Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
24/09/2009

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси
    Вх. № 953-03-25/29.09.2009 г.

    ОТНОСНО: Обсъждане на проект за решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, № 954-02-72, внесен от ЯНЕ ГЕОРГИЕВ ЯНЕВ и група народни представители на 04.09.2009 г.
    На заседание, проведено на 24 септември 2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа проект за решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, № 954-02-72, внесен от ЯНЕ ГЕОРГИЕВ ЯНЕВ и група народни представители на 04.09.2009 г.
    От името на вносителите народният представител Яне Янев изложи мотивите на проекта за решение. Той посочи, че България е парламентарна република, а Народното събрание осъществява законодателната власт и упражнява върховен контрол върху държавните органи. Според Конституцията на Република България, длъжностните лица и гражданите, когато бъдат поканени, са длъжни да се явяват пред парламентарните комисии и да им предоставят исканите от тях сведения и документи. Не е уредена обаче хипотезата, при която дължимото съдействие не бъде оказано, поканеното лице не се яви и/или откаже да предостави намиращи се у него документи.
    Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика не разполага със съответния нормативен инструментариум и организационни способи за извършване на ефективни проверки или за възлагане на конкретни действия на други компетентни държавни органи, както и за последващ контрол. Според г-н Янев, това налага приемането на нормативен текст в ПОДНС, който да дава процедурна възможност на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика да иска и получава незабавно съдействие от органите на прокуратурата и МВР при изпълнение на своите специфични правомощия, включително за установяване и изясняване на данни, факти и обстоятелства във всички структури и нива на държавната и общинската администрация.
    В последвалата дискусия по проекта за решение участие взеха народните представители: П. Димитров, И. Фидосова, М. Миков, А.Анастасов, Хр. Бисеров, Ч.Казак, Д. Лазаров.
    Според народните представители чл. 80 от Конституцията на Република България предвижда, че длъжностни лица и гражданите, когато бъдат поканени, са длъжни да се явят пред парламентарните комисии и да им предоставят исканите от тях документи и сведения. Това задължение е доразвито и в ПОДНС.
    Предвидените промени в проекта за изменение и допълнение на ПОДНС за осъществяване от членове на Комисия на Народното събрание на проверки в държавни и общински учреждения със съдействие на органите на МВР и прокуратурата са в противоречие с конституционно определените функции на Народното събрание – да осъществява законодателна власт и парламентарен контрол.
    Постоянните и временните парламентарни комисии са помощни органи на Народното събрание и техните правомощия са функция от тези на Народното събрание, които са конституционно регламентирани за осъществяване на парламентарен контрол. Парламентарният контрол, осъществяван от комисиите, не може да бъде различен по съдържание, характер и обем от този, който се осъществява от Народното събрание, От друга страна, предлаганите изменения за осъществяване на проверки предвиждат органите на МВР и прокуратурата да осигуряват незабавно съдействие на комисиите на Народното събрание в противоречие със Закона за съдебната власт, Закона за МВР и НПК.
    Част от народните представители, взели участие в дискусията, се обединиха около становището, че би могло да се предвидят санкции за държавните органи, длъжностните лица от държавната и общинската администрация, които не изпълняват задълженията си и не осъществяват правомощията си, за което са необходими законодателни промени в един или няколко закона, но не и в ПОДНС.
    Като цяло народните представители се обединиха около становището, че предложените изменения и допълнения на ПОДНС не следва да бъдат подкрепяни, тъй като в една своя част те противоречат на конституционния принцип за разделение на властите, а в другата си част - преповтарят действащи текстове на ПОДНС, които дават правомощия на парламентарните комисии и народните представители да осъществяват контрол върху дейността на държавни и общински органи и институции.
    След проведената дискусия Комисията по правни въпроси с един глас „за”, четири гласа „против” и деветнадесет гласа „въздържали се” реши да предложи на народните представители да не приемат на първо гласуване проект за решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, № 954-02-72, внесен от ЯНЕ ГЕОРГИЕВ ЯНЕВ и група народни представители на 04.09.2009 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    Искра Фидосова

    Форма за търсене
    Ключова дума