КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
17/06/2010
Доклад от заседание на комисия
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-116/18.06.2010 г.
ОТНОСНО: Позиция на Министерски съвет по т. 24 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) – Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно гражданската инициатива, N 002-00-29, внесена на 1.06.2010 г.
На заседание, проведено на 17 юни 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно гражданската инициатива и позицията на Министерски съвет по т. 24 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г).
Предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно гражданската инициатива бе представено пред членовете на Комисията по правни въпроси от г-жа Ася Трайчева – Вълчева – експерт в дирекция „Европейски съюз” в Министерството на външните работи.
Едно от основните нововъведения на Лисабонския договор е европейската гражданска инициатива. Той предвижда, че най-малко един милион граждани на Съюза, които са граждани на значителен брой държави-членки, могат да поемат инициативата да приканят Комисията да представи подходящо предложение, в рамките на предоставените й правомощия, по въпроси, за които считат, че за целите на прилагането на Договорите е необходим юридически акт на Съюза. Процедурите и условията, необходими за представяне на такава инициатива са регламентирани в предложението за Регламент относно гражданската инициатива, представено от Европейската комисия на 31 март 2010 г. Минималният брой на поддръжниците на определена инициатива, произхождащи от дадена държава-членка се определя въз основа на принципа на регресивна пропорционалност, като се отчитат разликите в броя на населението на държавите-членки. Минималният брой държави-членки се установява на една трета. Предвидена е задължителна регистрация на предложените инициативи в електронен регистър, предоставен от Комисията. Изявленията за подкрепа могат да се събират на хартиен или електронен носител. След като съберат 300 000 подписа на граждани от най-малко три държави-членки, организаторите следва да регистрират инициативата в Европейската комисия, която проверява дали инициативата попада в нейните правомощия и засяга сфера от законодателната компетентност на ЕС, като в срок от 2 месеца взема решение за нейната допустимост. Организаторите разполагат със срок от 12 месеца за събиране на останалите подписи. За да се ограничат административните разходи, държавите-членки следва сами да определят механизма за проверка на валидността на събраните изявления за подкрепа, като срокът за проверка е 3 месеца. След официалното внасяне на гражданската инициатива, Комисията да разполага със срок от 4 месеца за да изложи действията, които смята да предприеме, в съобщение, което да бъде изпратено до организатора, до Европейския парламент и до Съвета.
Г-жа Трайчева отбеляза, че на заседанието на Съвета по общи въпроси от 14 юни 2010 г. е постигнат общ подход по предложението за регламент. Постигнато е съгласие минималният брой държави-членки, от които произхождат поддръжниците, да бъде определен на 1/3. Броят на подписите, необходими за внасянето от страна на организаторите на искане в Комисията за решение относно допустимостта на инициативата, е намален от 300 000 на 100 000.
В позицията, представена от Министерския съвет е отбелязано, че България приветства регламентирането на възможността за реализиране на европейска гражданска инициатива.
Въз основа на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси подкрепи приемането на предложението за Регламент относно гражданската инициатива. Народните представители се обединиха около становището, че въвеждането на този инструмент на пряката демокрация ще приобщи гражданите към Европейския съюз, като им позволи да участват във формулирането на политиките на Съюза. Според членовете на Комисията е приемливо поддръжниците на дадена гражданска инициатива да произхождат най-малко от 1/3 от държавите-членки, тъй като по този начин се гарантира, че въпросната инициатива е представителна за интересите на гражданите на Съюза. Избраният подход за изчисляването на минималния брой изявления за подкрепа от дадена държава-членка отчита разликите в броя на населението на държавите-членки. При приемането на новия инструмент, институциите трябва да следят за това процедурата да не затруднява европейските граждани, а прилагането на регламента да не води до значителни административни тежести и финансови разходи за държавите-членки. Представената от Министерски съвет позиция по предложението за регламент може да бъде одобрена.
Докладът бе подкрепен единодушно със 17 гласа „за”.
Председател на Комисията по
правни въпроси:
Искра Фидосова