря ви.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Заповядайте г-н Агов.
АСЕН АГОВ: Аз имам два въпроса, тъй като тук се запитахме с колегите. Има веднъж Агенция за социално подпомагане и след това имаме фонд, който е бил досега за социално подпомагане. Вие предлагате да стане фонд за социална закрила.
Първият ми въпрос е в Агенцията колко души работят?
Вторият ми въпрос е кой ще назначава щата на фонда за социална закрила, за да бъде той наистина независим, както предлагате.
В крайна сметка, г-жо председател, мога ли да ви помоля като чуя отговорите, да направя кратък коментар.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Заповядайте г-жо Симеонова.
ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА: В Агенцията за социално подпомагане има общински дирекции социално подпомагане и регионални дирекции социално подпомагане. В рамките на числеността на Агенцията са около 4000 човека. Това са всичките местни структури. Не говорим за Агенцията като такава на национално ниво.
Кое налага промяната на наименованието, от социално подпомагане към социална закрила, аз вече казах. Кое е различното и защо е създаден този фонд. Фонд “Социално подпомагане” се финансира чрез таксите, които постъпват от социалните услуги. Идеята за фонд “Социално подпомагане” е много добра и разумна, защото чрез него, ние подкрепяме и подпомагаме лицата, които се нуждаят от подкрепа, там където чрез друг нормативен акт не е осигурена такава подкрепа. Фонда например напоследък много фокусира дейността си върху подкрепа на граждани, които осигуряват финансиране на своето лечение в чужбина. Но когато човека се нуждае от придружител. Например става дума за лице, което е сляпо и се нуждае от придружител, фонда за лечение в чужбина не може да поеме издръжката на придружителя и тук вече се допълва финансирането чрез този фонд “Социално подпомагане” или социална закрила, сега.
Другата много добра функция на фонд “Социално подпомагане”, която е различна от всичко, което съществува уредено в правния мир е това, че той е много гъвкав и може да реагира адекватно на спешни ситуации. Една такава спешна ситуация беше създадена с времетраенето например на фаровските проекти за социални услуги, които приключваха месец септември и за времето от месец септември до месец януари следващата финансова година, услугите се поддържаха чрез фонд “Социално подпомагане”, така че да не спрат да функционират. Тоест, той реагира много бързо на кризисни, на спешни ситуации. Това е неговата сила. Ще ги назначава министъра на труда и социалната политика. Той е юридическо лице, второстепенен разпоредител към министъра на труда и социалната политика.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Коментара.
АСЕН АГОВ: Аз не мога да разбере, защо трябва да се създава още една структура, след като Агенцията за социално подпомагане може отлично да върши цялата тази работа и фонда, при нужда да бъде използван от служителите на Агенцията за социално подпомагане, а не да се създава нова структура. А той няма как да е независим, след като е под дискрецията на министъра.
ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА: В случая не става дума за независимост. Аз не знам откъде решихте, че става дума за независим. Става дума за юридическа самостоятелност, защото фонда няма юридическа самостоятелност. Парите, които се събират от такси за социални услуги могат да се използват по този начин за подкрепа на хората, която не е регламентирана в Закона за социалното подпомагане. Ние не говорим за нова структура. Това е съществуваща структура, само че без юридическа самостоятелност. Сега уреждаме правния статут на тази структура, която така или иначе съществува. И аз започнах с думите, че ние по същество не променяме предмета на дейност, защото той е смислен.
АСЕН АГОВ: Какви са социалните услуги?
ВАЛЕНТИНА СИМЕОНОВА: Пет процента от стойността на услугата се заплаща от потребителите на услугата. Стойностите на социалните услуги са различни. Те са делегирана от държавата дейност. Издръжката на услугата всяка година се установява с постановление на Министерски съвет. Кои са социалните услуги? Това са дневни центрове за възрастни, дневни центрове за деца. Това са старчески домове, това са социални трапезарии. Това са домашен социален патронаж. Това са кризисни центрове, центрове за социална интеграция и рехабилитация.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: От финансова гледна точка не искате пари, не искате бройки.
Други въпроси? Няма. Благодаря.
Преминаваме към гласуване.
Който е за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за социалното подпомагане, моля да гласува.
Благодаря.
Гласували 14 “за”.
Против? Няма. Въздържали се? Трима.
Законопроектът е приет.
Благодаря г-жо Симеонова.
Колеги, поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието.
Искам едно съобщение да направя. Постъпило е писмо от омбудсмана на Република България, от който имаме покана да вземем участие, който желае в организирана от него дискусия на 7 юни вторник от 10.00 часа в сградата на националния омбудсман, на тема: “Конкретни практически мерки за постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на таксата битови отпадъци, които да доведат до ясно законодателно формулиране на метода за определяне на дължимата от гражданите такса”.
Знаете, че той беше написал едно писмо. То излезна и по медиите, в което апелира да се промени начина по който се определя индивидуално таксата за всеки потребител, така че да се спази принципа замърсителя плаща. Ние проведохме с него устен разговор, в който аз му казах, че ние сме за. Но е много сложно и трябва да се търси широк консенсус за формулиране на наистина някаква формула. Така че който има интерес към темата, мисля че тя е важна, на 7 юни /вторник/ в 10.00 часа в сградата на националния омбудсман, ул.”Джордж Вашингтон” № 22. Предишният ден ще получите sms. Със съобщение: “Омбудсмана среща”.
РУМЕН ОВЧАРОВ: Госпожо председател, от медиите разбрахме, че ще има някаква среща или изслушване с ръководството на Агенция “Митници”. Кога ще се състои?
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Идеята е месец юни, когато излезе отчета на НАП и Митници за месец май, за да има някакъв срок от пет месеца върху който да стъпи този анализ. И ще ги поканим тук да ни кажат какво мислят по темата. Втората половина на юни.
Други въпроси? Няма.
/Закрито в 15 часа и 20 минути /
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
/Менда Стоянова/