Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
29/03/2012 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. №: 253-03-41/03.04.2012 г.

    Относно: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация, № 154–01–111, внесен от Мая Манолова и Милена Христова на 14.12.2011 г. и № 254-01-45, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 23.03.2012 г.


    На свое заседание, проведено на 29 март 2012 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация, № 154–01–111, внесен от Мая Манолова и Милена Христова на 14.12.2011 г. и № 254-01-45, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 23.03.2012 г.

    На заседанието присъстваха представители на Министерство на вътрешните работи: г-жа Марияна Маринова – заместник директор на дирекция "Миграция", г-жа Владислава Радонова – експерт в същата дирекция; г-жа Светлана Цeнева - началник отдел в Дирекция "Български документи за самоличност" и г-н Петър Тошков – експерт в дирекция „Правно-нормативна дейност” и на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” към Министерство на регионалното развитие и благоустройството – г-жа Нина Симеонова – началник отдел „Методология и контрол” и г-н Венцислав Христов – началник отдел „Електронна обработка на информацията”.

    Първият законопроект беше представен от вносителя – народния представител – Милена Христова.
    С последните промени на Закона за гражданската регистрация се въведоха нови правила при адресните регистрации на гражданите, с цел преодоляване на вътрешния туризъм.
    За извършване на адресна регистрация на гражданите се изисква представяне на един от следните документи: документ за собственост или договор за ползване на имота за жилищни нужди, както и декларация от собственика, подадена лично или с нотариална заверка на подписа.
    Въпреки по-строгите правила при извършване на адресна регистрация над 155 хил. граждани промениха адреса си непосредствено преди изборите и 98 хил. от тях заявиха намерения за гласуване по новия си адрес.
    Много граждани, поради новият режим за регистрация не успяха да се регистрират по постоянен адрес и да си извадят лични карти. В резултат на това останаха без социални помощи, детски надбавки, енергийни помощи, без достъп до личен лекар и болнична помощ. Проблемът е голям за социално слабите и ромите.
    С предлаганите промени се предлага освен документ за собственост при промяна на адресната регистрация, да могат да се представят и други доказателства за ползването и собствеността на имота.
    Вторият законопроект беше представен от народния представител – Красимир Ципов.
    С него се цели преодоляване проблемите при извършване на адресна регистрация, поради невъзможността на гражданите да представят документ за собственост, каквото изискване се въведе с изменението на чл. 92 от Закона за гражданската регистрация (ДВ., бр. 9 от 2011 г.).
    С въвеждането на изискване за писмено съгласие на собственик се затрудни процедурата по заявяване на постоянен и/или настоящ адрес от лица, настанени в общински и ведомствени жилища и общежития. Подобни затруднения се срещат и при адресна регистрация на лица, настанени в специализирани институции, особено след навършване на пълнолетие, или социално слаби граждани, които нямат близки и роднини и не могат да посочат постоянен адрес.
    За да се избегне различното тълкуване и прилагане на закона се предлага промяна на чл. 92. Уеднаквяват се изискванията за регистрацията по постоянен и настоящ адрес и се разширява обхвата на документите, които ще се представят за извършване на адресна регистрация. Предвижда се лицата, ползващи социални услуги – резидентен тип, да могат да заявят за постоянен адрес, адреса на съответната услуга. Конкретизират се случаите, в които за извършване на адресна регистрация не се представят изискуемите се документи по чл. 92, ал. 2 и 3, както и представянето на писмено съгласие от собственика на имота.
    Предвижда се и създаването на специална комисия, създадена със заповед на кмета на общината за извършване на адресна регистрация, в случаите, когато гражданите не могат да представят документите по чл. 92, ал. 2.
    В чл. 93 подробно се доразписва предназначението на постоянния адрес.
    Целта на предложената промяна в чл. 97 е адресната регистрация да се извършва само от общинските администрации и да отпадне възможността за заявяване на постоянен и настоящ адрес чрез заявление за издаване на български личен документ, подадено чрез дипломатическите или консулските представителства.
    Прецизира се чл. 99а, като изрично се уточнява, че изискването на разпоредбата касае само настоящия адрес, тъй като гражданите не са длъжни да живеят на постоянния си адрес.
    Представителите на министерството на вътрешните работи и на Главна Дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” изразиха подкрепата си към законопроектите, тъй като с тях ще се преодолеят проблемите, свързани с регистрацията на гражданите и издаването на документи за самоличност.
    Направи се уточнение, че във връзка с отмяната на ал. 1 и ал. 2 на чл. 97, вследствие на което адресната регистрация ще се извършва само от общинските администрации, трябва да бъде направена промяна и в чл. 115, ал. 1, т. 1, изречение второ да отпадне текста “,адрес в чужбина”.
    В дискусията се постави въпрос във връзка с новата ал. 5 на чл. 92 относно проверката за родствена връзка между собственика или ползвателя на имота и лицето, което заявява постоянен и/или настоящ адрес, съществува ли връзка между регионалните бази данни "Население" на отделните общини.
    Г-н Христов отговори, че съществува национален регистър на населението и всяка община има достъп до него.

    След проведената дискусия и обсъждане единодушно с 19 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация, № 154–01–111, внесен от Мая Манолова и Милена Христова на 14.12.2011 г. и
    - единодушно с 19 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация, № 254-01-45, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 23.03.2012 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума