КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
16/02/2011 първо гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. №: 153-03-23/28.02.2011 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт 154-01-12, внесен от н. пр. Анастас Анастасов и група народни представители на 09.02.2011 г.
На свое заседание, проведено на 16.02.2011 г. Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт 154-01-12, внесен от н. пр. Анастас Анастасов и група народни представители на 09.02.2011 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – Виолета Обретенова, държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство”; от Висшия съдебен съвет – Георги Шопов, Радка Петрова и Стефан Петров, членове на ВСС; от Прокуратурата – Галина Тонева, заместник главен прокурор при ВКП.
От името на вносителите законопроектът бе представен от г-жа Ю. Колева. Тя посочи, че с него се доразвиват измененията в ЗСВ, направени в края на 2010 г., като се предлага по-ясна концепция за провеждането на конкурси за младши магистрати. В тази насока се предлага: 1) Кандидатите за младши съдии и младши прокурори, успешно издържали централизирания конкурс във ВСС за задължително първоначално обучение в Националния институт на правосъдието (НИП), да преминават деветмесечен курс на обучение вместо досегашния шестмесечен, който по всеобща преценка е недостатъчен и много по-кратък от срока на това обучение в други европейски държави; 2) В края на обучението курсистите полагат писмен и устен изпит. Успешно издържалите изпита се назначават от ВСС съобразно бала (сбор от оценката от конкурса за младши магистрати и общата оценка от обучението в НИП) и желанието им; 3) Неиздържалите изпита губят право да бъдат назначени на длъжност младши съдия и младши прокурор и възстановяват на НИП получената за времето на обучението стипендия.
Наред с това с Преходните и заключителните разпоредби се дава възможност започналите, но незавършили процедури по атестиране да се довършат по досегашния ред. Така се запълва една празнина, наличието на която би възпрепятствало кариерното израстване на магистратите.
Законопроектът е изготвен съвместно с Министерство на правосъдието и отговаря на приоритети и мерките за постигането им, заложени в Стратегията за продължавене на реформата на съдебната система при условията на пълноправно членство в Европейския съюз, одобрена от Министерския съвет на 23.06.2010 г.
Становище по законопроекта изразиха г-н Шопов, г-жа Радева и г-н Стефанов от ВСС, както и г-жа Г. Тонева от ВКП.
Г-н Шопов се спря на някои разпоредби, които според него се нуждаят от прецизиране или допълнение. Специално внимание обърна на необходимостта да се предвиди, че атестирането по реда на отменените разпоредби на чл. 196, т. 1 – 5 ЗСВ се счита за периодчно атестиране по реда на новия закон. Посочи, че ВСС е предоставил на Комисията по правни въпроси свое подробно писмено становище по предлагания законопроект.
Г-жа Р. Петрова се обяви срещу предлаганата уредба на конкурсите за младши магистрати, като посочи, че тя не съответства на изискванията на Конституцията (чл. 130, ал. 6, т. 1) и ЗСВ и подменя концепцията за обучението, което провежда НИП (той трябва да обучава магистрати, а не студенти). Според нея има и неяснота относно това каква ще е насочеността и характерна на провеждания в края на обучението изпит. Тя възрази и срещу предлаганото правомощие на Комисията „Професионална етика и превенция на корупцията“ да извършва проучване за нравствени качества на лица, които не са магистрати.
Г-н Стефанов обърна внимание, че параграф 22 от законопроекта влиза в противоречие с решение на КС по конституционно дело 5 от 2007 г.
Позицията на представителите на ВСС относно периодичното атестиране и конкурсите за младши магистрати и обучението в НИП бе подкрепена и от г-жа Г. Тонева – зам. главен прокурор. Тя направи и някои допълнителни бележки по конкретни текстове и посочи, че те подробно са отразени в писмено становище на ВКП, което ще представи на Комисията по правни въпроси.
След проведеното обсъждане и гласуване със 17 гласа „за”, 0 гласа „против” и 1 глас „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт 154-01-12, внесен от н. пр. Анастас Анастасов и група народни представители на 09.02.2011 г.
ИСКРА ФИДОСОВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ