КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
14/04/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-64/16.04.2010 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 054 – 01 – 19, внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители на 17.03.2010 г.
На свое заседание, проведено на 14 април 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 054 – 01 – 19, внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители на 17.03.2010 г.
На заседанието присъстваха г- н Емил Мирославов – директор на дирекция „Трудово право и обществено осигуряване” към Министерство на труда и социалната политика, г-жа Христина Митрева – управител на Националния осигурителен институт и г-н Йосиф Милошев – началник отдел „Правен” в Националния осигурителен институт.
От името на вносителя законопроектът бе представен от г-жа Кристияна Петрова.
С настоящият проект се предлагат две групи изменения в Кодекса.
Първата се отнася до осигуряването на съдружниците /собствениците, които сами управляват дружеството си, като се предлага отпадането на задължението за внасяне на осигурителни вноски и върху неначислени възнаграждения, въведено в края на миналата година.
Второто предлагано изменение на Кодекса касае осигуряването на държавните служители, на магистратите и на някои категории работещи в системата на съдебната власт, въоръжените сили, МВР, ДАНС, Гражданска защита и др. Предлага се целите осигурителни вноски на тези лица се поемат от държавата.
В Комисията по правни въпроси са представени становища от Министерство на труда и социалната политика, , Националния осигурителен институт, Национална агенция по приходите и Конфедерация на независимите синдикати, които не подкрепят предложения законопроект.
Г-жа Митрева и г-н Мирославов се обединиха около становището, че с предложените промени в чл. 6, ал. 2 и чл. 7, ал. 3 се иска отмяна на последните изменения на КСО, в сила от 01.01.2010 г., с които се въведе задължение за внасяне на осигурителни вноски не само върху начислени, но неизплатени възнаграждения, но и върху неначислени възнаграждения.
Приетите промени имат за цел още по- пълна защита на интересите на осигурените лица, които са застрашени от действията на некоректните осигурители и с оглед подобряване събираемостта на осигурителните вноски. Въведената дължимост на осигурителните вноски и върху неначислените възнаграждения не води до неблагоприятни последици за отделните групи лица и предложението за промяна не е необходимо.
Предложението за създаване на нова ал. 15 на чл. 6 от КСО, която да регламентира осигуряването за сметка на държавния бюджет, съответно на бюджета на съдебната власт на лицата по чл. 4, ал.1, т. 1 – 4 от КСО е ненужно, т.к в сега действащият текст на чл. 6, ал. 5 от КСО е изрично посочено, че тези лица се осигуряват за сметка на държавния бюджет, респективно за сметка на бюджета на съдебната власт. Аналогични текстове съществуват в Закона за МВР, Закона за ДАНС, Закона за държавния служител, Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и в други нормативни актове, регламентиращи осигуряването на държавните служители и съдиите.
След проведеното обсъждане с 3 гласа „за”, 2 гласа „против” и 13 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 054 – 01 – 19, внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители на 17.03.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА