КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
11/02/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. №: 053-03-19/15.02.2010 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 002 – 01 – 14, внесен от Министерски съвет на 26.01.2010 г.
На свое заседание проведено на 11 февруари 2010 г, Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 002 – 01 – 14, внесен от Министерски съвет на 26.01.2010 г.
На заседанието присъстваха г-жа Жанета Петрова – зам.-министър на правосъдието, г-жа Райна Манджукова – председател на Държавна агенция за българите в чужбина, г-жа Маргарита Иванова – началник отдел „Методология и контрол” в Главна дирекция ГРАО към МРРБ и г-н Росен Иванов – юридически съветник на министър Божидар Димитров.
От името на вносителя законопроекта бе представен от г-жа Жанета Петрова.
Тя изтъкна, че Закона за българското гражданство е приет през 1998 г. и урежда отношенията във връзка с българското гражданство в съответствие с международноправните изисквания, но в периода от приемането на закона възниква необходимостта от усъвършенстване регламентирането на определени елементи от тази сфера на регулиране.
С предлаганите промени се предвижда, че в производството по придобиване на българско гражданство по натурализация българският произход се удостоверява с документ, издаден от Държавната агенция за българите в чужбина, който се представя едновременно с молбата за придобиване на българско гражданство. В удостоверението се посочва въз основа на какви данни е установен българският произход. Цели се да бъде предотвратена на тенденцията за представяне на неистински и подправени документи с цел установяване на български произход. Обстоятелството, че определено лице е от български произход, в производството по придобиване на българско гражданство по натурализация би следвало да се доказва само с удостоверение от Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Председателят на ДАБЧ е едноличен орган на изпълнителната власт, който ръководи, координира и контролира провеждането на държавната политика по отношение на българските общности извън Република България. Издаването на удостоверения за български произход от ДАБЧ се основава на специално разработени процедури, свързани с установяването на етническа принадлежност.
Такава промяна ще доведе до значително ускоряване разглеждането на преписките за българско гражданство в разумни срокове. Проверките, които се извършват във връзка с автентичността на представяните документи, допълнително затруднява производството по българското гражданство и удължава срока за неговото приключване. Допълнителни проверки и експертизи за автентичност на документите се извършват предимно по преписки, към които няма приложено удостоверение за български произход, издадено от ДАБЧ.
С предложените промени се цели да ограничи възможността молбите в производството по българското гражданство да бъдат подавани чрез пълномощници или по пощата. Запазва се възможността за лицата, които живеят в чужбина, да подават молбите в дипломатическите или консулските представителства на Република България.
Практиката показва, че голяма част от неистинските и преправените документи по преписките са представени от посредници. Преобладаващата част от кандидатите за българско гражданство живеят в чужбина и подаването на молбите лично в дипломатическите или консулските представителства ще ограничи представянето на фалшиви документи и по този начин ще се ограничи и възможността за използване на производството по българското гражданство за подмяна на самоличност.
Законопроектът определя срок за произнасяне и за ведомствата, които задължително дават становища по молбите и предложенията – Държавна агенция „Национална сигурност” и Министерството на вътрешните работи, с което се постига оптимизиране на процедурата и точно посочване на задълженията на участващите в нея.
В дискусията се включиха народните представители г-н Павел Димитров, г-н Любен Корнезов, г-н Четин Казак, г-н Михаил Миков, г-жа Искра Фидосова, г-н Димитър Лазаров, г-жа Юлиана Колева и г-н Веселин Методиев.
Според изказаните становища част от народните представители подкрепят законопроекта предлаганите промени, които са своевременни и водят до преодоляване на слабости в сега действащия закон – личното явяване на интервю, премахване на корупционния елемент при подаването на документи, поставянето на реални срокове.
Според другата част от становищата, така направените промени не водят до промени, тъй като няма изменения в изискванията за придобиване на българско гражданство, а процедурата за придобиването му трябва да се либерализира. Указаните срокове не водят до бързина на производството. Необходимо е и да се укаже срок за издаването на указ за придобиване на българско гражданство и за издаване на удостоверението от Държавната агенция за българите в чужбина . Постави се въпроса дали лицата подали молба за възстановяване на българско гражданство не са поставени в по – неблагоприятно положение от тези, които кандидатстват за придобиването му. С § 8 се дава на дефиниция за лице от български произход, базирана на етническа принадлежност и не се ли стеснява кръга на лицата, които могат да получат българско гражданство.
Поискаха се справки за развитието на подаването и разрешаването за придобиване на българско гражданство и след влизането на Република България в Европейския съюз, дали това се е ускорило.
Постави се въпроса за законово решение за ускоряване на натрупаните молби до момента, около 47 000 и ще има ли административен капацитет за решаването на проблема.
Г-н Росен Иванов се съгласи, че трябва да се улесни придобиването на българско гражданство, но това не трябва да е безконтролно. Според него личното явяване на интервю ще допринесе за съкращаването на сроковете, тъй като ще се получават и по – бързо становищата от ДАНС и МВР.
Г-жа Райна Манджукова подкрепи законопроекта. Това е първият закон, в който е предвидено Държавната агенция за българите в чужбина да удостоверява българското гражданство, а такива документи се издават от 10 години.
След проведената дискусия с 14 гласа „за” и 4 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 002 – 01 – 14, внесен от Министерски съвет на 26.01.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА