КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
10/09/2009
Доклад от заседание на комисия
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
Вх. №: 953-03-14/14.09.2009 г.
ОТНОСНО: Проект на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4 внесен от Министерски съвет, проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-7 внесен от Петър Владимиров Димитров и Анна Георгиева Янева и проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-13 внесен от Мартин Димитров Димитров и Ваньо Евгениев Шарков.
На заседание, проведено на 10 септември 2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа Проект на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4 внесен от Министерски съвет, проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-7 внесен от Петър Владимиров Димитров и Анна Георгиева Янева и проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-13 внесен от Мартин Димитров Димитров, д-р Ваньо Евгениев Шарков.
На заседанието присъства от страна на Министерски съвет – г-н Владислав Горанов, заместник-министър в Министерство на финансите. Вносителите другите два проекта - проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-7 внесен от Петър Владимиров Димитров и Анна Георгиева Янева и проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-13 внесен от Мартин Димитров Димитров и Ваньо Евгениев Шарков – не присъстваха на заседанието. Г-н Владислав Горанов представи внесения от Министерски съвет Проект на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4.
В проекта на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4 внесен от Министерски съвет се предлага сумата на началния капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност да бъде намалена от 5000 лв. на символичните 2 лв., представляващи равностойността на 1 евро. С прилагането на тази мярка нивото на предприемачество в България ще се повиши, което означава повече работни места, както и предлагането на нови услуги и стоки. Предложеният законопроект ще улесни процедурите и ще осигури възможност на предприемчивите хора да стартират нови и законни фирми по най-евтиния начин.
Една от пречките за стартиране на малък бизнес в България е изискването на Търговския закон за минимален капитал от 5000 лв., за да се регистрира дружество с ограничена отговорност.
Принципът "Мисли първо за малкия" се препоръчва от Европейската комисия на страните членки с цел местното законодателство да ограничи до минимум административните пречки пред малкия бизнес и да създаде благоприятни условия за неговото възникване и развитие. Основен приоритет на Европейския съюз и на правителството на Република България е да се стимулира у младите хора желанието и нагласата да станат предприемачи. Предприемачите, които са в състояние от една идея да направят успешен бизнес, са жизнената сила на всяка икономика и ключов фактор за създаването на работни места, за растежа и конкурентоспособността на икономиката.
Изследването "Правене на бизнес" на Световната банка анализира доколко е лесно да се прави бизнес в различни страни по света. В изследването са обхванати 181 страни, като един от показателите е именно наличието на минимален капитал за започване на бизнес. Според Световната банка това изискване категорично пречи на бизнеса. От изследваните 181 страни в 84 изцяло липсва изискване за начален капитал, а по показателя сума на минималния капитал за започване на бизнес, отнесена към брутния национален доход на човек от населението, България е на 145 място в класацията с 47,8 на сто. В страните, които премахват изцяло или чувствително намаляват изискването за минимален капитал, след прилагане на мярката се наблюдава по-висока бизнес активност.
В посоченото по-горе изследване на Световната банка е оценена и защитата на кредиторите във всяка от 178-те страни по показателя "степен на възстановяване", който измерва колко цента на един долар кредиторът може да възстанови от фалирала/неплатежоспособна фирма. Оказва се, че за 75-те икономики, които нямат изискване за минимален капитал, кредиторите успяват да си възстановят средно 31 цента от всеки долар (31 на сто), а в останалите страни - 30 цента от долар (30 на сто). Резултатите на практика са еднакви, дори с превес за страните без ограничение. Този резултат води до извода, че минималният капитал по никакъв начин не защитава кредиторите.
С проекта на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4 внесен от Министерски съвет се въвежда и изменение на минималната номинална стойност на един дружествен дял, която се намалява от 10 лева на един лев, както и се въвежда промяна, предвижаща стойноста на всеки дял да е кратна на 1.
В проекта на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-7 внесен от Петър Владимиров Димитров и Анна Георгиева Янева също се предлага сумата на началния капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност да бъде намалена от 5000 лв. на 2 лв. Като мотивите за тази промяна са сходни с тези на предходно разгледания законопроект предложен от МС като се излага и мотива че с прилагането на тази мярка нивото на предприемачество в България ще се повиши, което означава повече работни места, както и предлагането на нови услуги и стоки.
В проекта на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-13 внесен от Мартин Димитров Димитров, д-р Ваньо Евгениев Шарков се предвижда изискване за минимален капитал да се намали 50 пъти - до ниво от 100 лева за създаване на ООД с мотива, че изискването за наличие на определена сума за започване на бизнес е бюрократична тежест, тъй като няма никаква законова пречка тези пари така или иначе след учредяване на дружеството веднага да бъдат изтеглени и вкарани в обръщение, като това на практика обезсмисля и т.нар. гаранционна функция на основния капитал.
В последвалото обсъждане на законопроектите участие взеха народните представители: г-н Емил Радев, г-н Янаки Стоилов, г-жа Искра Фидосова, г-н Четин Казак. Г-н Янаки Стоилов и г-н Четин Казак изказаха мнение, че трите законопроекта са опит за справяне с икономическата криза с негодно средство, а също и че няма да доведат до повишаване на предприемаческата дейност. Останалите членове на комисията се обединиха около становището, че е необходимо сумата на началния капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност да бъде намалена от 5000 лв. на 2 лв. и това в най-изчерпателна степен е залегнало в проекта на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4 внесен от Министерски съвет.
В края на дискусията :
- Комисията по правни въпроси с 13 гласа „За”, 0 гласа „против” и 3 гласа „въздържал се” прие проекта на Закон за изменение на Търговския закон № 902-01-4 внесен от Министерски съвет и предлага на Народното събрание същият да бъде приет на първо гласуване;
- Комисията по правни въпроси с 0 гласа „За”, 0 гласа „против” и 16 гласа „въздържал се” не прие проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-7 внесен от Петър Владимиров Димитров и Анна Георгиева Янева;
- Комисията по правни въпроси с 0 гласа „За”, 0 гласа „против” и 16 гласа „въздържал се” не прие проект на Закон за изменение на Търговския закон № 954-01-13 внесен от Мартин Димитров Димитров и Ваньо Евгениев Шарков.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
Искра Фидосова