Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
01/09/2011 първо гласуване

    Доклад
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. №: 153-03-99/02.09.2011 г.
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 102–01–54, внесен от Министерски съвет на 29.07.2011 г.

    На свое заседание, проведено на 01 септември 2011 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 102–01–54, внесен от Министерски съвет на 29.07.2011 г.
    На заседанието присъстваха представители на министерство на финансите: г-н Владислав Горанов – заместник-министър, г-н Ваньо Танов – директор на Агенция „Митници”, г-н Николай Алдимиров – заместник директор на Агенция „Митници”, г-жа Соня Вълкова – директор на дирекция „Правна” в Агенция „Митници”, г-жа Десислава Трифонова – младши експерт в дирекция „Данъчна политика” и г-жа Даниела Машева – заместник-министър на правосъдието.
    Законопроектът беше представен от името на вносителя от г-жа Даниела Машева.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) предвижда разширяване кръга на разследващите органи по досъдебните производства чрез създаване на института на разследващия митнически инспектор.
    Възстановяването на правомощията на митническите органи за разследване на митнически престъпления отговаря в максимална степен на дадените в рамките на предприсъединителния процес препоръки от страна на Европейската Комисия по Глава 24 „Правосъдие и вътрешни работи” и
    Глава 25 „Митнически съюз”. Подобни правомощия за разследване на митнически престъпления са предоставени на митническите администрации в почти всички държави – членки на ЕС. Същността на утвърдения вече в европейските страни модел на митническо разследване е осигуряването и запазването на връзката между органа, установил съответното митническо престъпление, и органа, осъществяващ разследването по него.
    Законопроектът предвижда разследващите митнически инспектори да осъществяват разследване на три групи престъпления – митнически престъпления, валутни престъпления и престъпления против данъчната система, като с възлагането на функциите по разследване на тези престъпления на разследващите митнически инспектори се цели постигане на по-голяма оперативност, бързина и по-висока ефективност на досъдебните производства в резултат на притежаваната от съответните митнически органи квалификация, специални знания и пряк достъп до необходимите за разследването материали и документи.
    С оглед гарантиране своевременната разкриваемост на престъпленията, качественото обезпечаване и процесуалната годност на събраните доказателства на митническите органи се предоставя възможност при наличие на данни за извършено престъпление в неотложни случаи да могат да съставят протокол, с който да се счита, че досъдебното производство е образувано и събраните доказателства да могат да се използват при провеждането на съдебната фаза.
    Запазва се принципът, че прокурорът осъществява общото ръководство и надзор в досъдебното производство върху разследващите органи. Указанията му по воденето на разследването са задължителни и за разследващите митнически инспектори и не подлежат на възражение.
    Въвежда се допълнително ограничение в зависимост от субекта на престъплението. Изключена е възможността митническите инспектори да могат да разследват горепосочените престъпления, когато в извършването на самото престъпление е взело участие лице, което също е служител на Агенция „Митници”, като по този начин се премахва възможността в рамките на митническата администрация да се извършва разследване на служители от други служители.
    С цел прецизиране на уредбата е допълнен и чл. 411в, ал. 2 от НПК, който се отнася до кръга разследващи органи по дела подсъдни на специализирания наказателен съд, се добавят и разследващите митнически инспектори, които изрично ще бъдат определяни със заповед на директора на Агенция „Митници”.
    В дискусията беше акцентирано, че процесуалната фигура на митническия служител не е нова за българското наказателнопроцесуално право, тъй като подобен нормативен подход е бил възприет и в предишни редакции на Наказателно-процесуалния кодекс чрез включването на митническия дознател сред кръга на разследващите органи. Съобразени са правата на разследващите полицаи и митническите служители.
    Поставен беше въпросът защо е разширен обхвата на разследваните от митническите инспектори престъпления чрез добавянето на престъпленията против данъчната система и неправомерното получаване на парични суми в големи размери от държавния бюджет.
    В § 8 се предвижда разследващите митнически инспектори да се определят със заповед от директора на Агенция „Митници”. Практиката е, че такива органи се определят със заповед от ресорния министър и би могло да се обмисли дали митническите инспектори да не се определят от министъра на финансите.
    След проведената дискусия и обсъждане, с 15 гласа „за”, 0 гласа „против” и 4 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 102–01–54, внесен от Министерски съвет на 29.07.2011 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума