Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
12/11/2009

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 953-03-58/13.11.2009 г.


    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства № 902-01-41, внесен от Министерския съвет на 06.11.2009 г.

    На свое заседание, проведено на 12.11.2009 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства № 902-01-41, внесен от Министерския съвет на 06.11.2009 г.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства представи г-н Бойко Хаджийски- главен експерт в сектор „Консулско-правни въпроси” към дирекция „Консулски отношения” към Министерство на външните работи.
    С него се цели усъвършенстване на действащата нормативна уредба и хармонизиране на националното ни законодателство с правото на Общността.
    Законът за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства транспонира Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно правото на граждани на Съюза и на членовете на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите членки.
    Директивата изисква лицата, ползващи се от правото на свободно движение да бъдат информирани и уведомявани писмено за решението за ограничаване на правото им на влизане и на пребиваване на територията на държавата – членка, за мотивите и основанията за вземането на решението, освен ако това не противоречи на интересите на националната сигурност, а така също и за реда и срока за оспорването му.
    Тези изисквания са отразени в определени текстове на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства, но не са намерили приложение в случаите на отказ за издаване на визи и на откази за влизане и пребиваване на гражданин на Европейския съюз и на член на семейството на гражданин на Европейския съюз, който не е гражданин на Европейския съюз.
    Така например, с разпоредбата на чл. 22 са регламентирани ограничения на правото на влизане и правото на пребиваване, като е предвидена възможност те да бъдат прилагани само по изключение, когато са налице предвидените в закона основания, свързани с националната сигурност, обществения ред или общественото здраве. Въведени са принудителни административни мерки /чл. 23/ и е регламентиран редът за оспорване на административния акт за тяхното налагане /чл. 28, ал.1/.
    И с разпоредбата на чл. 5, ал. 2 е предвидено отказът за влизане и пребиваване да се мотивира и да подлежи на оспорване по реда на Административнопроцесуалния кодекс, но тази разпоредба регламентира правата само на определена категория лица и не може да се прилага по аналогия в случаите на отказ за издаване на визи.
    В Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства не е въведено изискването за мотивиране на отказите за издаването на визи и не е регламентиран както редът за оспорването на такива откази, така и редът за оспорване на отказите за влизане и пребиваване на гражданин на Европейския съюз и на член на семейството на гражданин на Европейския съюз, който не е гражданини на Европейския съюз, е предложено от вносителя изменение и допълнение на чл. 4. Разписана е нова ал. 6, с която се регламентира и отказът за влизане и излизане на лицата, визирани в ал. 1 и 2, да се мотивира и да подлежи на оспорване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
    Със законопроекта се предвижда за отказа за издаването на виза да се съставя формуляр по образец, утвърден с акт на Министерския съвет.
    Г-н Четин Казак изказа становище, че в законопроекта е предвидено отказа за издаване на виза да може да се обжалва, но не е предвидена възможността за информация на заинтересованото лице, което да обжалва последвалия отказ.
    От името на вносителя г-н Хаджийски се съгласи с предложената корекция в тази насока, която да бъде внесена като предложение между първо и второ четене.
    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: единодушно с 18 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства № 902-01-41, внесен от Министерския съвет на 06.11.2009 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА

    Форма за търсене
    Ключова дума