Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
28/10/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-174/08.11.2010 г.
    Относно: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., No 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 01.10.2010 г.

    На свое заседание, проведено на 28.10.2010 г. Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., No 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 01.10.2010 г., в частта му относно проекта на бюджет на съдебната власт за 2011 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерство на финансите – Владислав Горанов – заместник-министър, Владимир Петров – директор на Дирекция „Държавни разходи”, Надежда Генова – началник отдел в Дирекция „Държавни разходи”, Стела Бояджиева – главен експерт в Дирекция „Държавни разходи”; от Министерство на правосъдието – Маргарита Попова – министър, Христо Ангелов – заместник-министър, Евгения Катевска – директор на Дирекция „Финансово-счетоводна дейност, бюджет и планиране”; от Висшия съдебен съвет – Иван Колев – председател на Комисията по бюджет и финанси, Маргарита Радкова – директор на Дирекция „Бюджет и финанси”; от Инспектората към Висшия съдебен съвет - Ана Караиванова – главен инспектор, Красимира Николова – главен счетоводител; от Върховния касационен съд - Гроздан Илиев – заместник-председател; от Прокуратурата – Валери Първанов – заместник-главен прокурор.
    Становището на Министерския съвет по проекта за бюджет на съдебната власт, съставен от Висшия съдебен съвет (ВСС), бе представено от зам.-министър Горанов, който първо се спря накратко на общата част на проектобюджета за 2011 г. и посочи, че той е разработен при спазване на приетите от МС основни допускания по отношение на данъчно-осигурителната политика, политиката на доходите, публичните разходи и фискалната цел относно бюджетното салдо за следващия 3-годишен период. При дефинирането на бюджетните параметри са следвани целите, заложени в приетата от Правителството средносрочна фискална рамка. Приходната част на бюджета е консервативна, разходите са 35.5 % от брутния вътрешен продукт или с около 140-150 мил. лв. по-малко отколкото през 2010 г. След като запозна народните представители с основните положения в проектобюджета, зам.-министър Горанов подробно представи становището на МС по проектобюджета на ВСС. ВСС предлага приходната част на бюджета на съдебната власт за 2011 г. да възлиза на 105.5 мил. лв, в това число приходите от съдебни такси – 89.031 мил. лв. Предложението на МС е същото и така за първи път през последните няколко години е постигнато равенство между проекта на ВСС и на МС. МС предлага неизпълнението на приходите от страна на органите на съдебната власт да се компенсира от наличностите по сметки от предходни години, а при недостиг на средства по тези сметки – с допълнителна субсидия от централния бюджет. В проекта на ВСС се предлага недостига на средства да се компенсира само със субсидия от централния бюджет.
    Предложението на ВСС за размера на разходите е за 483.4 мил. лв., от които за текущи разходи 457.5 мил. лв., а за капиталови – 25.3 мил. лв. В рамките на текущите разходи тези за заплати и др. възнаграждения възлизат на 318.5 мил. лв. В становището на МС по проекта за бюджет на ВСС разходите възлизат на 387.7, от които текущи разходи – 384.6 мил. лв. и капиталови - 2.45 мил. лв. В рамките на текущите разходи тези за заплата и др. възнаграждения са 283.3. И в двата проекта се предлага резерв за непредвидени и неотложни разходи в размер на 600 хил. лв. Зам.-министър Горанов подчерта, че при определяне размера на разходите по бюджета на съдебната власт като част от държавния бюджет МС е отчел всички фактори, оказващи влияние върху формирането на бюджетните параметри за 2011 г. на консолидирана основа и съответно възможностите на бюджета в условията на ограничен финансов ресурс да задели средства за финансирането на съдебната система. С предвидените средства за текущи разходи е осигурено осъществяването на дейността на съдебните институции, издръжката на магистратите и съдебните служители, възнагражденията за съдебни защитници, съдебни експертизи, вещи лица и съдебни заседатели. За капиталови разходи са предвидени 2.45 мил. лв. за придобиване, стопанисване и управление на движими вещи на органите на съдебната власт. По проектобюджета на Министерството на правосъдието са включени допълнителни средства за капиталови разходи за органите на съдебната власт, в изпълнение на възложените на министъра на правосъдието функции по управление на недвижимото имущество на съдебната власт.
    В своето становище МС подкрепя предложенията на ВСС по всички алинеи на чл. 2 от законопроекта за държавен бюджет с изключение на ал. 5, а ал. 6 приема по принцип, като предлага друга редакция.
    Министър Попова декларира подкрепа за законопроекта за държавен бюджет, внесен от МС, и изрази очакванията си между първо и второ гласуване Министерство на правосъдието да получи повече средства за обезпечаване осигуряването на правна помощ, както и дейността на главна дирекция „Охрана” и на главна дирекция „Изпълнение на наказанията”.
    Позицията на ВСС бе представена от г-н Колев. Той обоснова по-високите разходи, залегнали в проекта на ВСС, и посочи, че ако се приемат разходите, предлагани от МС, редица дейности ще останат финансово необезпечени. Сред тях – назначаване на магистрати и съдебни служители на свободните щатни места, обезщетяване на напускащи и пенсиониращи се магистрати, заплащане на вещи лица, изплащане на обезщетения по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, преместването на Софийски районен съд в нова сграда, изграждането на Единна информационна система за противодействие на престъпността и др.
    В последвалата дискусия се включиха народните представители Михаил Миков, Е. Михайлова, А. Анастасов, Д. Лазаров и В. Методиев. Основните акценти в нея бяха поставени върху това дали в проекта за бюджет на съдебната власт за 2011 г. са предвидени достатъчно средства за вътрешно преструктуриране на съдебната система, как да се изработят критериите за натовареност на базата, на които да стане това преструктуриране, дали съществуват нови политики, прехвърлени върху ВСС, за които трябва допълнително финансиране. Народните представители, А. Анастасов, Д. Лазаров и В. Методиев изразиха становището, че ВСС трябва да поеме отговорността за преструктурира, вкл. и чрез закриването на съдилища и прокуратури. В. Методиев заяви, че традиционното разминаване между проектите за бюджет на съдебната власт на ВСС и МС е неприемливо, трябва да бъде преодоляно и изготвянето на проект за бюджет на съдебната власт следва да е правомощие единствено на МС.
    На въпроси на народните представители отговориха зам.-главният прокурор Валери Първанов и зам.-председателят на ВКС Гроздан Илиев. Господин Първанов подчерта, че Прокуратурата не иска нови щатове въпреки голямата натовареност на прокурорите, но и не намира основания за съкращаване на съществуващите. Господин Гроздан Илиев обърна внимание, че независимостта на съдебната власт се изразява и в независимост при формиране на нейния бюджет – положение, което не трябва да се променя и занапред и посочи, че съкращаването на щатове и закриването на съдилища и прокуратури в малки населени места има и социални измерения. Те подкрепиха изцяло проекта за бюджет на съдебната власт, съставен от ВСС.

    След проведената дискусия по Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., No 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 01.10.2010 г., Комисията по правни въпроси:
    1. С 3 гласа „за”, 2 гласа „против” и 13 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2011 г. с включен проект за бюджет на съдебната власт, съставен от Висшия съдебен съвет.
    2. С 12 гласа „за”, 6 гласа „против” и 4 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2011 г. с включен проект за бюджет на съдебната власт със становището на Министерския съвет.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума