КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
03/11/2011 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. №: 153-03-119/04.11.2011 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 154-01-101, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ на 27.09.2011 г.
На свое заседание, проведено на 03.11.2011 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 154-01-101, внесен от внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ на 27.09.2011 г.
На заседанието присъстваха: Даниела Машева - зам.министър на правосъдието, Юлия Меранзова-държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство”; Галина Тонева-заместник на Главния прокурор; Гроздан Илиев –заместник-председател на Върховен касационен съд.
Законопроектът бе представен от вносителя му – г-н Волен Сидеров. С него се предлага изменение на чл.116,ал.2 от НК - след съществуващия текст и последните думи: ”или доживотен затвор без замяна”, отпада точката и се добавят: „запетая,а в изключително тежки случаи, представляващи злодеяние-смърт”. С предлагания законопроект се цели по-адекватно въздействие на държавата, съобразено с обществените условия, степента на криминогенност в конкретния момент, както и с целите на генералната превенция. Отпадането на смъртното наказание в началото на 90-те години доведе до тежки последици в обществените отношения и е причина до голяма степен за развихрилата се тежка престъпност и сегашното състояние на дестабилизация на обществото.
С настоящия законопроект се предвижда това да стане в изключително тежки случаи, които представляват злодеяния. Правното понятие „ злодеяние” е известно в правните доктрини на някои страни, които допускат и позволяват в изключително тежки случаи с особено висока степен на обществена опасност, да бъде налагано като крайна мярка смъртно наказание. С възстановяването на смъртното наказание ще бъде постигнат безспорно стабилизиращ обществен ефект.
В последвалата дискусия се включиха г-жа Машева, г-жа Тонева, г-н Гроздан Илиев, както и народният представител Явор Нотев.
Г-жа Машева заяви, че поддържа представеното становище на Министерство на правосъдието. Законопроектът създава разпоредба, която противоречи на Протокол № 6 към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи относно премахването на смъртното наказание. Този международен договор е ратифициран от Република България на 07.07.1999 г., обнародван е в Държавен вестник, бр.96 от 05.11.1999 г. и е в сила за Република България от 01.10.1999 г. Съгласно чл.5, ал.4 от Конституцията на Република България, „международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната.Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.” По изложените съображения министерството не подкрепя предложението за въвеждане на смъртно наказание в Наказателния кодекс.
Г-жа Галина Тонева-заместник на Главния прокурор заяви, че също поддържа писменото становище на Върховна касационна прокуратура, в което се припомнят международните актове, с които се засяга темата за смъртното наказание. Излагат се и съображения, че въвеждането на смъртното наказание не може да стане по начина, предложен в законопроекта.
Г-н Гроздан Илиев, заместник–председател на Върховния касационен съд разви тезите, застъпени в писменото становище на ВКС. Той изтъкна, че липсва позитивна уредба на понятието „злодеяние” в общата част на НК-чл.93, поради което въвеждането му за първи път като квалифициращ признак на конкретен престъпен състав е недопустимо, а позоваването на правни уредби на други държави е несъстоятелно. Въвеждането на смъртното наказание задължително се предшества от съответното изменение в общата част на Наказателния кодекс, в случая на нормите по чл.36- 53 НК, относно целите и видовете наказания, каквото в случая законопроектът не съдържа. Г-н Илиев припомни, че смъртното наказание отпадна от системата на наказанията, в какъвто смисъл са и международните документи, ратифицирани от Народното събрание.
Народният представител Явор Нотев заяви, че със законопроектът се повдига фундаментален въпрос и че дебатът по тази тема не е приключил и не е затворен. Г-н Нотев подчерта, че на провелия се преди седмица висок форум в гр.Берлин, по въпросите за доказателствата, събирани чрез специални разузнавателни средства, темата за смъртното наказание отново е дискутирана. Дискусията се е състояла в контекста на сътрудничеството на държавите при трансгранични деяния, когато деецът или дейците се разследват в държави, в които смъртното наказание съществува. Поставил се е въпросът доколко останалите държави, които разполагат с доказателства или могат да съберат надлежни такива, със способите на СРС, следва да сътрудничат. Г-н Нотев подчерта основателността на такъв дебат, необходим за гражданите и обществото.
Народният представител Волен Сидеров, в отговор на прозвучалите становища заяви, че те са формални и казионни. Въпросът е морален, заяви г-н Сидеров и изтъкна, че страхът от смъртното наказание ще е достатъчно възпиращ извършителите на чудовищни престъпления.
След проведеното обсъждане и гласуване с 1 глас „за”, 1 глас „против” и 17 гласа „ въздържал се”, Комисията по правни въпроси не подкрепя на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 154-01-101, внесен от н.пр.Волен Николов Сидеров на 27.09.2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА