Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
27/05/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-107/31.05.2010 г.
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054 – 01 – 48, внесен от нар. представители Даниела Миткова, Йоана Кирова и Диан Червенкондев на 14.05.2010 г.

    На свое заседание, проведено на 27 май 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054 – 01 – 48, внесен от нар. представители Даниела Миткова, Йоана Кирова и Диан Червенкондев на 14.05.2010 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Милда Паунова – директор дирекция „Правна” към министерство на културата и г-н Гриша Камбуров –изпълнителен директор на Асоциация на българските радио и телевизионни оператори.
    Законопроектът бе представен от вносителя г-жа Йоана Кирова.
    Предложените промени са резултат от негативните обществени реакции, предизвикани от участието на деца в телевизионни предавания. Поставя се въпросът, доколко се спазват правата и интересите на децата и как се отразява участието им на физическото, психическото и умственото им развитие.
    Участието на деца в телевизионни предавания, в т.ч. в реалити програми е станало причина Комитетът за правата на детето към Организацията на обединените нации в доклада си от октомври 2008 г. изрично да посочи, че участието на деца в такива предавания може да се смята за незаконна намеса в личния им живот и препоръчва на държавите – страни по Конвенцията за правата на детето, да регламентират участието на децата в реалити програмите, за да се гарантират правата им.
    Целта на законопроекта е създаването на изрична разпоредба, според която доставчиците на медийни услуги са длъжни да не допускат участие на деца в предавания, отразяващи се неблагоприятна на физическото, психическото и умственото им развитие. Да се предотврати всякаква намеса в личния живот на децата и да се гарантират в максимална степен техните права, интереси и развитие.
    В постъпилото писмено становище от СЕМ не се подкрепя законопроекта, т.к. смятат че предлаганата разпоредба трябва да намери своето систематично място в Закона за закрила на детето и държавната агенция за закрила на детето е компетентният орган, който да забрани участието на деца в реалити и в други подобни формати на телевизионни предавания.
    Г-жа Милда Паунова изрази отрицателното становище на министерство на културата. Тя изказа следните съображения: § 1 от законопроекта е нецелесъобразен, т.к. в него няма разписани критерии по отношение на неблагоприятните факти, относно развитието на децата, участващи в предавания.
    § 2 противоречи на т.47 от Преамбюла на Директива 2007/65 на Европейския парламент и съвета от 11 декември 2007 г. за изменение на Директива 89/552/ЕИО на Съвета относно координирането на някои разпоредби, формулирани в действащи закони и подзаконови актове на държави – членки, отнасящи се до упражняването на телевизионна дейност.

    Г-н Гриша Камбуров – изпълнителен директор на Асоциация на българските радио и телевизионни оператори също изрази отрицателно становище по законопроекта. Текстовете в ЗИД на ЗРТ са неясни и противоречиви и не се предлагат никакви критерии при оценяване, дали определено съдържание попада в хипотезата на тези текстове.

    В дискусията взеха участие народните представители Янаки Стоилов, Четин Казак, Искра Фидосова, Веселин Методиев, Светослав Тончев, Явор Нотев, Христо Бисеров, Димитър Лазаров, Екатерина Михайлова, Анастас Анастасов и Мая Манолова.
    Г-н Христо Бисеров изказа мнение, че противоречивите становища, изразени от институциите търсят аргументи в полето на правото, на такъв проблем няма. И като Комисия по правни въпроси, комисията трябва и е задължена да се обърне към водещата комисия с аргументи и препоръки и единодушното подкрепяне на законопроекта ще бъде ясен знак за позицията на комисията.
    Г-жа Искра Фидосова възрази на представителя на министерство на културата, че предложеният текст е целесъобразен с оглед възпитанието на подрастващото поколение. Относно нарушаване на визираната Директива след направената справка се установи , че няма такива нарушения, а размерът на предложените санкции може да се коригира между първо и второ четене. Освен това е необходимо в допълнителните разпоредби на закона да се даде дефиниция за термина „предаване” или „реалити предаване”..
    Народните представители подкрепиха единодушно философията на законопроекта. Обединиха се около становището, че проблемът е реален и предложеният законопроект е стъпка в правилната посока. Необходимо е не само забрана на участие на децата в подобни предавания, но да се ограничи и въздействието и върху децата, до които същите достигат чрез доставчиците на медийни услуги. В тази връзка се направи предложение да се изтеглят предаванията в късните часови пояси, когато няма да могат да въздействат върху лицата, които нямат още формирани възгледи.
    Обсъди се и евентуално е да се предвиди промяна на разпоредбите в Закона за закрила на детето, относно забраната за участието на деца в реалити и в други подобни формати на телевизионни предавания, също да бъде предложена промяна и във всички закони, касаещи проблема.
    Народните представители от Комисията по правни въпроси предложиха да окажат съдействие на вносителите, относно презициране на текстовете между първо и второ четене.
    След проведената дискусия единодушно с 21 гласа «за», Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054 – 01 – 48, внесен от нар. представители Даниела Миткова, Йоана Кирова и Диан Червенкондев на 14.05.2010 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума