КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
10/06/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л АД
На Комисията по правни въпроси
Вх. №: 053-03-113/11.06.2010 г.
Относно: Законопроект за изменение на закона за държавния служител, № 002 – 01 – 46, внесен от Министерски съвет на 31.05.2010 г.
На свое заседание, проведено на 10 юни 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение на закона за държавния служител, № 002 – 01 – 46, внесен от Министерски съвет на 31.05.2010 г.
На заседанието присъства г-н Димитър Иванов – директор дирекция „Държавна администрация” към Министерски съвет, който представи законопроектаот името на вносителя.
С него се уреждат на редица правомощия в областта на държавната служба и административния контрол, които останаха неуредени след приемането на новата структура на Министерския съвет и закриването на Министерството на държавната администрация и административната реформа.
Централизираните конкурси за длъжността „младши експерт” и за експертни длъжности с аналитични или контролни функции за хора с трайни увреждания се провеждаха най-малко един път годишно, съгласно Закона за държавния служител. Предлага се централизираните конкурси да се провеждат само след оценка и анализ на необходимостта от човешки ресурси в администрациите.
Със законопроекта се предлага утвърждаването на обобщения годишен план за обучение на служителите в администрацията да се възложи на директора на Института по публична администрация, като а цялостният контрол по изпълнението на закона се възлага на Министерския съвет. Специализираната контролна дейност се възлага на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда”, като издаването на наказателните постановления е в компетентността на изпълнителния директор и на директорите на териториалните дирекции на агенцията.
В изборните закони се предлага административно наказващ орган при нарушаване на процедурите да бъде министър-председателя или овластено от него лице предвид факта, че областните управители са второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към Министерския съвет и функцията по регионална координация и организационно-техническа подготовка на изборите премина към администрацията на Министерския съвет.
В Закона за достъп до обществена информация се предвижда изменение, с което включването на обобщената информация за органите и техните администрации, съдържаща данните по чл. 15, както и друга информация във връзка с прилагането на закона в годишния доклад за състоянието на администрацията, който се приема от Министерския съвет. Докладът за състоянието на администрацията се публикува на електронната страница на Министерския съвет, като така се постигат принципите на отчетност и прозрачност в работата на държавната администрация.
Предлагат се и съответните изменения в Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети, закона за геодезията и картографията, Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност и Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети.
В дискусията взеха участие народните представители Искра Фидосова, Красимир Ципов, Четин Казак, Екатерина Михайлова и Юлиана Колева.
Г-жа Фидосова отбеляза, че е необходимо да бъдат извършени съответните изменения относно правомощията на министъра на държавната администрация и административната реформа в чл. 10 и чл. 16, ал.3 от Закона за транслитерацията и §5 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти. Постави въпросите какви са мотивите за промяната в § 16 в законопроекта – актовете за установяване на административните нарушения да се съставят от длъжностни лица, които трябва да бъдат оправомощени от областния управител и относно § 11 - защо отпада изискването за ежегодно публикуване на обобщена информация за органите и техните администрации, както и друга информация , като същата трябва да бъде на разположение за справка на гражданите във всяка администрация.
Г-н Казак отбеляза, че в последните изменения на Закона за администрацията са разписани правомощията на главния инспекторат към Министерски съвет, който осъществява специализирания контрол по спазването на законите, подзаконовите и вътрешноведомствените актове за организацията на работата от служителите на администрацията , а цялостния контрол се осъществява от Министерски съвет. Сега се предлага специализираната контролна дейност по спазването на законодателството да се извършва от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”. Същата тази агенция не може да осъществява контрола на необходимото ниво. Тя е специализирана за осъществяване на контрол само по отношение прилагане и спазване на трудовото законодателство. Имаме и създаден Инспекторат към МС.
Изказа се и становището между първо и второ четене § 6 и 7 да бъдат презицирани.
След проведеното обсъждане и гласуване с 16 гласа „за”, 1 глас „против” и 2 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение на закона за държавния служител, № 002 – 01 – 46, внесен от Министерски съвет на 31.05.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА