Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
11/05/2011

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    Вх. №: 153-03-61/13.05.2011 г.
    ОТНОСНО: Обсъждане на годишен доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2010 г. – 20 април 2011 г., вх. № КП-153-35-1 от 5 май 2011 г.


    На свое заседание, проведено на 11 май 2011 г., Комисията по правни въпроси разгледа и обсъди годишен доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2010 г. – 20 април 2011 г., вх. № КП-153-35-1 от 5 май 2011 г.
    На заседанието присъстваха г-н Веселин Вучков – заместник – министър на вътрешните работи, г-жа Галина Тонева – заместник-главен прокурор, г-н Гроздан Илиев – заместник-председател на Върховния касационен съд и г-н Стефан Петров – член на Висшия съдебен съвет.
    Докладът беше представен от председателя на подкомисията – г-н Явор Нотев.
    Разглежданият доклад е втория по ред, изготвен в изпълнение на задължението, произтичащо от чл. 2 на Вътрешните правила за реда и работата на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, за парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по разрешаване, прилагане и използване на специалните разузнавателни средства, съхраняването и унищожаването на получената чрез тях информация, както и за защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразно използване на специални разузнавателни средства.
    При осъществяване на правомощията си членовете на подкомисията се подпомагат от дирекция „Информация и анализ” – специализирана дирекция към Народно събрание на Република България. Към момента дирекцията се състои от Директор, 8 служители, от които 6 - на длъжност "главен експертен сътрудник" и 2 – на длъжност "главен специалист".
    В доклада съдържат резултатите от работата на Подкомисията, в изпълнение на възложения й с разпоредбите на чл. 34 б от ЗСРС и чл.261б от Закона за електронните съобщения парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по разрешаване, прилагане и използване на специалните разузнавателни средства, съхраняването и унищожаването на получената чрез тях информация, процедурите по разрешаване и осъществяване на достъп до данните по чл.250а, ал.1 от ЗЕС (трафични данни), както и за защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразното използване на специалните разузнавателни средства и срещу незаконосъобразен достъп до данните по чл.250а, ал.1 от ЗЕС.
    Подкомисията е провела общо 24 заседания, изслушала 30 лица и е взела 12 решения за периода 20.04.2010 г. – 20.04.2011 г.
    Подкомисията е провела срещи с представители на „ГЛОБУЛ”, „М-ТЕЛ” И „ВИВАКОМ” във връзка с измененията в Закона за електронните съобщения (обн., ДВ, бр. 17 от 02.03.2010 г.), относно предоставянето и проследяването на трафични данни от службите за сигурност,
    В зала „Запад” на Народното Събрание на Република България, на 21 февруари 2011 г., беше организирано обсъждане на Закона за специалните разузнавателни средства под формата на кръгла маса на тема: „Необходими законодателни промени в нормативната уредба на специалните разузнавателни средства”.
    Разгледани са жалби от граждани, по които са извършени надлежни проверки, от които не се установиха нарушения на процедурите по разрешаване, прилагане, използване, съхраняване и унищожаване на СРС.
    По Закона за специалните разузнавателни средства, за периода 20.04.2010 г. – 20.04.2011 г. са извършени общо 50 планови проверки в 8 областни центрове. Проверки са извършени в окръжни съдилища, окръжни прокуратури, СДВР, ДАНС, ОДП, „Криминална полиция”, „Гранична полиция”, ГДБОП, СДОТО – МВР, „Военна информация” и Национална разузнавателна служба, относно водените регистри, исканията, разрешенията и разпорежданията по Закона за специалните разузнавателни средства. При същите не са констатирани нарушения на Закона за специалните разузнавателни средства.
    Извършени са общо 165 планови проверки в 11 области по Закона за електронните съобщения за периода 20.04.2010 г. – 20.04.2011 г.
    В проверените районни съдилища са създадени специални регистри, в които се отразяват всички постъпили искания за достъп до данните по чл.250а, ал.1 от ЗЕС, както и постановените разпореждания.
    В проверените районни прокуратури в страната не е създаден специален регистър на исканията за предоставяне на достъп до данните по чл. 250а, ал.1 от ЗЕС. Законът не съдържа изрично задължение за водене на регистър на исканията постъпили от органите на досъдебното производство по реда на чл. 250в ал. 4 от ЗЕС, за разлика от въведеното в тази насока изискване към всички останали искатели по чл. 250б ал. 1 от ЗЕС.
    В проверените областни дирекции на МВР и районни управления на МВР не е установено наличието на специален регистър по чл.250б, ал.3 от ЗЕС, което е в пряко нарушение на законовото изискване за водене на специален регистър, който не е публичен, отнасящо се до всички органи изброени в чл. 250б, ал. 1 от ЗСРС.
    Проверените предприятия, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и услуги - „ГЛОБУЛ”, „М-ТЕЛ” и „ВИВАКОМ”, са създали необходимата организация по изготвяне на справки за данните по чл.250а, ал.1 от ЗЕС и водят необходимите регистри по чл. 250д, ал.1 от ЗЕС.
    Констатирани са следните обобщени данни за 2010 г., относно разрешаването, прилагането и използването на специални разузнавателни средства : брой лица, спрямо които са прилагани СРС - 5 763; брой ВДС -3 388; брой искания по чл.18 от ЗСРС - 142; брой разрешения за прилагане на СРС -15 864; брой откази за прилагане на СРС -134.
    Обобщените данни за разрешаването и осъществяването на достъп до данните по чл.250а, ал.1 от ЗЕС, а които по реда на ЗСРС (до 10.05 2010 г.) - брой искания за достъп до данни - 2 780; брой разрешения за достъп до данни - 2 760; брой откази за достъп до данни - 20; а по реда на ЗЕС (след 10.05.2010 г. до 31.12.2010 г.) - брой искания за достъп до данни - 18 934; брой разрешения за достъп до данни -18 845; брой откази за достъп до данни – 358. Общ брой искания за достъп до данни – 21714; общ брой разрешения за достъп до данни – 21605; общ брой откази за достъп до данни – 378.
    Исканията по реда на чл.159 от НПК (след 10.05. 2010 г. до 30.12.10 г.) са: брой искания за достъп до данни - 29 688, а броя откази за достъп до данни – 1 000.
    Обобщените данни се основават на информация, съдържаща се в годишните доклади на Върховния касационен съд и Върховна прокуратура на Република България, доклад на СДОТО на МВР. Конкретните числа, по едни и същи показатели, независимо от съвпадащия период, за който са изготвени отчетите, разбираемо не съвпадат, тъй като отчитат специфичното участие на всяка от институциите в процедурите по прилагане на СРС. Резултатите представляват несъмнен интерес, с оглед на очертаните в тях тенденции.
    Най-често използваните през 2010 г. оперативни способи за използване на СРС са: подслушване - 57,0%, наблюдение - 20,3% и проследяване-19,4%.
    В доклада са разписани и констатациите и препоръките на подкомисията по повод използването на специални разузнавателни средства към председателя на агенция „Митници”, г-н В. Танов.
    В него фигурира и международното сътрудничество, а именно: по покана на Комисията Г 10 на германския Бундестаг на 10 юни 2010 година се проведе работно посещение на Подкомисията. На българската делегация бе представена информация относно организацията, правомощията и някои различия в дейността на двете комисии.
    В периода 29 - 01 октомври 2010 година в Брюксел, Кралство Белгия, се проведе Шестата конференция на Парламентарните комисии за контрол на разузнавателните служби и службите за сигурност на държавите-членки на Европейския съюз. На конференцията бяха представени доклади относно: правни и гражданско - правни основи на парламентарния контрол, характеристиките на парламентарния контрол от останалите механизми за разглеждане на жалби, необходимостта от създаване на Европейски център за информация на агенциите за разузнавателен контрол и някои доклади, представящи национални аспекти от контролната дейност на разузнавателните служби и службите за сигурност в държави-членки на Европейския съюз.
    Подкомисията организира на 21 февруари 2011 г., обсъждане на Закона за специалните разузнавателни средства под формата на кръгла маса на тема: „Необходими законодателни промени в нормативната уредба на специалните разузнавателни средства”.
    В обсъждането взеха участие Вицепремиерът на Република България и Министър на вътрешните работи, Министърът на правосъдието на Република България, Главният прокурор на Република България, представители на съдебната власт, председателят на Висшия адвокатски съвет, висши магистрати, представители на държавни органи и агенции, които пряко прилагат закона, представители на неправителствени организации, народни представители и представители на медиите.
    Г-н Нотев обърна внимание, че работни групи подготвят законодателни промени, с цел усъвършенстване на нормативната база.
    В заключение за отчетния период подкомисията е направила следните изводи:
    1. През 2010 г. се запазва тенденцията за увеличаване на исканията за използване на специални разузнавателни средства, като установените през 2009 г. слабости по прилагането на Закона за специалните разузнавателни средства не са преодолени.
    2. Не са извършени промени в нормативната база, съобразно предложените от Подкомисията насоки в доклада за 2009 г.
    Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения парламентарен контрол и наблюдение е направила следните констатации и препоръки:
    1. Да продължи изпълнението на препоръките, направени в годишния доклад за 2009 г. на Подкомисията.
    2. Да се засили контрола, осъществяван от ръководителите на органите по чл.13, ал.1 и чл.20 от ЗСРС във връзка с прилагането и използването на специалните разузнавателни средства.
    3. Да се ограничи кръга на субектите по чл.13, ал.1 от ЗСРС, които имат право да искат прилагане и използване на СРС.
    4. Да се ограничи кръга от престъпления в НПК, за които е допустимо използването на СРС.
    5. Да се въведе унифицирана форма на специален регистър по ЗСРС.
    6. Да се въведе унифицирана форма на специален регистър по чл.250б, ал.3 и чл.250в, ал.3 от ЗЕС.
    7. Да се въведе отделен специален регистър на исканията за данни по чл.250а, ал.1 от ЗЕС, направени по реда на чл.159 от НПК, с цел подобряване на контролната дейност.
    8. Да се прецизира и разшири възложения съдебен контрол относно разрешаването, прилагането и унищожаване на СРС.

    Г-н Вучков изказа становище, че за първи път пред обществото се предоставят официални данни, разбити по отделни раздели, което е сериозно постижение за последните 20 г. и се преодоляват съмненията, относно използването на СРС и декларира съдействието, което ще оказва министерството на вътрешните работи и за в бъдеще. Благодари на подкомисията и заяви, че ще се съобрази с направените препоръки.
    Г-жа Тонева изрази задоволството си от работата на подкомисията и акцентира, че в доклада се съдържа важна информация, относно изводите и препоръките, които подкрепя.
    Според г-н Илиев представеният доклад дава обективна картина за дейността на институциите, използващи СРС. Данните съдържащи се в него са изведени от информационните им масиви, а цифрите в доклада могат да бъдат интерпретирани по различен начин, като дават точна и вярна картина на законодателството. Необходимо е да се дефинира понятието „национална сигурност” , за да не се получи размиване на отговорността на органите, използващи СРС. Докладът е добра основа за понататъшна дейност.
    В дискусията взеха участие народните представители Мая Манолова, Четин Казак, Веселин Методиев, Димитър Лазаров, Христо Бисеров, Юлиана Колева и Искра Фидосова.
    Изказаха се становища, че е тревожна тенденцията за увеличаване на исканията за използване на специални разузнавателни средства, както по ЗСРС, така и по ЗЕС.
    Във връзка с определени случаи, при които са използвани СРС е злоупотребено и е заобиколен закона, поради което са необходими законодателни промени за регламентиране процеса на използването им.
    Необходимо е да се очертае ефективността при използването на СРС и да се предвиди строг контрол.
    Също така е необходимо да се анализират, че само броя на лицата, спрямо които са прилагани СРС, броя на ВДС, но да се прецени дали са относими към конкретните случаи.
    Действащото законодателство дава възможността за нарастване на броя на исканията за достъп до трафични данни, които проблем трябва да бъде решен с усилията на органите на МВР и на съдебната власт, като се ограничи тяхното използване и да се засили контрола върху тях.
    Членовете на комисията по правни въпроси подкрепиха така направените изводи и препоръки на подкомисията, като по предложение на г-жа Колева се добави и препоръката – „Да се предвиди анализ на данните, в случаите, когато е изтекъл срока за пазене на СРС и спазени ли са законовите изисквания за унищожаване на СРС, ако при прилагането им не са изготвени веществени доказателствени средства.”
    Г-жа Фидосова в заключение подчерта, че така създадената постоянна подкомисия към комисията по правни въпроси е правилно политическо решение. Постигането на консенсус в подкомисията, създадена на паритетен принцип, е резултат на професионалния подход и пожела работата й да продължи в същия дух, както и да упражнява предвидения парламентарен контрол и наблюдение.

    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по правни въпроси – единодушно с 22 гласа „за”, приема за сведение годишен доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2010 г. – 20 април 2011 г., вх. № КП-153-35-1 от 5 май 2011 г. и предлага на Народното събрание проект на решение за приемането му.


    Председател на Комисията
    по правни въпроси:

    Искра Фидосова



    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!

    РЕШЕНИЕ
    за приемане на годишен доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2010 г. – 20 април 2011 г.


    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 78, ал. 1 във връзка с чл. 24а от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

    РЕШИ:

    Приема за сведение годишния доклад за дейността на Постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси, която осъществява предвидения в чл. 34б от Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 261б от Закона за електронните съобщения, парламентарен контрол и наблюдение, за периода 20 април 2010 г. – 20 април 2011 г.

    Решението е прието от 41-ото Народно събрание на …… 2011 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.

    Председател на Народното събрание:

    Цецка Цачева
    Форма за търсене
    Ключова дума