КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
22/04/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-67/27.04.2010
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за храните, № 054 – 01 – 28, внесен от нар. представители Десислава Жекова Танева, Димитър Иванов Аврамов и Стоян Янков Гюзелев на 30.03.2010 г.
На свои заседания, проведени на 14 и 22 април 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за храните, № 054 – 01 – 28, внесен от нар. представители Десислава Жекова Танева, Димитър Иванов Аврамов и Стоян Янков Гюзелев на 30.03.2010 г.
На заседанието присъстваха г-жа Венцислава Тасева – директор дирекция „Безопасност и контрол на храните” и г-жа Силвия Бакърджиева – експерт в същата дирекция към министерство на земеделието и храните.
Законопроектът бе представен от г-жа Юлиана Колева.
Регламент (ЕО) № 1830/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22.09.2003 г., относно проследяването и етикирането на генетично модифицирани организми и проследяването на храни и фуражи от генетично модифицирани продукти и за изменение на Директива 2001/18/ЕО е част от европейската законодателна рамка в обласста на ГМО.
Регламентът постановява, че е необходимо потребителите да са напълно и достоверно информирани за ГМО и продуктите, храните и фуражите, произведени от тях, така че да има възможност да се направи избор на продукт.
Със законопроектът се предлага включване на нови разпоредби в Закона за храните, в отговор на изискванията на Регламента, по отношение на изискванията за етикиране; проследимост, която ще се осъществява на всички етапи на производство, преработка и дистрибуция на съставки и добавки в храните; самоконтрол в обектите и внос на партиди от трети страни.
Необходимостта от предложените промени в Закона за храните е осъществяването на стриктен официален контрол и по – добра проследимост на всички етапи на производство и предлагане на храни, съдържащи или състоящи се от ГМО; завишаване на самоконтрола, с цел спазване изискванията за етикиране и проследимост и повишен информиран потребителски избор по отношение на предлаганите на пазара храни и продукти, съдържащи или състоящи се от ГМО.
Г-жа Венцислава Тасева се изказа в подкрепа на внесеното предложение на ЗИД на Закона за храните, т.к предложените промени са във връзка с предприемане на национални мерки за спазване на изискванията за етикетиране на храни и суровини, съдържащи или състоящи се от ГМО, тяхната проследимост и осъществяването на по-стриктен контрол на пазара, вменяване на задължение за операторите да осъществяват завишен и надежден самоконтрол и осигуряване на информиран потребителски избор. С предложените разпоредби ще бъдат спазени изискванията на Регламент (ЕО) № 1830/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22.09.2003 г., относно проследяването и етикетирането на ГМО и проследяването на храни и фуражи от генетично модифицирани продукти.
В постъпилото в Комисията по правни въпроси становище от министерство на здравеопазването се изказва принципна подкрепа на законопроекта, но има и редица резерви по него.
В дискусията взеха участие народните представители Емил Радев, Светослав Тончев, Искра Фидосова и Тодор Димитров.
Те се обединиха около становището, че се създава двойствен режим за българските производители и за вносителите на такива стоки, съдържащи ГМО. Предвидената декларация в § 2 да се отнася само за производителите на храни, но не и за търговците в заведенията за обществено хранене. Не е уточнено дали непредставянето на декларация ще бъде основание за отказ за регистрация на обекта. Не става ясно и какви са мотивите за вписване на данните от декларацията в регистъра, т.к разрешените за употреба в ЕС храни,съдържащи ГМО или произведени от ГМО могат да се използват при производство на храни в Република България.
Съществува възможност и при представена декларация за неизползване на ГМО при регистрация на обекта, в определен момент производителят може да закупи суровина с ГМО и да я използва в производството. Необходимо е уточнение, дали трябва да се представи нова декларация.
Не става ясно дали всяка партида храни, получавани в даден обект трябва да се изискват лабораторни анализи, на какъв етап ще става и по преценка на производителите или на търговците ще става.
Необходимо е да се синхронизират предложените текстове, относно етикетирането, с приетите в Закона за ГМО.
Г-жа Венцислава Тасева на следващото заседание изрази становището на министерство на земеделието и храните в подкрепа на забележките, изказани в Комисията по правни въпроси за по – точни текстове за проследимост и екитиране на ГМО съставки в храните, които да се отнасят само за производствените предприятия и производителите на храни. Декларации по образец до контролния орган при регистриране на нов обект за производство на храни и ястия, съдържащи ГМО ще подават само операторите, произвеждащи храни, като е предвидена административна отговорност за подаване на декларация с невярно съдържание.
При внос на стоки от трети страни, вносителят ще вписва информацията в документите, придружаващи партидата и ще представя резултатите от лабораторния анализ. При пускането на пазара информацията ще се вписва на етикета на български език.
След проведената дискусия с 8 гласа „за”, 5 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се”,Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за храните, № 054 – 01 – 28, внесен от нар. представители Десислава Жекова Танева, Димитър Иванов Аврамов и Стоян Янков Гюзелев на 30.03.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА