КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
12/07/2012 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 253-03-78/17.07.2012 г.
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 254–01–37, внесен от нар. пр. Иван Костов на 09.03.2012 г. и законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 254-01-80, внесен от нар. пр. Яне Янев и група народни представители на 10.07.2012 г.
На свое заседание, проведено на 12 юли 2012 г., Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 254–01–37, внесен от нар. пр. Иван Костов на 09.03.2012 г. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 254-01-80, внесен от нар. пр. Яне Янев и група народни представители на 10.07.2012 г.
Законопроектът с № 254-01-80 беше представен от името на вносителите от нар. пр. Яне Янев. С предлаганите в него промени се създават механизми за повишаване на прозрачността и публичността в дейността на партиите, в тяхното ръководство и финансиране; завишават се изискванията за учредяване на партия; разширяват се основанията за разпускането й по решение на съда. В тази насока е предложено завишаване на изискуемия брой учредители (минимум 1000) и първоначалния брой членове на политическите партии (минимум 5000). Спадането на членския състав под този минимум се урежда като основание за прекратяване на партията. Предвижда се, че, за да е легитимна партията трябва да има изградени структури в не по-малко от половината от общините в страната. Предлага се също подписките при учредяването на партиите да се проверяват от ГД „ГРАО” при МРРБ. Урежда се несъвместимост на позицията на партиен ръководител с официални ангажименти към организации, които потенциално могат да имат интереси, разминаващи се с интересите на държавата и нацията. Поставят се определени формални ограничения, които възпрепятстват използването на неполитически организации за политически цели. Предлага се създаването на постоянен публичен регистър на ръководните и контролните органи на партиите по общини. Законопроектът определя и условията, при които съдът не регистрира партия, която е в противоречие с нормите на Конституцията и установява забрана за участие на партии с регионален характер в национални избори. Направени са и предложения за промени в уредбата на разпределението на държавната субсидия за политическите партии, наложени поради съществуващите противоречия при тълкуването и прилагането на действащата уредба.
Със законопроект № 254–01–37, внесен от нар. пр. Иван Костов, се предлагат изменения в чл. 25, ал. 3 и чл. 29, ал. 1 от Закона за политическите партии (ЗПП). Чл. 25, ал. 3 ЗПП урежда разпределението на държавната субсидия, отпускана ежегодно при определени условия на коалиции от партии. Предлаганите промени се обосновават с наличието на противоречие между изречение второ на чл. 25, ал. 3 ЗПП и други разпоредби на ЗПП и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, както и с редица проблеми, произтичащи от съществуващата редакция. С предлаганите изменения в чл. 29, ал. 1 ЗПП се определят по видове и се лимитират по размер разходите, които може да извършва политическата партия.
В проведеното обсъждане взеха участие народните представители Четин Казак, Искра Фидосова, Янаки Стоилов, Десислав Чуколов и Емил Василев.
Господин Казак се обяви срещу законопроекта, внесен от нар. пр. Яне Янев и група народни представители и конкретно коментира някои от неговите параграфи – § 6, § 21.
Г-жа Искра Фидосова също коментира отделни параграфи и заяви, че в редица от тях има добри идеи, които могат да бъдат подкрепени. Тя подчерта, че категорично не подкрепя и ПП „ГЕРБ“ се разграничава от параграфи 6 и 19. В тази връзка г-н Яне Янев уточни, че в параграф 19 е допусната техническа грешка като вместо 30.06.2013 г. е изписано „30.06.2012 г.”.
Против законопроекта се обяви г-н Янаки Стоилов. Той възрази срещу предлагания подход за формална преценка по отношение на политическите партии. Напомни, че изискванията за учредяване на партия са били облекчени по препоръка на Венецианската комисия.
В изказването си по законопроекта нар. пр. Десислав Чуколов изрази притеснения относно § 1, а по отношение на параграф 13, уреждащ въпроса с държавната субсидия на партиите и коалиции, заяви неудовлетвореност от това, че влизането му в сила е отложено за датата на конституиране на следващото Народно събрание.
Законопроектът беше подкрепен от нар. пр. Емил Василев. Той подчерта, че с него се цели да се защитят избирателите от изборни фалшификации и измами, като се решат две групи проблеми, стоящи в политическата сфера – лесното учредяване на партии и лесния достъп на партиите до избори.
По законопрокта, внесен от г-н Иван Костов, се изказа г-н Десислав Чуколов, който го подкрепи в първата му част, отнасяща се до разпределението на държавната субсидия. Относно втората му част, уреждаща видовете разходи на политическите партии, не изрази категорично становище, но подчерта, че предлаганата разпоредба е провокирана от конкретен повод – дарението, направено от ПП „ГЕРБ“ на жителите на с. Бисер, пострадали от наводнението.
След проведената дискусия с 5 гласа „за”, 0 гласа „против” и 15 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 254–01–37, внесен от нар. пр. Иван Костов на 09.03.2012 г. и
- с 11 гласа „за”, 6 гласа „против” и 3 гласа „въздържал се” Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии № 254-01-80, внесен от нар. пр. Яне Янев и група народни представители на 10.07.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА