Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
03/09/2009

    Становище от заседание на комисия
    СТАНОВИЩЕ
    на Комисията по правни въпроси
    Вх. № 953-03-6/07.09.2009 г.

    ОТНОСНО: Обобщен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2008г., с вх. № 911-00-4/ 26.05.2009г., препотвърден с Писмо вх. № 930-00-3 от 12.08.2009г., внесен от Висшия съдебен съвет.

    На заседание, проведено на 3 септември 2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа Обобщен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2008г., с вх. № 911-00-4/ 26.05.2009г., препотвърден с Писмо вх. № 930-00-3 от 12.08.2009г., внесен от Висшия съдебен съвет.
    На заседанието присъстваха: представляващият ВСС - Проф., д-р Анелия Мингова, Членовете на ВСС – Иван Колев и Георги Шопов, Главният инспектор на Инспектората към ВСС – г-жа Ана Караиванова, зам-министърът на правосъдието Даниела Машева, както и експерти от институциите.
    Докладът беше представен от представляващия ВСС Проф. д-р Анелия Мингова, която посочи ясно осъзнатата роля на ВСС като отговорен субект на съдебната реформа с конституционни правомощия и представи основните акценти в него, отнасящи се до актуализация на графика по Плана за действие по показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност и работата на специална комисия по изпълнението на мерките за организацията на работата по делата с особен обществен интерес. Тя постави акценти върху: взаимодействието на ВСС с НС по инициативи за законодателни промени в ЗСС; кадровата политика и дисциплинарната практика на ВСС, както и активната дейност на ВСС относно осигуряването на технологично обезпечаване на органите на съдебната власт. В заключение обърна внимание и на осъществяването на два проекта по Оперативна програма „Административен капацитет”/ОПАК/ в областта на съдебната система.
    Работата на Инспектората към ВСС бе представена от Главния инспектор г-жа Ана Караиванова, която очерта основните дейности в организирането и администрирането работата на Инспектората като нов конституционен орган, както и извършените планови комплексни и тематични проверки по апелативни райони и съдилища в страната относно администрирането, движението на делата и спазването на сроковете. Специален акцент в изказването си тя постави върху предложенията за тълкувателни решения въз основа на констатирана противоречива практика и направени предложения до ВСС за дисциплинарни наказания на магистрати.
    Информацията в Доклада е структурирана и анализирана в няколко раздела, които представят в неговата цялост дейността на Висшия съдебен съвет (ВСС) с неговите постоянни комисии, дейността на Инспектората към ВСС и взаимодействието на Инспектората и ВСС, което очертава техния статус.
    В раздел IІ – „Дейност на ВСС”, в отделна първа точка са изведени по- значими решения на ВСС.
    Във връзка с една от основните дейности на Съвета, осъществяването на кадровата политика в съдебната система, през 2008г. по предложение на Постоянната комисия по предложенията и атестирането са извършени редица кадрови промени в съдилищата, прокуратурата и следствието. Назначени са чрез избор 58 административни ръководители и техни заместници, 30 магистрати са назначени или преместени, атестирани с оглед повишаване на място в ранг са 354 магистрати, придобили с решение на ВСС статут на несменяемост -130 бр.; освободени от длъжност, поради навършване на 65 годишна възраст или оставка - 68 бр. поощрения за проявени висок професионализъм, образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества са получили 29 магистрати; назначени са младши съдии по чл. 243 от ЗСВ – 65 бр.; разгледани са общо 714 бр. предложения. За отчетния период ВСС е назначил, преместил и повишил в длъжност общо 379 бр. магистрати, в т.ч. младши съдии, младши прокурори и магистрати от конкурси, обявени в предходни години.
    Чрез Правната си комисия ВСС е изразявал становища и предложения по законопроекти със значим обществен интерес, имащи отношение към дейността на съдебната система.
    Активно е било участието на членове на ВСС в обсъждането и изработването на критерии за мониторинг по прилагането на Закона за съдебната власт.
    ВСС е работил активно по реализиране мерките и дейностите, заложени в Стратегията за борба с корупцията и Програмата за нейното изпълнение.
    В края на 2008г. всички съдилища са внедрили програма за управление на съдебните дела, имат регистрирани Интернет - страници и публикуват решенията си в тях, с което този състав на ВСС е реализирал принципа за публичност и достъпност.
    ВСС е оказвал активно сътрудничество по Партньорски проверки на ЕК за оценка на напредъка на Република България във връзка с присъединяването на България и в изготвянето на становища относно Плана за действие за изпълнение на препоръките на Европейската комисия, както и в обсъждането на докладите на експертите.
    През отчетния период Висшият съдебен съвет и Инспектората към него са провели активна дисциплинарна дейност. Средната продължителност на дисциплинарните производства показва, че те приключват в разумни срокове, като не е допускано неспазване на сроковете за произнасяне, определени в ЗСВ. През 2008г. приключените дисциплинарни производства са 28, за сравнение през 2007 г. са 13.
    ВСС е предприел мерки за предотвратяване на причините за дисциплинарни нарушения в органите на съдебната власт чрез повишаване взискателността на ВСС при назначаването и кадровото развитие на магистратите, с цел предотвратяване извършването на дисциплинарни нарушения с оглед престижа на съдебната власт.
    Дейността на ВСС се изразява в дейността на постоянните му комисии, част от решенията на които са изнесени като значими в Доклада.
    В резултата на работата на тези комисии са направени изводи и заключения, отнасящи се до причините за забавяне на наказателните дела. Оформени са пет групи причини: злоупотреби с правото на защита;с експертизите и вещите лица; с взаимодействието между съда и държавните органи и слабости в дейността на разследващите органи в досъдебното производство и на съда, които водят до неоправдано забавяне хода на делата. Във връзка с тези причини ВСС е предложил и мерки за преодоляването им.
    В специален раздел III от доклада на ВСС се представя дейността на Инспектората към ВСС.
    В изпълнение на годишната си програма Инспектората към ВСС е осъществявал планови комплексни проверки, чиято цел и обхват е била - цялостен анализ и оценка на организацията на административната дейност на съдилищата, прокуратурите и следствените органи, на организацията по образуването и движението на съдебните, прокурорските и следствените дела, както и приключването им в установените срокове, анализ и обобщаване на делата, които са приключени с влязъл в сила съдебен акт, както и приключените преписки и дела на прокурорите и следователите, и констатиране на противоречива съдебна практика.
    Общият брой на постъпилите сигнали в ИВСС през 2008 г. е 1644. От тях са решени 1534 и са останали неприключени в края на годината 110, по които се извършва предварително проучване. Постъпвали са и сигнали, подадени от Администрацията на Президента на Република България, Постоянното представителство на Европейската комисия в Република България и евродепутати.
    Извършените тематични проверки са съдействали за обобщаване и анализиране на данните по образуването и движението на определена група дела и по прилагането на конкретни правни норми в регионален или национален мащаб. Те позволили да се извърши сравнителен анализ за правоприлагането и администрирането на правораздаването в различните съдебни райони.
    Инспекторатът към ВСС се е самосезирал по повод действия и изявления на представители на държавни и съдебни органи и организации, публикации в печата и други медии, както и инициативи на граждани, имащи критично отношение към дейността на органите на съдебната власт. През 2008 г. ИВСС е извършил 16 инцидентни проверки.
    Висшият съдебен съвет е предложил на Инспектората към Висшия съдебен съвет да извърши проверка на съдебните дела, които са визирани в доклада на Европейската служба за борба с измамите /ОЛАФ/ и да запознае ВСС с резултатите от тази проверка с цел предприемане на конкретни мерки за отстраняване на констатираните нарушения. Главният инспектор при ИВСС е възложил такава проверка, като е разширил нейния обхват - проверка не само на съдебните дела, а и на всички наказателни производства, които са свързани с нередности по програмата САПАРД в България.
    При анализиране на констатациите и препоръките, Инспекторатът е направил изводи за работата на прокуратурите, следствените служби и съда по прилагането на НПК и ГПК и др. закони, като обективно са отразени положителните практики и слабостите в тяхната дейност, които най-вече са в спазването на процесуалните срокове и качеството на съдебните актове.
    Инспекторатът към ВВС е дал общо 334 броя препоръки и сигнали по ЗСВ. По повечето препоръки са предприети мерки за тяхното изпълнение. Взети са мерки от председателя на Софийски градски съд и от софийския градски прокурор във връзка с препоръките и констатациите от проверката на делата за злоупотреби със средства от фондове на Европейския съюз.
    Инспекторатът е сезирал Върховна касационна прокуратура и Софийска градска прокуратура с общо три сигнала, по които има данни за извършени престъпления от магистрати. Образувано е едно наказателно производство.
    Специално внимание в Доклада е отделено на взаимодействието на Инспектората с ВСС и други органи. Ежеседмично главният инспектор е участвал в заседанията на ВСС и в тези на Комисията по предложенията и атестирането, а двама инспектори на ротационен принцип са участвали в заседанията на Комисията по дисциплинарните производства и „Борба с корупцията и професионална етика".
    В последващата дискусия по Доклада участие взеха народните представители Анастас Анастасов, Явор Нотев, Четин Казак и Мая Манолова, които се обединиха около становището, че дейността на ВСС и Инспектората в Доклада е представена аналитично с изводи и препоръки, отчитайки напредъка в работата на ВСС и първоначално успешната дейност на Инспектората към него. Наред с позитивните оценки в изказванията си народните представители поставиха въпроси по различни области в дейността на ВСС и Инспектората. Г-н Анастас Анастасов постави въпрос относно обезпечаването със сграда СРС, относно външните назначения в съдебната система и се изказа по проблематиката за различната натовареност на съдиите в страната и обвързаното с това заплащане на магистрати. Г-н Явор Нотев постави въпрос дали при проверките, осъществявани от инспекторите не се влияе върху работата по същество на делата и върху формирането на вътрешното убеждение на магистратите. Г-н Четин Казак отправи въпрос за изясняване на различните критерии, които се поставят при атестирането на магистратите и разминаването на оценки от страна на ВСС и Инспектората, както и дали ВСС и Инспектората разполагат с информация по прилагането на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Г-жа Мая Манолова поиска повече информация за кадровата политика и повеждането на различните видове конкурси.
    В отговор на поставените въпроси Проф. Анелия Мингова обобщено отговори, че проблемът с решаването на сградния фонд на СРС е от компетентността на Министерство на правосъдието, а въпросите за външните назначения, както и провеждането на различните конкурси и времето, предвидено за тях са от компетентността на НС чрез изменение и допълнение на ЗСВ, тъй като са необходими законови критерии и повторното назначаване на магистрати, които са напуснали съдебната система. . Относно разминаването в позициите на ВСС и Инспектората по някои предложения за дисциплинарни наказания бе дадено обяснение от г-жа Ана Караиванова, че това е нормална практика, в която си дават среща либералния и по-строгия подход в оценките, което като краен резултат е в полза на работата, като проф. Мингова обърна внимание, че с изменението на ЗСВ е дадена възможност решенията на ВСС да се обжалват от Инспектората пред ВАС, което според нея е гаранция за обективност при различните оценки на тези два органа. Бе даден отговор, че ВСС и Инспекторатът не разполагат с информация за проблеми при правоприлагането по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.

    След проведената дискусия и обсъждането на обобщен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2008 г., Комисията по правни въпроси направи следните констатации:

    1. Дейността на ВСС и Инспектората към него е подробно и аналитично представена, като са посочени конкретни мерки при констатиране на отделните пропуски и нарушения, поради което Комисията по правни въпроси дава положителна оценка на работата на двата органа.
    2. ВСС е изпълнил препоръките на 40-то Народно събрание и е направил анализ в настоящия доклад на предоставените статистически данни и е формулирал изводи и препоръки. ВСС е анализирал прилагането на ЗСВ и е предложил изменения в него, с оглед подобряване работата в съдебната система, относно сроковете за атестирането на магистратите. В резултат на същата препоръка на Народното събрание, ВСС е включил в Доклада си за 2008 г. специален раздел за взаимодействието на Инспектората и ВСС.
    Комисията по правни въпроси отправя следните препоръки:
    1. Инспекторатът към ВСС да продължи да обобщава противоречивата съдебна практика и да прави предложения за издаването на тълкувателни решения от ВКС и ВАС, както и да продължи резултатните усилия при проверките относно срочност и добро администриране на делата в съдебната система.
    2. ВСС да продължи да контролира изпълнението на изискването за публикуване на всички съдебни решения от съдилищата в страната.
    3. ВСС да положи усилия за обективното оценяване на работата на магистратите и да прецизира критериите, които пораждат съмнения в обществото за обективност при назначаването на магистратите.
    В края на дискусията Комисията по правни въпроси гласува единодушно с 23 гласа “за” и прие Обобщен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет и за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет за 2008г., № 911-00-4/ 26.05.2009г., препотвърден с Писмо вх. № 930-00-3 от 12.08.2009г., внесен от Висшия съдебен съвет.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:

    Искра Фидосова
    Форма за търсене
    Ключова дума