КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
26/11/2009
Доклад от заседание на комисия
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
Вх. №: 953-03-69/01.12.2009 г.
ОТНОСНО: Обсъждане на първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт вх. № 902-01-46, внесен от Министерския съвет на 18.11.2009 г.
На заседание, проведено на 26.11.2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт с вх. № 902-01-46, внесен от Министерския съвет на 18.11.2009 г.
На заседанието присъстваха зам.-министъра на правосъдието Жанета Петрова, представляващият ВСС – проф. д-р Анелия Мингова, членовете на ВСС – Радка Петрова и Пламен Стоилов, зам. главния прокурор Валери Първанов и Вероника Имова – съдия от ВКС.
От името на вносителя - Министерския съвет, законопроектът беше представен от зам.-министъра на правосъдието Жанета Петрова.
В предметния обхват на внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт е уредбата на обществените отношения, свързани с установяване на дисциплинарни нарушения и дисциплинарни наказания, както и процедурни правила за реализиране на дисциплинарна отговорност на изборни членове на ВСС. Необходимостта от внесения законопроект е обусловена от съществуваща досега празнота в закона по отношение на възможността за търсене на дисциплинарна отговорност на изборен член на Висшия съдебен съвет.
Основната цел на законопроекта е утвърждаване на професионалната етика в работата на ВСС. Обществена е необходимостта от регламентиране на законово ниво на санкции при нарушаването на конституционно установените изисквания за високи професионални и нравствени качества на членовете на ВСС. Дисциплинарното наказание освобождаване от длъжност е предвидено да се налага на изборен член на ВСС в случаите на тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при извършване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Законопроектът урежда с и съответните последици от налагането на дисциплинарно наказание освобождаване от длъжност на член на ВСС – невъзможност да бъде отново избран за член на ВСС и невъзможност да бъде назначен отново на съдийска, прокурорска или следователска длъжност.
В законопроекта е предвидено в случаите на образувано дисциплинарно производство за налагане на дисциплинарно наказание на изборен член на ВСС, при подадена от него оставка, мандатът му да не може да бъде прекратен предсрочно до приключване на дисциплинарното производство.
По законопроекта отношение взе представляващият ВСС – проф. д-р Анелия Мингова, която изрази подкрепа за него от името на ВСС и обоснова необходимостта от предложените промени като принципни относно въвеждането на дисциплинарни санкции, когато са извършени действия от страна на членове на ВСС, уронващи престижа на съдебната власт. Това според нея би имало и дисциплиниращ ефект. Тя постави и въпроси, които биха могли да бъдат обсъждани на второ четене относно нюансите при освобождаване на член на ВСС и възстановяването му на магистратска длъжност, както и дали във трите случаи на дисциплинарни нарушения е необходимо и освобождаването му от длъжността на магистрат. Като аргумент в подкрепа на изложената теза проф. Мингова посочи наличието на видове наказания и степенуването им при носене на дисциплинарна отговорност от магистрати, които не са членове на ВСС.
По законопроекта изрази принципна подкрепа и Главният инспектор Ана Караиванова, която проследи последните поправки през 2003 и 2007 г. в Конституцията относно дисциплинарната отговорност, като изрази мнение, че уредбата относно дисциплинарната отговорност би следвало да бъде по-обща, а не казуистично представена. Според нея прекалено тежка е санкцията за член на ВСС, чийто мандат се прекратява поради дисциплинарно освобождаване от длъжност и забраната за завръщане в съдебната система.
В дискусията по законопроекта взеха участия народните представители Михаил Миков и Янаки Стоилов. Г-н Миков изрази мнение, че чрез някои от предложенията в законопректа нарушенията на етичните правила са доведени до абсурдност. като пример той посочи - при подадена оставка тя да не се приеме и се продължи с дисциплинарно производство. От негова страна бе коментирана и хипотезата на приключване на дисциплинарното производство, без налагане на дисциплинарно наказание, при която остава открит въпроса за нейното приемане. В подобен дух се изказа и г-н Янаки Стоилов, който подкрепи идеята да се доразвие дисциплинрното производство за изборни членове на ВСС, което има и превъзпитателно въздействие, като изказа мнение, че животът налага възприемане по- гъвкави варианти за носене на отговорност, което изключва вариант ”доживотни санкции” и предложи за второ четене обсъждането на „връщането под условие” на магистратска длъжност на член на ВСС, спрямо който е наложено наказание – дисциплинарно освобождаване от длъжност.
След проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси с 19 гласа “за” и 2 „въздържали се” прие на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт вх. № 902-01-46, внесен от Министерския съвет на 18.11.2009 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
Искра Фидосова