КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
28/09/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-157/11.10.2010
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 054 – 01 – 73, внесен от Христо Дамянов Бисеров на 14.09.2010 г.
На свое заседание, проведено на 28 септември 2010 г. Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 054 – 01 – 73, внесен от Христо Дамянов Бисеров на 14.09.2010 г.
На заседанието присъстваха представители от Висшия съдебен съвет, от Върховния касационен съд, от Върховния административен съд, от прокуратурата, от Висшия адвокатски съвет и от други институции.
Законопроектът беше представен от народния представител Четин Казак. С него се цели запълване на законова празнота относно достъпа на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) до класифицирана информация, тъй като този въпрос не е уреден в Закона за защита на класифицираната информация. Със законопроекта се предлага членовете на ВСС да получават достъп до класифицирана информация без проучване за надежност, защото в противен случай би се създала възможност за тяхното подчинение и контрол от страна на орган на изпълнителната власт. Освен това подобно решение би ги поставило в неравноправно положение спрямо представители на останалите власти, изброени в чл. 39,ал. 3 ЗЗКИ, които получават по право достъп до класифицирана информация. Основания за подобно неравно третиране липсват.
В проведената дискусия взеха участие проф. Анелия Мингова, проф. Лазар Груев, г-н Валери Първанов и г-жа Даниела Доковска.
Според г-жа Анелия Мингова - представляващ ВСС, неговите членове имат право на достъп до класифицирана информация без проверка за надежност поради следните причини. Тези от тях, които идват от магистратурата, запазват статута си на магистрати, като само временно преустановяват упражняването на магистратската си функция. Точно поради наличието на такъв статут по силата на чл. 39, ал. 3 от Закона за защита на класифицирана информация те са сред кръга на лицата, които разполагат с допуск до класифицирана информация при спазване на принципа „необходимо да се знае”. Статутът на членовете на ВСС, които не са били магистрати, трябва да се приравни на магистратския поради конституционната същност на ВСС като колективен орган на управление, чиито функции не могат да бъдат упражнявани, ако пред изискванията към неговите членове се поставят други условия, извън тези, които самата Конституция посочва.
Професор Лазар Груев – председател на Върховния касационен съд - апелира да се прецени допустимата намеса на властите при допуска и изискванията за получаване на допуск до класифицирана информация от членовете на ВСС. Обърна внимание, че разпоредба, предвиждаща проверка за надежност при достъпа до класифицирана информация, е била обявена за противоконституционна от Конституционния съд на Словакия. Отбеляза още, че според него няма хипотези, при които членовете на ВСС ще имат нужда от класифицирана информация, за да упражняват правомощията си.
Господин Валери Първанов – заместник-главен прокурор изрази становището на прокуратурата, че членовете на ВСС не се нуждаят от класифицирана информация, за да упражняват правомощията си. Ако обаче за в бъдеще това бъде променено, те следва да имат достъп до тази информация по право, така както това е предвидено за представителите на другите две власти и при спазване на принципа „необходимо да се знае”. Няма аргументи членовете на ВСС да бъдат третирани по различен начин.
Госпожа Даниела Доковска – председател на Висшия адвокатски съвет, се присъедини към изразените становища, че членовете на ВСС не се нуждаят от класифицирана информация в своята дейност. Освен това тя посочи, че ако такъв достъп е нужен, той трябва да им се дава по право, а не след проверка за надежност, защото противното би довело до внасяне на зависимост в дейността на членовете на ВСС от преценки, извършвани от орган на изпълнителната власт и поставяне на условие за изпълнение на конституционни функции от страна на членовете на ВСС без такова условие да е предвидено в самата Конституция. Според нея подобно положение би било противоконституционно.
След проведеното обсъждане и гласуване, със 7 гласа „за”,13 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 054 – 01 – 73, внесен от Христо Дамянов Бисеров на 14.09.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА