Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
11/03/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-39/15.03.2010 г.

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 054 – 01 – 15, внесен от КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ ЦИПОВ, ПЛАМЕН ДУЛЧЕВ НУНЕВ и ГАЛИНА СТЕФАНОВА МИЛЕВА – ГЕОРГИЕВА на 05.03.2010 г.

    На свое заседание проведено на 11 март 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 054 – 01 – 15, внесен от КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ ЦИПОВ, ПЛАМЕН ДУЛЧЕВ НУНЕВ и ГАЛИНА СТЕФАНОВА МИЛЕВА – ГЕОРГИЕВА на 05.03.2010 г.
    На заседанието присъства г-жа Пламена Недялкова – юрисконсулт в дирекция „Български лични документи” към МВР.
    Законопроектът бе представен от вносителя г-н Красимир Ципов.
    Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи се предлага промяна на разпоредбите, които определят съдържанието на машинночитаемата зона на документите за самоличност и в частност на съдържанието на електронния носител на данни. Предлага се да отпадне изискването за наличие на подпис на лицето в това поле, като остават другите елементи - снимка на лицето и негови пръстови отпечатъци. Вносителите предлагат също и увеличаване на срока за възпроизвеждане на заснети биометрични данни от две години на 59 месеца.
    Документ 9303 на Международната организация за гражданска авиация (ICAO) е основният документ, в който са определени изискванията към съдържанието на машинночитаемия документ и в частност към съдържанието на електронния носител на данни. Съгласно него съдържанието на полето, предназначено за изображение на подписа на приносителя се определя като незадължително.
    В актовете на ЕС, определящи изискванията към съдържанието на електронния носител, също няма залегнало задължение за запис на данни в това поле.
    В по-голяма част от страните членки на ЕС не записват изображение на подписа на приносителя на паспорта в електронния носител, но той се съдържа върху персоналната страница на документа. Държавите, които записват изображение на подписа в електронния носител, го правят с перспективата за развитие на системите за разпознаване, които на един бъдещ етап биха могли автоматизирано да извършват графологични сравнения. Вграждането на тази функция изисква допълнителни разходи и съответно оскъпява документите, а в близко бъдеще МВР не предвижда извършване на графологични сравнения по този начин.
    Увеличаването на срока за възпроизвеждане на вече снети биометрични данни също е продиктувано от актове на Европейския съюз. В тях се дава възможност за възпроизвеждане на заснети пръстови отпечатъци в срок до 59 месеца.
    С § 6 от законопроекта се предлага прекратяване на действието на наложени принудителни административни мерки по закона да става ex lege, като се предвижда тримесечен срок, след изтичането на който индивидуалните административни актове, с които са наложени тези мерки, автоматично по силата на закона да преустановят своето действие.
    С едни от последните изменения на Закона за българските лични документи (Обн., ДВ, бр. 82/2009 г.) са отменени основанията за налагане на принудителната административна мярка забрана за напускане на страната по чл. 76, т. 2, 4, 5, 6, 7 и 8. С тази отмяна на практика се премахват ограниченията, които могат да бъдат налагани спрямо лицата, основаващи се на техни предишни осъждания и извършване на нарушения на административните процедури.
    Отмяната на тези основания за налагане на принудителната административна мярка е приета с цел отразяване на принципите за свободно движение на гражданите на ЕС съгласно Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно правото на граждани на Съюза и на членовете на техните семейства да се движат и пребивават свободно на територията на държавите членки.
    Като г-н Ципов в изложението си изтъкна, че може би трябва да отпадне предвидения в § 6 тримесечен срок от влизане в сила на закона, прекратяващ действието на принудителните административни мерки, приложени със заповеди на основание разпоредбите на чл. 76, т. 2, 4, 5 , 6 , 7 и 8.
    В дискусията се включиха г-жа Пламена Недялкова, която възрази относно отпадането на срок в § 6 от законопроекта, тъй като има наложени 22 000 ПАМ и необходимо технологично време за създаването на програмен продукт и заличаването им от масивите на МВР и г-н Анастас Анастасов. Същият обясни, че отпадането на подписа съдържанието на електронния носител на данни е във връзка с това, че договорът за изработването на документите е сключен преди последната промяна на Закона за българските лични документи, където се е приело, че подписът не е идентификационен елемент на дадена личност.
    След проведената дискусия с 15 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 054 – 01 – 15, внесен от КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ ЦИПОВ, ПЛАМЕН ДУЛЧЕВ НУНЕВ и ГАЛИНА СТЕФАНОВА МИЛЕВА – ГЕОРГИЕВА на 05.03.2010 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума