Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
11/02/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-20/15.02.2010 г.

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 054 – 01 – 2, внесен от ГАЛИНА ДИМИТРОВА БАНКОВСКА, ИВО ТЕНЕВ ДИМОВ и ИВЕЛИН НИКОЛОВ НИКОЛОВ на 21.01.2010 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 902 – 01 - 61, внесен от Министерски съвет на 21.12.2009 г.

    На свое заседание, проведено на 11 февруари 2010 г, Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнениена Закона за физическото възпитание и спорта, № 054 – 01 – 2, внесен от ГАЛИНА ДИМИТРОВА БАНКОВСКА, ИВО ТЕНЕВ ДИМОВ и ИВЕЛИН НИКОЛОВ НИКОЛОВ на 21.01.2010 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 902 – 01 - 61, внесен от Министерски съвет на 21.12.2009 г.
    На заседанието присъстваха г-н Иван Ценов – зам.-министър на физическото възпитание и спорта, г-жа Надежда Желева – консултант към министерството и г-н Иво Димов.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 054 – 01 – 2, внесен от ГАЛИНА ДИМИТРОВА БАНКОВСКА, ИВО ТЕНЕВ ДИМОВ и ИВЕЛИН НИКОЛОВ НИКОЛОВ на 21.01.2010 г бе представен от вносителя – г-н Димов.
    Той изтъкна, че един от основните принципите на Закона за физическото възпитание и спорта, залегнал и в Програмата на правителството за Европейското развитие на България 2009-2013 година е осигуряването на оптимални условия и възможности за практикуване на спорт и социален туризъм.
    Но неговото реализирането му е в пряка и непосредствена зависимост от финансовото и материалното обезпечаване на тези дейности, както чрез осигуряването на средства от държавния бюджет и инвестиции, така и чрез развитието на публично-частното партньорство.
    Със законопроекта се предлага създаването на нови разпоредби, съгласно които върху недвижими имоти - публична или частна държавна или общинска собственост може да се учредява безвъзмездно право на строеж, за строителството на национални тренировъчни и/или състезателни спортни обекти, и/или съоръжения за нуждите на представителните отбори на спортни федерации, лицензирани по реда на ЗФВС и осигурили финансиране от собствени или международни източници се създава правна възможност да бъде насърчен процесът за реализиране на публично-частното партньорство.
    Редът за изграждането на спортни обекти и съоръжения върху недвижими имоти – публична или частна държавна или общинска собственост чрез учредяване на безвъзмездно право на строеж в полза на лицензирани спортни федерации, съответстват на принципите на действащото законодателство, но също така се създават достатъчно сериозни гаранции за защита на държавния интерес. Правото на строеж се учредява за определен срок, субекта в чиято полза е учредено ограниченото вещно право, се задължава да построи и пусне в експлоатация спортния обект в срок не по-дълъг от 5 години.
    В предложения текст на чл. 50г, ал.6 се съдържа императивна забрана за разпореждане от страна на субекта, носител на това право, с изградения обект и/или съоръжения преди изтичане на законоуставения срок.
    По силата на чл. 65 от Закона за собствеността след изтичане на срока държавата, съответно общината става собственик на изградения обект и/или съоръжения, като с предложената редакция изрично се предвижда разходите по прехвърляне на собствеността да са сметка на спортната федерация.
    Предлаганата промяна кореспондира и с разпоредбата на съществуващия чл. 50 от ЗФВС, относно предназначението на спортните обекти и предоставянето им за ползване за нуждите на физическото възпитание и спорта, и свързаните с тях обслужващи и спомагателни дейности. Изграждането на спортен обект и/или съоръжение по реда на чл.50 г е предназначено именно за задоволяване на посочените обществени потребности.
    В дискусията взеха участие народните представители г-н Веселин Методиев, г-н Янаки Стоилов, г- жа Екатерина Михайлова и г-жа Юлиана Колева.
    Не се подкрепи идеята за учредяване право на строеж върху публична държавна и публична частна собственост, без тя да се преобразува и то безвъзмездно на спортните федерации.
    Постави се въпроса, след като е предвидена възможност за строеж от спортните федерации за представителните отбори, предвидено ли е и съотношението между спортните обекти и съпътстващите ги инфраструктурни обекти ?
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 902 – 01 - 61, внесен от Министерски съвет на 21.12.2009 г. бе представен от името на вносителя от г-н Иван Ценов.
    В проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта се предвижда следната уредба:
    Привеждане на законовата база в съответствие с Решението на Народното събрание за приемане на структура на Министерския съвет на Република България (ДВ, бр. 60 от 2009 г.) относно създаване на Министерство на физическото възпитание и спорта и закриване на Държавната агенция за младежта и спорта.
    Уреждат се правомощията на държавния орган и на административната структура, която ще осъществява държавната политика в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм и създаване на Експертен съвет като консултативно звено към министъра на физическото възпитание и спорта, в състава на който са включени представители на широк кръг държавни органи, органи на местното самоуправление, спортни организации и специалисти в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм.
    Предвижда се попълване на празноти относно дейността на обединените спортни клубове като сдружения на спортни клубове по един или няколко вида спорт. С промените в чл. 17–17в от ЗФВС се прецизират изискванията, на които спортните федерации и националните спортни организации трябва да отговарят във връзка с режима на лицензиране.
    Детайлизирането на уредбата на държавните и общинските спортни училища ще създаде комплексни условия за провеждане на високоефективен учебно-възпитателен и тренировъчен процес за по-пълно разкриване и развитие на учениците със способности за постигане на високи спортни резултати. С цел издигане престижа на спорта и стимулиране на спортисти, постигнали високи спортни резултати, се създава възможност министърът на физическото възпитание и спорта да предлага приемане на медалисти от олимпийски игри, световни и европейски първенства без приемен изпит във висши училища и колежи.
    С промените в глава десета от ЗФВС и предвидената възможност Министерският съвет по предложение на министъра на физическото възпитание и спорта да обявява спортни обекти и съоръжения за такива с национално значение се създава по-голяма гъвкавост и възможност за оперативна намеса при определяне статута на спортните обекти и съоръжения от особена важност за развитието на българския спорт.
    В дискусията взеха участие народните представители г-н Веселин Методиев, г-н Янаки Стоилов, г- жа Екатерина Михайлова и г-н Димитър Лазаров и г-жа Искра Фидосова.
    Изказаха се становища в подкрепа на законопроекта. Поставени бяха въпроси след като е предвидена възможност Министерски съвет по предложение на Министъра на Физическото възпитание и спорта да обявава спортни обекти в такива с национално значение , ще може ли и да изключва такива обекти от националната спортна база? Съществува ли регистър на спортните обект ? Остава ли начина за обработка на документите при лицензиране на конкурентните организации? При откриване или закриване на спортни училища от Министерски съвет ще има ли и акт на общинския съвет ? Каква е политиката на министерството за развитието на физическото възпитание и спорта и има ли регистър на спортните обекти към училищата ?
    След проведената дискусия с 9 гласа „за”, 6 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнениена Закона за физическото възпитание и спорта, № 054 – 01 – 2, внесен от ГАЛИНА ДИМИТРОВА БАНКОВСКА, ИВО ТЕНЕВ ДИМОВ и ИВЕЛИН НИКОЛОВ НИКОЛОВ на 21.01.2010 г.; 16 с гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнениена Закона за физическото възпитание и спорта, № 902 – 01 - 61, внесен от Министерски съвет на 21.12.2009 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА

    Форма за търсене
    Ключова дума