Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
10/12/2009

    Доклад от заседание на комисия
    ДОКЛАД
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 953-03-79/11.12.2009 г.

    ОТНОСНО: Обсъждане на първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, вх. № 954-01-49, внесен от н.п. Иван Вълков и група народни представители на 20.11.2009 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 10.12.2009 г. Комисията по правни въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, вх. № 954-01-49, внесен от н.п. Иван Вълков и група народни представители на 20.11.2009 г. Присъстваха и представители на Министерството на вътрешните работи – г-н Алекси Стратиев – зам. – директор в гл. дирекция „Охранителна полиция” към МВР и г-жа Катерина Хаджиева – юрисконсулт в дирекция „Правна” към МВР.
    Законопроектът беше представен от народния представител Станислав Иванов, който е един от вносителите. Той представи основните насоки, в които се изменя закона, а именно създаване на възможност за налагане на глоби с фиш за нарушения, установени с технически средства, както и повишаване на промяна на размера на санкциите за водачи, управлявали моторно превозно средство след употребата на алкохол или с превишена скорост, както и за неправоспособните водачи. Според вносителите следва да бъде въведен ефективен механизъм за налагане и събиране на глобите за нарушения, установени с технически средства. Способът за установяване на нарушението с технически средства, записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, предоставя необходимите и достатъчни данни за извършеното нарушение и за цялата фактическа обстановка, без възможност за субективно тълкуване и интерпретиране на обстоятелствата. Предлага се за нарушение, установено с техническо средство да отговаря собственикът на моторното превозно средство, каквато е и практиката в държавите от ЕС. Издадените фишове за нарушения, установени с технически средства, подлежат на обжалване, но след заплащане на наложената с тях глоба. С решението, с което се изменя или отменя наложеното наказание, ще се постановява връщане на неоснователно платената глоба. Предвижда се възможност за анулиране на издадения фиш, ако се установи, че нарушението е било извършено с моторното превозно средство, което е било обявено за издирване или е моторно превозно средство със специален режим на движение. Чрез използването на технически средства и системи за установяване на нарушенията по пътищата ще се увеличи броят на установените нарушения, извършвани от водачи на моторни превозни средства. Това от своя страна ще повиши ефективността на контрола за спазване на правилата за движение по пътищата. Промяната на размера на санкциите според вносителите се налага поради данните, които се съдържат в анализите на пътнотранспортните произшествия и които сочат, че голяма част от тях са причинени от водачи, управлявали моторно превозно средство под въздействието на алкохол или с превишена скорост, както и от неправоспособни лица.
    В проведената дискусия участие взеха народните представители Христо Бисеров, Димитър Лазаров, Мая Манолова, Емил Радев, Четин Казак,Явор Нотев, Михаил Миков, Анастас Анастасов и Ивайло Тошев. Представителите на МВР също изразиха позицията на министерството по законопроекта. Народните представители подкрепиха по принцип идеята, заложена в законопроекта, но в хода на дискусията изразиха и несъгласие с някои от разпоредбите, като подчертаха, че трябва да бъде намерено по-добро правно решение.
    Във всички изказвания на народните представители се очертаха две части – първата относно повишаване размера на санкциите относно водачите, които управляват с превишена скорост или управляват моторно превозно средство след употреба на алкохол, както и спрямо неправоспособните водачи. Народните представители подкрепиха тази част от предложенията, като изразиха мнение, че повишаването на санкциите е оправдано с оглед на повишената обществена опасност на нарушенията на правилата за движение по пътищата.
    Втората част от изказванията на народните представители беше по отношение на промените в чл. 186 от закона, които въвеждат използването на техническо средство за заснемане на извършване на нарушения на правилата за движение по пътищата. Народните представители Христо Бисеров, Димитър Лазаров, Емил Радев и Мая Манолова изразиха мнение, че с чл. 186 от законопроекта се променят основни правни принципи. Такъв е принципът, според който административнонаказателната отговорност е лична, от което следва, че се наказва извършителят на едно нарушение, а не собственикът на средството, с което е извършено нарушението – в случая моторното превозно средство. Така според н.п. Лазаров може да се стигне до случаи, в които се наказва водач, временно лишен от правоуправление, който не е управлявал моторно превозно средство, но го е предоставил другиму. Друг принцип, който е обърнат в законопроекта, според н.п. Бисеров, е реализирането на отговорността преди лицето да е имало възможност да се защити като обжалва акта, с който му се налага наказание. Народният представител Димитър Лазаров посочи още, че използването на техническите средства не позволява отнемането на контролни точки на нарушителя, както и налагането на други наказание като например лишаването от право да се извършва определена професия или дейност и по този начин в нашето законодателство ще съществува дуализъм по отношение на наказанията в зависимост от това дали нарушението е установено с техническо средство или от контролните органи.
    Народният представител Емил Радев посочи също, че съгласно разпоредбите на ЗАНН с фиш сега се наказват маловажните нарушения, установени веднага при извършването им и в присъствието на нарушителя и наложеното наказание “глоба” е в размер до 50 лева. Необходимо е и съгласието на нарушителя, за да бъде издаден фишът, в противен случай се съставя акт за установяване на извършено нарушение. Беше изразено несъгласие и с начина на изпращане на фиша на нарушителя. Законопроектът не предвижда връчване на фиша на нарушителя. С връчването нарушителят узнава за нарушението, в което е обвинен и то има важно значение по ЗАНН. Освен това н.п. Емил Радев изрази несъгласие с предвидения начин за събиране на глобите от тези фишове – от публичен изпълнител, което не е в съответствие с разпоредбите на ДОПК.
    Народният представител Михаил Миков подчерта, че съгласно ЗАНН фишът не се обжалва и не одобри предвидената в законопроекта възможност за обжалване. Според него фишът трябва да стане необжалваем или да бъде променено наименованието на този акт и тогава да бъде предвидена възможност за обжалване. Неодобрение беше изказано и по отношение на липсата на подпис на фиша – съгласно законопроекта фишът не се подписва нито от контролните органи, нито от нарушителя. Според н.п. Миков такъв фиш не може да бъде изобщо административен акт или документ.
    Според народния представител Анастас Анастасов във фишът по чл. 186 следва да бъде отразено кой орган го издава. Той изрази мнение, че е подходящо в чл. 186, ал. 8 да бъде предвидена възможност на лицето, което е посочено като нарушител във фиша, да може да направи възражение пред директора на съответната областна дирекция на полицията, че то не е управлявало моторното превозно средство, за да може още на този етап да бъде освобождавано от отговорност.
    Народният представител Явор Нотев изтъкна, че техническите средства трябва да бъдат използвани при установяването на административните нарушения, тъй като при сегашната нормативна уредба съществува възможност лицето, което е посочено в акта като нарушител да отрече това и да посочи други лица като нарушители. Според него „пробойните”, които съществуват при сега действащата нормативна уредба, могат да бъдат преодолени с въвеждането на технически средства за заснемане на извършването на нарушенията.
    Според представителите на Министерството на вътрешните работи процедурата по ЗАНН, които е приет преди 40 години, не отговаря на съвременните условия и не позволява гъвкавото използване на технически средства. Поради което те предлагат да се приемат специални правила в Закона за движението по пътищата, които да разтоварят актосъставителите. Освен това според тях тези модерни технически средства осигуряват по-голяма безпристрастност и свеждат до минимум условията за корупция при налагане на административни наказания.
    Народните представители от Комисията по правни въпроси се обединиха около становището да бъдат потърсени най-добрите законодателни решения, които да позволят използването на технически средства в тази процедура.


    След проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси с 11 гласа “за”, 0 гласа „против” и 9 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, с вх. № 954-01-49, внесен от н.п. Иван Вълков и група народни представители на 20.11.2009 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    Искра Фидосова







    Форма за търсене
    Ключова дума