Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
17/09/2009

    Доклад от заседание на комисия
    ДОКЛАД
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. № 953-03-17/18.09.2009 г.

    Относно: Обсъждане за първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите, внесен от Министерски съвет с № 902 – 01 – 11 от 08.09.2009 г.

    На свое заседание, проведено на 17 септември 2009 г., Комисията по правни въпроси, обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите, внесен от Министерски съвет с № 902 – 01 – 11 от 08.09.2009 г.
    На заседанието присъстваха: г-жа Милена Трифонова – и.д. директор на дирекция „Административно – правно обслужване” към Държавна агенция по горите, и държавният инспектор – инж. Тони Кръстев.
    Законопроектът бе представен от г -жа Милена Трифонова – и.д. директор на дирекция „Административно – правно обслужване” , която запозна Комисията с предлаганите промени.
    Основната промяна в законопроекта е свързана с преобразуването на Държавната агенция по горите към Министерския съвет в Изпълнителна агенция по горите към министъра на земеделието и храните. Това води до промяна на функционалната подчиненост на структурата – от подчиненост на Министерския съвет към подчиненост към определен министър, като съответно се променя и бюджетната подчиненост – от първостепенен разпоредител с бюджетни кредити агенцията става второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на земеделието и храните.
    Включването на политиката в областта на развитието на горското и ловното стопанство ще доведе до единство в държавната политика по отношение на развитието на селските райони.
    Предвижда се министърът на земеделието и храните да упражнява правата на собственост на държавата в държавните горски стопанства и да предприема действия по реда на чл. 6 от Закона за държавната собственост, да прекратява и преобразува държавни горски стопанства и държавни ловни стопанства, а също и правомощия, свързани с разпореждане с горите и земите от държавния горски фонд, включително правомощията, свързани с промяна на предназначението на земите, с категоризирането и прекатегоризирането на горите, следва да преминат към министъра на земеделието и храните.
    Предвижда се със заповед на министъра на земеделието и храните по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите да извършва включването в горския фонд на земеделски земи – негодни за земеделско ползване, слабопродуктивни земеделски земи, земи, рекултивирани за горскостопанско ползване, както и на гори в земеделски земи.
    Със законопроекта се правят и съответните изменения и допълнения в Закона за лова и опазване на дивеча, като организацията на ловната площ, управлението на ловното стопанство и контролът по стопанисването на дивеча да се осъществяват от министъра на земеделието и храните. Предвижда се също в защитените територии стопанисването на дивеча да се извършва съгласно техния режим и план за управление, а в обектите, непосредствено свързани с отбраната и националната сигурност на страната - по ред, определен със заповед на министъра на земеделието и храните и министъра на отбраната.
    Със законопроекта се предлагат изменения, които основно се състоят в промяна на институционалната компетентност към Министъра на земеделието и храните и Министерски съвет, произтичаща от преобразуването на ДАГ в Изпълнителна агенция към Министъра на земеделието и храните, както и промени в други закони, с цел синхронизация на законодателството.
    Предвидената структурна реформа в системата на горите е с оглед реализиране и на значителни бюджетни икономии и по – доброто управление и ползване на горите и земите от горския фонд и на дивечовото стопанство.
    В дискусията взеха участие народните представители Екатерина Михайлова, Янаки Стоилов, Мая Манолова, Христо Бисеров, Юлиана Колева, Веселин Методиев, Димитър Лазаров и Искра Фидосова.
    След станалите разисквания Комисията по правни въпроси констатира , че законопроектът съдържа непълноти по отношение на прехвърляне на правомощията от председателя на Държавна агенция по горите към министъра на земеделието и храните по отношение упражняване правата на собственост върху горите и земите от горски фонд. В тази насока бяха направени следните препоръки:
    В § 2 не е предвидена промяна в чл. 7, ал. 6 на действащия закон, където се урежда процесуалното представителство по дела, които се отнасят до държавни гори. Съгласно проекта, това си остава в правомощията на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите, а не на министъра на земеделието и храните, както е посочено в мотивите.
    В § 6, относно чл. 15а, който урежда покупката и продажбата на гори и земи от горския фонд е предвидена промяна само в ал. 12. В действащия текст на ал. 2 е предвидено председателят на Държавната агенция по горите да прави искане пред Министерски съвет за закупуване на площи над 100 дка. Необходимо е да се предвиди промяна и в ал. 2, това да се прави от министъра на земеделието и храните. Същото се отнася и до ал. 13.
    В § 7 – действащия текст на чл. 15б урежда замяната на гори и земи от горския фонд. Проектът на закона не предвижда промяна на тези правомощия да се прехвърлят на министъра на земеделието и храните.
    Не е предвидена промяна в чл. 16в, където е разписана процедура за учредяване право на ползване върху гори и земи от горския фонд. Не е отразено тези правомощия да преминат върху министъра на земеделието и храните.
    В § 11 се внася само промяна в чл. 19 и то само в ал. 3. В ал. 9 задължително трябва да се отрази промяната, че изключването на гори и земи от горския фонд се извършва от Министерски съвет по предложение на министъра на земеделието и храните. Проектът е предвидил тази промяна да се извършва от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.
    В хода на дискусията народните представители от Комисията по правни въпроси констатираха, че законопроектът не преустановява действието на мораториума, наложен с Решение за спиране на изключването при промяна на предназначението на гори и земи от горския фонд, придобити от физически и юридически лица, с изключение на общините, чрез замяна с гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост от 03.09.2009 г., който остава в сила до приемането на нов Закон за горите.
    По време на разискванията беше направено предложение за обмисляне от страна на вносителя на законопроекта промяна в наименованието на съответното министерство – на Министерство на земеделието, горите и храните.
    Комисията препоръчва всички непроменени текстове, съдържащи наименованията „Държавна агенция по горите” , „председателят на Държавна агенция по горите” да се заменят с „Изпълнителна агенция по горите” и „председателя на Изпълнителна агенция по горите”, съобразно смисъла на конкретния текст.

    След станалите разисквания Комисията по правни въпроси с 15 гласа „за”, 1 гласа „против” и 6 гласа „въздържали се” приема така представения законопроект и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите, № 902 – 01 – 11 внесен от Министерски съвет на 08.09.2009 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:


    Искра Фидосова
    Форма за търсене
    Ключова дума