КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
20/05/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-93/21.05.2010
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, № 002 – 01 – 33, внесен от Министерски съвет на 04.05.2010 г.
На свое заседание, проведено на 20 май 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, № 002 – 01 – 33, внесен от Министерски съвет на 04.05.2010 г.
На заседанието присъстваха представители на Министерство на правосъдието – г-жа Даниела Машева – заместник – министър, г-н Борислав Петков – директор дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси” и г-жа Юлия Меранзова – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство”.
От името на вносителя законопроектът бе представен от г-жа Даниела Машева.
С него се цели прецизиране на разпоредбите, уреждащи фактическото предаване на лица на основата на Европейската заповед за арест (ЕЗА) в хипотезите, в които тя е издадена с цел провеждане на наказателно преследване срещу български гражданин или лице, временно пребиваващо в Република България, и българският съд е допуснал предаването на лицето. Това е възможно , при условие че след като бъде изслушано в издаващата държава членка, лицето ще бъде върнато в Република България за изтърпяване на наложеното му в издаващата държава наказание лишаване от свобода или друга мярка, изискваща задържане.
Предвижда се изменение на чл. 41, ал. 3, като се цели прецизиране на разпоредбата относно гаранцията за връщане на лицето. В тези случаи е необходимо българският съд предварително да изиска и получи от издаващата ЕЗА държава членка такава гаранция, за да допусне предаване на лицето, при условие че то бъде върнато след приключване на наказателното производство.
С разпоредбата се цели синхронизиране на условията за връщане на лицата, с тези, посочени в Рамковото решение за Европейската заповед за арест и процедурите за предаване между държавите – членки на Европейския съюз.
Прецизират се разпоредбите и относно условията за прилагане на Европейската заповед за арест в частта относно тежестта на наложеното наказание лишаване от свобода и се премахва необоснованото изискване за предоставяне на доказателства за наличието на влязъл в сила съдебен акт, на основание на който е издадена Европейската заповед за арест.
Създава се нова разпоредба, с която се предоставя законова възможност правоприлагащите органи да включват в Европейската заповед за арест и допълнителни (акцесорни) престъпления.
Законопроектът предвижда допълнение, целящо предоставяне на законова възможност за задържане на лицето с цел осъществяване на процедурата по фактическото му предаване на съдебните власти на издаващата държава в случаите на отложено изпълнение на ЕЗА.
В чл. 45, ал. 1 и 3 се уточнява характерът на отказа на лицето от принципа на особеността – във всички случаи такъв отказ може да бъде направен единствено след изразено съгласие за незабавно предаване, т.е. съгласието за незабавно предаване задължително предхожда и предпоставя отказа от принципа на особеността и се създава задължение на съда наред с проверка на абсолютните основания за отказ да извършва процесуални действия по проверка за висящи наказателни производства на територията на Република България във всички случаи на изразено съгласие за незабавно предаване. Законопроектът предвижда разширяване функциите на прокурора чрез извършване на проверка дали получена по реда на
чл. 42, ал. 2 ЕЗА отговаря на изискванията на чл. 36 и 37.
Предвижда се и изменение на разпоредбата, регламентираща временното предаване на лице при условия, определени в споразумение между съда и издаващия ЕЗА орган.
Предложенията за изменение и допълнение на ЗЕЕЗА ще улеснят дейността на правоприлагащите органи, ще доведат до пълно съответствие на закона с Рамковото решение за Европейската заповед за арест и с процедурите за предаване между държавите – членки на Европейския съюз.
В дискусията взеха участие народните представители Четин Казак и Явор Нотев.
Г-н Казак постави въпроса допустимо ли е временно предаване на лице при наличието на висящо производство – в досъдебната фаза и в съдебното производство.
Г-н Нотев подкрепи промените като своевременни и необходими, тъй като приложението на закона е създало някои проблеми, които сега намират разрешението си.
След проведената дискусия единодушно с 18 гласа «за», Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, № 002 – 01 – 33, внесен от Министерски съвет на 04.05.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА