КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
24/06/2010
Доклад от заседание на комисия
СТАНОВИЩЕ
на Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-133/20.07.2010 г.
ОТНОСНО: Обобщен годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2009 г., № 011-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 28.05.2010 г.
На заседание, проведено на 24 юни 2010 г., Комисията по правни въпроси разгледа обобщен годишен доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2009 г., № 011-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 28.05.2010 г.
На заседанието присъстваха председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев, проф. д-р Анелия Мингова и г-жа Радка Петрова от Висшия съдебен съвет.
Докладът бе представен от г- Константин Пенчев който в своето изложение отрази основните тенденции в дейността на административните съдилища през отчетната година и обърна внимание върху някои специфики в работата на административните съдилища. Информацията в доклада е структурирана и анализирана в два раздела и приложения, които представят дейността на ВАС, дейността на административните съдилища през 2009 г., както и раздел, съдържащ предложения за законодателни промени в отделни закони.
При утвърден от Висшия съдебен съвет общ брой на съдиите 82, през различни периоди са работили различен брой съдии – членове на ВАС и командировани административни съдии.
От 01.01 до 01.07.2009 г. във Върховния административен съд са работили общо 77 съдии. През периода 01.08 – 30.09.2009 г. броят на съдиите е 76; през м. октомври 2009 г. съдиите са 81, а от м. ноември до края на годината съдиите са 80.
Поради обема на работата са командировани през различни периоди от време 8 съдии.
Щатът за съдии във ВАС не е бил попълнен. Не е използвана възможността за увеличение на щата, поради завръщане на съдии, чиито места се пазят по закон, но са били обявени за заемане чрез конкурс по атестиране от ВСС. Използвана е възможността за командироване на съдии от административните съдилища.
През 2009 г. във Върховния административен съд са постъпили 17 190 бр. дела. Наред с постъпленията се е увеличил броят на свършените дела, като за 2008 г. те са 16 263 дела, а разгледаните през 2009 г. дела са 21 681 бр.
Данните в доклада сочат трайна тенденция за увеличаване на делата, разглеждани от Върховния административен съд. Основна причина за това е приемането през 2006 г. Административнопроцесуален кодекс, разширяващ обхвата на съдебния контрол върху администрацията. Тенденцията за увеличаване на броя на административните дела е неизбежна, защото осигурява по – пълна защита на правата на гражданите и организациите от неправилни действия на администрацията.
Основните показатели за дейността на съда, въз основа на които е изготвен докладът, са броят на свършените дела, брой на новообразуваните дела в началото на отчетния период и брой на висящите дела за същия период. От общо 16 263 свършени дела, 1 144 са приключени в едномесечен срок (7 %), 10 725 – в срок до три месеца (66 %) и 4 394 – в срок над 3 месеца (около 27 %).
През тази отчетна година делата във ВАС са били разглеждани сравнително бързо и съдебните актове са били изготвяне преимуществено в законния едномесечен срок.
През 2009 г. са отменени изцяло или частично като незаконосъобразни или обявени за нищожни нормативни актове по 6 дела, а са отхвърлени или оставени без разглеждане жалби срещу нормативни актове по 25 дела.
През докладвания период във Върховния административен съд са образувани пет дела по искания за издаване на тълкувателни решения – едно по искане на председателя на ВАС и четири по искане на главния прокурор и едно по искане на председателя на ВАС и на главния прокурор. Общото събрание на колегиите на ВАС се е произнесло с пет тълкувателни решения през 2009 година, а към 01.01.2010 г. има висящи три дела по искания за тълкувателни решения.
В раздел ІІ е представена обобщена информация за дейността на регионалните административни съдилища през 2009 г.
През 2009 г. в административните съдилища са постъпили общо 36 040 дела, а свършените са 35 710. Най-големи са постъпленията в Административен съд – София-град , Административен съд - Бургас и Административен съд – Хасково.
За по – пълното използване на капацитета на административните съдилища биха могли да допринесат поправки в АПК, които да свалят подсъдността на много дела от ВАС на административните съдилища. Много важно е да се промени и местната подсъдност, която да бъде по местожителство или седалище на жалбоподателя, като така ще се натоварят равномерно административните съдилища.
През отчетния период десет от административните съдилища са работили в намален състав. Поради не провеждане на конкурс за младши съдии в административните съдилища, предвидените по щат бройки за младши съдии са незаети.
От обжалваните общо 10 222 съдебни акта, резултат има по 9 242 дела. Общо 6 640 съдебни акта са потвърдени (72 %), 2 146 (23%) са отменени изцяло и 456 (5 %) са отменени отчасти.
През 2009 г. Административен съд – София – град е отправил две преюдициални запитвания до Съда на Европейския съюз.
Осъществено е и международно сътрудничество под формата на семинари, реализиране на проект, командировки и споразумение.
В заключение на доклада се съдържат редица предложения за законодателни промени. Целта им е да се разтовари Върховният административен съд като първоинстанционен съд, за да може да се утвърди като касационна инстанция и да засили своята конституционно определена дейност за издаване на тълкувателни решения и постановления. От друга страна, такива промени ще натоварят допълнително административните съдилища и те ще заработят с пълен капацитет, каквато бе целта на реформата в административното правораздаване.
В последващата дискусия по доклада участие взеха народните представители Екатерина Михайлова, Искра Фидосова, Христо Бисеров и Четин Казак.
Изказаха се становища, че няма равномерно натоварване в дейността на отделните съдилища и е необходима реформа, която едновременно да доведе до изравняване на натоварването в съдилищата и едновременно спазването на сроковете за изготвяна на съдебните актове.
В доклада се съдържат обективните констатации и данни за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища, като причината за натовареността на Върховния административен съд се корени в това, че според Конституцията на Република България, чл. 125, ал. 2 същият се произнася по спорове за законността на актовете на Министерския съвет и на министрите, както и на други актове, посочени в закона. Необходимо е промяна в организацията по издаването на административните актове в отделните министерства, което от своя страна ще доведе до разтоварването на Върховния административен съд.
Като цяло народните представители се обединиха около становището, че следва да бъде дадена положителна оценка на доклада и работата на административните съдилища в страната през отчетния период.
След проведената дискусия Комисията по правни въпроси направи следните констатации и препоръки във връзка с Доклада за прилагането на закона и дейността на административните съдилища:
1. Докладът е изготвен в съответствие със закона за съдебната власт, представени са статистически данни и са изготвени сравнителни анализи въз основа на тях.
2. Да се изработи единен стандарт за натовареност на съдиите в отделните съдилища и се извърши преценка, къде е налице дефицит и къде излишък на кадри като база за вземане на кадрови решения.
В края на дискусията Комисията по правни въпроси 18 гласа”за” прие единодушно Доклада за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2009 г., № 011-00-4, внесен от Висшия съдебен съвет на 28.05.2010 г. и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА